Like Tree28Beğeni

Konu: Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Merhaba,

%45 engel oranına sahibim.. 01.10.2003 tarihinden başlayarak 332 gun 4B ziraat , 21.11.2013 tarihinden baslayarak 327 gun 4C yedek subaylık, 14.07.2010 - 01.05.2020 arasi ise 2929 gün 4A prim günüm var.. Yedek subaylık yıpranma payı emekliliği etkileyerek sigorta girişini öne çeker mi , emeklilik şartlarım hangi kategoriye girer biraz kafam karıştı.. yardımcı olabilir misiniz..

Üye
    İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

2008 den önce işe girişlisiniz. bağkur ve emekli sandığından dolayı...
    2010 dan sonra ise SSK.lısınız..
    tersi olsa idi kolaydı.

5510 sayılı yasanın geçici 4 maddesine tabiisiniz sanırım: İşe girdikten sonra engelli olmak.
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 (prim gününü tamamlayan ve 18 yılı dolduran) prim dolması halinde engelli emeklilik(diğer adı erken emeklilik) kazanır.

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhaba, cevabiniz icin tesekkurler.. Ben su şekilde biliyorum ama yanlis olabilir.. o yuzden duzeltin lütfen;4a ssk gun sayım fazla olduğu için sskli statüsünde emekli olacağım.. sigorta baslangic tarihim de 1.10.2003 olduğu icin engelli kategorisinde 20 yıl 4400 gun kategorisine giriyorum.. yedek Subaylik yipranmasindan dolayi 3 aya yakin sigorta giriş tarihi geri giderek engelli kategorisindeki 19 yıl 4240 prim günü şartlarına denk geliyor.. Bu durum soz konusu değil mi ?

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    18 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Merhaba @findfind001

Bağkur(4b) ve SSK(4a) hizmetlerinizi birleştirip; askerliği de borçlanırsanız: 2929+332+327=3588 prim günü yapıyor.
    Bu durumda da 19 yıl 4240 güne tabi oluyorsunuz dediğiniz gibi zaten.

1- 19 yılı hizmet süresini Kasım 2021'de tamamlarsınız.(Askerliği 11 ay borçlanınca ilk işe giriş tarihinizi de 11 ay geriye gitmiş olcağını kabul ederek yazıyorum.)

2- 4240 prim gününü ise 652 gün daha prim yatınca tamamlayabilirisiniz.(Askerlik borçlanmanızı yaptığınızı varsayarak yazıyorum.)
    Eğer şuan primleriniz yatıyorsa (sigortalı çalışıyorsanız Ve Askerlik borçlanmanızı ve hizmet birleştirmenizi yaparsanız) 652 gün sonra emekliliği hak etmiş görünüyorsunuz.

Not: Emekli olmadan önceki son yedi yıllık çalışmanız hangi statüde fazlaysa (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı) o Statüden emekli olursunuz. Sizin hesaplamanızı 4a (SSK)'ya göre yaptık.
    Halil Yılmaz bunu beğendi

sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı unuttum.29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba @findfind001

Bağkur(4b) ve SSK(4a) hizmetlerinizi birleştirip; askerliği de borçlanırsanız: 2929+332+327=3588 prim günü yapıyor.
    Bu durumda da 19 yıl 4240 güne tabi oluyorsunuz dediğiniz gibi zaten.

1- 19 yılı hizmet süresini Kasım 2021'de tamamlarsınız.(Askerliği 11 ay borçlanınca ilk işe giriş tarihinizi de 11 ay geriye gitmiş olcağını kabul ederek yazıyorum.)

2- 4240 prim gününü ise 652 gün daha prim yatınca tamamlayabilirisiniz.(Askerlik borçlanmanızı yaptığınızı varsayarak yazıyorum.)
    Eğer şuan primleriniz yatıyorsa (sigortalı çalışıyorsanız Ve Askerlik borçlanmanızı ve hizmet birleştirmenizi yaparsanız) 652 gün sonra emekliliği hak etmiş görünüyorsunuz.

Not: Emekli olmadan önceki son yedi yıllık çalışmanız hangi statüde fazlaysa (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı) o Statüden emekli olursunuz. Sizin hesaplamanızı 4a (SSK)'ya göre yaptık.
    Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim.. Bilmediğim için sormam gerekiyor.. Askerliği yedek subay olarak yaptım.. 4C olarak prim ödemesi yapıldı 327 gün.. borçlanma yapabileceğim sadece askerlik okul süresince 1 aylık bir süre var diye biliyorum.. Sadece bu süreyi mi borçlanacağım yoksa bilmediğim birşey mi var ? 4C prim ödenen diğer yedek subaylı günleri için de mi birşey yapmam gerekiyor ? Yedek subaylık yıpranmasının sigorta girişimi öne çekebilmesi ve bu 3 aylık sürenin de prim gününe eklenmesi için borçlanma mı yapmam gerekiyor, ne tür bir işlem yapmam gerekiyor.. Teşekkürler...

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    18 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

@findfind001

Yedek Subaylık'ta primleriniz yattıysa borçlandırmazlar sanırım sizi. Bir aylık Askeri okul sürenizi borçlanırsanız bile; yine de 20 yıl 4400 günle emekli olabilirsiniz ancak.
    Bu durumda ise en az 812 gün daha priminizin yatırılması gerekir. Daha sonra ise 20 yıl hizmet süresini tamamlayacağınız Ekim 2023'te emeklilik için başvurursunuz.

Ben bir emeklilik süreci yaşadım ama Askerlik yapmadım maalesef. Bundan mütevellit bu konuya dair çok bilgili değilim.

İsterseniz SGK Bilgi Edinme'ye durumunuzu detaylı olarak yazıp sorun veya parasıyla bir Sosyal Güvenlik Müşavirinden yardım isteyin.

sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı unuttum.29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @findfind001

Yedek Subaylık'ta primleriniz yattıysa borçlandırmazlar sanırım sizi. Bir aylık Askeri okul sürenizi borçlanırsanız bile; yine de 20 yıl 4400 günle emekli olabilirsiniz ancak.
    Bu durumda ise en az 812 gün daha priminizin yatırılması gerekir. Daha sonra ise 20 yıl hizmet süresini tamamlayacağınız Ekim 2023'te emeklilik için başvurursunuz.

Ben bir emeklilik süreci yaşadım ama Askerlik yapmadım maalesef. Bundan mütevellit bu konuya dair çok bilgili değilim.

İsterseniz SGK Bilgi Edinme'ye durumunuzu detaylı olarak yazıp sorun veya parasıyla bir Sosyal Güvenlik Müşavirinden yardım isteyin.
    Tavsiyenize uyacağım, tesekkur ederim..

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    18 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Rica ederim; bol şanslar..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhaba 2008 öncesi girişli sonradan engelli devlet memuruyum 16 yılımı doldurdum.2018 yılında almış olduğum 57 lik sürekli engel raporumla emeklilik talebinde bulundum yüksek sağlık kurulu raporumu 43e düşürdü (hastalıklardan birinin oranı belirtilmiş fakat hastalik ismi rapora yazilmamis)bu süreçte hastalıklarına yenileri ilave oldu.yeniden rapor alıp tekrar emeklilik talebinde bulunabilirmiyim . başkent hastanesinden alinan raporu saglik kurulu kabul edermi ve raporu yenilemek icin gerekli prosedür nedir bilgilendirirseniz müteşekkir olurum

Üye
    İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Başkent hastanesi heyet raporu vermeye yetkili hastanelerden biri: kabul eder...
    diğer sorunuzu cevapladım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)