Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree5Likes

Konu: Engellilerin Emlak Vergisinden Muaf Olmaları İçin Yapılması Gerekenler

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı staar18 Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    selam ben koah ve hipertansiyondan 100/84 rapor aldım vergi indirimi için defdarlığa müracatta bulundum ankara raporun yüksek olduğu için bir karar verememiş benden sft ve tansiyon değerlerimi istediler bende yaptırıp haseki bana raporu vermeden ankaraya gönderdi benim 6000 günüm 19 yıllık sigortalılığım var ankara vergi indirimini onaylarsa emekli olabilirmiyim yoksa ssk tekrar beni hastaneyemi sevk eder yardımcı olursanız sevinirim
    Öncelikle çok geçmiş olsun arkadaşım.Bende haseki hastanesinden %43 oranında rapor almıştım.Akabinde vergi indirimim onaylanmayıp beni Şişli Etfal Hastanesine hakem hastane olarak sevk etmişti Ankara.Şişli Etfalden aldığım %53 rapor sonucu vergi indirimim onaylandı ve 6750 gün ve 23 yıllık sigorta süresi ile emekli oldum.Umarım hakem hastaneye sevk edilmeden vergi indirimin onaylanır ve emeklilik için müracaatta bulunursun. Hakem hastanenin verdiği karar nihai sonuçtur.Sağlıklı günler diler,herşeyin gönlünce olmasını temenni ederim.

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    167
    Bahsedilme
    25 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu

Emlak Vergisinde Engellilere Sağlanan Vergi Avantajları

Malul ve engellilere vergi açısından sağlanan imkanlardan biri de Emlak Vergisinde uygulanmaya başlanan indirimli vergi oranı uygulamasıdır. Emlak Vergisi Kanununun değiştirilen 8. maddesine göre; Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olan engelliler (kullanım hakkına sahip olunması hali dahil) emlak vergisi ödemeyeceklerdir.

1. Engelliler Bu Fırsattan Nasıl Yararlanacaklardır?

Engellilerin, indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanabilmeleri için engelli kimlik kartı sahibi mükellefler, engelli kimlik kartlarını belediyede ilgili görevliye ibraz etmek ve 57 Seri Nolu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip olanlar Dahil) Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” (Ek:5) ekine engelli kimlik kartı fotokopisini eklemek suretiyle indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlandırılacaklardır. Bu durumdaki mükelleflerden, ayrıca tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu istenilmeyecektir. Engelli kimlik kartı sahibi olmayan mükelleflerin ise, sağlık kurulu raporunun aslını veya onaylı örneğini belediye görevlisine ibraz etmek ve 57 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekindeki “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ekine raporun fotokopisini eklemek suretiyle indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanmaları mümkün olacaktır. İndirimli bina vergisi oranı uygulamasından yararlananların, ilk başvurudan sonra engelli kimlik kartı veya süreklilik arz eden engelliler için sağlık kurulu raporu fotokopisinin her yıl yeniden verilmesi gerekmeyip, şartların taşınması halinde indirimli bina vergisi oranının uygulamasına devam edilecektir.

2. Meskeninde Bizzat Oturmayan Engelli, İndirimli (Sıfır) Bina Vergisi Oranından Yararlanabilir mi?

İndirimli vergi oranının uygulanması için, meskende bizzat oturma şartı aranmamaktadır. Bu nedenle, sahip olduğu tek meskeni kiraya verip, kendisi başka yerde oturan engelli de diğer şartları taşımak kaydıyla emlak vergisi ödemeyecektir.

3. Tek Meskene Hisseli Olarak Sahip Olan Engelli İçin Emlak Vergisi Uygulaması

200 m2’yi geçmeyen tek meskene hisse ile sahip olunması halinde indirimli vergi oranı, meskenin toplam Emlak Vergisinin hisseye düşenine uygulanacaktır.

4. Herhangi Bir Geliri Bulunan Engelli, İndirimli (Sıfır) Bina Vergisi Oranından Yararlanabilir mi?

Engellinin, indirimli emlak vergisi oranından yararlanabilmesi için herhangi bir gelirinin bulunmaması şartı aranmamaktadır.

5. Engellinin İndirimli (Sıfır) Bina Vergisi Oranından Yararlanabilmesi İçin Engel Durumunun Belli Bir Oranın Üzerinde Olması Gerekli mi?

İndirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanmak isteyen engellide, engel durumunun belli bir oranın üzerinde olması şartı aranmamaktadır.

6. Birden Fazla Meskene Sahip Olan Engelliler İçin Emlak Vergisi Uygulaması

Birden fazla meskeni olanlar,
    Birden fazla meskende hisseye sahip olanlar,
    200 m2’yi geçen tek konuta sahip olanlar, indirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanamayacaklardır.
    Ayrıca belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler içinde vergi oranında bir indirim uygulanmayacaktır. İndirimli vergi oranından yararlanan mükelleflerin, gerekli şartlardan herhangi birini kaybetmeleri halinde, bu durumu mükellefiyetlerinin bulunduğu belediyeye bildirmeleri gerekmektedir. Gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle emlak vergisi ödemeyen engelliler ile durumlarında meydana gelen değişikliği bildirmeyen engellilerden alınması gereken emlak vergisi, cezalı olarak gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecektir.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

merhaba. mevzuatta engelliler için yaş sınırı belirtilmiyor. 18 yaş altı engelli çocuğun adına da ev alınabildiğine göre vasisinin müracaatı ile muafiyet hakkını kullanabilir mi?
    bu konuda '' engellilere 18 yaş sınırı getirildi'' diye söyleyenler var ama mevzuat yok.bilgisi olan var mı aramızda?
    teşekkürler

Üye

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Selamlar Annemden hisseli ev kaldı yarısı ablamın yarısı benim eşimede annesinden ev kaldı eşimin üstünede ev olması benim ev vergisinden muaf olmamı engellermi.

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    65 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Eşinizin üzerine ev olması sizin emlak vergisinden muaf olmanızı engellemez.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

mrb emlak vergisi ile bir sıkıntım var.

üzerime kayıtlı hisseli bir tarla var bundan dolayı belediye benim emlak vergisi muafiyetinden yararlanamayacağımı resmi bir yazıyla bildirdi.

ne yapmam gerek.

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    65 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Yasal dayanakları neymiş peki. Sizde yazılı olarak red kararının yasal gerekcesini isteyiniz bakalım öyle bir yasa varmıymış.

Üye

Bahsedilme
    10 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

sayın yöneticiler bende babamın evinde oturuyorum babam vefat etti mirascısıyım tapu babamın üstüne ama bende evinde oturuyorun yüzde 41 engelliyim ben vergi muafından yararlanabilirmiyim vede vergi borcu var evin iki senedir eski borcuda siliyorlarmı raporu 2015de almıştım benim olmazsa oglumun olurmu oglumda engelli benimle birlikte oturuyor onun raporu 2008den berli var raporu vereceniz cevaplar için teşekkür ederim

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    65 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Tek Meskene Hisseli Olarak Sahip Olan Özürlüler İçin Emlak Vergisi Uygulaması

200 m2’yi geçmeyen tek meskene hisse ile sahip olunması halinde indirimli vergi oranı, meskenin toplam Emlak Vergisinin hisseye düşenine uygulanacaktır.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

cevabı şimdi okudum özür

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)