Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,141
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Engellilik İndiriminde Sorular ve Cevaplar

  Sponsor Bağlantılar


  1. Engellilik İndirimi Nedir?

  Çalışma gücünün asgari % 80’ ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece engelli, asgari % 60’ ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece engelli, asgari % 40’ ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece engelli sayılmaktadır. Buna göre, engellilik indirimi, çalışma gücü kaybı olanların ücret ve/veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır.

  (Gelir Vergisi Kanunu madde 31)


  104433.jpg

  2. Hangi Raporlar Engellilik İndiriminde Geçerlidir?

  Yetkili hastanelerce düzenlenen ve Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilerek çalışma gücünün asgari % 40’ını kaybetmiş olduğu karara bağlanan engelli sağlık kurulu raporları vergi indirimi uygulamasında dikkate alınmaktadır.

  İşe girmek, engelli kimlik kartı almak, sosyal yardımlardan faydalanmak gibi değişik amaçlarla alınan ve Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilmemiş engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden engellilik indiriminden yararlanılması mümkün değildir.

  Engellilerin başvuruları sırasında 2007 yılı ve sonraki tarihlerde ilgili yönetmeliğe uygun olarak düzenlenmiş raporlarının mevcut olduğunu beyan edenlerin bu raporları da Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilmek üzere kabul edilmektedir.

  3. Engellilik İndiriminden Hangi Tarihlerden İtibaren Yararlanılır?

  -Vergi dairesi başkanlıkları veya defterdarlıklarca yetkili hastaneye sevk edilmeleri sonucu alınan raporların Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilmesi sonucu engellilik indiriminden yararlandırılması gerektiği kararlaştırılanlar, rapor tarihinden itibaren engellilik indiriminden yararlandırılmaktadırlar.

  -Evvelce almış oldukları mevcut raporları ile başvuruda bulunanlar da, raporlarının Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilmesi sonucu engellilik indiriminden yararlandırılması gerektiği kararlaştırılanların başvuru tarihinden itibaren engellilik indiriminden yararlandırılmaları cihetine gidilmektedir.

  • İhtilaf aşamasında yargı organları vasıtasıyla rapor alan engelliler yönünden son rapor tarihi,

  • Hakem hastane tayin edilmesi üzerine bu hastanelerden rapor alan engelliler yönünden rapor tarihi, esas alınmaktadır.

  Öte yandan, idari birimlerde yürütülen işlemler nedeniyle veya Merkez Sağlık Kurulundaki karar aşamasında meydana gelebilecek gecikmelerden engelliler olumsuz etkilenmemektedir. Bu amaçla, her başvuru kendi durumuna göre ilgili mevzuat uyarınca ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

  4. Kimler Engellilik İndiriminden Yararlanacaktır?

  Gelir Vergisi Kanununa göre engellilik indirimi uygulamasından;

  • Engelli ücretli,

  • Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli,

  • Engelli serbest meslek erbabı,

  • Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı,

  • Basit usulde vergilendirilen engelliler,

  yararlanacaktır.

  5. Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Ne Demektir?

  Engelli kişinin tabi olduğu çalışma mevzuatı veya bağlı olduğu sosyal güvenlik mevzuatına göre bakmakla yükümlü sayılan kişiler, engellilik vergi indirimi uygulaması yönünden de bakmakla yükümlü sayılmışlardır.

  Öte yandan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 3 üncü maddesinin 10 numaralı fıkrasına göre, bakmakla yükümlü olduğu kişi:

  “5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1), (2) ve (7) numaralı alt bentleri ile yedinci ve sekinci fıkralarının dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;

  a) Eşini,

  b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 05/06/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,

  c) Geçiminin genel sağlık sigortalısı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babasını” ifade eder.

  6. Engellilik İndirimi Tutarları Ne Kadardır?

  Engelli sayılanların çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenen dereceler itibariyle tespit edilen aylık engellilik indirimi tutarları 2016 yılı için şuan hala geçerli olan aşağıdaki gibidir.

  2016 YILI AYLIK ENGELLİLİK İNDİRİMİ TUTARLARI VE SAĞLANAN VERGİ AVANTAJI

  ENGELLİLİK DERECELERİ
  I. Derece Engelliler İçin(Çalışma gücünün asgari % 80’ini kaybetmiş olanlar)

  AYLIK İNDİRİM TUTARLAR 900 TL
  AYLIK VERGİ AVANTAJI 135TL

  II. Derece Engelliler İçin(Çalışma gücünün asgari % 60’ını kaybetmiş olanlar)
  AYLIK İNDİRİM TUTARLAR 460TL
  AYLIK VERGİ AVANTAJI 69TL

  III. Derece Engelliler İçin(Çalışma gücünün asgari % 40’ını kaybetmiş olanlar)
  AYLIK İNDİRİM TUTARLAR 210TL
  AYLIK VERGİ AVANTAJI 31,50 TL


  7. Engellilik İndiriminden Yararlanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen engelliler aşağıdaki belgelerle birlikte Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Defterdarlıklara (Gelir Müdürlüğüne), Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde ise Mal müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuracaklardır.

  8. Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

  Engelli sağlık kurulu raporuna; engellinin kendisi, velisi, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk engelli sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, engelli sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen engelli sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen engelli sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise engelli sağlık kurulu raporu kesinleşir. Engelli sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve engelli sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin engelli sağlık kurulunca verilen kararı kesindir. Ayrıca vergi indirimi için Gelir İdaresi Başkanlığına intikal eden rapor sonuçlarına tekrar incelenmesi talebi ile müracaat edilebilir.

  Merkez Sağlık Kurulunun ilgili yönetmeliğin 10 uncu maddesine göre ödevlilerin itirazlarını inceleyerek; engellileri yeniden hastaneye sevk, haklarında ek rapor düzenletme ve hakem hastaneye sevk konularında yetkisi vardır. 31/07/2016 tarihli ve 29787 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan, “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname” nin 106 ncı maddesi uyarınca Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastanelerce düzenlenen raporlar genel hükümlere göre işleme tabi tutulur.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  14
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Benim bir sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim ben %99 agir ozurlu surekli raporlu 7 yasinda bir kizim var serablal palsi hastaligi var ben calistigim is yerinde gelir vergisi indiriminden yararlanabilirmiyim

 3. #3
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  938
  Blog Yazıları
  19
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Evet yararlanırsınız. Engelli yakınına da vergi indirimi uygulanır.

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Herkese Merhaba...
  Çocuğumum raporu ile vergi indiriminden yararlannak icin raporu isyerine verdim. Uzun surmesine rağmen sonunda vergi indirimini maasima yansittilar. 2 3 ay sonra bodro aldigimda AGI min düştüğünü gördüm. Evli esi calismayan tek cocuklu olarak agi alıyodum. 166 tl filan aldigim agi Vergi indirimi istedikdrn sonra 140 tl filan düştü. Isyerindeki sorumluya sordugumda vergi indirimi aldigin icin aginij dusmesi normal dedi sonrada konu kapandi. Bilgisi olan bi kisiden yorumunuzu bekliyorum . Bu konu ile ilgili eger varsa bi kanun bi yönerge bana yazarsaniz çıktı alip isyerine vermeyi dusunuyorumda. Simdiden herkese tesekkurler.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Malulen Emeklilikte Yaşanabilecek Sorunlar Sorular/Cevaplar
  By gülümse_hayata in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-12-2016, 11:14:55
 2. Bel Fıtığı Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevaplar
  By gülümse_hayata in forum Sağlık Diğer
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 16-06-2016, 15:04:17
 3. Doğumsal Kalça Çıkığı Hakkında Sorular ve Cevaplar
  By gülümse_hayata in forum Çocuk Felci (Polio Sekeli) Kalça Çıkığı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27-10-2014, 12:06:29
 4. Behçet Hastalığı Hakkında Sorular ve Cevaplar
  By gülümse_hayata in forum Sağlık Diğer
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-10-2013, 14:33:09
 5. ÖMSS - Sınav sorular [Çıkmış Sorular]
  By volkqn in forum ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları
  Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 28-03-2012, 10:43:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş