Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree6Likes
 • 1 Post By Halil Yılmaz
 • 1 Post By Halil Yılmaz
 • 1 Post By petsiye
 • 2 Post By septik
 • 1 Post By petsiye

Konu: Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması

  Sponsor Bağlantılar


  Sayın Halil Bey;

  Birçok soruya vermiş olduğunuz cevapları takip ettim.Fakat benim durumuma benzer bir soru ile karşılaşmadım.Soruma cevap verirseniz sevinirim..

  Ben 2001 yılında %80 oranında rapor ile vergi indiriminden faydalanarak 15 yıl ve 3600 iş günü prim süresini doldurarak emekli oldum. Benim merak ettiğim raporda %80 çalışma gücünü kaybettiğini yazdığı gibi ayrıca çalışabilir-çalışamaz bölümlerinden çalışmaz kısmında X (çarpı) işareti var. Dolayısıyla maaşımı yaşlılık maaşı olarak alıyorum ve tahsis numaram 2 ile başlıyor. Ogünden bugüne kadar hiç bir iş yerinde çalışmadım.Ancak her okuduğum benzer konularda ve SGK nın sitesinde bulabildiğim kadarıyla yaşlılık maaşına hak kazanan herkesin SGDP primi ödeyerek çalışabileceği, malulen emekli olanların ise herhangi bir iş yerinde çalışamayacağı yazılmaktadır. Benim sorum 1. 2. 3. derece sakatlık indiriminden faydalananların hepsi mi SGDP primi ödeyerek çalışabilir? Eğer öyleyse bu çarpı işaretinin anlamı nedir?
  (Ben böbrek hastasıyım ve tek böbrekliyim)
  İliginize teşekkür eder..Esenlikler dilerim...


 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,433
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  84 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  Merhabalar süleyman bey, malulen emekli olanlar hariç, engelli erken emekliliğinden yada yaşlılık emekliliğinden faydalanarak emekli olanlar, SGDP ( Sosyal Güvenlik Destek Primi ) ödeyerek çalışabilir. Sizin çalaşabilir/çalışamaz kısmında x (çarpı) işareti yazması nı SGDP ödeyerek çalışabilir algılamalısınız. Zira sizin gibi emekli olan binlerce kişi SGDP ödeyerek çalışıyor.
  İşin etik yanı nı bir kenara koyarak söylüyorum. Bırakın yaşlılık emekliliğinden faydalanarak emekli olanları, malulen emekli olanlar bile "kayıt dışı" çalışıyor.
  Tabi bu durum genelde bizim ülkemize has bir durum. Dünyanın başka ülkelerinde emekli olan kişiler başka işlerde çalışmayıp emekliliğin tadını çıkarıyor. Ama işte bizim ülkemizde emekliye verilen maaş az yaşam koşullarıda pahalı olunca insanlar mecburen emekli olduktan sonra da çalışıyor. Kimi SGDP ödeyerek kimi ise kayıt dışı çalışıp SGDP ödemeden çalışıyor.
  İskender Durgun likes this.

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması  sayın Halil Bey,öncelikle tahminimde kısa sürede cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.Yanlız, raporda çalışabilir kelimesinin yanındaki karenin boş olupta çalışamaz kelimesinin yanındaki karede X işaretinin olması kafamı bulandırıyor.Neden her ikisinde X işaret yok veya her ikisindede kutucuk boş değil? Asıl aradığım sorunun cevabı bu.Ben mühendis olduğum için bir iş yerinde mutlaka resmi olarak çalışabilirim.Çalışmaya başlarsam başıma bir iş gelirmi?İşe girmeden önce sgk veya vergi dairesinden SGDP ödeyerek çalışabileceğime dair bir yazı almam gerekirmi?İlginize tekrar tekrar teşkkür ederim.Saygılarımla.
  Konu Halil Yılmaz tarafından (25-11-2010 Saat 21:39:32 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,433
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  84 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  Size şöyle anlatayım süleyman bey,
  Sakatlık oranı ne olursa olsun o kişinin raporun da "çalışacağı" ve "çalışmayacağı" alanlar belirtilir. Sizin sakatlık oranınız %80 imiş. Sakatlık oranı %95 olan kişilerin bile raporlarında çalışabilecekleri alanlar yazılıdır. Zaten sağlık bakanlığının bu konuda ki görüşleri çok net.
  Sağlık Bakanlığı der ki;

  i) Rapor formunun “çalışabilir”, “çalışamaz” satırlarında özürlünün çalışma gücü kaybı derecesine göre çalışıp, çalışamayacağı tespit edilecektir. Çalışma gücü kaybı derecesine göre “çalışamaz” denen bir özürlünün özür grubunun gerektirdiği işlerde çalışamayacağı anlaşılacaktır. Örnek, % 65 Çalışma Gücü Kaybı derecesi ile değerlendirilmiş olan ortopedik özürlüye çalışamaz denmiş ise bu, özürlünün bedenen yapabileceği işleri kapsamaktadır.

  j) “Çalıştırılamayacağı iş alanları” satırında ise; özürlünün özürü nedeniyle yapmaması/yaptırılmaması gereken iş alanları mutlaka belirtilecektir. Örnek; özür grubuna göre “Ayakta Durmayı gerektiren İşlerde”, “Görmeyi Gerektiren işlerde” çalışamaz şeklinde ifade edilecektir.

  Daha önce ki mesajımda söylediğim gibi SGDP ödedikten sonra çalışmanız için hiç bir engel bulunmuyor. Bu konuda içiniz rahat olsun. İyice rahatlamak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğünede sorabilirsiniz.
  İskender Durgun likes this.

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması  Sayın Halil Bey,Beni aydınlatmanız içime su serpti.Size sonsuz minnettarım.Tekrar görüşmek üzere sonsuz teşekkürler.

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  10
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Sn Halil Bey,

  Geçen gün bu konu ile ilgili bir arkadaş ilginç bir şey paylaşmış bir grupta. Demişki ; " Sayın kardeşim, normal çalışıyorken şeker, tansiyon, anjio, göz vbç hastalıklarım var deyip müraccat etmişsen ve aldığın puan % 65 ÜZERİ İSE, sende bu belgeyi işyerine vermiş ve emekli olmuşsan, asla sen ne bu işyerinde ne de kendi adına başka bir işyerinde çalışamazsın demiş"

  Bu cevabı bu arkadaş bana verdi. Ben bunu malulen emeklilik için söylediğini düşünmüştüm ama sorduğumda, hayır engelli erken emekliliği için bu söylüyorum dedi ve ekledi; rapor oranı % 65 üzeri olupta erken emeklilikten faydalanan kişi tekrar çalışırsa maliyeden ceza alır dedi. Bu konunun aslı nedir acaba ? aydınlatırsanız sevinirim.

  NOT : Benim % 74 Sürekli vergi indirim belgem var, benim mayıs 2015 te günüm ve prim sayım doluyor, engelli erken emekliliğine başvurmayı düşünüyorum, ve aynı işyerinde emeklilik sonrası çalışmayı düşünüyorum.

  Tekrar Selamlar ve Teşekkürler
  İskender Durgun likes this.

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  1,614
  Blog Yazıları
  3
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu


  İlk açıklamada bir çok çelikili durum var.


  En önemlisi siz emekllilik için müracat ettiğiniz taktirde size rapor sonucu elinize gelmez rapor oranınızı emeklikilk için değerlendirir ve sonuç size bildirilir.

  Ayrıca emekli olduğunuz firma sizin bilgi ve iş gücünüzden memnun olduğu süerece çalıştırmak istemesinin önünde bir engel yoktur.

  Malül veya erken emekli konusunda takrar çalışmak isteyen kişiler için ceza söz konus değil fakat maaşından küçük bir kesinti vardır.

  Bu %65 rapor oranı hiç bir anlam ifade etme z%40 -- %60-- %80 ... oranları vergi indirminde sgk başlangıcı ile ilgilidir.

  %40 ile %59 arası engelli seviyesi ile işe başlayıp ki ( iş gücü kaybı ) tek bir rahatsızlığa bağlı olan ) işe girip artması sonucu 1800 sgk primi ve 10 yılık sgk süreci içinde malüllük hakkı kazanlır.

  Diğer her şart altında vergi indirimi yani %40 ve üzeri engelinz varsa sgk prim ve sgk prim ödme tarihinizle ile gilidir.

  Notunuza cevap olarak aynı işyeri diye bir şart yok istediğiniz yerde istediğiniz kadar çalışabilirsinizn yanlız emekli maaşınızdan küçük şuan net olarak söyleyemeyeceğim %10-15 arası bir kesinti söz konusudur. Diğer cezai işlem diye bir şey söz konusu değildir.
  Murat.Y and İskender Durgun like this.

 8. #8
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  10
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Sn. Septik,

  Cevabınız için Teşekkür ederim. Ben sgk' ya vergi indirimim olduğunu bildirip gün toplama dilekçemi verdim ve xxxx mayıs 2015 tarihinde emekli olabileceğime dair yazı, benim tarafıma gönderildi. Açıklayıcı cevabınız için tekrar Teşekkürler

  İskender Durgun likes this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Serbest meslek erbabı engelliler vergi indiriminden yararlanamazmı?
  By ENB ÜYESİ in forum Vergi İndirimi - Sakatlık İndirimi
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 25-05-2010, 16:47:43
 2. Vergi İndiriminden yararlanmak icin ne yapmalıyım?
  By ENB ÜYESİ in forum Vergi İndirimi - Sakatlık İndirimi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25-05-2010, 16:18:34
 3. Vergi indiriminden yararlanmak için rapor oranı en az kaç olmalı?
  By ENB ÜYESİ in forum Vergi İndirimi - Sakatlık İndirimi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25-05-2010, 16:16:34
 4. %85 engelli oğlum var. Vergi indiriminden yararlanabilir miyim?
  By ENB ÜYESİ in forum Vergi İndirimi - Sakatlık İndirimi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25-05-2010, 16:10:04
 5. Vergi indiriminden yararlanıyorum engelli kadrosundanmi işlem görüyorum yoksa ?
  By nazimbagci in forum Vergi İndirimi - Sakatlık İndirimi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 23-05-2010, 23:13:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş