Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree3Likes
 • 1 Post By Gazoz Agacı
 • 1 Post By Gazoz Agacı
 • 1 Post By Gazoz Agacı

Konu: Zorunlu bireysel emeklilik (BES) hakkında bilgiler

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu

  Zorunlu bireysel emeklilik (BES) hakkında bilgiler

  Sponsor Bağlantılar


  Merhaba Arkadaşlar,

  2017 yılında yine aktif olarak çalışma hayatında bulunanları ilgilendiren her konuda önce kendim sonra sizler için edindiğim bilgileri paylaşmaya devam ediyorum. Bu amaçla belki de binlerce kişiyi ilgilendiren BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi) ile ilgili her şeye bu başlıktan ulaşabilmeniz mümkün.

  Emeklilik güzel şey özellikle de kişinin kendi isteği ile gerçekleşince BES'i sevimsiz kılan tek tarafı zorunlu olan her şey gibi kişiye getirdiği gizli yaptırım yoksa özel BES'e talep bu denli yoğunken devletin getirdiği zorunlu BES'e soğuk yaklaşımın sebebi başka nasıl açıklanabilir ki???  Zorunlu bireysel emeklilik (BES) ne kadar kazandıracak?


  Zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle birlikte çalışanların maaşından her ay kesinti olacak. Peki bireysel emeklilik sistemi çalışanlara ne kadar kazandıracak? İşte cevabı...

  Otomatik bireysel emeklilik sistemiyle birlikte artık milyonlarca çalışanın maaşından prime esas kazancın yüzde 3'ü kadar her ay kesinti olacak. En düşük 53, en yüksek 340 lira kesinti yapılacak.

  53 LİRA ÖDEYECEKLER (ASGARİ ÜCRETLİ)


  Yılda yaklaşık 640 lira kesinti yapılacak

  Sisteme girişte bir kereye mahsus 1000 lira devlet desteği

  Her ay yüzde 25'ten toplam 160 devlet desteği

  Yıl sonunda toplam birikim: 1800 TL (Yılda yaklaşık 3 kat kazandıracak)


  100 LİRA ÖDEYECEKLER


  Yılda 1200 lira kesinti yapılacak

  Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği

  Toplam 300 devlet desteği

  Yıl sonunda toplam birikim: 2 bin 500 lira


  200 LİRA ÖDEYECEKLER

  Yılda 2 bin 400 lira kesinti yapılacak

  Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği

  Toplam 600 lira devlet desteği

  Yıl sonunda toplam birikim: 4 bin lira


  300 LİRA ÖDEYECEKLER


  Yılda 3 bin 600 lira kesinti yapılacak

  Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği

  Toplam 900 lira devlet desteği

  Yıl sonunda toplam birikim: 5 bin 500

  BİR YILDA ÇIKAN DESTEK ALAMIYOR!


  Hatırlatmakta fayda var. Sistemden bir yıl sonra çıkanlar devlet desteklerinden faydalanamıyor. Destekten faydalanmak için belli süre ve şartlar gerekli. Şu anki bireysel emeklilik sisteminde devlet desteği belirli bir oranda ancak üç yıl sonra hak edilebiliyor.


  EMEKLİ OLUP AYLIK ALANA YÜZDE 5 DESTEK DAHA

  10 yıl prim yatıran ve 56 yaşına gelen çalışanlar emekliliği hak edecek. Emeklilik hakkı kazandığı tarihte parasını topluca çekmeyip en az 10 yıl süreyle kendisine emekli aylığı şeklinde ödenmesini talep edenlere o güne kadar birikmiş tutar üzerinden yüzde 5 oranında ilave bir devlet katkısı daha sağlanacak.


  KESİNTİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


  İlk aşamada bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör sisteme dahil oldu. Memurlar (genel ve özel bütçeli idareler) ve 250-1000 çalışanı bulunan özel sektör 1 Nisan 2017'de sisteme geçecek. 100 ile 249 çalışanı olan özel sektör, 1 Temmuz 2017'de, mahalli idareler ve KİT'ler ise 1 Ocak 2018'den itibaren sisteme dahil olacak. Öte yandan özel sektörde faaliyet gösteren, 10-49 çalışanı olanlar işverenler aracılığıyla 1 Temmuz 2018'den itibaren, 5-9 çalışanı olanlar da 1 Ocak 2019'dan itibaren sisteme girebilecek.


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Çalışma hayatı açısından uzun zamandır gündemde olan otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi (BES), yeni yılla birlikte uygulanmaya başlanacak.

  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaş altındaki bütün çalışanlar için otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi devreye girecek. Ancak başlangıçta sadece 1.000 ve daha fazla sayıda çalışanı olan işverenler kapsama alınacak. Nisan 2017’de kamu işyerleri, 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla ise tüm işverenler kapsamda olacak.


  Kimler kapsamda?


  Otomatik katılımlı BES’in kapsamındaki çalışanlar; eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla 4/a’lılar ve yine eski adıyla emekli sandığı mensubu, yeni adıyla 4/c’li sigortalılar, yani işçi ve memurlar.

  1 Ocak 1972 ve sonrasında doğan işçi ve memurların tamamı kapsamda. Dolayısıyla, işverenler bu kişiler adına 1 Ocak 2017’de bireysel emeklilik sözleşmesi açmak zorundalar.

  Katılmak istemeyenler...

  Kapsamda olan işyerlerinde çalışanlar için işveren, bireysel emeklilik sözleşmesi başlatmak zorunda. Yani, başlangıç için 45 yaşın altındaki çalışanların sisteme giriş yapmamaları söz konusu değil.

  Ancak çalışan isterse iki ay içerisinde cayma hakkını kullanarak sistemden çıkabilir. Yani, sisteme katılım zorunlu fakat devam etmek isteğe bağlı.


  Cayma hakkı var

  Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi kapsamındaki çalışanlar, işveren tarafından bireysel emeklilik sözleşmesi başlatılan tarihten itibaren iki ay içerisinde cayma hakkını kullanabilirler. Bu durumda çalışanın sözleşmesi iptal edilir. Diğer yandan, cayma hakkını kullanan çalışanlardan yapılan kesintilerin, hiçbir kayıp olmadan on gün içerisinde iade edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla, otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanan çalışanın maddi olarak hiçbir kaybı olmayacak.

  Kayıp olacak mı?

  Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sözleşmesinden iki ay içerisinde cayan bir çalışan, hiçbir kayıp olmaksızın katkı paylarını alabilecek. Diğer yandan, bu sürenin sonunda cayma hakkını kullanan bir çalışandan kesinti yapılabilecek. Yapılacak kesinti miktarı bireysel emeklilik şirketi ile işveren arasında imzalanan sözleşmeye göre belirlenecek.

  Yüzde 25 devlet katkısı


  Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminde yüzde 25’lik devlet katkısı olacak. İki ay içerisinde cayma hakkını kullanmayan çalışanlara ek menfaatler sağlanacak. 1 Ocak 2017’de sisteme katılan ve Mart 2017’ye kadar cayma hakkını kullanmayan çalışanlar, mart ayında 1.000 TL’lik ek devlet katkısından yararlanabilecekler. Sistemden aylık almaya hak kazanan kişiler bu 1.000 TL’lik ek katkıyı alabilecekler. Bunun yanında, yıllık gelir sigortası yaparak sistemden aylık almaya hak kazanan kişiler, o zamana kadar hesaplarında biriken devlet katkısının yüzde 5’ini ek katkı olarak alabilecekler. Bu sebeple, otomatik katılımlı bireysel emeklilik sözleşmeleri normal sözleşmelere oranla daha fazla avantaj sağlıyor.

  Ne kadar ödenecek?


  Çalışanların katkı payları işverenleri tarafından maaşlarından kesilecek ve bireysel emeklilik şirketine aktarılacak. Bu sayede, çalışanlar katkı payı ödemek için herhangi ek bir işlem yapmak zorunda kalmayacaklar.

  Çalışan adına bireysel emeklilik sözleşmesine ödenecek katkı payı, çalışanın prime esas kazancının, yani bir anlamda brüt ücretinin yüzde 3’ü kadar olacak. Bununla birlikte, çalışan isterse bu miktarı artırabilecek. Katkı payını artıran çalışanın ileride sistemden alacağı aylık veya toptan para daha yüksek olacak. Diğer taraftan, Bakanlar Kurulu yüzde 3 olarak belirlenen katkı payı tutarını artırma ve azaltma yetkisine sahip.

  KATKI PAYI ÖDEMELERİNE AZAMİ 3 AY ARA MÜMKÜN

  Çalışanların işverenleri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil edilmesi (otomatik katılım) kapsamında emeklilik sözleşmesinde tarafların hak ve yükümlülükleri, ücret ödeme günü ve mutabakat süreci belirlenecek.

  Çalışan, belirlenenden daha yüksek bir oranda ödeme yapmak istediğinde bunu işverene bildirebilecek, katkı payı ödemeye azami 3 ay ara vermeyi talep edebilecek.

  Hazine Müsteşarlığı’nın Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

  İşveren, emeklilik şirketi seçiminde hizmet kalitesini ve çalışana sağlanan avantajları dikkate alacak. İşveren, şirket seçimi sebebiyle şirketten komisyon dahil hiçbir şekilde maddi menfaat sağlayamayacağı gibi şirket de işverene bu şekilde bir teklifte bulunamayacak.

  Çalışana bildirim İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payı, şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden iş günü emeklilik planına dahil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla bildirilecek. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilecek. Cayma süresinden sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilecek. Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilecek. Cayma bildiriminin ulaşmasını takiben 10 iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleriyle birlikte çalışana iade edilecek.

  İşten ayrılanlar...

  Çalışma ilişkisi sona eren çalışan, Müsteşarlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde en az ilgili takvim yılının ilk 6 ayında uygulanacak asgari brüt ücretin yüzde 3’ü oranında katkı payı ödemeye devam edebilecek.

  Çalışan katkı payı ödemeye devam etmeyi talep etmezse ilgili emeklilik sözleşmesinden ayrılma işlemi gerçekleştirilecek. İşveren tercih etmesi durumunda çalışan ad ve hesabına katkı payı ödemesinde bulunabilecek.

  Daha önce bireysel emeklilik sistemine dahil edilen ve iş yerinin değiştiği tarih itibarıyla sistemde bulunan bir çalışanın bireysel emeklilik hesabındaki birikimiyle varsa ödenen devlet katkısı, yeni iş yerinde çalışanlara sunulan bir emeklilik planı bulunması halinde, yeni iş yerindeki plana aktarılacak. Çalışanın sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi ile devlet katkısının hak edilmesine esas süresi yeni iş yerindeki planda aynen korunacak.

  TEKRARI OLABİLİR

  Çalışan katkı payı ödemeye ara vermeyi talep edebilecek. Bu talep, talep tarihinden itibaren azami 3 aylık süre için yapılabilecek. Bu sürenin bitiminden önce veya bitimini müteakip tekrar ara verme talebinde bulunulması mümkün olacak. Çalışanın ara verme talebini iletmesi üzerine çalışana ödenen ücretten katkı payı kesintisi yapılamayacak. Çalışan, ara verme talebini en geç ücret ödeme gününden 3 iş günü önce iletecek.

  Sunulan emeklilik planları çerçevesinde şirketlerce fon işletim gider kesintisi dışında başka bir kesinti yapılamayacak.

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2016
  Mesajlar
  21
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  peki engelliler için bir ayrıcalık varmı

 4. #4

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  125
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  ben 4 ocak 1972 de doğdum yani 45 yaşındayım ve malulen emekliyim, eşim ise çalışmıyor ev hanımı bir de 3 yaşında çocuğumuz var bu durumda bizim BES durumu nasıl olacak, bizi de kapsayacakmı ?

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Selam,

  Hayır kesinlikle sistem sizi kapsamıyor. 45 Yaşından bir gün almış olan hiçbir çalışanı kapsamıyor üstelik siz malulen emeklisiniz yani tamamen kapsam dışısınız.
  Hataylı_72 likes this.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Arkadaşlar bu emeklilik türü çalışan kesimden her ay maaşından düzenli olarak kesilen tutar yani gelir üzerinden yapılan bir tasarruf şekli yoksa zaten emekli ve engellileri kapsamıyor. İçiniz rahat olsun dileklerimle...
  Hataylı_72 likes this.

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Kimler kapsamda?

  Otomatik katılımlı BES’in kapsamındaki çalışanlar; eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla 4/a’lılar ve yine eski adıyla emekli sandığı mensubu, yeni adıyla 4/c’li sigortalılar, yani işçi ve memurlar.

  1 Ocak 1972 ve sonrasında doğan işçi ve memurların tamamı kapsamda. Dolayısıyla, işverenler bu kişiler adına 1 Ocak 2017’de bireysel emeklilik sözleşmesi açmak zorundalar.

  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaş altındaki bütün çalışanlar için otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi devreye girecek. Ancak başlangıçta sadece 1.000 ve daha fazla sayıda çalışanı olan işverenler kapsama alınacak. Nisan 2017’de kamu işyerleri, 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla ise tüm işverenler kapsamda olacak.

 8. #8

  Üyelik tarihi
  Dec 2016
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Ben malulen emekli yim bendende kesilecekmi

  E2105 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,712
  Blog Yazıları
  439
  Bahsedilme
  20 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Alıntı Mustafa kılıcıkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben malulen emekli yim bendende kesilecekmi

  E2105 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi
  Arkadaşlar bu emeklilik türü çalışan kesimden her ay maaşından düzenli olarak kesilen tutar yani gelir üzerinden yapılan bir tasarruf şekli yoksa zaten emekli ve engellileri kapsamıyor. İçiniz rahat olsun dileklerimle...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ziraat bankasında bireysel emeklilik ve 2022
  By olcan01 in forum 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28-11-2016, 00:30:48
 2. En iyi bireysel emeklilik hangisi
  By AYSUN in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 31-05-2015, 21:44:47
 3. Bireysel emeklilik
  By sinandeniz in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 14-05-2014, 20:52:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-06-2013, 11:42:29
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-08-2012, 10:18:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş