Anketimiz: Nükleer Santral kurulmasından yana mısınız?

Katılımcı sayısı
17. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Hayır

9 52.94%
  • Evet

8 47.06%
  • Fikrim yok

0 0%
Like Tree25Beğeni

Konu: Nükleer Santral kurulmasından yana mısınız?

BirGaripYolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Nükleer çok para getiriyor, ülkemiz açısından olumlu bir bakış açısı; yalnız hava kirliğini, radyasyonel etki, hastalıklar v.s. olumsuzluklar karşısında para daha mı önemli? Daha kömür ocaklarına teknoloji getirememiş bir ülkenin nükleer ile işi ne? Hem koskoca dünya teknoloji devi Japonya bile Nükleer ile baş edememiş, biz nasıl baş edeceğiz? Oylamada ise "evet" oy'u verenlere şaşıyorum. Siz ülkenizi sevmeyen, negatif hayatı benimseyen vatan haini misiniz?

Üye
    Birey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    2
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Unuttum.29 siz olayın sadece duygusal tarafını ele alıyorsunuz ve söz konusu riskin %1 bile olmadığını unutuyorsunuz. Adeta muhakkak o kazayı yaşayacakmışız gibi öngörülü yaklaşıyorsunuz. Yapılan binalar deprem olduğunda ölümlere neden oluyor, yapılan barajların kapakları sehven fazla açıldığında ölümlere neden oluyor. Risksiz bir enerji söz konusu değildir. Güneş enerjisi kullanılan bölgelerde çok ciddi doğa değişimlerinin yaşandığı söyleniyor. Hayatınızı sıfır risk üzerine kuramazsınız ancak risklere karşı güçlü tedbirler alarak ilerleyebilirsiniz. Evet nükleer santral kazaları çok önemli can ve doğa kaybına neden oluyor ama deprem zamanında yıkılan binalar da aynı etkiyi veriyor lakin binalara karşı çıkmıyoruz çünkü binaların günümüz insanları için olmazsa olmazlardan olduğunun farkındayız. İşte sizin nükleer santral konusunda farkında olmadığınız konu yaşamın tümüyle enerjiye yöneldiğini ve bu kadar enerji ihtiyacının sadece rüzgar veya güneşten karşılanamayacağıdır. 1 Saat elektrik kesintisine bile tahamülü yok günümüz insanlarının. Gelecek nesli varın siz düşünün. Enerji konusunda dışa bağımlı kalmak kesinlikle nükleer santral riskinden uzak durmaktan iyi değildir.
    zeynep45 bunu beğendi

Üye
    Blog Mesajları
    2
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Ayrıca bir de Almora hanımın yazısı üzerine googleden Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun açıklamasını buldum. Yorum katmadan paylaşıyorum :

Henüz VVER-1200 tipi reaktörlerin işletimde olan bir modeli bulunmamaktadır. Ancak bu reaktörler işletimde olan VVER-1000 reaktörlerinin güvenlik ve performans açısından geliştirilmiş modelleridir. Ayrıca işletimde olan bir reaktör hazırlık ve inşa süreleri dikkate alındığında en az 15 yıl eski teknolojiler üzerine kurulu bulunmaktadır. Bu nedenle TAEK, “Nükleer Güç Santrallerinin Lisanslanmasına İlişkin Yönerge”’sinde yer aldığı üzere var olan bir tasarım üzerine yapılan iyileştirmelere sahip yeni tasarımları kabul edebilmektedir. Ancak koşul olarak tasarımın inşa edilmek üzere lisanslanmış ve inşaatına başlanmış bir örneğinin olmasını istemektedir. Nükleer reaktörlerin lisanslanması aşamasında tesisin güvenli bir tasarıma sahip olup olmadığının değerlendirilmesi inşaat lisansı başvurusu üzerine yapılır. Daha sonraki aşamalarda tesisin tasarıma uygun bir şekilde inşa edilip edilmediği takip edilir. VVER-1200’ler Rus düzenleyici kurumlarından inşaat lisansı alınarak Rusya’da kurulmaya başlanmıştır.

VVER tipi reaktörler, Rusya Federasyonunun yanı sıra Çin, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Hindistan, Slovakya ve Ukrayna gibi diğer bazı ülkelerde de halihazırda işletim halinde bulunmaktadır.

AB ülkelerinden Bulgaristan’da ülkemizde kurulması öngörülen tasarımın bir eski modeli olan VVER- 1000 kurulmaktadır. VVER-1200 ise VVER-1000’in gücü artırılmış ve günümüz güvenlik koşullarına uyum için iyileştirilmiş halidir.

Dünyada, inşa halindeki 10 adet VVER tipi reaktörlerden 4’ü VVER-1200 tipi reaktörlerdir.

VVER-1200 gibi 3. nesil olarak nitelendirilen başka reaktör tipleri de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Güney Kore tasarımı APR1400, Fransız tasarımı EPR ve ABD tasarımı AP1000 verilebilir. Bu reaktörlerin hiç birinin işletme halinde bulunan bir örneği bulunmamaktadır. Bununla birlikte 2 ünite APR1400 Güney Kore’de, 1’er ünite EPR Finlandiya ve Fransa’da, 4 ünite AP1000 ise Çin’de halen inşa halinde bulunmaktadır. Bu reaktörlerin geliştirilmelerine temel teşkil eden Basınçlı Su Reaktörü (PWR) tipi reaktörlerin başarılı işletme deneyimleri, bahsi geçen 3.nesil reaktörlerin kurulmaları için yeterli referansı sağlamaktadır.
    zeynep45 bunu beğendi

Üye
    kartalreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ad: Kalperen Türkoğlu CCC yer: kalpOder Ötüken - Turan
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Atlasjet uçağında öldürülen bilim adamları bu ülkenin insanlarıydı...yıl 2007 bor ve nükleer üzerine çalışmalar yapıyorlardı. Başarılılardı ve bir şekilde durdurulmaları gerekiyordu. Hükümeti, partiyi, falancayı filancayı sevmeyebiliriz ama bizden adam olmaz, biz bir iş beceremeyiz gibi sözler ülke menfaatine uygun değil. Psikolojik harp tekniğidir karşı tarafın psikolojisini bozup kendilerini de süper güç olarak yutturmak.

Atatürk ü kötülemek, Türkiye yi kötülemek, insanımızı aşağılamak ve daha neler neler. İnternette bu tarz eylemlerde bulunan kişilerle sık sık karşılaşmaya başladım. Amaçları sırf moral bozmak, bölücülük-bozgunculuk çıkarmak, insanları birbirine düşürmek. Bir gün bakıyorsun İslami içerikli mesaj yazıyorlar 3 gün sonra hop karalamaya geçiyorlar. Yabancı devletler nükleer güç olmamızı elbette istemezler. Elektriksiz kalsak göbek atarlar. Takip ettiniz mi bilmiyorum Türkiye de elektirk kesintisi oldu akabinde Amerika vaşington un elektrkleri gitti, beyaz gecekondularını jennarotorla aydınlatmaya çalıştılar. Ermenistan ın genelkurmay başta olmak üzere internet siteleri çökertildi... Herkes ayağını denk alsın yeni Türk Çağı başladı ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak...

C*
    Yerel saatle 13.00 sularında kentin önemli bölümünde elektrik kesintileri meydana geldi. Kesintiden etkilenen yerler arasında ABD Kongresi, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı da bulunuyor. Çok sayıda önemli federal kurumların binalarına da elektrik verilemezken şehirdeki metro hatları da olumsuz etkilendi. ABD'nin başkenti Washington'da elektrik kesintisi - İzle - En son haber

C*
    Türk hackerler, Ermenistan'ın önemli resmi internet sitelerini hackledi.
    Kendilerini hacker dünyasının sanal Türk askerleri olarak niteleyen 'Turkhackteam' adlı grup, 1915 Ermeni Olaylarının 100'üncü yılında Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere bazı resmi internet sitelerini siber saldırılarla erişime kapattığını duyurdu.

'İDDİALAR DEVAM ETTİĞİ SÜRECE...'
    Türk hackerler Ermenistan resmi sitelerini çökertti - En son haber

seyyahım seyyah .. en fazla bir yerde 6 yıl kalabildim . Şimdi Antalya Hanının misafiriyim 1.5y
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Şu andaki gündem de ,normal de 30 yıl çökmemesi gereken yolların Müteahhid becerisi ile .5 kat daha maliyetle ,
    ortalama üç aylık ömür yıpranması sonucu yalnızca ''yaptım oldu ! '' anlayışının hüküm sürdüğü ,
    ihalesinin de; ( milletin **na koyan ) müteahhide verilmesi ,ayrı bir garabet ülkemde
    şimdilik hiç olmamaması daha hayırlıdır bence ..
    söylemlere göre dünyanın en ileri ve refah seviyesinde olan bir ülkeyiz ki ,
    herşey dörtXdörlük tamamlandı ve Dünya Lideriyiz ...hazır ki ,yatırımlar 2070 yılına kadar yetmez miydi ki ;
    daha kanal İstanbul açılmadan ..yazık .
    GülerAkköse bunu beğendi

Üye
    Blog Mesajları
    2
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Konumuzla ilgili güzel bir video gördüm. Sizlerle paylaşmak istedim.
    septik ve zeynep45 bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu
    Sponsor Bağlantılar

https://video-vie.xx.fbcdn.net/hvide...95&oe=555514FC

zeynep45 bunu beğendi

sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)