Anketimiz: T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyor musunuz

Katılımcı sayısı
18. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 1

6 33.33%
  • 2

0 0%
  • 3

2 11.11%
  • 4

0 0%
  • 5

2 11.11%
  • 6

1 5.56%
  • 7

1 5.56%
  • 8

1 5.56%
  • 9

0 0%
  • 10

5 27.78%
Like Tree64Beğeni

Konu: T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyormusunuz?

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Question T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyormusunuz?

Sponsor Bağlantılar

T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyor musunuz?

Sorumuza bir derecelendirme yapmak gerekirse, 1 ila 10 arasında hangi şıkkı seçerdiniz?

1- Evet (Engellilere yönelik pozitif bir ayrıcalık uygulanıyor ve) bundan çok memnunum.

2- ….

….

10- Hayır (Engellilerle ilgili bir pozitif ayrımcılıktan söz edilemez ve bu) durum çok rahatsızlık verici.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Oy kullanma işini anketi yapan bile yanlış yaparsa bu işte bir sıkıntı var demektir.
    dikkatimden kaçmış durum şudur efendim: eğer bizlere yeterince pozitif ayrımcı davranıldığını düşünüyorsanız puanınız bir veya bir'e yakın rakamlar olmalı; aksini düşünüyorsanız puanınız on veya on'a yakın rakamlar olmalı..
    Saygılar...
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Ben engelli bireyler için pozitif ayrımcılık yapıldığına inanmıyorum. Hatta pozitif ayrımcılığın hem devlet hem de vatandaş tarafından yanlış algılandığını düşünüyorum. Örnekse devlet yaya vatandaşlar için kaldırım yapar sağlıklı insanlar bu kaldırımdan yararlandığında “devletin vatandaşı düşünmesi” veya devletin görevini yerine getirmesi olarak algılanırken aynı kaldırıma ufak bir rampanın yapılması “engellilere pozitif ayrımcılık” olarak algılanıyor. Aynı durum toplu ulaşım araçları içinde geçerli. Koca otobüsü, minibüsü sağlıklı insanlar için alan devlet o otobüse, minibüse 3 kuruşluk rampa yapınca engellilere pozitif ayrımcılık yaptık diyerek caka satıyorlar.

Bu ve buna benzer uygulamalar için pozitif ayrımcılık diyemeyiz. Ama bir 2022 engelli maaşı, evde bakım maaşı ya da engelli emekliliği pozitif ayrımcılığa girer tabi ki. Tabi burada da “kime göre neye göre” tartışması var. Bundan 20 yıl öncesinin Türkiye’sine göre iyi durumdayız ama Avrupa ülkeleri düşünüldüğünde 20 yıl gerideyiz.

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

TC Devleti ve Engelli vatandaşlarına tanıdığı ayırımcılık! ortada pozitif olacak bir durum yok bana göre bu ülkede ayırımcılık varsa eğer en çok engelli vatandaşa tanınan negatif ayırımcılığın önüne hiç bir ötekileştirilen azınlık geçemez.

Ne zıt iki kavram ki aslında olması gereken eş değer ama yok bu ülkede yani ankete göre TC ve vatandaş bile sayılmayacak derecede dışlanan, her tür olumsuzluğa maruz bırakılan, devletin bizzat hani o hepimizi bu ülkenin engelli engelsiz tüm vatandaşlarını temsil eden devlet babanın bakanlarının bile biz engellileri toplum önünde herkesin gözüönünde ( tüm dünya basını dahil) haykırırcasına '' biz sana iş verdik daha ne istiyorsun? '' diyen hakaretlerini ben hiç unutmadım Aslında dün kü kızgınlığımı unutacak kadar anlık öfkeler yaşarım ve asla kinci değilim ama içimi yakan şeyleri asla unutamam.

Bugün benim koşullarım nasıl olursa olsun ki Allahıma çok şükür tüm elde ettiklerimi çalışarak hakettim ben devletimden bana tanınan pozitif ayırımcılıkla tanışmadım bile. Yakın çevremde bulunan sayıları binlere yaklaşan engelli arkadaşlarım adına da rahatlıkla yazabilirim ki onlar bu ülkede hergün ayırımcılığın binbir çeşidini bizzat yaşıyorlar. Örnek: engellilere tanınan engelli yolculuk kartı var ve bu kartın sayesinde İstanbulda tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabiliyorsunuz bu arada ulaşım aracını kullanan sürücüyle gözgöze gelmemeye çalışın yoksa o kendini bilmezin '' ooo bedavacı '' bakışıyla karşılaşırsın ve tabii ulaşım aracındaki diğer yolcularında yüzünde hafiften benzer bakışları yakalarsın ama aynı tepkiler diğer indirimli yada ücretsiz kart kullanıcılarına karşı gösterilmez her nedense.

Ufaktan yine isyanlarım başladı o yüzden sayfalar dolusu yazabilirim ama kısaca hangi ayırımcılık? olsa olsa negatif ayırımcılık olabilir ki arkadaşlar bu devlet hangi kurumunu engelli vatandaşı rahatça kullanabilsin diye inşa etti? hastaneler? okullar ? eğitim kurumları? kaymakamlıklar? belediye binaları? sağlık ocakları? bana örnek bir yer gösterebilir misiniz ki oraya engelli vatandaş rahatça gidip işini halledebilsin?

Herşeyin başında eğitim imkanı engelli vatandaşlara ne kadar veriliyor? ne ölçüde? hangi standartlarda? engelli kaç mezun var üniversiteye kendi bedeniyle, kendi özgür iradesiyle gidip gelebilen? Eğitim şart diyen ve bu kadar cehaletin kol gezdiği bir ülkede sen engelli vatandaşına eğitimden eşit olarak yararlanma hakkı sağlayabildin mi ki daha sonrasında yaşaması için gerekli olan olmazsa olmaz aş için iş imkanı sağladınmı ki şimdi bunu bir nebze telafi etmek adına EKPSS düzenliyorsun?

EKPSS bu devletin en büyük ayıbıdır bana göre adı üstünde Engelli kamu Personeli Seçme Sınavı bugün dünyanın hiçbir ülkesinde devlet kendi engelli vatandaşını işe yerleştirmek için kendi kadrosuna sınavla almıyor hele bizim ülkemizde bu sınavın böylesi büyük reklamlarla yapılması Allahım ne utanç verici bana göre sen önce eğitimden mahrum bıraktığını şimdi işten mahrum bıraktığını itiraf ediyorsun ve devletim bunu övünç meselesi haline getirebiliyor(!) yazık ya çok yazık...

Allah devletime, hükümetime zeval vermesin diyen kesime;

Asgari ücret düzeyinde bile bağlanmayan, bağlanması için engellinin engeline binbir engel katılan, tüm sosyal yardım adı altında bağlanan maaşları kullananlar; sizler aslında hakkınız olanın binde birine size asıl verilmesi gerekenin bir yüzsüzlük örneği olan maaşlarınızı alınca ki ne kadar az olduğu bile sizin için önemli değil çünkü ihtiyaç doğrultusunda bağlanan bir maaş ve bu maaşı her an elinizden alınacak korkusuyla yaşamaya mahkum eden bir antisosyal devletin ayırımcılıkla mücadele etmek zorunda bırakılan engelli vatandaşları Allahaşkına bir düşünün insan kendi evladından kıstığını bir başka ülkenin evladına döke saça dağıtıyorsa ve bunu hiçbir şarta bağlı kalmaksızın her ay düzenli ve gönüllü olarak yapıyorsa siz şimdi hangi maaşı aldığınız için kendinize az da olsa pozitif ayırımcılık yapıldığını düşünebiliyorsunuz?

Sn. Halil Yılmaz kime göreyse bana göre T.C. Devletinin Engelli Vatandaşlarına pozitif ayırımcılığın p sini bile tanımadığını düşünüyorum ve ne yazık ki bu konuda dünya ülkelerinden geride olmamız beni üzmüyor çünkü biz tüm konularda gelişmiş ülkeler düzeyinden çok daha gerilerdeyiz beni asıl üzen ve düşündüren yirmi yıl sonrasında belki de bugünleri arayacak olmamızda saklı ne diyeyim sessiz çoğunluğun sesi olmak adına bende Allah devletime, hükümetime zeval vermesin deyip geçeyim artık ama olmuyor işte ben öyle yapamıyorum

Üye
    Remzi ACAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ben devleti geçtim vatandaş metroda otobüste yer vermiyor
    Gazoz Agacı ve kolera bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Selamlar Gazoz Ağacı ve tüm arkadaşlar,
    Yazılanlara ek olarak şöyle bir durum tespitim de var:
    Devlet tüm kurumlarıyla çalışanlarıyla TOPLUMUMUZ’un aynası gibi. Hatta bence bizlere toplumun beklentisinden farklı olarak daha bir merhametle yaklaşmaya çalışıyor.
    (bu gün kimsenin kimseye tahammülü yok: trafikte olan büyük kamyon/tırlar küçük binek otomobilleri, otomobiller motor/ bisikletleri, onlar da yayaları, yayalar da en son ortopedik engelli kardeşlerimi taciz ediyor. Hatta en son grubun, bunun da dışarıda ne işi var bakışını insanlarda çok görmüşlüğüm var. Kimse kendini diğerinin yerine koyup empati yapmıyor. Misal otomobil sürücüsü kamyonlara demediğini bırakmıyor ama kendisi motor bisiklet kullanana aynını yapıyor.)
    Engel grubumdaki insanların rahatsızlığının adı ‘şizofren’ birine hakaret etmek için kullanılıyor. (Veya da birini küçük görmek için) Üç yıl Tedavi gördüğüm Bakırköy ruh sinirde 30 küsür yıldır orada kalan (deyim belki mübalağa olacak ama affınıza sığınarak.) Allah’ın bile unuttuğu hastalar tanıdım. Servisin dışına çıkıp çöp dökmek dışında hastanenin bahçesine bile çıkartılmayan. Bunlar, hastanede, haftalık bir iki gün, toplu olarak bir hamamda banyo yaptırılan hastalar ki çoğu başka zaman hastanenin bahçesine bile çıkartılmıyor.
    Sonuç: bizim aynı toplumda yaşadığımız insanların ekseriyeti nasıl düşünüyorsa devlette bizi öyle idare ediyor/bize o kadar kıymet veriyor. Ne zamanki TBMM’ye temsil oranımız kadar engelli vekil sokarız (ki bu oran %10’dur) o zaman o soktuğumuz vekillere bunların hesabını sorarız. Aksi durumda zaten bir şey yapmak olası gözükmüyor.
    Saygılar..

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam unuttum.29,

İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde kaldıysan sana diyecek hiçbir sözüm yok çünkü sen gerçeği biliyorsun demektir. Çok büyük geçmiş olsun arkadaşım. Allah’ın bile unuttuğu hastalar tanıdım. aynen sana katılıyorum orada din yoktur, dinsizlerin baktığı hastalar vardır. Orası bir devlet hastanesi hemde bu ülkenin ruh sağlığındaki en gelişmiş deyim yerindeyse insanlığın unutulduğu, insafsızlığın, merhametin ve vicdanın neredeyse hiç hatırlanmadığı örnek hastanelerden birisi bunu bahçesini uzaktan izleyenler bile rahatça gözlemlerine dayanarak söyleyebilirler.

TC Devleti yani vatandaşlarının her yıl vergisini düzenli olarak ödediği, devlet baba gözüyle bakmak istediği yeri geldiğinde kendisine sığınan yabancı mültecilere bile kendi vatandaşından daha çok sahip çıkan koruyup kollayan bir devlet şimdilerde yeni nesili dindar olarak yetiştirebilmenin peşinde (!) Sanki bu ülkenin çocukları asırlardır dinsizdi yada dini bilgileri o kadar eksikti ki bu konudaki açık yüzünden bugünlere geldik, perişan olduk, mahvolduk (!)

Vatandaşlık dersi yerine, din dersi yerine ilköğretimden başlayarak seçmeli değilde zorunlu olarak asıl konulması gereken ders İnsanlık Dersi olmalı bence bu dersin içinde zaten iyi vatandaş nasıl olunur o da öğretilir elbette ama insan önce insan olmalı sonra hangi dini seçiyorsa o dinin gereklerini bizzat kendisi okulda değil tüm yaşamında kendi isteyerek, özgür iradesiyle uygulamaya geçer zaten. Dinde zorlama yoktur arkadaşlar devlet kendi içinde bile abesle iştigal ama kendi makamındakilere dinsiz diyebilecek kadar insanlıktan çıkmışsa işte o zaman küçücük çocukların beyinlerine önce Allah korkusunu yerleştirirken bir yandan da insanlığı, nasıl iyi bir insan olunur, engellilik ne demektir, engelli, yaşlı ve hamilelere, gazilere, yardıma muhtaç insanlara, güçsüzlere nasıl davranılır bunu öğretebilen devlet işte o zaman gerçek bir vatandaşa da sahip olur diye düşünüyorum.
    zeynep45, Eğce ve septik bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Teşekkürler Gazoz Ağacı,
    Yaşam herkese adil davranmıyor. Hastalıklar da felaket de ölüm de bizler için yaratılmış. İnsanlık Dersi’ni çok beğendim  Türk eğitim sistemindeki kaos’lar topuna bu sitede girmem diyordum ama hadi başka bir platformda paylaştığım bir yazımı yapıştırayım..
    genel itibarıyla sorun hükümetler değişince değişmeyen bir eğitim politikamızın olmaması. eskiden eğitimin odağında öğretmen vardı; şimdi ise öğrenci var. eskiden de eğitim için çeşitli arayışlar yapılıyor, pilot uygulamalar deneniyordu; şimdi de deneniyor.
    sonuç: her yıl merkezi sınavlarda sıfır çeken öğrencilerin katlanarak artması. çözümü nasıl yapıldı derseniz şöyle: merkezi bir sınav olan ve senede bir kez yapılan sbs kaldırıldı yerine liselere geçiş sınavı(teog’temel eğitimden ortaöğretime geçiş’) getirildi. detaya girmeyeyim: öğrenciler toplamda altı dersten yirmişer soruluk testlere giriyorlar ki bu testler bir yazılı sınavın yerine sayılıyor. (böylece dershanelere gitmeye gerek kalmayacakmış)yıl sonu başarı puanları, öğrenim gördükleri okulun genel başarısı, işte bu testlerden aldıkları puanlar çarpılıp bölünüp tavanı beş yüz puan olan bir puan ortaya çıkıyor. işte bu puana göre liselere yerleşiyorlar/yerleşecekler. tabi bu testlerde sen soru sayısının iki katı süre ver(her soruya iki dakika toplamda 20 soruya 40 dk. ve yarım saat mola sonra yine 20 soru 40 dk. süre... altı dersten 120 soruluk sınavı iki güne yay), sonra doğrular da yanlışları götürmesin: görece bir başarı sağlarsın.(bütün cevapları atıyorum b yapsan 20-25 puan alırsın ki sıfır almaktan iyidir yani)
    (herkes çocuğunu anadolu lisesine göndermek ister diye bütün düz liselerin başına anadolu ibaresi getir başka bir iyileştirme falan yapmaya gerek görme)
    sınıfta kalmak diye bir şey yok. (var ama uygulamada neredeyse imkansız. ) disiplin kurulunu artık kimse ciddiye bile almaz olmuş. tasdikname verip çocuğu okuldan atmak doksanlarda kalmış bir uygulama. en fazla gerekli yerlerden onay alınabilirse öğrencinin okulu değiştirilebilinir.
    sonuç: okumak istemeyen, okulla alakası bile olmayan çocukları zorla okullara hapsediyoruz. adı: zorunlu eğitim.(eğer veli çocuğunu okula göndermezse para cezası veriyoruz.) bu da gerçekten dersi öğrenmeye gelmiş okumak isteyen öğrencilere engel oluyor, parası olanlar da bu çarpıklık yüzünden özel derse, dershanelere/özel okullara yöneliyorlar.
    çözüm: 4. sınıftan sonra isteyen çocuğunu göndermesin. eğer öğrenci okula devam etmek istiyorsa okulun adabına/kurallarına uygun davrandırılsın:
    (dayak tabii ki geri gelmesin ama) bir birey olarak öğrenci/veli/öğretmen davranışlarının sonuçlarına katlanmayı öğrensin.
    https://eksisozluk.com/masayi-cocukl...etmen--4481447
    Gazoz Agacı, zeynep45 ve septik bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

'' okumak istemeyen, okulla alakası bile olmayan çocukları zorla okullara hapsediyoruz. adı: zorunlu eğitim.(eğer veli çocuğunu okula göndermezse para cezası veriyoruz.) bu da gerçekten dersi öğrenmeye gelmiş okumak isteyen öğrencilere engel oluyor, parası olanlar da bu çarpıklık yüzünden özel derse, dershanelere/özel okullara yöneliyorlar. ''

Yazınız harika onu buraya eklememek sitemize haksızlık olurdu. İzin verirseniz biraz düzenlemek isterim ama ?

ve şimdilerde devlet kendi içinde bizzat kendi besleyerek, gözyumarak, çoğalttığı, yükselttiği, sayılarını arttırdığı dershanelere karşı savaş açar (!) Burası benim ülkem, bizim ülkemiz hemde bu kadar trajikomik olayların gerçek olarak yaşandığı, yaşatılmak zorunda bırakıldığımız biricik TC Devleti...yazık arkadaşım çok yazık ama gerçekler öyle acı ki ve ben inanıyorum ki sende bu acı gerçeklerin tam içindesiniz ve eğitim kurumunda çalıştığınız için farkındasınız.

Hayat kimseye adil davranmıyor. Eğitimdeki eşitsizlikleri bizzat yaşayan biri olarak ve bu konuda sayfalar dolusu yazacaklarım varken susmak hem bunca haksızlığı içimde biriktirmek hemde herkese bildirmek işte bu iki duyguyu aynı anda yaşıyorum şu an ama bu konuya başka bir platformda devam etmek isterim. Üstelik sizin yazınızdan yola çıkarak

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,
    unuttum.29, zeynep45 ve septik bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu
    Sponsor Bağlantılar

tabii ki Ekleyebilirsiniz,
    Memnun olurum..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)