Anketimiz: T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyor musunuz

Katılımcı sayısı
18. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 1

6 33.33%
  • 2

0 0%
  • 3

2 11.11%
  • 4

0 0%
  • 5

2 11.11%
  • 6

1 5.56%
  • 7

1 5.56%
  • 8

1 5.56%
  • 9

0 0%
  • 10

5 27.78%
Like Tree64Beğeni

Konu: T.C. Devletinin Engelli vatandaşlarına pozitif ayrıcalık tanıdığını düşünüyormusunuz?

cilginpalet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MEMLEKETİM TRABZON YAŞADIĞIM YER KUŞADASI ANCAK BİZE HER YER TRABZON
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

konu güzel ancak BAŞLIK HOŞUMA GİTMEDİ şimdi bazılarınız eleştirecek ne alaka diye ancak oldum olası şu TC kısaltmasını sevmiyorum heleki şu bölücü tayfası bunu hakaret vari söyledikçe dahada ifrit oluyorum konuyu açan arkadaşa sorum şu aceba aynı konuyu farklı ülkeler için acsaydı ÖRNEK DE(almanya) devleti us devleti fr (fıransa)devleti vs vs yani böylemi açardınız konuyu ?

Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    46 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Güzel aklı başında bir tartışma ve katılmak isterim, ( çılgın palet kardeşime tamamen katılıyorum,Tc kelimesinde kasıt aramak istemem fakat varsada en güzel cevabı her koşulda veririm Türkiye cumhuriyetinde yaşıyoruz ve bu ülkenin halkıyız aksini düşünen varsa sınırlarımız dışına çıkarak istediği gibi düşünüp konuşmak isteyebilir ve emin olun sizi düşündüğünden değil ama sizden çıkar sağlayacak çok ülke vardır ve onları sevindirisiniz)( ve hatta sizin ülkemi terk etmeniz milyonları sevindircektir kargaşayı azaltacak iş bulma şansını çoğaltacak devlet giderlerini bir kaç açıdan düşürecektir )

Genel düşüncem ve bu konudaki olmazsa olmazımdır, Türkiye Cumhuriyeti bizlerin engel oranlarına bakmamaksızın elinden gelen her tür desteği 2013 yılına kadar sağlamıştır bundan sonraki engelli tututmu farklı yöne kaymış kendi işlerini göremeyene enegelli kavramını yüklemiştir hata düşünce tarzındadır fakat engelli olmamız ülkenin veya herhangi bir devlete mensub olmaın suçu değildir

Türkiye Cumhuriyeti derken yani bizler,eğitim şart denildi 81 ile ünivrsite açıldı,tv ler, internet hemen her eve geldi, peki, halen anlayamadığız veya anlatılan bizim anlamak istemdeğimiz nedir?

Hakan kardeşimi gerçekten tebrik ediyorum açık sözlü ve net bir insan yaşadığı olumsuzlukları detayları ile anlatıyor, bende zaman zaman paylaşıyorum, 1981 den beri hastahane şartlarını, ülkenin ve niyet ederek hayata başladığımız ilke saydığımız idealizmin ne kadarını gerçekleştirebildik,

Bakınız hemen her alandaki sosyal destek açısından yapılan her değişikliğin bizlere zarar verdiğinin bir yeri yamarken bir yerde ağır zarar verdiğini hepimiz biliyoruz, bunu açıklamak çok kolay pozitif ( iyi yönde ayrımcılık) görüntüsü verilmeye çalışılan her alanda inanın o sektörün veya kurumun zarar gördüğünü hep beraber görüyoruz, örnek sormayın kömür ocaklarını ele alan yeni yönetmeliğe bakın.

Buradan şunu çıkarmanızı istemem her kamu kurumu her sektörü bağlayan her belediye uygulaması değil genel anlamda insana saygı git gide dünya gündeminden düşmekte, engelli kavramı yine benim görüşümdür sadece hükümetlerin duygu sömürüsü demogoji içersinde değerlendirilmekte ve uygulanmakta.

Pozitif görünen negatif uygulamalar, türkçe deyiş ile doğan görünümlü şahin,
    Alpereen ve zeynep45 bunu beğendi.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

YÜZYILIN HARİKASI YÜKSEK HIZLI TREN İÇİN TCDD NİN İTİRAFIDIR.
    SÖZ KONUSU CEVAP İSTANBUL -ANKARA HATTI İÇİN VERİLMİŞTİR ÜSTELİK.NE ZAMAN HİZMETE GİRMİŞTİ BU YHT ? 100 YIL ÖNCE Mİ YOKSA BU YIL İÇİNDE Mİ?
    ''Mevcut trenlerimizde engelli düzenlemesi trenin fiziki şartlarından dolayı yapılamamakta olup, yeni alınan setlerin sefere başlamasıyla birlikte kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılacaktır.''

İşte pozitif ayrımcılık...

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Sn. cilginpalet,
    Haklısınız, Türkiye Cumhuriyet'i yerine T.C. yazmak sizin uyarınıza kadar benim dikkatimi çekmemişti. Böyle bir hata sizin de anket bölümüne yazmanızı sağlamış bu da, ayrıca mutluluk verici bir enstantane.
    Devlet memuriyetinde beşinci yılımı çalışıyorum. Bizim yazışmalarımızda en üstte T.C kısaltması olmak durmunda.(Benim hatamı buna yormanızı rica ederim yoksa tabiiki bu kısaltmayı devletimi küçüksemek amacıyla kullanan siyasi gurupla/insanlarla hiç bir ilişiğim olmaz/olamaz)
    Hem konuyla ilgili bir haber olması hem de bir Resmi yazı olması nedeniyle paylaşayım
    Saygılar..

MEB, engelli memuru talep ettiği il/ilçe'ye atayacak - Memurlar.Net

Üye
    zeynep45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sevgili gazoz agaci ve unuttum29 birbirinizle yazismalarinizi ve kendinizi ifade etmenizi hayranlikla okudum yazdiklariniza gonulden katiliyorum engellilerin sorunlarini cok guzel acikladiniz elinize yureginize saglik

Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    46 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Bir anektotla bir kaç satır ekleyeyim konuya, geçenlerde engelli bir arkadaşımla ki bir arkadaşım demek engel kısmını ise hiç kullanmak istemezdim ama konu ciddi belediyeden onaylattığı ücretsiz toplu ulaşım kartını bindiği araçlarda gösterdiği zaman tepki olarak nefretlik bir bakış ile karşılaştığından bahsetti, bu olay çok şeyide anlattıyor benim için.

Diğer konu ise pozitif kısmı, inanın bir sokak röportajında pozitif kelime anlamı sorulsa bilgi yeterli çıkmayacaktır, genel bakış açısı dini verilere dayalı evt engelli kardeşlerimize destek verilmeli edilmeli gibi bir sonuç çıkar diye düşünüyorum.

Devlettin pozitif bakmama gibi bir şansı yoktur ama devlet dediğimiz kavramı irdelersek altında son yöneten hükümeti bağlayan algı ve uygulama ile karşılaşırız,

Yukarda bir kardeşimizin son dönem olaylara tepki niteliğindeki açıklamasını görünce yarım yamalakta olsa konuya değinme ihtiyacı duymuş ve birkaç satır eklemiştim peki 12 yıllık yönetimin engelliye bakış açısı yapmaya gayret ediyor görünüp engellileri yok sayma çabası
    her açıklamaları ile kayıplarımızın çoğalması ile net bir şekilde ortaya çıkıyor

Şahsi görüşüm hükümetin engel anlayışı kendi ihtiyaçlarını göremeyenlerle sınırlı, vicdan ve tölere debileceği konular ise zaten basın hergün anlatıyor.

Tarih veremeyeceğim ama ilk marifeti balthazard formulü oldu ve engel oranları bir anda düştü bu ne demektir kağıt üzeride sağlık kazandık, ikinci marifeti ise dünyada olmamış ve akıl mantık dışı bir tavırla engelli kişiyi birey olmadığını ve kendi ve bakabilecek aile fertlerinin üzerine yıkmayı tercih etmesidir, ve konu burda kilitleniyor,

Diyelim 2015 yılı ile 2022 maaş alanların ( sebeler net bakım maaşı ve diğer hakkı olmadığı halde yaşadığı hanenin tüm gelir mal mülk gibi akla hayale sığmayacak gelir uydurması)ile yarı yarıya en iyi ihtimalle kesilecektir,

Engelli kardeşlerimizin ve sitemizdeki uyarılar kampanyalar değerli yönetici arkaşlarımızın gayretleri ile sadece bilinçli tavır almaya gayret ediyoruz, iyi hoşta devletin engelliye pozitif bakış açısı nerde kaldı zaten engelli birey olmamakla bunu çürüttü, diğer yaşamsal faliyetleri uygulanmayan yasalar belediyelerin yetrsizliği yasaların hükümetçe gücü yetmeyeceğini bildiği için yasa yönetmeliklerinin ( yasanın uygulanacağı şekil ve açıklamlarını) keyfiyetine göre değiştirdiği bir yapıya nasıl söz geçirip nasıl bir önlem almalıyız.

Anket çok anlamlı çözüm içinde fikirlerinizi bekleriz.
    zeynep45, Gazoz Agacı ve Alpereen bunu beğendi.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Devlet hiç ayrıcalıkda bulunmuyo diyen arkadaşların şu konuyu okumalarını rica ederim !!!!!!!!!!!!!

http://engelliler.gen.tr/f21/engellilere-mujde-25689/

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam Alpereen,

Bizler bahsi geçen konuyu değil sitemizin forumlarında yeralan tüm konuları okuyoruz bazılarına yanıt vermemiş olmamız sizde okumadığımız fikrini nasıl uyandırdı bilmiyorum ama ben ısrarla engelli vatandaşlara pozitif ayırımcılığın p sinin bile yaşatılmadığına inananlardanım.

Gelelim sizin örnek olarak verdiğiniz linke; SGK adı üstünde Sosyal GÜVENLİK yani bir anlamda devletin tüm vatandaşlarının güvenliğinden , sağlığından ve dolayısıyla sağlık harcamalarının karşılanabileceği, tedavilerinin sosyal devlet ilkeleri doğrultusunda hiçbir geliri olmasa dahi tüm tedavi giderlerinin ki buna en çok engellilerin kullanmakta olduğu medikal malzemeler dahil devletçe karşılanıyor olması gerekir.

Tekerlekli sandalye kullanan engelliler için bilmem farkında mısınız hala mavi kapak toplanıyor bu ülkede !!! İstanbulda her sokak başında bir ağaca asılı pet şişelerin içinde daha sonra merkeze götürülmek üzere mavi kapak kullanan, bu yolla engelliler adına yardım ve destekle bulunulduğunu farzeden , buna izin veren, buna gözyuman, deyim yerindeyse kamuoyunun vicdanını, Türk halkının merhamet hislerini kullanan bir devlet nasıl olur da hala benim anlayamadığım bir şekilde engellisine, engelli vatandaşına pozitif ayrımcılık yapıyor denilebilir ?

SGK kullanmak zorunda olduğunuz tüm medikal ihtiyaçlarınızı yüzdeyüz karşılamaz mutlaka katkı payı alır sizden ve tabii siz önce cebinizden ödersiniz sonra ödediğiniz miktarı tam olarak geri alabilmek şöyle dursun mümkün olan en asgarisini bile geri almaya razı olsanız da bunun için size olmadık engeller çıkarır.

Gerçekler acıdır ama gerçektir işte !!!
    septik, Alpereen ve zeynep45 bunu beğendi.

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk!..

Engelliler için sözü şöyle değiştirebiliriz: Siz yardım edilmiş Engelliler istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış Engellilik!..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Selamın Aleykum Gazoz ağacı
    söylediklerinin bir kısmına katılıyorum ama bence devlet bu medikal malzemeleri kesinlikle karşılamak zorunda değil ! Buna da Şükür demek lağzımdır. Benimde şu hikaye aklıma geldi bi 5 dakikanızı ayırıp okursanız sevinirim okuyanların ne kadar hoşlarına gittiklerini beğenerek belirtirse sevinirim (yanlış anlamayın beğeni kasmaya falan çalışmıyorum sadece hikayeyi beğenenleri merak ettiğimden )

ŞÜKRÜN KERAMETİ
    Hz. Musa (a.s.) Tur-i Sina’ya gidiyordu. Bir âbid karşısına çıktı, ellerini öptü ve adeta yalvararak Hz. Musa’ya,
    - “Ya Musa! Herhalde Tur-i Sina’ya Rabbine münacata gidiyorsun. Ne olur Rabbime benim halimi arz et.” Hz. Musa:
    - “Nedir o?” diye sorar. Âbid de,
    - “Ya Musa! Malım çok, tasarrufunda kusur işleyeceğim de, helak olacağım diye çok korkuyorum. Rabbim benden bu malın bir kısmını alsın. Ricam budur” der. Musa (a.s.) yoluna devam eder, bu defa da çölde çıplak olduğu için yarı beline kadar kuma gömülmüş ve o halde ibadet eden bir başka âbide rastlar. O da Hz. Musa’ya,
    - “Ya Musa! Ne olur Rabbime söyle de bana biraz yiyecek, içecek, biraz da giysi ihsan etsin” diye yalvarır.
    Hz. Musa (a.s.) Tur-i Sina’ya gider, Rabbine olan münacatını yapar, dönerken o bi şey demeden Hz. Allah buyurur ki:
    “Ya Musa! Malının çokluğundan şikayetçi olan ve biraz azaltılmasını benden isteyen kuluma söyle; malının azalmasını istiyorsa, o da şükrünü biraz azaltsın. Diğer çıplak olan, biraz yiyecek içecek isteyen kuluma da söyle; şükrünü çoğaltsın.”
    Hz. Musa döner, evvela malının çokluğundan ve şükrünü eda edemeyeceğinden endişe eden zengine uğrar. Zengin ona sorar:
    - “Ya Musa Rabbim ne buyurdu?” Hz. Musa,
    - “Sen şükrünü çok yapıyormuşsun, onu biraz azaltsın, buyurdu.” O zengin,
    - “Rabbimin bana olan bunca nimetine mukabil, ona nasıl şükretmem?” dedi. Ve şükre devam etti; rızkı da arttıkça arttı. Hz. Musa diğer kulun yanına gelince,
    - “Rabbim bana ne verdi ki, şükrünü arttırsın, diyor” dedi, o anda hemen bir kasırga çıktı, üzerine örtmüş olduğu kumları da alıp götürdü ve onu çırılçıplak, perişan bir vaziyette bıraktı. (14)
    Dikkat: Şükür, nimet mukabili olduğuna göre insanın yaşaması için aldığı her nefeste de, bir alabilme bir de verebilme olmak üzere iki nimet var demektir.
    Bir insan da günde ortalama 24 bin defa nefes alıp verdiğine göre, şu halde insan ne kadar çırpınsa bile, değil Allah’ın bütün nimetlerine, yaşaması için şart olan nefes nimetine bile hakkıyla teşekkür etmiş olamaz. Nitekim Kanuni Sultan Süleyman Han Muhibbî mahlasıyla yazdığı şiirlerinden birinde şöyle demiştir:

Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi,
    Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi,
    Saltanat dedikleri ancak bir cihan kavgasıdır.
    Olmaya bahtu seadet dünyada vahdet gibi,

Zaman zaman nankörlük edip, elimizdekini azımsıyor olsak da, nimet deryasında yüzdüğümüzü kimse inkâr edemez. Hz. MUHAMMED (SAV)

En basitinden bir ihtiyacımızı gideren kişiye minnetimizi defalarca dile getirirken, sayısız ihtiyacımızı karşılayan Rabbimize şükrü hakkıyla yerine getirebiliyor muyuz?
    Mesela göz ameliyatımızı başarıyla gerçekleştiren doktora bu çabasından dolayı defalarca teşekkür ediyoruz. Aynı teşekkürü o gözü yoktan var eden Rabbimize karşı da yapmamız gerekmiyor mu? Hz. MUHAMMED (SAV)

zeynep45 bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)