Like Tree84Beğeni

Konu: Türk Halkının Engellilere Bakış Açısı (Sokak Röportajı)

seyyahım seyyah .. en fazla bir yerde 6 yıl kalabildim . Şimdi Antalya Hanının misafiriyim 1.5y
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı cengelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kamera önü eğer kayıttaysa işlem tamamdır.. O kaba, düşüncesiz, sanki her zaman sağlıklı kalacakmışcasına yaşayan, insanları küçümseyen, kendisi rahatsa, sağlıklıysa karşısındaki insana ne olursa olsun umurunda olmayan.. İşte o insan gider ve yerine kibarlıktan kırılan, sevecen, yardımsever, duyarlı insan gelir ama kamera gider aynen kaldığı yerden devam.. Maalesef toplumumuzda böyle insanlar oldukça fazla; o yüzden bu benmerkezci davranış biçimi kalkmadıkça hiç birşey yaşamımızda değişmeyecektir düşüncesindeyim.. ( Herkes için söylenemez ama çoğu insan için bu yazdıklarım aynıdır.. )

Yukarıda yazdıklarıma örnek olması babında geçen hafta yaşadığım bir olayı anlatayım..

Astigmat gözlüğüm kırılmıştı yenisini yazdırmak için hastaneye randevu almadan gittim sıra almak için koridoru döndüm kii amanınn en az 100 kişi tek sıra halinde numara almak için bekliyor.. bende bir kenarda beklemeye başladım.. Sıra vermek için kayıt yapan 2 bayan geldi masaya oturdu vee hücum başladı sıra vs kalmadı tekrar sıraya dizildiler özel güvenlik eşliğinde..Neyse ben hani engelliyim ya, muayene önceliğim varya hani.. sıranın başına sekreterin yanına gittim arkadan sesler yükselmeye başladı hoopp hemşerim araya girme! bi yaşlı amcam varki görmeniz lazım yaşı 65-70 var lannn! kaynak yapma sıranın arkasına geççç! döndüm kibarca amca ben engelliyim önceliğim var bak yukarıda tabelada yazıyor dedim arkamı döndüm.. Amcam hız kesmeden bunlar yalancı, bunların hiçbir şeyi yok baksana şuna senden benden sağlam!!

( bende dış görünüşte bişey yok ne varsa içte var damarlarda dışı seni içi beni yakar misali ) insanım sonuçta ömrümde böylesi bir hakarete maruz kalmadım sinirlendim ama karşımdaki insanda yaşlı saygısızlık etmek istemiyorum.. Sabır çektim hiç cevap vermedim amcam tam gaz devam hakarete, artık kayıt yapan bayan bağırdı amca arkadaş engelli ve ayrıcalığı var saygılı olun lütfen! neyse kız bana sırayı verdi amcam hala bunun neresi engelli ? ben daha fazla dayanamadım sadece amca haddini bil! saygısızlık yapıyorsun benide sana saygısızlık yapmaya zorlama dedim amca sustu..

Geçtim oturdum sıram gelsinde o nalet yerden biran önce çıkıp evime gideyim diye, bir baktım amcam adeta kılıcı kınından çıkarmış düşman askerine Allah Allah der gibi geliyor bir yandan da bunun neresi sakat bunlar adamını buluyor alıyorlar raporu! bunlar hasta masta değil.. Ben iyice sinirlendim kalktım gittim yanına yüksek sesle bana bak amca babam yaşındasın sabrımı ve şansını zorlama saygısızlık yapmak istemiyorum sana.. Amcam biraz korktu ve bana tamam git git yanımdan otur yerine; benim ellerim titriyor sinirden, amca senin neyin var? diye sordum oda gözlerimden rahatsızım gözlük için geldim bende amca senin gözlerinde birşey yok ki gözlüğü ne yapacaksın bana sen nerden bileceksin doktormusun sen bende amca dış görüntüme bakarak benim engelli olduğuma inanmıyorsun, ben sana inanmadığımda da sen doktormusun diyorsun yazık amca çok yazık bu yaşa boş yere gelmişsin dedim ve hayatımda ilk defa bir büyüğüme sesimi yükselttiğim için buruk bir şekilde oradan uzaklaştım.. İşte o kadar hakaretide sırf yaşına hürmeten sineye çekmiş oldum..

İşte toplumumuzun büyük bir kısmı kamera arkasında bu kanıda..

Hoş kalın..

Antalya'da yaşıyoruz eşimle 1.5 yıldır . Uzun süren diyaliz sonrası ikimiz de börek nakli olunca ,Ant.Beld.den engelli toplu ulaşım kartı almıştık .

Üç engelli kişi olarak otobüse binip yolculuk yaparken (otobüste +- 50 kişi vardı )şoför söylendi durdu .Anlaşılan otobüsün sahibi idi .. '' sabahtan beri iki otobüs dolusu engelli taşıdım boşuna çalışıyoruz !!!'' diye söylendi durdu .... Bekledik bekledik halen söyleniyordu ..
    Şoföre '' beyefendi zarar ediyorsan ,buyur belediyeye lisansını iptal ettirelim ,yol kenarında ördekler seni bekliyor , biz belediyeye bildirme işini üstümüze alıyoruz. plakan da belli . Boş yere çalışmamış olursun . Belediye zaten seninle sözleşme yaparken ,bizim haklarımızı size onaylatıyor kabul ediyorsunuz !'' dedim ..

Sanırım bozuldu .soğuk soğuk terler dökmeye başladı ,fazla üstüne gitmedim ,kaza yapabilirdi .
    Ankara'da gazilere ters davranan artık dinin -imanın para olduğunu keşfeden otobüs şoförü aklıma geldi de . ..

Ama çoook iyi ,insaflı şoförlerinde var olduğu ; Engellileri ,özellikle tekerlekli sandalyeleri görünce ,hızlanıp durak önünde güya sollayıp geçen araçları da ,... durak da inip engelliyi zorunlu olmamasına rağmen kucaklayıp bindiren şoförleri de gördüm

Bir de, İzmir'de Belediyenin kendi işlettiği zamanlarda Resmi belediye Otobüsünde saksı saksı canlı çiçekleri ,eşinin ördüğü dantellerle süslediği, şoförü ise 20 yıldır unutamıyorum ..
    Özellikle Fethiye'de Çalış yönünde şoförlük yapan sahıslara ne kadar teşekkür-dua etsem azdır .

Üye
    DORLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

benim çektığım belgeselde konu olmuş buraya .. sokakta rastgele vatandaslara sorular sordum .. bılınçlı olan da vardı ..bilmeden korkanlarda .. ama sevındırıcı noktaya doğru gıdılıyor
    almora ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

Üye
    sinandeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    etme bulma dünyası afacan sokak no 30 evde yokuz ;)
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ee hani röpörtajlarda kime sorsan engellilerden bi şikayeti yok e zaten Türkiye halkının en güzel yaptığı şey görüntüde şapur şupur kucak kucak engelliye ama icraatda he o hangisi ben tanımıyorum öyle birilerini yani engelli haklarını özetleyecek kelime laf çok icraat hiç yok
    almora, Birey, zeynep45 and 1 others like this.

Üye
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Çektiğimiz belgesel 2 bölüm halinde kelebek etkisi ve şizofreni .. konu hasta bendim . spiker olarak soru yönlendirme yaptım .. TRSM hizmetlerinin katkıları tedavi şekli anlatıldı . caddelere çıkıp sorular sordum . hasta yakınlarıda vardı korkanlarda vardı şizofrenden . çok kişiye soruldu olumlu cevap çoktu . SAĞLIK BAKANLIĞI ve BİLİM ilac firması desteği ile hazırlandı . Ödüller alındı röpatajlar verildi yerli ve yabancı basına gayet başaralı bulundu .

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    16 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Selamlar Dorlion Kardeşim,
    Bu sitede bir hem-dert arkadaş görmek çok güzel.
    Siteye Hoş geldin, Yeni Yöneticilik görevinde de başarılar dilerim.
    Belgeselinizi araştırmalarım sırasında izledim, beğenip burada paylaştım.
    Önce obez sonra iflah olmaz bir sigara tiryakisiyim. (Şizofreni hastalığına yakalanalı 15 yıl oluyor. Solian 400 kullanıyorum, ama şu an için bu en son derdim.)
    Beş yıldır Meb’de memurum. Okulumda işler biraz yoğun, siteyi okuyabiliyorum sadece cevap yazma şansım pek olmuyor.
    Sana muvaffakiyetler dilerim.
    Saygılarımla…

Üye
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Geçmiş olsun moderator arkadaşım unuttum29 .Teşekkür ederim iyi niyetlerin için ... Uzun süredir TRSM faaliyetlerinden yararlandım yararlanmaya da devam ediyorum . Bu yapılan çalışmalar çekimler - ropartajlar ve verilen konferanslar ile bizim gibi hastaların da umut ışığı olduğu belirtilmektedir . Olumlu sonuçlar açıkça gözlenmektedir bende.. Topluma değinirsek bu hastalığı korkarak endişe ile takip ediyolar . Yakınlarında çıkmayacağını ve olmayacağını sanıyorlar .. Yakalanma riski 100 kişide 10 kişi oranındadır . Nerde ve kimde çıkacağı pek tahmin edilemiyor .Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)