Like Tree2Beğeni
  • 2 Mesaj Sahibi Fırtına

Konu: İş-kur Meslek Kursları Artık Özürlü Maaşı Almaya Engel Olamayacak.!

  1. #1
    Fırtına
    Guest

    İş-kur Meslek Kursları Artık Özürlü Maaşı Almaya Engel Olamayacak.!

    Sponsor Bağlantılar


    Değişiklikle birlikte, Türkiye İş Kurumu'nca düzenlenen meslek kurslarına katılan özürlü kişilerin 2022 Sayılı Kanun'dan doğan haklarını kaybetmelerinin önüne geçilmiştir.

    Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ortak çalışmalarıyla, 08.06.2011 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik"te bazı değişiklikler yapılmıştır.

    Ayrıca 6111 sayılı Kanun ile yersiz ödenen aylıkların yüzde 50 fazlasıyla geri alınması uygulaması da yeniden düzenlenerek, geri ödeme uygulamasında bu tutarların Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları hesaplanarak geri ödenmesi kararlaştırılmıştır.

    "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"n 5. Maddesi'nde kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen "6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un 24. maddesi ile yapılan düzenleme çerçevesinde Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimlerine katılan kursiyerler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olup, Yönetmelik'te yapılan son değişiklik neticesinde; geçici nitelikte olan bu kurslara katılan özürlülerin 2022 sayılı Kanun'dan doğan haklarını kaybetmemeleri sağlanmıştır.


  2. #2
    Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    May 2010
    Şehir
    Bayburt
    Mesajlar
    13,505
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    124 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu


    Bu kurslara katılıpta 2022 maaşı kesilen binlerce engelli oldu. Belliki giden şikayetler üzerine yeni bir düzenleme getirildi. Dilerim bu sebepten maaşı kesilenlerin maaşları bir an önce bağlanır.

  3. #3
    Fırtına
    Guest
    Sponsor Bağlantılar


    İnşaallah.. Sayın Devlet'e Yapmış Olduğu Düzenlemeden Dolayı Teşekkür Ediyorum.. Yönetmelikte Yapılan Bu Değişikliği Takdir Ediyorum..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Giriş