1. #1
  ENB ÜYESİ
  Guest

  Kıdem, ihbar ve işsizlik haklarımı alarak işyerinden ayrılmak istiyorum

  Sponsor Bağlantılar


  5 yıldır bir şirkette çalışıyorum.(KOÇ ŞİRKETİ)benim 2003 tarihinde %45 olan eski rapurumda çalıştırılamıycağı kısımlar ayakta işler yazıyor.Hastalığım,
  (müsküler distrofi genetik kas hastalığı) Bu raporla işçi bulmadan gönderilmiştim.Ben bunu hiç dile getirmedim.. İşyeri beni işe alırken bu ibareyi fark etmedi.Fakat rahatsızlığım ilerledi ve yere düşmeler sıklaştı.
  01. 2010 tarihinde tekrar heyete girerek aldığım raporda ise %58 ağır özürlü:EVET SÜREKLİ yazmakta.Çalıştırılamıycağı iş alanları kısmında ise bir ibare bulunmuyor.Hala günde 10 saat ayakta çalışıyorum. Şu anda işyerinde beni vere bilecekleri masa başı bir konum bulunmamakta. Benim amacım bütün haklarımı alabilmek.Bil hassa işsizlik parası. İnsan kaynakları ve işyeri hekimiyle bu konuyu konuşmayı düşünüyorum.İstediğim sonuçlara ulaşa bilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Eğer benim bu uyarımı geri çevirecek olurlarsa baş vura bileceğim yasal bir yol varmı?? teşekürler....


 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,505
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  124 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Konuyla ilhgili Yönetmelikte

  İşyeri ve çalışma koşullarının özürlülere göre hazırlanması

  MADDE 18 – (1)
  İşverenler, işyerlerini özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin özürlü çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar.

  (2) Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri iş kanunlarında belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, özürlünün durumuna göre belirlenebilir.


  Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler

  MADDE 19 – (1) Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.

  (2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.

  Yönetmelikte de görüldüğü gibi bu konuda belirleyici unsur "sağlık raporun" daki gerekli ibareler. 2003 yılında aldığın raporda "çalıştırılamayacağı" kısımlar bölümünde "ayakta işler" ibaresi varmış. Ama yeni aldığın raporda böyle bir ibare yok. Bu senin aleyhina bir durum.
  Öte yandan MADDE 18 de İşverenler, işyerlerini özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin özürlü çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar. deniliyor. Bu ibareyi dayanak gösterek İş yerinin senin çalışma koşullarınına uygun bir düzenleme yapmasını sağlayabilirsin. Ama burası özel şirket tüm bunlarla uğraşmayıp tazminatını verip seni işten çıkarabilir.

 3. #3
  ENB ÜYESİ
  Guest


  hastalığımın son aldığım raporda ilerlemiş olduğu belli.fiziksel olarakta dr. bunu biliyor.oranlardanda anlaşıldığı gibii. fakat raporu aldığım zaman benim de kafama takılmıştı. neden çalıştırılamıycağı alanları boş bırakmışlardır ağır özürlü olan biri çalışa bilirmi. kaldıki rahatsızlığım sürekli ve ilerleyici.ben bunda bir hata olduğunu düşünüyorum!!

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,505
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  124 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Ağır özürlü biri çalışabilir. Zira sağlık raporu oranı %70-80-hatta 90 olup hatta "ağır özürlüdür" ibaresi olan kişiler bile çalışıyor. Bunların raporlarında "çalışabileceği alanlar" ve "çalışamayacağı" alanlar belirtilmiştir.
  Senin raporunda neden belirtilmedi?
  Muhtemelen gözden kaçmıştır. Hatırlatma da bulunsaydın mutlaka yazarlardı...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş