Like Tree6Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi ismail06
 • 2 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz
 • 1 Mesaj Sahibi mavibalina2012
 • 1 Mesaj Sahibi mavibalina2012
 • 1 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri

Konu: Memurluktan VHKİ geçmek için şart varmı?

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Memurluktan VHKİ geçmek için şart varmı?

  Sponsor Bağlantılar


  Memur olarak 3001 den sgk ya atandim. Bilgisayar sertifikam var zaten bilgisayar Programcılığı mezunuyum vhki geçmek için belli bir süre memuriyet yapmam gerekir mi? Başka şartlar varmı?

  mavibalina2012 bunu beğendi

 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,505
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  124 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  VHK Şartlarını açıklayan şöyle bir döküman buldum. İşinize yarayacağını umuyorum. Ayrıca konuya dair tecrübesi olan konu altında fikirlerini yazarsa iyi olur.

  VHKİ KADROSUNA ATAMA ŞARTLARI 2011 MARTTA YENİDEN DÜZENLEDİ
  Maliye Bakanlığının, 2006 yılında yayımlanan görevde yükselme yönetmeliğine göre, Bilgisayar İşletmeni ile Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni unvanlarına yapılacak atamalarda, görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalardan farklı bir usul benimsenmişti.

  Yönetmeliğin 36. maddesinin 4. fıkrasında yapılan düzenlemeye göre, yazılı ve uygulamalı sınav yapılmaktaydı. Yapılacak sınava ise sadece "Memur, Veznedar, Tahsildar, Ambar Memuru, Santral Memuru ve Sekreter unvanında" bulunanlar başvurabilmekteydi.

  İKİ YILLIK YÜKSEK OKLU MEZUNU OLAN TÜM MALİYE PERSONELİ VHKİ SINAVINA BAŞVURABİLECEK
  19 Mart 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile bu yöntem değiştirilmiş ve VHKİ ile bilgisayar işletmeni kadrosuna yapılacak atamalarda, normal görevde yükselme prosedürü kapsamına alınmıştır. Buna göre, VHKİ ve bilgisayar işletmeni kadrosuna yapılacak atamalarda, görevde yükselme duyurularında yer alacak; bu kadrolara başvurabilmek için "En az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak," yeterli olacaktır. Ayrıca; Şoför kadrosunda görev yapan personelin en az üç yıl, Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosunda görev yapan personel ile Yardımcı Hizmetler Grubunda görev yapan personelin en az beş yıl hizmetinin bulunması gerekmektedir.

  MEMUR SINAVSIZ OLARAK VHKİ OLARAK ATANBİLECEK

  Ayrıca yapılan düzenleme ile VHKİ ile bilgisayar işletmeni unvanı "Memur, Veznedar, Tahsildar, Ambar Memuru, Santral Memuru ve Sekreter unvanları" sırasına alındığı için, yönetmeliğin 37. maddesinde yer alan "(10) Bu Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde sayılan unvanlar arasındaki geçişler sınavsız yapılır" şeklindeki hüküm gereğince, sayılan unvanların sınavsız olarak VHKİ veya bilkgisayar işletmeni kadrosuna atanması mümkündür.

  VHKİ kadrosunun önemi nedir?

  Kamu kurumlarında, VHKİ kadrosuna geçişler genel olarak personele taltif şeklinde yürütülmektedir. Zira bu kadroya atanan memurların maaşlarında 40-50 YTL'lik artış olmakta, bunlar 5. derecenin altına inebilmekte ve yeşil pasaport alabilme imkanına kavuşmaktadır. Personeli ile Maliye Bakanlığı arasında sıkışan kurumlar, bu şekildeki uygulama ile hem personelinin ve hem de personeli temsilen sivil toplum örgütlerinin gönlünü almaktadır.
  güz gülleri ve mavibalina2012 bunu beğendi.

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Halil bey bu yazıyı okumuştum. Ben yeni göreve başladım. Asaletim gelmedi. Yukarıda yazıda memurların bilgisayar sertifikası ile direk vhki ye gecebilecegi yazıyor. Ama belli bir süre memuriyet yapmam gerekir mi? Veya Asaletimin kalkması gerekir mi?

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,505
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  124 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  İnan net bilgim yok İsmail. Dediğim gibi konuya tecrübesi olan arkadaşlar yazarlarsa hepimiz öğrenmiş oluruz.

 5. #5
  mavibalina2012
  Guest


  Evet, kurumunuzda iki üç yıl memur olarak veya yukarıda belirtilen ünvanlarda yani (Memur, Veznedar, Tahsildar, Ambar Memuru,Santral Memuru ve Sekreter unvanları) görev yapmanız gerekir. Bu süre bazı kurumlarda iki yıl iken bazılarında üç yıldır. Bu yasal sürecin tek istisnası eğer başka bir kurumda memur statüsünde görev yaparken özelleştirme nedeniyle nakil gelmişseniz geriye dönük süreleriniz VHKİ sürecinde hesaba katılır...Kurumlarda üst dereceye geçiş için ihtiyaca göre düzenlemeler yapılır ve talepler alınır...Şartları;Mezuniyet, hizmet süresi ve MEB' e bağlı kurumdan alınmış sertifika veya ilgili bölüm mezunu olmaktır...Talepler ve ihtiyaçlar belirlenir, Kurumunuzda geçirdiğiniz her hizmet süresine karşılık gelen puanlar hesaplanır tercihiniz ve ihtiyaç durumu gözönüne alınarak üst puandan alt puana doğru sıralama yapılarak sınavsız yerleştirme işlemleriniz tamamlanır...Eğer Memur iseniz Lisans düzeyinde Üniversite Mezunu olmanız bile sonucu değiştirmez Kadro Tahsis Dereceniz 5'ten aşağıya düşmez ancak VHKİ'de düşer, bir miktarda ücret farkından yararlanırsınız..Asaletinizinde mutlak surette kalkması gerekir...
  Halil Yılmaz bunu beğendi

 6. #6
  mavibalina2012
  Guest


  Yanılmıyorsam işe yeni girdiğinizi söylüyorsunuz eğer kurumunuzun böyle bir ihtiyacı olsaydı memur yerine önlisans düzeyinde girmiş iseniz sınav giriş koşulunda bu kadroya ihtiyacı olduğunu gösterip sizi VHKİ ile atama yetkisi olabilirdi ancak anladığım kadarıyla memur statüsünde başlatmışlar sizi bu yüzden kurumunuzun ihtiyacı olduğu takdirde talebini beklemek zorundasınız asalet onaylanmadığı takdirde memuriyette adım atamazsınız...
  Sağlık Teknikeri bunu beğendi

 7. #7
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bu bilgiler bizim bi arkadaş içinde lazımdı. mavibalana detaylı bilgi vermiş. teşekkürler mavibalina...
  mavibalina2012 bunu beğendi

 8. #8
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Çok teşekkürler mavibalina gayet açık net anlatmissin.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş