Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "Özürlü personel alımları arttırılmalı ve hiç olmazsa yasal olan kadro sayısı yakalanmalıdır." dedi.

Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Yokuş, Türkiye'de engellilere gereken derecede önem ve hassasiyetin gösterilmediğini ve bir bölümünün kamuda çalışma fırsatı yakalamasına rağmen sıkıntıları ve sorunlarının bir hayli fazla olduğunu ifade etti.

Türkiye'de yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşın bulunduğuna dikkat çeken Yokuş, "Yasal olarak kamuda 48 bin 549 özürlü personel istihdam edilmesi gerekirken, sadece 10 bin 357 personel istihdam edilmektedir. Özürlü personel alımları arttırılmalı ve hiç olmazsa yasal olan kadro sayısı yakalanmalıdır." dedi.

Engelli vatandaşlara personele yönelik kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılma çağrısı yapan Yokuş, "Özürlü personel, özrünü arttıracak görevlerde çalıştırılmamalıdır. İş yerine giderken ulaşımda yaşadığı ve iş yerinde yemekhane, asansör kullanma, lavabo ve tuvalet ihtiyaçları gibi konularda özürlü personele yönelik kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.

Engelli vatandaşlarımızı ve engelli kamu çalışanlarını hiçbir zaman unutmayan Türk Büro-Sen, her platformlarda onların sorunlarının çözümleri için çabalamaktadır." ifadelerini kullandı.

Yokuş, Türk Büro-Sen olarak engelli personelin tüm bu sorunlarını içeren bir raporun başta Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı olmak üzere bütün yetkili birimlere ve TBMM'ye sunulduğunu hatırlatarak;

"Ayrıca, sendikamız kamudaki engelli personeli için Maliye Bakanlığı'na bir yazı yazarak asgari geçim indirimi hakkından yararlandırılmasını istemiştir. Yukarıda bahsedilenler sendikamız Türk Büro-Sen'in özürlü personel için yapmış olduğu mücadelenin sadece küçük bir kısmıdır.

Onları sadece yılda bir gün hatırlamakla kalınmamasının gereğini savunarak, hayata ve üretime daha çok katılabilmeleri için çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm özürlü vatandaşlarımızın ve kamudaki özürlü personelin 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü'nü kutluyoruz." şeklinde sözlerini tamamladı.

timeturk