Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan Birinci ... 234
Like Tree7Beğeni

Konu: Engelli araç alımında ÖTV matrahı nasıl hesaplanır?

Üye
    balkesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    20 Gönderi
    Etiketleme
    27 Konu
    Sponsor Bağlantılar

@samsun55 husisi caddy daha önce duymadım varmı net bir bilgim yok ama varsa da sizin belirttiğiniz fiyatta olmaz sizin baktığınız liste fiyatları ticari olarak hesaplanmış fiyatlar ticari araçlarda ötv oranı %15 dir bu aracı husui olarak almaya kalkarsanız fiyat yükselir aracın fiyatı 110 000 demişsiniz bu aracı hususi olarak almaya kalkarsanız fiyat 140 000 civarı olacaktır.ticari olarak alırsanız %15 ötv indiriminden yararlanacaksınız.bu tipte bir araç şart değilse binek araç almak daha avantajlı engelliler için.

@ayhan şahin alınan araç ticari olarak kullanılmayacaksa evde bakım maaşını etkilemez.

Halil Yılmaz bunu beğendi

Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

113400 arabanın ötv indirimi %kaç olur

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Üye
    balkesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    20 Gönderi
    Etiketleme
    27 Konu

araç ticari değilse %50 olur ötv hesaplamasını buradan yapabilirsiniz. https://otvhesapla.engelliler.gen.tr/
    Halil Yılmaz bunu beğendi

Kategori Yöneticisi

Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ötv siz arac alımı ilk hangı yıl uygulandı hıcbıryerde bulamadım.neler kacırdık onu hesaplıyordumda

kdv ödeniyor degılmı mesela %18 kdv olsa

80 bın tl lık arabanın ötv sı yuzde 50 ınse 40 bın tl..ama ıcınde kdv sı odenmıs oluyor..eger kdv muafıda olsa yuzde 18 oda dusse..yuvarlak yuzde 20 desek..40 bın tl nın 8 bın tl cıkılsa..net 32 bın tl ye gelır

eger 2007 de yarı yarıya ındırım hakkı olsaydı ve alınsaydı 2012 de yenıden alınırdı ve 2017 de yenıden alınırdı toplam ucuncu arabaya gecılırdı
    yada 2012 de uygulandıysa o zaman bır defa alınırdı ve 2017 de ıkıncısı alınırdı toplam ıkıncı arabaya gecılırdı.mesela 80 bın tl lık araba 40 bın tl ye gelırdı ve bes yıl sonra 80 bıne satılırdı otv kadar kar olurdu
    mesela 80 lıgı 40 a alıp 80 e satıp 160 lıgı 80 e alınabılırdı sonradanda 160 a satsan 200 e kadar lımıt konmuş ve yıne paranın bır kısmı kenara alınıp 200 luk araç 100 e alınırdı

aslında bu işlere hiç girmedim,götürsün yeter fazlasında gözüm yok.tamiri çok oluyor tek sorun o,etraftan hak verılmıs neden almıyorsun dıyen oldukca hesaplama yapayım dedım.neler kaçmış bakıyorum.bu işlere girmeyede pek nıyetım yok ama bazen luks engellı aracları denk gelıyor demekkı boyle yapıyorlar.bmw ler mersedesler..

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

sa
    ötv oranının yüksek olması mı lehimize düşük olması mı

Yani 123 bin TL lik bir aracı biz 124 bin TL ye alırsak mı kardayız (ötv %60 oluyor)
    124 bin TL lik aracı 123 bin TL ye alırsa mı kardayız. (ötv %50 oluyor)

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan Birinci ... 234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)