Like Tree15Beğeni

Konu: Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanacağı netleşti

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Aracın yurtdışın getirilmiş olması dahil mi bu maddeye babam arabasını Almanya'dan getirdi yani yurtiçinde satın alınmadı

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    128 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Yurt dışıda dahil evet.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

17.04.2015 tarihli resmi gazetede aşağıdaki şekilde bir bölüm göremedim ben bi yanlış mı var anlayamadım, şimdi uzaktan akrabam üzerine ötv ödemeden araç alabilir miyim.

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

birde belediye araç gönderip fizik tedaviye gidiyor ücret ödemeden veya 250 lira sean ücreti olan fizik tedaviye 200 lira ödüyormuş akrabamız, araç alındığı zaman bunlardan faydalanamayacak mı o zaman nasıl olacak bilginiz var mı

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    128 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

İlk mesajda ilgili bölüm var. Araç alımıyla fizik tedavinin bir ilgisi yoktur sanırım. Yönetmelikte üzerine araç olanlara ödeme yapılmaz diye bir maddemi varmış? Yada öyle bir duyummu aldınız?

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ilk mesaj da okudum fakat resmi gazetede göremedim yarın emniyete bu forumun çıktısını alıp gitsem kabul etmezler resmi gazetede de bu şekilde bi yazı yok nasıl ispat etmemiz gerekiyor bu durumu

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    128 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...evzuatIliski=0

Buraya bakınız. 4. Bölümde yazıyor.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Benim daha önce sorduğum sorulara bakıp yazdıklarıma göre cevap vermenizi istiyorum ithal edilen edilen araçların kullanımı için gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri,satışı,intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde Akdeniz devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi , kiralanması , ödünç verilmesi , özel tertibatın kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır şeklinde madde var--- size kullanmak için izin mi almamız gerektiğini sordum sizde bana 4. Maddeye kullanabileceğimizi söylediniz ama bahsettiğiniz madde sadece yurtiçinde alınan araçlar için geçerli

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    128 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Kopuk kopuk yazdığınız için bazı ayrıntılar gözümden kaçmış. Yurtdışından getirilen araçlarda sakatlık oranı %90'ın altındaysa aracı araç sahibinden başkası kullanmaz diye biliyorum. Bunu yurt içini özendirmek adına yaptılar sanırım.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

ben diyorum ki araç ithalse ve ben yurtiçinden alıyorsam bunda kullanıcı sınırlaması yok diyorum.Ama ilgili memurlar yerli ithal mantığından hareketle yurtiçinden alsan bile araç ithalse onun ruhsatına 3. derece kullanabilir diye yazıyorlar ikna edemedim ne yapmalıyım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)