Like Tree3Beğeni

Konu: ÖTV İndirimli aracın pert olması hurdaya ayrılması

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu
    Sponsor Bağlantılar

1.4. İstisna Kapsamında İlk İktisabı Yapılan Taşıtların Hurdaya Çıkarılması Halinde İstisna

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (d) alt bendiyle, söz konusu bendin (a), (b) ve (c) alt bentleri kapsamındaki taşıtların aynı alt bentlerde belirtilen malul ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra beş yıl geçmeden deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hâle gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu alt bentler kapsamındaki taşıtları hurdaya çıkaran malul ve engelliler tarafından yeni bir taşıtın ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir.
    Bu şekilde istisnadan yararlanmak isteyen malul ve engellinin, istisnadan yararlanarak ilk iktisabını yaptığı taşıtın deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile “hurdaya çıkarılmıştır” damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneğini ibraz etmesi şartıyla, durumuna göre Tebliğin (II/C/1.2 ve 1.3) bölümünde yapılan açıklamalara göre işlem yapılır ve aranan şartları haiz olması kaydıyla ilk iktisabını yapacağı yeni taşıt için de ÖTV istisnası uygulanır.
    Söz konusu belgeler, diğer belgelerle birlikte, taşıtların ilk iktisabının yapıldığı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından, (2A) numaralı ÖTV Beyannamesinin verildiği günü takip eden günün mesai saati bitimine kadar bir dilekçe ekinde beyannamenin verildiği vergi dairesine verilir.
    Bu kapsamda ÖTV’den istisna olarak ilk iktisabı yapılan ikinci taşıtın ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe, bir başka taşıtın iktisabında Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi kapsamında ÖTV istisnası uygulanmaz.

Deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle bu bölümdeki şartlar dâhilinde hurdaya çıkarılan taşıt ile taşıtın sahibi malul ve engelliye ilişkin bilgiler (T.C. kimlik numarası, adı-soyadı, ana ve baba adı, doğum yeri ve tarihi, ikametgâh adresi, taşıtın cinsi, markası, tipi, modeli, silindir hacmi, şasi numarası, ilk iktisap tarihi, hurdaya ayrıldığı tarih) ilgili vergi dairesi müdürlüğünce, belgelerin kendilerine ibraz tarihinden itibaren üç iş günü içinde e-vdo sistemine girilir.
    http://engelliler.gen.tr/f18/engelli...artlari-27173/

Üye

Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sn;Halil yılmaz daha net olarak söyleyebilirmisiniz perte çıkan arabamın yerine yeni araba aldığım zaman aldığım tarihden başlar ve tekrar 5 yılın dolmasını beklemem lazım ben böyle anladım yani perte çıkan aracımın 2 senesi kalsa dahi yeni araç sıfır dan başlar 5 yıl sonuna kadar beklemem lazım satabilmem için

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Bende sizin anladığınızı anladım. 2. bir araç aldığınızda 5 yılı bekleyeceksiniz.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Slm abi babamin %92.32 bedensel engelli raporu ile 2015 model 1.6 passat araç aldım.araç ile 02.07.2016 tarihinde maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Aslı kusur karşı tarafın.aracı axa kasko yu arayıp çekici ile malatya yetkili servisine getirdim hasar tespit yetkilisinin belirlediği hasar oranı 52 milyar eksperin belirlediği fiyat ise 38 milyar bu durumda axa şirketinin gönderilen rapora verdiği cevap ise onarim gidilmesi diye karar çıkti bnde onarımı kabul etmiyorum pert olmadı istiyorum diye dilekçe yazdım sonuç belli degil bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim.axa Eksper aracın masrafı 38 bin bu araç pert olmax diyor aracın göğüste iki hava yastığı acik yan iki perde hava yastigi da açık sol iki kapı pert sol on jant ve lastik yan ayna motor kaputu

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Eğer 2. bir ötv indirmli araç almak istiyorsanız mevcut aracın perte çıkması gerekiyor.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Aracımin kasko değeri 112 bin yetkili servisin tuttuğu hasar oranı 52 bin bu fiyatta iskonto ve kasko sirketi ile yetkili servis anlasmasi varmis %10 bunlarda dahil degilmis dahil oldugunds eksperin tuttuğu rapor da hasar 38 bin TL çıkıyor bu şekilde araç pert olmaz mis dogrumudur.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Aracın pert olması için hasar oranın çok yüksek olması ve trafiğe çıkmaması gerekiyormuş yürüyen aksamda sıkıntı olmalıymis.engelli araç pert olursa hurdaya ayrılması lazim yoksa para ve 5 yıla kadar sıfır araç alınmaz diyorlar bilgi verebilirmisin iz

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Hasar oranı ve pert işlemine dair teknik bilgim yok malasef. Bilen arkadaşlar konu altına yazsın lütfen...

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

%40 rapor aldım ankara merkez sağlık kuruluna gönderdik oran yükselip %50 geldi ömür boyu sürekli hakkına sahibim sorum şudur. Sol kol hareket kısıtlılığı engeli sağ gözde görme kaybı sıfır araç almak istiyorum, bu haktan faydalanabiliyomuyum elimdeki raporla bilgi verirseniz sevinirim.

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu
    Sponsor Bağlantılar

http://engelliler.gen.tr/f18/10-soru...92/#post133878

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler