Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree60Likes

Konu: Aşk Kişisel Bir Devrimdir!

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,263
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  69 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu

  Aşk Kişisel Bir Devrimdir!

  Sponsor Bağlantılar


  AŞK KİŞİSEL BİR DEVRİMDİR

  Bazan; aşkın onarıcı bir yanı olduğuna, insanı ehlileştirdiğine, kibarlaştırdığına, hatta insancıl ve duygusal yanlarını beslediğine inanır, bazansa aşkın insanı hayvanlaştırdığını, sürekli dizginlemek için savaş verdiği kötücül yanlarını ortaya çıkardığını düşünürüm. Ama her iki anlamda aşkın insanlara eşitlik duygusu verdiğine inanırım. Beni bu düşünceye iten şey, sanılanın aksine aşkın yüzeysel bir biçimde insana verdiği mutluluk değil, onları birbirine yakınlaştıran gizli çekim gücü, duygusal ve psikolojik yanı ve hatta çok daha derinlerde yatan melankolidir. Melankoli, sevdiğim bir merkez olsa da, fazla ve gereksiz olanı can sıkar. Bu nedenle melankolik bir mutluluğa sahip aşk; insanlara doğası itibariyle aşıladığı eşitlik duygusunun yanı sıra hoşgörü de kazandırır.

  Bireysel olan her eylemin çıkış noktasında hemfikir olmak zorunda kaldığımız toplum ise bu noktada olumsuz bir "tasarlayıcı" olarak karşımıza çıkıyor.

  Bir coğrafyaya dair fikir edinmek isteyen her okur, o topraklarda aşkın nasıl yaşandığına dikkat ederse şayet, hem o toplumun aşkı nasıl yaşadığını görebilir, hem de toplumu oluşturan bireylerin karakterlerini tahlil edebilir. Bu "tasarlayıcı" topluma önceleri de olduğu gibi menzilden bakan biz engelli bireyler, tıpkı diğer konularda olduğu gibi aşk konusunda da anlamsız bir şekilde tartışma konusu oluyoruz.

  ask-devrim.jpg

  Çünkü topluma göre aşk, engelliler için lüks bir davranış biçimidir.

  Lüks olarak kabul gören bu davranış biçimi nedeniyle konunun kabul görmesi için ortaya atılan tartışmalar ise konunun kendisinden daha acıklı bir hâl alıyor: Estetik duygusu, genel-geçer kurallar, toplumsal tavırlar ve kalıplar vs.

  Fakat ben, -okurun da malumu olduğu üzere konu aşk olduğu için, can sıkıcı, tatsız şeylerden söz etmek yerine- salt aşkı konuşmayı, bir erkek ve kadın arasındaki -tercihler ve zevkler konumuzla alakalı olmadığı için- duygusal bağı ve bu bağın insanlara verdiği özgürlük ve eşitlik duygusunda söz edeceğim.

  Diğer birçok konuda olduğu gibi, aşk konusunda da şeylerin tuhaflığına her daim kapılmışımdır. Beni bu tuhaflığa iten şey yalnızca dikkatimi verdiğim estetik duygusu değil, bireysel olarak arayışa koyulduğumuz şekillerdir: Aşk, cinsellik, arzu, biçim ve kavram estetiği, algı ve karşılıklı duygu metaforları. Yazımın kalbinde her ne kadar bu duygu metaforları yatsa da, ben konuyu biçim, estetik ve aşkı algılayış şeklimiz üzerinden yürütmek isterim. Bunun nedeni herkes tarafından kabul gören, farklı anlatılarak yüceltilen bu duygunun hepimiz tarafından ortak olarak kabul gören yanlarını masaya yatırmak olacak.

  Kişisel fikrim şudur ki; bireyin büyüdüğünü, olgunlaştığını gösterir nitelikleri yalnızca ilgi duyduğu şeyler ve sorumlulukları değil, bir mecliste konuştuğu konular ve ilgilenmek zorunda kaldığı şeylerdir. Bu cemaat duygusunun bizi bir araya getiren kısmı her ne kadar insancıl bir yan olarak kalsa da, temelde yatan şey -güçlükle de olsa kabul görür bir yanı vardır elbette- aşk duygusu ve bu duygunun biçimidir. Konuya her ne kadar gelir-geçer toplumsal bir gözle bakmaya çalışsam da, kafamın içindekiler buna engel olmayı başarıyor.

  Bahsini ettiğimiz üzere aşk, toplumsal bir ayaklanmadır, yine topluma karşı. Çünkü her birey, her toplum, çağın getirdiği duygusal gereklilikler nedeniyle zaman içerisinde ve zaman zaman değişmek, dönüşmek ve devrim yaratmak ister. Bu nedenle birey, biçim anlamında aldığı toplumsal şekilden kurtulmak ve bu "tasarlayıcı" fikrinden kurtulmak için yaşadığı duygusal devinime ve değişime bir kılıf arar. Fakat toplumsal metalar ve engeller, bireyin aşkını özgürce yaşamasına engel olur. Hele ki söz konusu biz engelli yurttaşlar olunca.

  Oysa sevgili okur:

  Aşk; zaten iki insanın özgürleşmek, birbirlerini aynı mesafeden görebilmek, eşitlik duygusunu paylaşabilmek için birbirlerine uydurduğu dünyanın en güzel yalanı değil midir?
  Aşk; çıkmayan sesimize, şakalar, kahkahalar hatta haykırışlar katmak değil midir?
  Aşk; onu bir gün görmeyince, anlamsız ve nedenini bilmediğin bir şekilde özlemek değil midir?
  Aşk; zaten özlenmekte olan kişinin sesini bir bahaneyle duymak için kişinin kendisinin bile inanmayacağı yalanları çocukça söyleyebilmesi değil midir?
  Aşk; zaten insanın kendine söylediği en büyük yalan değil midir?
  Aşk; dünyanın en güzel yalanı değil midir?

  Bu yüzden sevgili okur: Toplumun estetik, fiziksel, zihinsel ve yazdıkça yüzümü ekşiten o manasız kalıp ve engelleri yüzünden aşkını yaşayamamak dünyanın en büyük ahmaklığıdır.
  Belki küçük-büyük çeşitli engellerle karşılaşıyor olabilirsiniz. Fakat duygusal anlamda yaşadığınız devrim, o hayal ettiğiniz özgürlük ve eşitlik duygusunu size bir şekilde verecektir.

  Yaşadığınız toplum, size her gün işaret parmağını gösterip, "Bunu yapmamalısın, çünkü engellerin var," diyerek çeşitli bahaneler üretiyor olabilir. Ama tamamen kişisel bir devrim olarak kalan ve zaman içerisinde toplumu da şekillendiren aşk devriminiz için kimsenin size söz söylemesine izin vermeyin. Aşk, size engel olmak isteyen topluma da zaman içerisinde eşitlik duygusu verecektir.


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,141
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu


  Aşk'ı nede güzel anlatmışsın ama bir okadarda güzel olan toplumun engelli aşk'ına bakışını anlatışın. Özellikle Yaşadığınız toplum, size her gün işaret parmağını gösterip, "Bunu yapmamalısın, çünkü engellerin var," bölümü tam onikiden vurmuş bence.

  Toplum engelliyi hangi alanda kısıtlamıyor ki aşk ta kısıtlamasın büyük bir çoğunluğuna göre engellinin hiç birşeye hakkı yok. Tabiki aşk'ada oysa herkesin buna ihtiyacı var yazındada bahsettiğin gibi aşk insanda bir çok duyguyu ortaya çıkarır iyi yada kötü herkes bunu yaşamalı bence.
  Emeğine yüreğine sağlık.

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  16
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Aşkı çok güzel ifade etmişsiniz Halil Bey, kaleminize sağlık.
  Belirli bir engele sahip olan insanlar, sadece söz konusu aşk olduğunda değil okurken de, çalışırken de, gezerken de hatta süslenirken bile eleştirilirler. Bu yüzden toplumun bakış açısı hiç önemli değil.
  Eğer kendinize ve yol alabileceğinize inanıyorsanız…
  Ta ki maddi ve manevi olarak kimseyi taciz etmeden, kimseye muhtaç olmadan kendi gücünüzle bu yolda yürüyebilecekseniz, hiç durmayın; yolunuz açık olsun.
  Gazoz Agacı likes this.

 4. #4
  -tuana-
  Guest


  Halil bey gerçek aşkı yaşayan toplum bütün engelleri aşar. önemli olan gerçek aşkı bulmaktır...
  Birey, zeynep45 and septik like this.

 5. #5
  Üye
  Birey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Şehir
  Diyarbakır
  Mesajlar
  528
  Blog Yazıları
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Sevmenin en üst mertebesidir aşk. Karşındakini öyle seversin ki kusurları, yanlışları senın için teferruat olur. Ne kadar üzülsen de o derece sevmeye devam da edersin. Her daim özlemektir, hatırlamaktır, hasrettir aşk.

  Engelli olup aşık olmak zordur zira kabul edilme şansımız azdır. Aşık olunanı da suçlama hakkımız yok. O da tercihlerinde, seçimlerinde özgürdür. Karşılıksız aşk yaşadım, onu suçlayamam sevmek zorunda değildi gerçekten.

  Galiba aşkın karşılıklı olanı güzel, Allah herkese ondan nasip etsin.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,597
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Selam Halil Yılmaz,

  Yazının başlığı öylesine güzel, öylesine kışkırtıcıki sanırım daha fazla tutamıcam kendimi

  Aşk, Kişisel Bir Devrimdir! demişsin hemde ne devrim ama? Belki de devrimlerin en güzeli olmakla birlikte en inanılmazı, en mucizevi olanı, en imkansızı o yüzden bu devrimi sonuna kadar destekleyen biri olarak içimden gelenleri paylaşmak için bundan daha kolay bir an yakalayamam diye yazmak istedim.

  Aşk, dünyada insana en çok yakışan, en güçlü duygu ama işte insan bir takım engellenişleri kendi yaratınca.. kendi kendine ördüğü duvarların içinde kendini hapsetmek zorunda kalınca, her bir tuğlasını yine önce kendi kırmak zorunda kalıyor. Toplum mu? toplumun canı cehenneme önce kendi içinde yaşıyorsun devrimi.

  Aşk, aslında insanın kendi bedenine , toplumun haberi bile olmazken, yüreğinin sesiyle çığlık çığlığa yaptığı bir başkaldırma eylemi değil mi? Kendi halinde yaşayıp giderken, hiç ummadığın bir anda başına gelebilecek en güzel mucizeye ulaşmaya çalışırken, önündeki en büyük engelini, kendi beynindeki tabuları yıkmakla başlıyor insan. Aşk engel tanımaz ki. Ne engeli? Kendi yarattığın, sınırlarını kendin belirlediğin, aşılmaz sandığın duvarları yıkıp geçmek kolay mı?

  Hani o yıkılmaz sandığın, yıllar içinde kendini içine hapsettiğin hapishanenin dışına çıkmak? Yaralı bedeninin içinde tutsak düşmüş, çaresizce engellediğin özgür ruhun aşka kanatlanıp uçmak istedikçe toplumun önyargıları ne kadar umurunda olur ki sen önce kendini aşmadıkça...

  Bilmiyorum ama bu dünyada daha önce biri bana çıkıpda engellerime rağmen, engelsizce sevebileceğim biri olacağını, aşkın bir kere daha karşıma çıkacağını söyleseydi ona kesinlikle inanmazdım. Şimdi inanmak ne kelime bu mucizeyi yüreğimin götürdüğü yere gittiğimde yaşadım ve anladım ki bugüne kadarki en büyük devrim kendimce hayata olan direnişimden çok aşka olan inanılmaz zaferimdi.

  Aşk yalan değil dostum inan bana en az hayat kadar gerçek, hayat kadar korkusuz, hayat kadar acısıylada tatlısıylada yaşanan, yaşanması imkansızken mümkün olabilen bir duygu seli.

  Belki devrimlerin en büyüğü, belkide herkesin kendi devrimi sayılabilecek türde ama bencede aşk kesinlikle ve kesinlikle KİŞİSEL BİR DEVRİMDİR!

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  yüreğinize sağlık...

 8. #8
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  938
  Blog Yazıları
  19
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Aslında yazının vurucu noktası "aşkın engelliler için bir lüks" olarak algılanması tespiti. Toplum bunu böyle algılıyor hatta çoğu engellide bu düşüncenin etkisinde kalıp "herşeyimiz olduda geriye aşk'mı kaldı, aşk bizim neyimize diyenlerde var. Oysa son derece insani olan bu duyguyu frenlemek psikolojik açıdan da hiç sağlıklı bir davranış değildir. Aşk özgürlüktür! Toplumun size dayatmalarını ve özgürlük alanınızı kısıtlamasına izin vermeyin! Aşık olun.

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  1,609
  Blog Yazıları
  3
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu


  En son cümle bu olsa gerek, anlatılanlar varsayım,

  Aşk çok başka bir dünya,şuan içinde olduğumu düşündüğüm, kelimeye dökemediğim, hem herşeyi kapsayan hemde düşünülenin aksine , aşk en yoğun sevgiyi hayatı aşan, her anın onsuzluğun hasretini yaşatan hüzün üzüntü gibi kavramları aklımızdan bir an eksik etmeyen ,yanında olmasada o var gibi düşünülen .................beynin sanki onu düşünmek için yaratıldığına inanmak gibi.

 10. #10
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Yürekten geçip parmaklara akan bu güzel düşüncelere benim için özel bir şiiri eklemeden duramadım

  Korkmuyorum Seni Sevmekten

  Kaçmaya çalıştığın gerçek, bir gün karşına çıkacak.
  Ve işte o gün kaçacak yerin olmayacak.
  Ben senin varlığını seviyorum,yokluğunu seviyorum
  Sana ulaşamadığım dakikalarda seni duymayı seni özlemeyi

  Hiç görmesem bile seninle olmayı seviyorum.
  Hiç korkmuyorum seni sevmekten.
  Senin gülüşünü seviyorum her bana bakışında
  Gözlerine de okuduğum o duyguyu

  Gözlerindeki gözlerimi seviyorum.
  Gönlünü seviyorum özünü seviyorum senin
  Dudaklarındaki sözlerimi seviyorum
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.

  Ben sendeki o sıcaklığı sana olan uzaklığı seviyorum.
  Yanaklarından akan göz yaşlarını
  En çok, dağınık olduğunda saçlarını
  Beni arayan ellerini seviyorum.

  Yalnızlığımı seviyorum sebebi sensen
  Ayrılığını seviyorum,en çok yalnız kaldığımda
  Beni bulan gönlünü seviyorum.
  Ben en çok senin bana olan sevgini seviyorum.

  İçimden haykırmak geliyor.
  Dünyaya sığdıramadığım seni
  Kalbime sığdırmak geliyor.
  Ağlamak geliyor seni görmezsem

  Özlemek geçiyor içimden seni sevmek geçiyor.
  İçimden sana doğru giden bin bir türlü yol geçiyor.
  İçimden sen mutlu olacaksan ölmek bile geçiyor gülüm.
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.

  Ben yalnızca seni seviyorum,
  Ne o muhteşem güzelliğin ne kalbimdeki özelliğin
  Ne de sevdiğim için değil,seni yalnızca sen olduğun için,
  Ruhun için kalbin için aklın ve sevgin için seviyorum seni.

  Ben seni en çok kendim için seviyorum
  Belki de ilk defa bencil oluşumu sana borçlu olduğum için.
  Seni her şey için seviyorum.Ve sahip olmadığım hiçbir şey için.
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.

  Her dakika seninle olmayı seviyorum.
  Gözlerimi her açtığımda aklıma gelişini seviyorum.
  Her gece uyumadan önce seni sevdiğim aklıma gelince
  Sensiz uyumayı bile seviyorum uyumadan önce seni düşününce.

  Ben seni en çok umutsuzluğumda beni bulduğun için seviyorum.
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.
  Ben seni bu şehirde olduğun için değil benimle aynı toprağa ayak bastığın için
  Benimle aynı gökyüzünü paylaştığın için seviyorum.

  Geceleri benim yüzüme vuran ay ışığı
  Senin de gözlerine vurduğu için seviyorum.
  Benim kemiklerimi ısıtan yaz güneşi
  Sana da sıcaklık veriyor diye seviyorum seni.  Beş bin yaşındaki bu dünyada
  Benimle aynı zamanı paylaştığın için seviyorum.
  Ben seni benimle yaşadığın için
  Benden hiç gitmediğin için seviyorum

  Beni hiç terketmediğin için.
  Ellerini seviyorum ALLAH'a açıldığında
  Kalbini seviyorum kapıları açıldığında
  Ve gözlerini seviyorum her karşımda kapanıp açıldığında.

  Bana baktığında içimde yakaladığın coşkumu seviyorum,
  Her bana baktığında seni sevdiğimi hatırlamayı seviyorum.
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.
  Her kibrit çaktığımda alevin içinde seni görmeyi seviyorum.

  Her sigara yaktığımda dumanın şeklinde seni görmeyi seviyorum.
  Her bana baktığında o kadar çok seviyorum ki seni sevmeyi
  Yalnızca sen olduğun için hayatımda kendimi bile seviyorum
  Sen olunca aklımda kalbimi seviyorum seni seviyor diye

  Gözlerimi seviyorum seni görüyor diye.
  Ruhumu seviyorum, senin ruhuna bu kadar yakın diye.
  Varlığımı seviyorum sırf sana borçlu olduğum için
  Mutluğumu seviyorum gülümsememi seviyorum seni düşününce

  Ayakta kalışımı seviyorum sebebi sen olunca
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.
  Ben sana olan sevgimi yazan kalemimi seviyorum.
  Senin adını yazdığım kağıdı seviyorum.

  Sana olan sevgime benzettiğim her sevgiyi seviyorum.
  Bana seni hatırlatan her şeyi
  Sana giden yolları seviyorum.
  O kadar çok seviyorum ki seni,seni kaybetmek korkusunu bile,

  İçinde yalnızca, sen olduğun için
  Sana karşı duyduğum bir duygu olduğu için
  Korkumun sebebinde sen olduğun için seviyorum.
  Yine de korkmuyorum seni sevmekten.

  YİNE DE KORKMUYORUM SENİ SEVMEKTEN.
  VE YİNEDE SENİ SEVİYORUM HİÇ KORKMADAN.

  Alıntı Halil Yılmaz Nickli Üye
  den Alıntı Mesajı göster
  Aşk, size engel olmak isteyen topluma da zaman içerisinde eşitlik duygusu verecektir.
  Hoş kalın..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Invacare Kite Lüks Akülü Sandalye
  By TekerlekliSandalyeDunyası in forum Akülü Tekerlekli Sandalye
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-08-2013, 13:22:12
 2. Engelliler insana engel değildir
  By ilyaskirmanci in forum Diğer
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-08-2013, 10:10:20
 3. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 28-09-2012, 09:06:57
 4. Onların lüks arabası var saygısı yok.!
  By Fırtına in forum Cep Telefonu - Bilgisayar - İnternet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-05-2011, 11:09:15

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş