1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engellilerin Devletten Beklentileri ve Devletin Tutumu!

  Sponsor Bağlantılar


  Engelli bireyleri topluma kazandırmak için küçük,büyük herkesin üzerine düşen bir takım görevler vardır.

  En büyük görevde devlet büyüklerine düşmekte fakat her ne hikmetse bir taraftan yapılanlar diğer bir taraftan bozuluyor veya çok geç yapılıyor. Hiç bir şey yapılmıyor'da diyemeyiz buda tamamen bir memnuniyetsizlik örneği olur.

  Evet yapılan bir çok düzenleme var fakat bu düzenlemelerin yetersizliği göz ardı edilmemeli.

  Mesela:
  Bir kaldırıma rampa yapılmış fakat çıkmak ne mümkün okadar dik olan rampaya bir tekerlekli sandalye ile çıkılamıyacağını düşünemiyorlarmı?

  Bir başka örnek vermek gerekirse engelli park yeri yapılmış çok güzel.. Fakat engelsiz bireylerin vurdum duymaz tavırlarından engellilere sıra gelmiyor. Bunun önüne geçebilmek adına yapılabilecek hiç bir kural veya uygulama yokmu?

  Yapılacak bir takım çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uygun şekilde yapılması, günlük yaşamımızda sürekli kullandığımız alışveriş merkezlerinin, kamu binalarının, okulların, hastahanelerin engelli bireylere uygun olarak dizayn edilmesi, trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması, alt ve üst geçitlerin engellilere uygun hale getirilmesi taşıma araçlarındaki yapılacak yenilikler engelli bireylerimizin hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır.

  Beklentiler bu yönde olup birazdaha insana değer verilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi adına, devletimizin biraz daha sağduyulu olması beklenmektedir.

  Aslında kolaylıkla yapılabilecek olan bu tür düzenlemeler belki biraz umursamazlıkdan belki gözden kaçırmadan sebeb her ne olursa olsun aksamaktadır. Bu aksaklıklarda engelli bireylere sorunlar çıkartmaya devam etmektedir.

  Her konu ve koşulda (ilk hedef İnsana saygı olmalı) Saygı olmayan yerde sevgide barınamaz durumdadır.Bu durum karşısında ortaya çıkan tablo birbirini sevmeyen, saymayan, koruyup, kollamayan bir toplum.Böyle bir toplumunda ne devletinin ne vatandaşının kimseye bir faydası dokunmaz.

  Konu Halil Yılmaz tarafından (05-03-2011 Saat 23:18:23 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Üye
  arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  36
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Herkes yerini bilmeli ona göre hizmet etmeli, hizmetler Devletin asli görevlerinden biri olduğunu biliyoruz. Daha yapılacak çok şey var bunun içindirki herkes işini yapsın meclise giricem hizmet edicem diyorsan meclise girdikten sonra hizmetini yap yeter artık yıllardır sömürüldük son dönemlerde dikkat ediyorum. kanunen verilen haklarda bir süzgeçlemeye çalışıyorlar bunu görmezden gelmemiz beklenemez ücretsiz seyahat kartlarında sınırlama, kumuda çalışan engellirle ilgili torba yasasındaki 63. madde ne oluyor böyle soran olmucağını sanıyorlarsa yanılırlar.
  Engelliler istek, talep itirazlarını Devlet yetkilileri forumlardanda takip ediyorlar burada her konu paylaşmamız camiamızı için çok önemlidir.....

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Beklenilen tek şey hakkıyla yapılan hizmet buda her insanın en doğal hakkı. Bir takım hizmetleri yapmak ve insanlara sunmak zorundalar bunun kaçarı yok. Düşünüldüğü zaman istediğimiz sadece insanca yaşamak, insanca değer görmek çokmu fazla şey istiyoruz acaba.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş