Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree2Likes
 • 1 Post By Yılmaz Çağan
 • 1 Post By Yılmaz Çağan

Konu: Fransa’da Engellilerin Hakları

 1. #1

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Fransa’da Engellilerin Hakları

  Sponsor Bağlantılar


  Bügün sizlere Fransa’da engelli insanların yaşadığı pozitif ve negative durumlardan bahsedeceğim. Fransa’da engelli olmak nedir? Sizlere bunun cevabını birinci elden aldığım bilgilerle vermeye çalışacağım. Geçenlerde, Fransada yaşayan arkadaşım Maria’ya Fransa’da engelli insanlar için devletin ve belediyenin ne gibi politikaları olduğu hususunda bir kaç soru sordum. Kendisi Strasbourg kentinde yaşayan bir üniversitesi öğrencisi ve esasen Ukrayna kökenli olduğu için sorduğum sorulara cevap verebilmek için benden bir kaç gün istedi. Ve bunun neticesinde bu yazıyı yazmamda, kendisinin yaptığı çalışma gerçekten etkili oldu.

  Özellikle büyük şehirlerde engelli insanların yaşam kalitesini arttırmak için bir çok yeni adımlar atıldığının altını çizen Maria, yinede bu adımların yetersiz olduğu kanaatinde. Örnek olarak, bazı şehirlerde tekerlekli sandalye kullanan insanların mağdur olduğunu ve toplu taşıma araçlarına, içinde bulundukları özel durumdan ötürü alınmak istenmediklerini söylüyor. Fakat, 2005 yılında yürürlüğe giren,“Fransadaki Kamuya Açık Yerlere ve Yollara Erişebilirlik” yasasıyla, 2015 yılına kadar bütün kamuya açık alanlara insanların erişebilirliği hedeflenmiştir. Bu, özellikle engelli insanlar tarafından memnuniyetle karşılanmış ve onlara engelli olmayan insanlarla beraber büyük bir hak vermiştir. Yapılması gerekenin geç kaldığını söyleyen Maria, yinede devletin engelli insanları da içine alarak yapmış olduğu son çalışmalardan memnuniyet duyuyor. Halbuki, 2005 yılından itibaren yasaya giren bu madde tam anlamıyla uygulanabilmiş değil. Bürokrasinin Fransada da geç işlediğini buradan anlama imkanına erişiyoruz. Maria, bu önemli bilgileri verdikten sonra, birazda oturduğu şehir Strasbourg da engelli insanlar için yapılanlardan bahsediyor. Bunlardan bahsedecek olursak, özel olarak G.I.C-G.I.G adlı araba park yerlerinin olduğunu ve böylece tekerlekli sandalye kullanan engelli bir kişinin arabasına rahat bir şekilde yaklaşabileceğini söylüyor.

  Otobüslerde ise durum gerçekten çok iyi. Engelli insanlar için özel koltuklar bulunduğunu söyleyen Maria, bu koltuklara engelli insanların erişebilmesi için kaldırımdan otobüse özel bir bağlantı yolunun, otobüsdeki bir butona basarak açıldığını ve böylece engelli kişinin otobüsde kendisi için ayrılan özel koltuğa rahatça erişebildiğini söylüyor.Resim A . ( Resim özel olarak Strasbourg kentinde çekilip tarafıma mail yoluyla iletilmiştir. )  Maria’nın şimdiye kadar söylemiş oldukları engelli insanların Avrupada zorluklaklar kadar yapılan olumlu şeylerinde varlığını görmeme neden oldu. Buna ek olarak, yapılan çalışmaları göz ardı etmemek ve objektif bir şekilde onları değerlendirmekte yapılması gerekenlerdendir. Bununla birlikte, Fransa’daki trenlerden bahsedecek olursak, trenlerin hepsinin engelli insanlar için özel ayrılan koltuklarının olmadığını görüyoruz. Yani tekerlekli sandalyeli bir grup engelli insanın, aynı tren içerisinde yolculuk yapma olasılığı oldukça düşük. Fakat, tren istasyonlarının tümünde asansör bulunmasının engelli insanlar için önemli bir yatırım olduğunu sözlerine ekleyen Maria, engelli insanların tümüyle unutulmadığını da belirtmek istiyor. Özellikle turistik yerlerin tekerlekli sandalye kullanan insanlar için özel olarak yapılandığını söyleyen Maria, bir çok müzede ve tarihi yerlerde asansörlerin olduğunu belirtiyor. Bunlara ek olarak, tekerlekli sandalye kullanan insanlar için özel spor klüplerinin bulunduğunu ve bir çok spor aktivitesini de engelli insanların yapma fırsatı bulduğunu yazısına ekliyor. Resim B.  Tekerlekli sandalye fiyatlarından da bahseden Maria, devletin ihtiyaç duyanlara tekerlekli sandalye sağladığını fakat yeni alınan tekerlekli sandalyenin eski alınanla arasında en az 5 yıl bulunması zorunluluğu olduğunu dile getiriyor. Motorlu tekerlekli sandalyelerin ise devlet tarafından karşılanabileceğini ve fiyatların 22.000 euro civarında olduğunu da sözlerine ekliyor.

  Yazının devamında, Fransa’da engelli insanların istihtamı ise büyük sorunlar arasında gösteriliyor. Her ne kadar yasalar karşısında engelli insanlar eşit olsada iş sahipleri engelli insanları istihtam etme konusunda isteksizler. Eğer engelli kişi, engelli olduğunu kanıtlarsa, devlet tarafından bu kişiye yardım ediliyor. Yinede engelli olmanın zorlukları bitmek bilmiyor. Eğitim konusuna geldiğimiz ise durum oldukça iyi ve şevk edici. Strasbourg’da bulunan üniversiteleri örnek olarak gösteren Maria bir çok engelli öğrencinin devlet tarafından görevlendirilen kişiler sayesinde bakımlarının yapıldığını ve eğitimlerine davem ettiklerini belirtiyor. Bunun yanı sıra, aynı okuldan bir öğrencinin maaş karşılığında engelli olan bir başka öğrenciye yardımcı olduğunu ve bu sayede aynı okulda ve bölümde okuyan öğrencilerin birbirlerini tanıma fırsatının arttığını ve sosyal anlamda güzel bir ortamın oluştuğunu büyük bir mutlulukla cümlelerinin arasına ekliyor.

  Fakat, hala yapılması gereken bir çok şeyin olduğu gerçeğini de bir kez daha bana hatırlatıyor. Maria’nın içtenlikle ve objektif olarak verdiği cevaplar sayesinde, bir çok şey öğreniyorum ama öğrendiklerim arasında bir tek şeyi unutamıyorum. Engelli olmak bir seçim değil bir hayat şeklidir. Eğer insan hakları, özgürlükler diyorsak, devletlerin ve bizlerin yapması gereken bir çok şeyin bulunduğunu anlıyoruz. Herşeye rağmen engelli insanlar için yapılan olumlu şeyleri duymak sevindirici. Bütün engelli arkadaşlara selamlar olsun.

  Teşekkürler Maria…

  gülümse_hayata likes this.

 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,433
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  84 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  Makale için teşekkürler Çağan.
  Doyurucu ve bir o kadarda şaşırtıcı bilgiler var. Kamuya açık yerlerin 2015 yılına kadar engellilerin erişimine uygun hale getirileceği beni şaşırttı açıkcası. Fransa gibi bir ülkede bunun çoktan yapılmış olması gerekirdi. Bizde kamuya açık binaların 2012 yılında engellilerin erişimine uygun hale getirileceği hedefi konulmuştu. Gerçi bizde 2012 değil 2020 yılında bile o denilen olmazya o da ayrı bir tartışma konusu.

  Yazıda dikkatimi çeken ve bizim sürekli üzerinde ısrarla duyduğumuz şey akülü ve tekerlekli sandalyelerin devlet tarafından karşılanmasının Fransa'da uygulanıyor olması bizimde örnek alacağımız bir uygulama olmalı. Zira derneklerin şuranın buranın tekerlekli akülü sanndalye dağıtımı yapması, kampanyalar düzenlemesi bizim açımızdan bazı sıkıntılar yaratıyor.

  Yüksek öğrenimde bir öğrencinin maaş karşılığı bir başka engelliye yardımcı olması da gayet güzel bir uygulama. Buna benzer bir uygulamanın Türkiye'de de olması gerektiğini şuradaki makalede ( http://engelliler.gen.tr/f37/kaynast...ekenler-11400/ ) eğitimci bir arkadaşımız söylemişti. Fransa'da var olan bu uygulamayı örnek alarak mı söyledi, fransa'da ki buu uygulamadan haberi varmıy dı yokmuy du bilemiyorum ama hangi açıdan düşünülürse düşünülsün son derece rasyonel bir uygulama olduğu aşikar.

  Makale için tekrardan teşekkür eder, devamını ısrarla bekleriz.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Merhaba herkeze,

  Halil abi teşekkür ederim. Engelli insanların dünyanın çeşitli ülkelerinde nasıl yaşadıklarını bilmemiz ve görmemiz gerekiyor ki ona göre son gelişmeleri kendi ülkemizde uyguluyalım. Umarım devletimiz engelli insanlar için yapılan, dünyanın farklı yerlerindeki son gelişmeleri pratik olarak engelli insanlarımızın çıkarları doğrultusunda uygular.

  Halil Yılmaz likes this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Alman Engellilerin Sosyal Hakları İmrendirecek Düzeyde.!
  By Fırtına in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-05-2013, 18:50:48
 2. Engellilerin Türkiye'deki hakları
  By gandi in forum Engelliler ve Ötekileştirme Sorunsalı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-10-2011, 22:24:48
 3. Engellilerin İş Yerlerindeki Hakları
  By gülümse_hayata in forum Çalışma Yaşamı Öncesi ve Sonrası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-07-2011, 11:35:59
 4. Örnek Ülke Fransa.!
  By Fırtına in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-03-2011, 00:04:48
 5. Engellilerin çalışma yaşamındaki hakları
  By Sağlık Teknikeri in forum Engellilerin İş Yaşamında Karşılaştığı Sorunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-06-2010, 23:37:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş