Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree18Likes

Konu: Kendini Kandırıran Sözüm Ona Sevgi Pıtırcıkları

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,164
  Blog Yazıları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu

  Kendini Kandırıran Sözüm Ona Sevgi Pıtırcıkları

  Sponsor Bağlantılar


  Sözüm ortaya dostlar dileyen alsın üzerine dilemeyende almasın.
  Ama üzerine almayanlarda şöyle bir durup önce düşünsün varsa beyinleri biraz o beyni yoklasın üzerine alıp almayacağına ondan sonra karar versin.

  Hep bir dram dolu yaşam gibi görülen engellilik karşısında yapmacık olarak anlayışlı,ilgili,mücadeleci,birşeyleri düzeltmek için çabalayanlaradır sözüm. İnsanı insan yapan tüm duygu ve düşünceleriyle engellinin yanında olarak görünen aslında o insanı insan yapan meziyetleri rol yaparak kullananlara, sözüm ona sevgi pıtırcıklarınıdadır bu serzenişim.

  Bende bir engelli adayıyım diye belki ileride başıma gelir korkusuyla engelliği sırf kendi korkusu için anlıyormuş,yanındaymış,hissediyormuş gibi davrananlaradır bu sitemim.

  160584_mann_im_rollstuhl.jpg


  Artık Rol Yapmayın!

  Kaçınız bir hastaneye,bir kaldırıma,bir otobüse, bir park'a yada bir sinemaya,bir AVM ye burası engelliye uygunmu aceba diye gezip dolaşırken baktınız? Yada orda sıkıntı yaşayan bir engelli görmeden kaçınız bu kaldırımda rampa yok bir engelli buradan nasıl geçer diye düşündünüz? Sanırım bunu düşünenin sayısı bir elin parmaklarını geçmez, çok acıdır ki bizler gördüğümüz an şahlanır etrafımızdakilere bakın nasıl duyarlı bir insan dedirtmek için on numara aktör/aktris gibi rol keseriz. Ama unutmayın hiç bir engellinin bizlerin yapmacık merhametine,ilgisine, yardım severliğine ihtiyacı yoktur. Tek ihtiyacı olan eşitlik,eşitce bu toplum içinde varolabilmek,eşit haklardan faydalanabilmek,sen nasıl rahatlıkla dolaşabiliyorsan onun istediğide rahatlıkla dolaşabilmektir.

  Karga tulumba bir merdiveni çıkartılmak zorunda kalmadan, bir otobüse aceba rampası varmı diye bakmadan,bir film var ama sinemaya giriş imkanım yok diye tüh ya izleyemeyeceğim demeden, en insani bir ihtiyaç olan dışarıdayken wc aceba engelli için varmı diye düşünmek zorunda bırakılmadan bir yaşam isteyen insanları laf olsun diye anlıyor gözüken sahteliklerden hala vazgeçmeyecekmiyiz?


  Engelliyi bu ister ortapedik,ister görme,işitme yada zihinsel ne olursa olsun talihsiz bir insan görüp, ah vahlarla dramatize edip engelliliği yanlış kurguladığınız o beyinlerinizi biraz çalıştırsanız aslında yaptığınız hatanın farkına varacaksınız. O insanın hayattan aldığı tadı yok saymazsınız, o insanın verdiği mücadeleyi görmezden gelemezsiniz, o insanın sevgilisi olmasını yadırgayamazsınız, Kendi bedeninizin sağlıklı olmasıyla sağlığını yitiren insandan kendinizi üstün sanacak kadar ahmak olamazsınız.

  Bırakın artık anlıyor gibi davranarak sevgi yumağı olma gösterişlerini biliyoruzki apartmanlarında engelli istemeyenler var buna rağmen o engelliyle yüz yüze gelince sahte bir gülümseme takınıp hal hatır ederler. Sınıflarda engelli çocuk istemeyen veliler var, neymiş efendim çocukları kötü etkileniyor muş ve tabiki iş yerlerinde engelli çalıştırmak istemeyenler var, ama alacakları ceza korkusundan çalıştırmaktan onur duyuyormuş gibi rol yaparlar.

  Ne yazıkki hepimiz biraz sahteyiz......


 2. #2
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Feb 2018
  Mesajlar
  105
  Bahsedilme
  12 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çok güzel bu yazı....
  gülümse_hayata likes this.

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,164
  Blog Yazıları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  @Edizabi34

  Çok teşekkür ederim.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  11
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  kaleminize sağlık gülümse hanım. çidden içimizdekileri yazmışsınız.

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,164
  Blog Yazıları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  @DİSABİLTY

  Çok teşekkür ederim.

 6. #6
  Üye
  suden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  33
  Blog Yazıları
  17
  Bahsedilme
  5 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  biraz mı sahte bence baya bir sahteler gözlerini kapatarak görmeyen insanı anlayamazsın anca şov yaparsın senin duyguların gözündeki bandı çözene kadardır sonra unutur gidersin benim söylemek istediğim kendi içimizde dertlerimizi anlatıyoruz ama bizi bizden başka kimse duymuyor ne yapılması gerekiyor nasıl biz ifade edebiliriz kendimizi çözüm için birlik mi olmak gerekiyor nasıl olsa bizi kimse anlamıyor anlatalım o zaman medyayı kullanmak gibi yani aklıma gelen bu ne bileyim arkadaşlar siyaset ayağını oluşturabilir başka ne yapılabilir her ne olursa olsun bizde birlik yok başkalarından beklemeyecek durumda olmalıyız varsa fikri olan ne yapılmalı

  kaleminize sağlık tam tercüman olmuşsunuz söyleyemeyenlere gülümse hanım

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,164
  Blog Yazıları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  10 Konu


  @suden

  Aslında dediğin doğru tek başına hiç birşey yapılamıyor. Birlik olunmalı ki daha çok güçlenilsin bu birliktelik bana kalırsa sırf engelliler arasındada olmamalı buna engelsizlerde dahil olmalı gördüğü olumsuz şartlara susan engelli yada engelsiz bunu gerekli yerlere bildirmezlerse buna tepkisini koymazsa düzelecek hiç birşey olacağına inanmıyorum. Herkes üzerine düşeni yapmaktan kaçarsa inanın bir arpa boyu yol alınamaz. Engelli park yerini işgal eden biri yada engelliye uygun olmayan bir kaldırım görme engellilerin yürümesi için yapılan yollardaki bir bozukluk bir engel veya asansörlerin engelsizler tarafından işgali vs...vs.. bunları göre göre sesiz kalınıyorsa işte ben bu anlıyoruz yanınızdayız safsatalarına inanamıyorum. Tüm bunların doğrultusundada yapılan herşeyin yapmacıklıktan ibaret olduğu izlenimi her geçen gün bende artıyor.

 8. #8
  Üye

  Üyelik tarihi
  Sep 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  İyi

  Lenovo P2a42 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  1,938
  Blog Yazıları
  3
  Bahsedilme
  35 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  @gülümse_hayata hanım, suden hanım haklı bence ilişkilerde başta şov anlamı çıkarsanız dahi, ister istemez hayatın gerçekleriyle yüzleşirsiniz, varsa hatayı tek taraflı aramamak lazım olayı yalnız yaşamıyorsunuz, akıl mantık ve olası maddi imkanlar çerçevsinde yaşanıyor, bu durumu her iki tarafta bilerek yola çıkıyor.

  Diyelimki ilişkiye başlangıctaki, olumumlu yaklaşımlar sonrasında değişebiliyorsa burda duygunun yerini hırs çıkar ve kişisel düşüncelere teslim eder ve boyut değişir.

  boşverin ya sultanlık neyimize yetmiyorki....

 10. #10
  yunus bozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  izmir
  Mesajlar
  305
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  @gülümse_hayata

  Gülümse ablacım yazını keyifle okudum vede hayran kaldım,aslında bu yazı mentnini yaymak lazım ve keşke bu yazı haberlere konu olsa,olsada insanlarımız azda olsa utansa..

  Ablacım inan sonuna kadar katılıyorum ama bir tabir vardır derdi çeken bilir ve hiç kimse yaşamadan bilmez anlayamaz keşke ilahi adaletten bir sukunet insede o insanlar bunu anlaya bilse.abla ben 32 yaşındayım doğduğumdan beri engelliyim neler neler yaşadım..

  Daha çocuktum 9 10 yaşlarındaydım annem beni sürekli hastaneye götürürdü,hoş o zamanlar bu zamanlar gibi değildi engelli aylığı hayaldi o yaşta belediye otobüsleri ücretliydi bizlere annem otobüse bindirirdi beni af edersiniz eşşek kadar insanlar şöyle derdi vah vah yazık allah şifa versin yüzüme baktıklarında ben kendimi zavallı hisserdim gözlerindeki acıma duygusunu görüyordum..

  Tabii,ben bunları duydukça kahroluyordum kolay değil bende isterdim koşayım gezeyim tozayım ama hiç birini yapamadık bisiklet bile süremedik hayatım boyunca sürekli yaşıtlarımın yüzüne baktım,ve benim gibi niceleri bunları yaşadı ve halada yaşamaya devam ediyor..

  Ben evde kapının önünde her yerde kızıma dikkat ediyorum şurdan geçebilirmi burası ona göre diye vs.işte bunu neden yapıyorum hem canım ciğerim hemde bende çekiyorum o derdi sıkınıyı dolayısıyla anlaya biliyorum yaşadığım için vurdum duymaz olamıyorum olamamda..

  Şimdi ablacım son olarak senin bu sözleri söylediğin şahıslar varya bu sözleri devlet tarafından gerekirse,gözlerine sokmak lazım başka türlü anlamazlar keşke anlasalarda biz çektik o sıkıntıları bizden sonrakinler çekmese bari..

  gülümse_hayata and septik like this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kendini sevmek...
  By Gazoz Agacı in forum Kişisel Gelişim
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 30-10-2013, 20:33:12
 2. Kendini Hayata İtenler
  By Halil Yılmaz in forum 2013- II. Engelliler Konulu Öykü Yarışmasına Katılan Eserler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-04-2013, 20:27:06
 3. Anlat kendini, mutlu et kendini !
  By Gazoz Agacı in forum Kişisel Gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-03-2013, 15:35:28
 4. İç devrimini yap, kendini aş!
  By Gazoz Agacı in forum Kişisel Gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-12-2012, 18:28:59
 5. Gerçek sevgi ve Sahte sevgi
  By sinandeniz in forum Kitap Önerileri-Şairler ve Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-09-2010, 09:06:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş