Like Tree6Beğeni

Konu: Engelli raporu nasıl alınır, rapora nasıl itiraz edilir?

Üye

Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

S.a arkadaslar ben akciger pulmoner hiper tansiyon hastasiyim devamli kullandigim ilaclar var bide vucudumdaki basinc kalbimin sag tarafina zarar vermis bana yüzde kac oraninda rapor cikar yardimci olursaniz sevinirim kiymetli abilerin ablalarim

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    170
    Bahsedilme
    53 Gönderi
    Etiketleme
    11 Konu

@Halil58

Öncelikle şunu söylemeliyim rapor oranları belirlenirken hastalığın hastaya verdiği etkiye göre farklılık gösterebilir raporun süreside kontrol gerektiren duumlarda süreli rapor olma olasılığı çok yüksektir. Ben oranları size fikir olması açısından vereyim fakat size hangisi uyar buna ancak doktor karar verebilir. Bir önemli konuda birden fazla farklı hastalıklar için rapor alma durumunda balthazard formülüyle hesaplama yapılmaktadır.

GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ
    1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılacak;
    a- Az etkilenme varsa 20
    b- Orta derecede etkilenme varsa 40
    c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

NOT: *Yukarıda bahsi geçen hastalıklarda akut dönem geçtikten sonra ve optimal tedavinin ardından Klinik gözlem ve Solunum Fonksiyon Testleri ile değerlendirme yapılır. Solunum Fonksiyon Testlerinin karar vermede yetersiz kaldığı durumlarda arter kan gazları, egzersiz testleri, ekokardiyografi ve sağ kalp kateterizasyonu ile değerlendirme yapılır.
    **Solunum Fonksiyon Testleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya SFT Teknisyeni tarafından yapılır ve sorumlu Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından yorumlanarak onaylanır, rapor içeriğine FVC, FEV1, FEV1/ FVC % oranları yazılır.
    2-Akciğer ve/veya plevra tüberkülozunda verilecek karar tedavi sonunda ve 1. maddedeki fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

NOT: *İlaca dirençli kronik tüberkülozlu olgular aynı şekilde uygun tedavi süresinin bitiminden sonra 1. maddedeki fonksiyon kaybına göre değerlendirilir.
    **Ekstra pulmoner tüberkülozlu olgularda ise tedavi sonunda ilgili branş tarafından özür durumuna göre çalışma gücü kaybı belirlenecektir.
    3- Akciğer, plevra ve toraksın diğer malignitelerinde onkolojinin ilgili maddesine göre değerlendirme yapılır.
    4- Toraks cerrahisi uygulanan hastalar ( yıllık kontrollere göre) 1. maddedeki solunum ve dolaşım fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

HİPERTANSİYON
    Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10
    Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa 20
    Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri) Hipertansif serebrovasküler hastalık e) Sol ventrikül hipertrofisi
    Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa 50
    Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen) Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması) Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit Sol ventrikül hipertrofisi Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Üye

Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhabalar benim 2005 yılında aldığım raporum sanırım 2010 yılında fes edilmiş, hastaneye gittim ve sorgulattirdim ama raporum çıkmadı, 2010 yılında tüm raporlar fes edilmiş doğrumu acaba ,ve hastane dışında bu raporumu nerden sorgulama yatırabilirim.

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    170
    Bahsedilme
    53 Gönderi
    Etiketleme
    11 Konu

@black 06

Tam olarak anlayamadım neden tüm raporlar fes edilsin ki raporun süresi dolmuş ve yenilenmemiş ise bu dediğiniz durum olabilir aksi halde tüm raporları fes etme gibi bir durum ben duymadım.

Üye

Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

İyi günler, 38 yaşındayım. 2 sene önce basit bir şekilde düştüm ve femur başı kırıldığı için 3 adet vida takıldı. Ağrılarım devam ettiği için kontrole gittim ve kemik taraması sonucunda t skoru -2.9 çıktı ve osteoporoz tedavisine başlandı. Ayrıca 4 sene önce AV tam blok sebebiyle kalıcı kalp pili ameliyati oldum. Osteoporoz ve kalp pili sebebiyle %40 rapor alabilir miyim?

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

@heredot kesin yanıt vermek güç ama başvurup şansınızı deneyin.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Herkese merhaba. Bu konuyla alakalı benim de soracağım bazı şeyler vardı. Babama rapor almaya çalışıyoruz. İlk kez gittiğimde yüzde 85 oranında rapor verildi. İş yoğunluğum nedeniyle itiraz etmedim. Aradan bir kaç ay geçti bir gece babam rahatsızlandı Erciyes Üniversitesi Fakültesine kaldırıldı. 1934 doğumlu olan babamın ciğerlerinin artık işlev görmediğini söylediler ve tedavi sürecine geçildi. Ancak yaşından dolayı tedaviye cevap vermedi. Doktorlar yapacak çokta bir şey olmadığını bu şekilde hayatına devam etmesi gerektiğini söylediler ve bizi taburcu ettiler. Bu olaydan yaklaşık 3 ay sonra yeniden rapor için gittim bu kez yüzde 89 oranında rapor verdiler. Tüm bölümlerden heyete girdi ancak ciğerleriyle alakalı ilgilenen doktor aynı sorunu tespit edip tedavi ile düzelebileceğini not düşerek 1 puan dahi vermedi o bölümdeki puanımız 0. Ben babamı götürürken Erciyes Üniversitesinden verilen belgeleri de götürüp, doktora da bu durumun tedavi ile düzelemeyeceğini belirttim. Ancak doktorun fikri tedavi olabileceği yönünde olmaya devam etti. Bu durumunda itiraz etmeli miyim? İtiraz ettiğim zaman sadece ciğerlerle alakalı mı heyete girecek yoksa tüm bölümleri tekrardan mı gezeceğiz bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler iyi günler...

Üye

Bahsedilme
    10 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu

Eğer tedavi edilebilir diyolarsa.o doktorlara keşke "ben tedavi edebilecek doktor bulamadım,lütfen siz tedavi edin deseydin"
    Bazı doktorlarda hiç vijdan yok.keşke bu tarz meslek sahiplerine mesleki dersler haricinde haftada 2 saatte "insanlık" dersi verseler.
    Rapora itiraz etmekten başka şansınız yok zaten.geçmiş olsun.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhaba ankilozan spondilit hastasıyım ve Simponi iğne kullanıyorum biyolojik ajan,ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım.Aşapğıda son mr raporu bulunmakta buna göre sizce erken emeklilik için rapor alma şansım nedir.Teşekkürler
    -------------------------------------------------------------------------
    MR, Vertebra torakal(3.0 T) Bu MR incelemesi toplam 4 sekanstan oluşmaktadır. Teknik: 3 Tesla MR cihazında kontrastlı Torakal MR inceleme yapıldı. Dorsal kifoz artmıştır. Kare vertebra görünümü izlenmektedir. T7 vertebra korpus superior kesiminde 6 mm çaplı, T12 vertebra korpus posteriorunda 16 mm çaplı T1-T2 hiperintens hemanjiomlar izlendi. End platolarda multiseviye schmorl nodül impresyonları izlenmektedir. T3-T11 düzeyleri arasında disklerde dejeneratif yükseklik ve sinyal kaybı gelişmiştir. Minimal marjinal osteofitler mevcuttur. SITIR ağırlıklı seride en belirgin T5-6 düzeyinde olmak üzere vertebra korpus köşelerinde posterior kesimlerde daha belirgin bazıları pedinküllere uzanan, ivkm sonrasında kontrast tutan spondilit alanları izlenmektedir. Kostotransvers eklemlerde ödem ve kontgrastlanma izlenmektedir. T6-7, T7-8, T10-11 intervertebral disklerinde diskitis ile uyumlu intradiskal kontrastlanmalar mevcuttur. En büyüğü T2-3 düzeyinde sağda 10x7 mm boyutlu olmak üzere birkaç adet perinöral kist izlendi. Tüm intervertebralar disk düzeylerinde herniasyon izlenmedi.Spinal kord normal kalınlık şekil ve sinyal özellikleriyle izlendi.Konus medullaris normal lokalizasyonda sonlanmaktadır. Spinal kökler serbesttir.Nöral foramenler normal genişliktedir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir.İntra ya da ekstramedüller kitle formasyonu izlenmedi. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Paravertebral alanlarda pataloji saptanmadı. Sonuç: Ankilozan spondilite bağlı aktif spondilit ve kostovertebral eklemlerde artrit bulguları.
    -------------------------------------------
    MR, Sakro-İliak Eklem (Karşılaştırmalı) (3.0 T) Teknik: 3 Tesla MR cihazında Sakroliak Eklem MR Kontrastlı inceleme yapıldı. Bilateral sakroiliak eklem mesafesi yer yer oblitere olacak şekilde daralmıştır. Eklem sinovyumu çoğu yerde seçilememiştir. Subartiküler-alanda iliak tarafta daha belirgin olan yağ metamorfoz alanları mevcuttur. Özellikle aktif enflamasyonu destekler T2 hiperintens sinyal ve IV kontrastlı kesitlerde eklem mesafesi içerisinde ve komşuluğundabelirgin patolojik intensite artımı saptanmamıştır. İnceleme alanına dahil diğer kemik yapılar ve kas yapıları normal görünümdedirler. Inceleme alanına giren seminal veziküller-prostat bileşkesinde transvers çapı yaklaşık 27 mm ölçülen kist ile uyumlu T2 hiperintens lezyon mevcuttur. Kontrolü önerilir. Sonuç: Kronik sakroileitis ile uyumlu MR bulguları. İnceleme alanına giren seminal veziküller-prostat bileşkesinde transvers çapı yaklaşık 27 mm ölçülen kist ile uyumlu T2 hiperintens lezyon mevcuttur. Kontrolü önerilir.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Merhaba,
    2011 'de nazofarenks kanseri dolayısıyla tedavi gördüm. İki yıl önce biyoloji bölümünden mezun oldum, bu süre zarfında yapabileceğimi düşündüğüm biyoloji ile alakalı yada alakasız yerlere başvurdum, bir sonuç alamadım. En son rutin kontrolümde doktorumla konuşurken okul ve iş durumunu sordu. Bana "Bizim bir diyabet hastamız vardı onun bu durumu dolayısıyla bir işe yerleştirildi seninde benzer bir hakka sahip olman gerek" benzeri bir konuşma geçti aramızda. Şimdi bu rapora başvurdum, sağlık kurulundaki arkadaşa onkoloji deyince, tıbbi onkoloji yazmış, ben radyasyon onkolojisine gidiyorum kontrol için, beni geri yolladılar onuda ekledi. İki bolumde %20 verdi. Bu bölümler onkoloji adı altında tek mi değerlendirilir yoksa ayrı ayrı hesaba mı katılır.
    İyi günler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)