Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan Birinci ... 345
Like Tree7Beğeni

Konu: Engelli raporu nasıl alınır, rapora nasıl itiraz edilir?

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Hocam bir kulağım 110 desibel. Küçükken geçirdiğim bir hastalık sebebiyle. Ve tertibat da olmuyor, kurtarmıyor çünkü.

Üye
    İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    8 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı Merthan Yiğiter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bir kulağım 110 desibel. Küçükken geçirdiğim bir hastalık sebebiyle. Ve tertibat da olmuyor, kurtarmıyor çünkü.
    O zaman tek kulak %30 verir diye biliyorum; Özel Hareket Ettirici tertibat ve Özel Kodlar olmadığı için ÖTV MTV muafiyet size olmaz ağa.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Tamam hocam ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum. Yani işitme engeli, ya ötv'den muaf tutulmaz, ya da her türlü sıkıntı çıkaran bir engel: Tertibat verilse başka yerden sıkıntı çıkaracak, tertibat verilmeyecek kadar ileri ise ötv'den muafiyet hakkı vermeyecek türden Hayırlısı olsun.

Üye
    İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    8 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı Merthan Yiğiter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam hocam ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum. Yani işitme engeli, ya ötv'den muaf tutulmaz, ya da her türlü sıkıntı çıkaran bir engel: Tertibat verilse başka yerden sıkıntı çıkaracak, tertibat verilmeyecek kadar ileri ise ötv'den muafiyet hakkı vermeyecek türden Hayırlısı olsun.
    aynen tertibat hareket ettirici olmadıkça ismi özel tertibat olsa bile ÖTV.siz araç alamıyorsun. Bazı bayiler eldeki aracı satmak için hileli yola başvurur ve ÖTV.siz satar. İleride Maliye tespit ettiğinde ÖTV faizi ile sizden ister. Astarı yüzünden pahalıya gelir size.

Ancak bazı özel tertibatlar(hareket ettirici tertibat değilde) MTV muafiyeti sağlıyor. ancak onca masraf onca emek sonucu 50 yada 100 liralık MTV muafiyetine girildiğinde avantaj devede kulak kalıyor.

MTV ve ÖTV muafiyeti için her zaman dikkatli olmak lazım. Her zaman karlı iş değil. Dolayısıyla zorunlu olmadıkça yanaşmamak lazım.
    Halil Yılmaz bunu beğendi

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

MTV indirimi devede tüy hocam, onla hiç ilgilenmiyorum, bana ÖTV indirimi olsaydı hiç fena olmazdı. Eğer hakkım olsaydı kullanmak isterdim açıkçası, malumunuz araç fiyatları had safhada, kazancımız belli bütçemiz belli.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Herkese merhababalar ,

Dirençli Fmf hastasıyım. Fmf 'ten dolayı % 20 engel oranı alabildiğimi biliyorum.
    Fmf ile bağlantılı olduğu düşünülen sarkoliak eklem , sağ ve sol kalça ağrılarım var. Belimde ve boynumda fıtıklarım var. Öne doğru eğilip ayak parmaklarıma değmeye çalıştığımda belimin sol tarafına şiddetli ağrı giriyor. Ayak parmaklarına 4-5 parmak mesafeye kadar eğilebiliyorum.

Uzun yürüyüşlerde özellikle sol kalçama ağrı ve bazen uyuşma gibi bir his geliyor. Kalça ve bel sıkıntılarından dolayı da bir spor yapamıyorum.

Zaman zaman sağ omzumda rotator manşet denilen yerde şiddetli ağrı oluyor. Bu bölgede eklemde darlık olduğu için kasın kemiğe sürtüp yırtıldığını söylemişti doktor.

Ayak bileğimdeki ağrılardan dolayı ayak tabanlığı verildi, minimal plesplanusum var.

Bunlara ek olarak Çene eklemimde ( temporomandibular eklem) menisküs ve yalancı ankiloz var. ( Çene eklemimde boşluk kalmamamış ama kemikler kaynaşmamış durumda) ağız açıklığım normal kabul edilen açıklıktan düşük. ( Normal açıklık 3 parmak kabul ediliyor benim ağız açıklığım 2 parmak.) Ağız açıklığımın kısıtlığından dolayı diş tedavilerinin bir kısmını alamıyorum. Çenemin sol tarafında genellikle ağrı oluyor ağzımı tam açmak istediğimde eklemde sıkışma ve ağrı oluyor.

Yine FMF ile ilişkili olduğu düşünülen şiddetli göz kuruluğu şikayetim var. Sol gözüm 2-3 sefer bandajla kapatıldı bu yüzden. Kuruluğa bağlı kornea da çizikler oluştuğu için. Sol gözüm gözlükle sağ gözümdeki keskinlikte göremiyor.

Son dönemlerde sönsede çok hafif bir sedef döküntüm var. Karaciğerimde grade 3 yağlanma ve enzim yüksekliğim var.

Bu saydığım rahatsızlıklardan engel oranı alabilir miyim ? FMF 'e bağlı % 20 engel oranını % 40 ve üzerine tamamlayabilir miyim?

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    134 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Kesin birşey söylemek çok zor. ama ben olsam denerdim.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhaba, 15-10-2020 tarihinde aldığım %34 oranındaki 2 yıl süreli engelli raporuma itiraz etmek istiyorum.. Süresi geçmişmidir, yoksa halen itiraz hakkım var mı?

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    134 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Süre 2 ay diye biliyorum. yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan Birinci ... 345

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)