Bu konudan haberdar edilenler

 1. #11
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,135
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyeti anketi

  Sponsor Bağlantılar


  ANKARA -AA- Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasında, birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı, aile hekimliği olan illerde yüzde 82, uygulamaya geçilmeyenlerde yüzde 80, ülke genelinde ise yüzde 81 olarak belirlendi.

  Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, Hıfzıssıhha Mektebi Müdürlüğü tarafından Aile Hekimliği Uygulaması ile birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanan vatandaşların memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini belirlemek amacıyla, "Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Hasta Memnuniyeti" konulu araştırma yapıldı.

  81 ilde eş zamanlı olarak yürütülen, toplam 34 bin 472 kişi ile görüşülen çalışmada, 2005 yılında pilot uygulama şeklinde hayata geçirilen aile hekimliği uygulamasının, vatandaş memnuniyeti üzerindeki etkilerinin de ölçülmesinin hedeflendiği araştırmada, sistemin 6 aydan daha uzun süreyle uygulandığı iller, "Aile hekimliğinin olduğu iller" kapsamında değerlendirildi.

  Araştırma sonuçlarına göre, birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyi, aile hekimliği olan illerde yüzde 82.8, uygulamanın olmadığı illerde yüzde 80.1 ve tüm ülke genelinde yüzde 81.2 olarak belirlendi.

  Soru bazında yapılan analiz sonuçlarına göre, eğitim düzeyi arttıkça memnuniyet düzeylerinde azalma, memnuniyetsizliklerde ise artma olduğu görüldü.

  Araştırma sonucunda, memnuniyet düzeylerinin en yüksek olduğu konular, aile hekimliğinin hem uygulandığı hem de uygulanmadığı illerde; kayıt ve bilgilerin gizli tutulması (yüzde 85.8) ve hekimlerin hastaların şikayetlerini çabuk geçirmesi (yüzde 77.1) olarak saptandı.

  Araştırmanın sonuç bölümünde, "Bu denli yüksek oranlara erişilmesine rağmen Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye'nin; kayıt ve bilgilerin gizliliğinde 17., hastanın şikayetlerini çabuk geçirmesi konusunda da 12. sırada yer alması bir eksiklik olarak değerlendirilmektedir" ifadesine yer verildi.

  Memnuniyet düzeylerinin en düşük olduğu konular ise hekime telefonla ulaşabilme (yüzde 61.9) ve bekleme odasında harcanan zaman (yüzde 74.3) olarak belirlendi.
  Araştırmayla ilgili değerlendirmede, bu konulardaki memnuniyet düzeyinin artırılmasına yönelik tedbirlerin ihmal edilmemesi gerektiği ifade edildi.

  Çalışmada ayrıca, analiz sonuçlarının aile hekimliği uygulamasına bağlı olmadığı, aile hekimliği olan ve olmayan illerde aynı sorunların bulunduğu da belirlendi.

  Hem aile hekimliği hem de sağlık ocağı sistemindeki illerde tespit edilen bu sorunların; hekime telefonla ulaşabilme, polikliniğe telefonla ulaşabilme, uygun zamanda randevu alabilme ve bekleme odasında harcanan zaman olduğu görüldü. Bu sorunların, tüm sorunlar içindeki payı, Türkiye geneli için yüzde 35.87 olarak tespit edildi.
  Çalışmada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

  "Sağlık sistemindeki sorunların ortadan kaldırılması amacıyla getirilen aile hekimliği uygulamasına rağmen aynı sorunların devam etmesi, aile hekimliğinin bir başarısızlığı gibi görülebilir. Uygulamanın yeni olması ve uygulama ile hedeflenen yararların ileri yıllarda daha net görülebileceği bir tarafa, vatandaşlar tarafından sorun olarak görülen konuların kısa zamanda ve tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığı gözönünde bulundurulmalıdır.

  Bununla birlikte, uygulanmasının üzerinden geçen kısa süre içinde aile hekimliğinin olmadığı illere göre, uygulamanın olduğu illerde tüm konularda 4.8 ile 14.1 arasında değişkenlik gösteren önemli farklılıkların olduğu da dikkate alınmalıdır. Uygulanma süresinin kısalığına rağmen, vatandaşlar tarafı ndan aile hekimliğinin belirgin derecede yüksek memnuniyetlere layık görülmesi, hem uygulamanın doğruluğunu hem de vatandaşların sağlık hizmetlerini daha etkin biçimde kullandığını göstermesi bakımından memnuniyet verici bir durum olarak yorumlanmaktadır."

  Anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmede ayrıca, hasta memnuniyetsizliğinin diğer sorunlara göre daha yüksek düzeyde olduğu hekime ve polikliniğe erişememe gibi sorunların en önemli nedenleri arasında, hekimlerin mevcut iş yüklerinin yoğunluğunun gösterilebileceği belirtilerek,

  "Önceden beri devam eden hekim sıkıntısını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan müdahalelerin sonuçlarının kısa vadede görülemeyeceği gözönünde bulunduruldu ğunda hekime erişmede bugün yaşanan sıkıntıların bir süre daha, ancak azalan bir e ğilim göstererek devam etmesi beklenmektedir. Bu durumda mevcut sağlık hizmetlerinin kalitesini artıracak başka tedbirlerin alınması ile vatandaş memnuniyetinin artırılabileceği düşünülmektedir" ifadesine yer verildi.

  .netgazete.com


 2. #12
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,135
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  İstanbul 'aile hekimini' sevdi  - İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 1 Aralık 2010'da başlayan ''aile hekimliği'' uygulamasına ilişkin, ''Bu geçişin bazı sancılı kısımları oldu. Biz daha çok sorun çıkar diye düşünürken şaşırtıcı derecede iyi gidiyoruz'' dedi.

  İstanbul'da aile hekimliği uygulamasının ilk 3 ayını değerlendiren Dokucu, uygulama başlamadan önce en önemli sorunu insan kaynağı olarak gördüklerini, çünkü yaklaşık 13 milyon nüfusa karşılık eldeki hekim sayının 1500 olduğunu anlattı.

  Aile hekimliğine geçiş çalışmaları kapsamında 2009'da yoğunluklu eğitim işlerine başladıklarını, önce insan kaynağının geliştirilmesine yönelik çalıştıklarını ifade eden Dokucu, pratisyen hekim ağırlıklı bir yapılanma olan bu sistemde, aile hekimlerini önce 10 günlük davranış bilimleri, nezaket kuralları, insana yaklaşımı kapsayan uyum kursundan geçirdiklerini söyledi.

  Dokucu, en çok korktukları insan kaynağı sorununu, eldeki insan gücünü iyi kullanmak suretiyle büyük ölçüde çözdüklerini vurgulayarak, belediyeler, diğer kamu kurumları, hastaneler, 112 Acil Servisi ve özel sektörden almak suretiyle şu ana kadar aktif olmayan, iyi çalışmayan hekimleri sisteme kazandırdıklarını belirtti.

  Sistem içerisindeki 90 hekimi de kendisinin görevlendirdiğini kaydeden Dokucu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Aile hekimliği uygulaması başlamadan önce 31 Ekim 2010'da şimdi aile sağlığı merkezleri olan sağlık ocaklarının sayısı 607, sağlık ocaklarında çalışan hekim sayısı da 2007 idi. Bir hekim günde 60-70 hasta bakıyordu.

  Gururla söylüyorum, aradan 3 ay bile geçmedi, bugün itibarıyla hepsi kiralık yeni yerlerin de devreye girmesiyle, aile sağlığı merkezleri 802 oldu,önümüzdeki birkaç hafta içinde de 849'a çıkacak.

  Şu an için 802 aile sağlığı merkezinde 3 bin 300 sözleşmeli hekim var. Sistemde bulunan 90 hekimin daha görevlendirilmesiyle, hekim sayımız 3 bin 390'a ulaştı. Varmamız gereken hekim sayısı 3 bin 541. Yani 150 civarında hekim eksiğimiz kalmış. İstanbul'un tamamı dikkate alındığın 150 hekim hiçbir şey. 29 Ocakta bir yerleştirme daha olacak ve o zaman hekim sayısı 3 bin 500 kişiyi rahatlıkla bulmuş olacak.''

  Aile hekimlerini hızla hizmet içi eğitime aldıklarını, gebelik ve aşı takibi, yüksek tansiyon, diyabet, KOAH, sigarayı bıraktırma gibi ayrı konularda ayrı kurslar düzenlendiğini dile getiren Dokucu, bu eğitimlerin haftalar, aylar süreceğini belirtti.

  ''Aile hekimi, mahallenin hekimidir'' diyen Dokucu, aile hekiminin akşam hizmetlerinden veya acil hizmetlerden değil, bölgesindeki insanların temel sağlık hizmetlerinden, yönlendirme, aşılık ve gebelik takipleri ile evde bakılan yatalak hastaların takibi ve raporlandırmalardan sorumlu olduğunu kaydetti.

  -''1 ŞUBATTAN İTİBAREN HERKES KENDİ AİLE HEKİMİNE GİDECEK''-

  Ali İhsan Dokucu, 1 Kasım 2010'da başlayan aile hekimliği sisteminin ilk 3 aylık adaptasyon döneminde, herkesin istediği her yere gidebildiğini hatırlatarak, ''1 Şubattan itibaren herkes kendi aile hekimine gidecek. Sistem, Şubattan itibaren kişilerin kendi hekimleri ile muhatap oldukları, herkesin kaydının iyi tutulduğu, ayrıntılı sağlık bilgilerinin o hekimin bilgisayarında ve merkezde kaydedildiği ve temel sağlık hizmetlerinin gerek yönlendirme gerek tedavici edici anlamda verildiği bir şekilde devam edecek'' şeklinde konuştu.

  Memnun olmayanların hekimini değiştirme hakkının bulunduğunu, sistemin 3'er ay aralarla hekim değiştirme hakkını getirdiğini dile getiren Dokucu, bütün bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu vurguladı.

  Aile hekimlerine kan idrar tahlili yapma gibi kısmen genişletilmiş yetkilerin de verildiğine dikkati çeken Dokucu, 44 tane laboratuvarın bu sisteme dahil edildiğini aktardı.

  Dokucu, hastanın kan ve idrar gibi tahlil örneklerinin aile sağlık merkezleri içerisinde görevli hemşireler tarafından alındıktan sonra motorlu kuryelerce ilgili laboratuvarlara götürüldüğü ve tahlil sonuçlarının da online olarak ilgili hekimin bilgisayarına yansıtıldığı bir sistemi kurduklarını kaydetti.

  Dokucu, ''Amacımız bu insanların bu tür basit tahlil hizmetlerini bulundukları bölgede almasını sağlamak, bu tür basit tahliller yaptırmak ve sonuç almak için hastanelere gitmesini önleyerek hastanelerdeki kalabalığı azaltmak'' şeklinde konuştu.

  Eski sağlık ocağı sisteminde bir hekimin günde ortalama 60-70 hastaya bakarken, aile hekimlerinin günde baktıkları hasta sayısının ortalama 40-45 olduğunu belirten Dokucu, ''Sonuç itibarıyla aile hekimi o bölgedeki insanların ilk başvuru adresi olsun istiyoruz'' diye konuştu.

  Anadolu Ajansı

 3. #13
  Fırtına
  Guest


  istanbul'da yaşayan biri olarak şu an aile hekimini sevdiğimi söyleyemeyeceğim.. çünkü; henüz aile hekimimle tanışmadım..

 4. #14
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,135
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu


  Fırtınacığım..
  Bende tanışmadım ama oğlum tanışmış anne çok şeker diyor bayılmış doktorumuza. Sorduğum herşeye cevap verdi alıştık doktorlara birşey soramamaya bu durum çok hoşuma gitti dedi.

 5. #15
  Fırtına
  Guest


  ne güzel.. sizin adınıza sevindim canım.. bende ''grip olsamda doktorumla tanışsam'' diyorum artık yani

 6. #16
  Fırtına
  Guest

  Aile hekimliğinde elde edilen başarı, İstanbul il sağlık müdürünü bile şaşırttı  İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, kentte 1 Aralık 2010 tarihinde başlayan aile hekimliği sisteminin ilk 3 ayını değerlendirdi.

  Uygulamaya geçişin bazı sancılı kısımları olduğunu ifade eden Dokucu, "Biz daha çok sorun çıkar diye düşünürken şaşırtıcı derecede iyi gidiyoruz." dedi. Adaptasyon döneminin tamamlanacağı 1 Şubat'tan itibaren herkesin kendi aile hekimine gideceğini açıklayan Dokucu, "Bundan sonra herkesin kaydının iyi tutulduğu, ayrıntılı sağlık bilgilerinin aile hekiminin bilgisayarında kaydedildiği ve temel sağlık hizmetinin verildiği bir döneme giriyoruz." şeklinde konuştu.

  Memnun olmayanların hekimini değiştirme hakkının bulunduğunu, sistemin 3'er ay aralarla hekim değiştirme hakkını getirdiğini anlatan Dokucu, bütün bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu vurguladı. Dokucu, aile hekimlerine kan idrar tahlili yapma gibi kısmen genişletilmiş yetkilerin de verildiğine dikkat çekerken, 44 laboratuvarın bu sisteme dahil edildiğini aktardı. Hastanın kan ve idrar gibi tahlil örneklerinin aile sağlık merkezlerinde alındıktan sonra motorlu kuryelerce ilgili laboratuvarlara götürüldüğü, tahlil sonuçlarının online olarak ilgili hekimin bilgisayarına yansıtıldığı bir sistemi kurduklarını kaydetti. Eski sağlık ocağı sisteminde bir hekimin günde ortalama 60-70 hastaya baktığını belirten Dokucu, aile hekimlerinin günde baktıkları hasta sayısının ortalama 40-45 olduğunu aktardı.

  Türkiye'de şu ana kadar hastaların, merkezi bir yapı içerisinde kaydedilmediğini dile getiren Dokucu, aile hekimliğinin aynı zamanda merkezi bir otomasyon-kayıt sistemi olacağına işaret etti. Hastalarla ilgili bütün verilerin aile hekimi tarafından bilgisayara aktarıldığını, ayrıca İstanbul ve Ankara'da yedeklendiğini bildirdi. Dokucu, "Örneğin Türkiye'de kaç diyabetli var? 1 Ocak'tan itibaren tüm Türkiye'de aile hekimliğine geçildiği için gerçekten kaç diyabetli olduğunu 1 yıl sonra çok daha net rakamlarla konuşacağız." dedi. Dokucu'nun verdiği bilgiye göre 3 ay içinde aile sağlığı merkezlerinin sayısı 607'den 802'ye ulaştı. Birkaç hafta içinde de 849'a çıkacak. Şu an 802 aile sağlığı merkezinde 3 bin 300 sözleşmeli hekim var. Sistemde bulunan 90 hekimin daha görevlendirilmesiyle hekim sayısı 3 bin 390'a çıktı. Hedef ise 3 bin 541........

  Anadolu Ajansı

 7. #17
  Fırtına
  Guest

  Aile hekimliğinde yeni dönem - 1 Şubat  İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 1 Aralık 2010'da başlayan “aile hekimliği” uygulamasına ilişkin olarak, “Bu geçişin bazı sancılı kısımları oldu. Biz daha çok sorun çıkar diye düşünürken şaşırtıcı derecede iyi gidiyoruz” dedi.


  İstanbul'da aile hekimliği uygulamasının ilk 3 ayını değerlendiren Dokucu, uygulama başlamadan önce en önemli sorunu insan kaynağı olarak gördüklerini, çünkü yaklaşık 13 milyon nüfusa karşılık eldeki hekim sayının 1500 olduğunu anlattı.

  Aile hekimliğine geçiş çalışmaları kapsamında 2009'da yoğunluklu eğitim işlerine başladıklarını, önce insan kaynağının geliştirilmesine yönelik çalıştıklarını ifade eden Dokucu, pratisyen hekim ağırlıklı bir yapılanma olan bu sistemde, aile hekimlerini önce 10 günlük davranış bilimleri, nezaket kuralları, insana yaklaşımı kapsayan uyum kursundan geçirdiklerini söyledi.

  Dokucu, en çok korktukları insan kaynağı sorununu, eldeki insan gücünü iyi kullanmak suretiyle büyük ölçüde çözdüklerini vurgulayarak, belediyeler, diğer kamu kurumları, hastaneler, 112 Acil Servisi ve özel sektörden almak suretiyle şu ana kadar aktif olmayan, iyi çalışmayan hekimleri sisteme kazandırdıklarını belirtti. Sistem içerisindeki 90 hekimi de kendisinin görevlendirdiğini kaydeden Dokucu, sözlerini şöyle sürdürdü;

  Aile sağlığı merkezlerinin sayısı 802'ye çıktı;

  “Aile hekimliği uygulaması başlamadan önce 31 Ekim 2010'da şimdi aile sağlığı merkezleri olan sağlık ocaklarının sayısı 607, sağlık ocaklarında çalışan hekim sayısı da 2007 idi. Bir hekim günde 60-70 hasta bakıyordu. Gururla söylüyorum, aradan 3 ay bile geçmedi, bugün itibarıyla hepsi kiralık yeni yerlerin de devreye girmesiyle, aile sağlığı merkezleri 802 oldu,önümüzdeki birkaç hafta içinde de 849'a çıkacak. Şu an için 802 aile sağlığı merkezinde 3 bin 300 sözleşmeli hekim var. Sistemde bulunan 90 hekimin daha görevlendirilmesiyle, hekim sayımız 3 bin 390'a ulaştı. Varmamız gereken hekim sayısı 3 bin 541. Yani 150 civarında hekim eksiğimiz kalmış. İstanbul'un tamamı dikkate alındığın 150 hekim hiçbir şey. 29 Ocakta bir yerleştirme daha olacak ve o zaman hekim sayısı 3 bin 500 kişiyi rahatlıkla bulmuş olacak.”

  Aile hekimlerini hızla hizmet içi eğitime aldıklarını, gebelik ve aşı takibi, yüksek tansiyon, diyabet, KOAH, sigarayı bıraktırma gibi ayrı konularda ayrı kurslar düzenlendiğini dile getiren Dokucu, bu eğitimlerin haftalar, aylar süreceğini belirtti.

  “Aile hekimi, mahallenin hekimidir” diyen Dokucu, aile hekiminin akşam hizmetlerinden veya acil hizmetlerden değil, bölgesindeki insanların temel sağlık hizmetlerinden, yönlendirme, aşılık ve gebelik takipleri ile evde bakılan yatalak hastaların takibi ve raporlandırmalardan sorumlu olduğunu kaydetti.

  1 Şubat'tan itibaren herkes kendi hekimine gidecek;

  Ali İhsan Dokucu, 1 Kasım 2010'da başlayan aile hekimliği sisteminin ilk 3 aylık adaptasyon döneminde, herkesin istediği her yere gidebildiğini hatırlatarak, “1 Şubattan itibaren herkes kendi aile hekimine gidecek. Sistem, Şubattan itibaren kişilerin kendi hekimleri ile muhatap oldukları, herkesin kaydının iyi tutulduğu, ayrıntılı sağlık bilgilerinin o hekimin bilgisayarında ve merkezde kaydedildiği ve temel sağlık hizmetlerinin gerek yönlendirme gerek tedavici edici anlamda verildiği bir şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.

  Memnun olmayanların hekimini değiştirme hakkının bulunduğunu, sistemin 3'er ay aralarla hekim değiştirme hakkını getirdiğini dile getiren Dokucu, bütün bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu vurguladı. Aile hekimlerine kan idrar tahlili yapma gibi kısmen genişletilmiş yetkilerin de verildiğine dikkati çeken Dokucu, 44 tane laboratuvarın bu sisteme dahil edildiğini aktardı. Dokucu, hastanın kan ve idrar gibi tahlil örneklerinin aile sağlık merkezleri içerisinde görevli hemşireler tarafından alındıktan sonra motorlu kuryelerce ilgili laboratuvarlara götürüldüğü ve tahlil sonuçlarının da online olarak ilgili hekimin bilgisayarına yansıtıldığı bir sistemi kurduklarını kaydetti.

  Dokucu, “Amacımız bu insanların bu tür basit tahlil hizmetlerini bulundukları bölgede almasını sağlamak, bu tür basit tahliller yaptırmak ve sonuç almak için hastanelere gitmesini önleyerek hastanelerdeki kalabalığı azaltmak” şeklinde konuştu.

  Aile hekimi günde 40-45 hastaya bakıyor;

  Eski sağlık ocağı sisteminde bir hekimin günde ortalama 60-70 hastaya bakarken, aile hekimlerinin günde baktıkları hasta sayısının ortalama 40-45 olduğunu belirten Dokucu, “Sonuç itibarıyla aile hekimi o bölgedeki insanların ilk başvuru adresi olsun istiyoruz” diye konuştu. Ali İhsan Dokucu, aile hekimlerinin çalıştığı bölgeyi kendisinin tercih ettiğini, odasını bile kendisinin seçtiğini anlatarak, talebin çok olduğu yerlerde hekimin puana göre, kıdeme göre belirlendiğini söyledi.

  İlk verilerin, aile hekimliği uygulamasının, hastanelerde hasta azalmasına neden olmadığı şeklinde olduğunu aktaran Dokucu, bunun kış şartlarından, insanların daha fazla hastalanmasından kaynaklanabileceğini belirtti. Dokucu, geçen sene itibarıyla bir kişinin yılda 7,1 kere hastaneye gittiğini, bu rakamın 9 yıl öncekinin 10 katı olduğunu aktararak, bu durumun, insanların hekime ve hastanelere eskiye göre daha kolay ulaşabilir hale gelmesinden kaynaklandığını vurguladı. Bir aile hekimine 3 bin 500-3 bin 700 kişinin kayıtlı olduğunu ifade eden Dokucu, aynı hasta grubu olunca, hekimin de bir süre sonra hastalarını daha iyi tanıyacağını, bunun da işini kolaylaştıracağını kaydetti. Ali İhsan Dokucu, “Aile hekimlerimizin herkesin telefonuna 'aile hekimim” diye kaydettiği, aile fotoğrafı içerisinde yeri olan arkadaşı olsun istiyoruz. Belki ilk 3 ayda bu olmayacaktır, ama önümüzdeki aylarda yıllarda o noktaya doğru gelebiliriz” şeklinde konuştu.

  Türkiye'de şu ana kadar hastaların, merkezi bir yapı içerisinde kaydedilmediğini, sağlık konusunda gerçekçi verilerin bulunmadığını, otomasyon sistemi de olsa her hastanede tutulan kayıtların, o hastanenin içinde kaldığını, eski sağlık ocağı sisteminde de kayıt tutulmadığını dile getiren Dokucu, aile hekimliğinin aynı zamanda merkezi bir otomasyon sistemi olacağını, bütün verilerin aile hekimi tarafından bilgisayara aktarılırken İstanbul ve Ankara'da yedeklendiğini bildirdi. İstanbul Sağlık Müdürü Dokucu, aile hekimliği uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi;

  “Örneğin Türkiye'de kaç diyabetli var? 1 Ocaktan itibaren tüm Türkiye'de aile hekimliğine geçildiği için gerçekten kaç diyabetli olduğunu 1 yıl sonra çok daha net rakamlarla konuşacağız. Kim diyabet, kim yüksek tansiyon, kim hiper tiroidi, kim şişman, kim zayıf hepsini kaydediyor aile hekimi. Vatandaşlarımızın sağlığıyla alakalı doğru ve güncel bilgileri oradan alacağız. Sağlık yöneticileri olarak bizleri çok olumlu etkileyecek kayıt sisteminin oluşturulması.”

  İstanbul'da birkaç ay içinde yeni çalışmalar yapacaklarını bu çalışmaların sonucunda hasta dosyalarının ve aile hekimlerindeki verilerin hastaneler tarafından da görüleceğini ifade eden Dokucu, “Aile hekimlerinin birbiriyle ve hastanelerle irtibatı bu sistemle sağlanacak. Sağlık Müdürlüğü inisiyatifiyle yürüyen bir proje” dedi. İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, bütün bu çalışmalar yapılırken, hasta mahremiyetini ön planda tuttuklarına dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı;

  “Hasta mahremiyeti vazgeçemeyeceğimiz bir konu. Sağlıkla alakalı kişilere ait verilerin, bilgilerin ortada dolaşmaması için yani mahremiyet meselesini aşmak için 3-4 yıldır çalışıyoruz. Bunun hem mevzuat altyapısı hem de ilgili teknik altyapısını organize etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde nereye giderseniz gidin, bilginiz dahilinde verilerinizin dolaşmasını sağlayacak bir sistem oluşturulacak. Diyelim Kayseri'ye gittiniz, hastasınız. Sizin İstanbul'daki hastanede filmleriniz, hikayeniz var. Bütün bunların görünebileceği bir ortama doğru gidiyoruz.”


  hürriyet

 8. #18
  Fırtına
  Guest

  Aile Hekimliği ile ilgili tüm detaylar  Aile hekimliği nedir?

  İşte tüm detaylar..

  Aile hekimliği uygulaması ülkemizde 1 Kasım tarihinde uygulanmaya başlandı. Artık sağlık ocaklarında saatlerce kuyruk beklemek yerine her ailenin kendi doktoru olacak. Bu uygulamanın faydaları saymakla bitmez; o yüzden yazımızı mutlaka okuyun..


  Aile Hekimi kimdir?

  Aile hekimi; yaş veya cinsiyeti ne olursa olsun, kişiyi bir bütün olarak incelemek için eğitilmiştir. Akut ve kronik hastalıkların tedavi edilmesine ek olarak, hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla düzenli sağlık taramalarını gerçekleştirir ve sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmetini sağlar. Aile hekimi tarafından tespit edilen sağlık sorununun tedavisi, başka bir uzmanlık dalını ilgilendiriyor ve spesifik tedavi gerektiriyorsa, kişinin bu hizmete ulaşmasında koordinasyonun sağlanması da aile hekiminin görevidir.

  * Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini vermek,

  * Aile hekimi, kendisine kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alıp, kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunmak,

  * Sağlıkla ilgili olarak kayıtlı kişilere rehberlik yapar, sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini vermek,

  * Kendisine kayıtlı kişilerin ilk değerlendirmesini yapmak için altı ay içinde ev ziyaretinde bulunup veya kişiler ile iletişime geçmek,

  * Kayıtlı kişilerin yaş, cinsiyet ve hastalık gruplarına yönelik izlem ve taramaları (kanser, kronik hastalıklar, gebe, loğusa, yenidoğan, bebek, çocuk sağlığı, adölesan, erişkin, yaşlı sağlığı ve benzeri) yapmak,

  * Periyodik sağlık muayenesi yapmak,

  * Tetkik hizmetlerinin verilmesini sağlamak ya da bu hizmetleri vermek,

  * Kendisine kayıtlı kişileri yılda en az bir defa değerlendirerek sağlık kayıtlarını güncellemek,

  * Evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kendisine kayıtlı kişilere evde veya gezici/yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini vermek,

  * Aile sağlığı merkezi şartlarında tanı veya tedavisi yapılamayan hastaları sevk etmek, sevk edilen hastaların geri bildirimi yapılan muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirmek, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu sağlamak,

  * Gerektiğinde hastayı gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapmak,

  * Entegre sağlık hizmetinin sunulduğu merkezlerde gerektiğinde hastayı gözlem amaçlı yatırarak tetkik ve tedavisini yapar,

  * Aile sağlığı merkezini yönetmek, birlikte çalıştığı ekibi denetlemek ve hizmet içi eğitimlerini sağlamak,

  * İlgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları ve resmi tabiplerce kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen her türlü sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve sair belgeleri düzenlemektir.


  Neden aile hekimliği?

  Aile hekimi, aile bireylerinin ikametlerine yakın olup hizmet verdiği toplumu her yönüyle tanır; aile, çevre ve iş ilişkilerini değerlendirir. Ailenin bütün bireylerinin sağlık durumlarını, yaşama koşullarını, dolayısıyla koruyucu sağlık uygulamalarının ve sağlık eğitimlerini bireylere nasıl uygulanacağını en iyi bilen kişidir.

  Bu doktorlar kendi sorumluluğu altındaki bireyleri bir hastalık çerçevesinde değil, bütüncül bir yaklaşımla riskler, sağlık koşulları, psikososyal çevre ve mevcut diğer akut veya kronik sağlık sorunları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirir. Sağlık hizmeti sunumunda, hizmetten yararlanan bireylerin memnuniyeti önemlidir.

  Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, çalışan hekimler ile diğer sağlık elemanlarının özendirilmesi, birey ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak koruyucu sağlık sistemine ağırlık verilmesi ve kabul edilebilir sevk sisteminin uygulanması ana ilkelerdir. Bu ilkelerin hayata geçirilmesi ikinci basamakta yığılmayı engelleyecek ve gerçekten ikinci basamakta tedavi edilmesi gereken hastalara yeterince zaman ayrılmasını sağlayacaktır.

  Birinci basamak hizmetlerinin etkili bir şekilde verilebilmesi, toplumun hastalık yükünün azaltılmasının yanı sıra, ikinci ve üçüncü basamak tedavi kuruluşlarımızın da daha iyi ve kaliteli sağlık hizmeti ve sağlık eğitimi vermelerine fırsat tanıyacaktır.

  Aile Hekimliği uygulamasının amacı nedir?

  Aile hekimliğinin amaçları şu alt başlıklarda özetlenebilir;

  * Erken tanı ve tedaviyi sağlamak,

  * Sağlık ile ilgili tüm konularda ilk değerlendirmeyi yapmak,

  * Sorumluluğu altındaki kişilerle sürekli ilişki halinde olarak onları izlemek,

  * Birinci basamakta verilmesi gereken bireye ve topluma yönelik koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak,

  * Kronik hastalıklarda sürekli bakım ve tedaviyi sağlamak, bu tür hastalığı olan kişileri izlemek,

  * Bireylerin yaşam kalitelerini ve sağlık düzeylerini geliştirmeye çalışarak toplumun gelişmesine katkı sağlamak.


  Aile hekimliği hizmetlerinden kimler yararlanabilir?

  Herkes aile hekimliği hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Aile Hekimliği uygulamasında sağlık güvencesi aranmamaktadır.

  Aile hekimliği uygulamasında hasta - hekim ilişkisi nasıldır?

  Aile hekimi, kişiyi ailesi ve içinde yaşadığı toplum ile birlikte bir bütün olarak ele alarak koruyucu sağlık hizmetleri ile tedavi hizmetlerini bir arada sunan ve kendi sorumluluğu altındaki kişilerin hem biyolojik, hem ruhsal, hem de sosyal yönleriyle ilgili olan, kişilerin kendi seçtikleri hekimidir.

  İletişim insan yaşamında önemli bir olgudur ve günlük yaşantımızın hemen hemen her alanında etkilidir.

  Hasta ve hekim arasındaki iletişim ise daha önemlidir çünkü;

  * Hekimler açısından, hastaları anlamanın, onlara uygun tedaviler düzenleyebilmenin, hastaların bu tedaviye uyum sağlayıp, tedaviye bağlı kalmalarının,

  * Hastalar açısından ise hekimlere güven duymanın, kendilerine sunulan tedavi imkânlarından yararlanabilmelerinin ve iyileşmelerinin ilk ve en önemli adımı iletişimdir,

  * Aile hekimliği uygulamasında hizmetin iki ana unsuru olan hekim ve hasta arasındaki ilişki karşılıklı empati yapabilme, sabır ve anlayış temellerine oturmalıdır.  İnternethaber

 9. #19
  Fırtına
  Guest

  Aile sağlığı elemanı kime denir?  Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli çalıştırılan veya Bakanlıkça görevlendirilen hemşire, ebe, sağlık memuruna (toplum sağlığı) denir. Aile hekimine sağlık hizmetinin sunulması esnasında yardımcı olur ve aile hekimi ile birlikte ekip anlayışı içinde kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin sunulması ile birlikte, kişilerin sağlık kayıtları ve istatistiklerinin tutulması gibi görevleri vardır.

  Nereye aile sağlığı merkezi denir?

  Bir veya daha fazla aile hekimi ile aile sağlığı elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği sağlık kuruluşuna denir.

  Toplum sağlığı merkezi nedir?

  Bölgesinde yaşayan toplumun sağlığını geliştirmeyi ve korumayı ön plana alarak sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirleyen, bu sorunları gidermek için planlama yapan ve bu planları uygulayan, uygulatan; birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini müdürlüğün sevk idaresinde organize eden, bu hizmetlerin verimli şekilde sunulmasını izleyen, değerlendiren ve destekleyen, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan sağlık kuruluşuna denir.

  Aile hekimliğinde sağlık hizmetleri ücretli midir?

  Aile hekimliği hizmeti ücretsiz olup, sadece kimlik ile muayene olunabilir.

  Herkesin aile hekimi olacak peki sağlık güvencesi olmayanlar ne yapacaktır?

  Aile hekimliği uygulamaları (muayene, tahlil, film, aşı enjeksiyon pansuman v.s.) tamamıyla ücretsizdir. Sosyal güvence aranmaksızın tüm işlemleriniz aile hekiminiz tarafından gerçekleştirilecektir.

  Aile hekimimi nerden öğrenebilirim?

  Aile hekimliğine geçmiş merkezlerde T.C. Kimlik numaranızla en yakın aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, il sağlık müdürlüğünden ve Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden de öğrenilebilir.

  Kişi aile hekimini değiştirmek isterse ne yapmalıdır?

  Tercih ettiği aile hekimine ya da toplum sağlığı merkezine müracaat etmesi yeterlidir.

  Aile içindeki fertler farklı aile hekimlerini seçebilirler mi?

  Kişiler hekim seçme özgürlüğü kapsamında istediği aile hekimini seçebilecektir. Çocuklar ebeveynlerinin uygun gördüğü aile hekimine kaydolacaktır.

  Evde sağlık hizmeti nedir?

  Aile hekimi evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kendisine kayıtlı kişilere koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir. Evde bakım hizmetleri Aile hekimliği Uygulamasından ayrı bir hizmet birimi olmakla beraber aile hekimleri evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu sağlamakla yükümlüdür.

  İl Sağlık Müdürlükleri’ne nasıl ulaşabilirim?

  Bunun için aile hekimliğinin resmi web sitesine bakabilirsiniz.


  İnternethaber

 10. #20
  Fırtına
  Guest

  Aile Hekiminizi Öğrendiniz mi?

  Sponsor Bağlantılar


  Sadece TC Numaranızı Girerek Hekiminizi Öğrenebilirsiniz.


  Tıklayın ve Aile Hekiminizi Öğrenin.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Engelli aile bu soruya yanıt veremiyor
  By Mehmet Yalçın in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-10-2010, 12:43:27
 2. %90 üzeri engelliler adına alınan aracları aile dışında birinin kullnması mümkün mü?
  By Şampiyon in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-09-2010, 12:26:18
 3. Engellinin cinsel yaşamına aile ve toplumun bakış acısı!
  By Mehmet Yalçın in forum Cinsel Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-05-2010, 13:53:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş