1. #1
  Üye
  sinandeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  etme bulma dünyası afacan sokak no 30 evde yokuz ;)
  Mesajlar
  890
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Bakım sigortasında anlatılanlar sadece ssk ve emeklileri mi kapsıyor?

  Sponsor Bağlantılar


  Bakım sigortası, sosyal sigorta kapsamında olan veya sigortalı sayılan kişinin, bakıma muhtaç duruma gelmesi hâlinde bakım güvence kapsamına alınmasıdır. Bu boyutuyla bakım sigortası, primli sistem içinde yer alan sosyal sigortalının eşi ve çocuklarının da yararlanabileceği zorunlu bir sosyal sigorta güvencesidir. Ödenen sigorta primleri sayesinde sosyal sigortalılar ve sigortalı sayılanlar, bakım güvence hizmetlerinden (bakım ödeneği; evde veya bakım merkezinde yardım görme masraflarının karşılanması vb.) yararlanabilmektedirler.

  Bakım güvence sistemi (bakım sigortası), bir sosyal risk türü olan bakıma muhtaçlık riskine ve bu riskten doğan maddî zararların (gelir kaybı veya gider artışı) yanında bakım ihtiyacının karşılanmasını ve bakıcı aile fertlerinin bakım yükünü hafifletmeyi sağlamalıdır.

  Bakım Sigortası’nın bakım güvence sisteminden ve hizmetlerinden yararlanabilmenin tek şartı, kişinin bakıma muhtaç olmuş olmasıdır. Bir başka ifadeyle, temel kıstas bakıma muhtaçlıktır. Bunun yanında gelir yetersizliği gibi sosyo-ekonomik şartlar aranmamaktadır.

  Bakım güvencesinde stratejik yaklaşımın özeti, “bakıma muhtaç olan herkese bakım güvence hizmetleri sağlamak” olmalıdır. Bakıma muhtaç her vatandaşımız, bakım hizmetlerinden yararlanabileceği bakım güvence sistemi (bakım sigortası) içinde yer alabilmelidir.

  Ülkemizde de yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak sosyal güvenlik sisteminde önemli düzenlemelere gidilmiştir. Bu kapsamda 08.09.1999 tarih ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu, 16.05.2006 tarih ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile 16.06.2006 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunlarla yaşlılık, hastalık, meslek hastalığı, sakatlık, ölüm, ailevi yükler gibi sosyal risklere yönelik tedbirler alınmıştır.

  Sosyal Güvenlik Sisteminde bakım güvence modeli ve bakım sigortası oluşturulması hususunda genel ve teknik düzeydeki; finansman yönteminin belirlenmesi, aktüeryal (sigorta risklerine ve istatistiklere dayanan) hesapların yapılması, ilgili kurum ve kuruluşların belirlenmesi ve konu hakkında yasal düzenlemeler yapılabilmesi için Başkanlığımız ön çalışmaları başlatmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanlığı ve Engelliler Konfederasyonu Başkanlığından gerekçeli rapor istenmiştir.

  bu konuyu anlayamadım beni aydınlatırmısınız arkadaşlar şimdiden tşk ederim vereceyiniz aydınlık için


 2. #2
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Şuan devlet bakım sigortasını anlattı ancak detaylı olarak ne zaman ve hangi içerikle gerçekleşecek belli degil, altyapısı hazır olmayan ve net olmayan bir açıklamadır sanırım en az 3-5 yıl sonra belki olabilir şu aşamada böyle birşey yok.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş