Like Tree2Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: Engelli çocuğu olan annenin SSK pirimi devlet tarafındanmı ödenecek?

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  49
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Engelli çocuğu olan annenin SSK pirimi devlet tarafındanmı ödenecek?

  Sponsor Bağlantılar


  merhabalar

  Çocuktan dolayı engelli raporumuz var daha önce bakım maaşı alıyorduk şuan kesildiğinden dolayı alamıyoruz

  bir şey öğrenmek istiyorum

  engelli çocuğu olan anne ssk primi devlet tarafından ödenecek diye bir şey duymuştum doğru mudur şuan kanunlaştımı

  biz de yararlanabilirmiyiz çocuğumuzun raporu %86 ağır özürlü ve sürekli yazıyor


 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,586
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Merhaba,
  Engelli çocuğu olan annelerin SSK pirimleri değilde, "bakıcı aylığı veya evde bakım maaşı" diye bilinen maaşı alan kişilerin yani "engelli kişiye" (bakıma muhtaç) bakan kişilerin sigortalarının devlet tarafından yatırılacağına dair açıklamalar yapıldı. Ancak halen somut (resmileşmiş) bir gelişme olmadı. Hala söylenti ve açıklamalardan ibaret. Yapacağız, edeceğiz.....

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  49
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  tşkler kardeş

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Evde engelli ve hastaya bakanlar, sigortalı olacak
  Engelli çocuğuna ya da hasta yakınına evinde bakan 450 bin kişiye 673 lira maaş ödeniyor. Ancak bu kişiler sosyal güvenceden yoksun.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile SGK'nın çoğunluğu kadın olan bu kişileri sigortalı yapmak için yürüttüğü çalışma, son Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırıldı. Edinilen bilgiye göre evde bakım hizmeti verenler, ayda 15 gün prim ödeyecek. Ancak bu prim 30 gün sayılacak. Böylece düşük primle sigortalı olacaklar. Primlerin kendilerine ödenen maaştan mı kesileceği yoksa devlet tarafından mı ödeneceği ise henüz karara bağlanmadı. Maaştan kesmenin tepki çekeceği belirtilirken devletin ödemesi halinde önemli bir kaynak gerektirecek.

  Bakıma muhtaç engelli çocuğuna ya da yakınına evinde bakan kişilere devlet, 'evde bakım parası' adı altında 673 lira maaş ödüyor. Evde bakım parası, engelli kişilerin kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası veya vâsisi gibi üçüncü kişilere ödeniyor. Bu maaş her altı ayda bir zamlanıyor. Büyük bölümünü bayanların oluşturduğu bu kişiler, yeni dönemde sigortaya da kavuşacak. Böylece bakıma muhtaç engelli çocuğuna ya da hasta yakınına bakan bu kişiler, emekli olma imkânını da elde etmiş olacaklar.

  Evde bakım kapsamında yaklaşık 450 bin kişiye maaş ödeniyor. Ancak bu kişiler sosyal güvenceden yoksun. Düzenli gelirleri olduğu halde sosyal güvenlik siteminin içerisinde değiller. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu kişilerin sosyal güvence kapsamına alınarak sigortalarının ödenmesi için bir çalışma yaptı. Çalışma Bakanlığı da 450 bin kişinin sigortalı olmasına, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) prim gelirlerini artıracağı için olumlu baktı. Bu kişilerin düşük prim üzerinden sigortalı olabilmeleri için de 15 günlük prim yatırıp bu primin 30 gün sayılması benimsendi. Bu kişilerin hepsi devletten düzenli maaş aldıkları için sigorta kayıtlarının yapılması da kolaylıkla mümkün. Düzenlemenin devreye girmesi halinde sosyal güvenlik sistemine prim ödeyen kişi sayısı bir anda 450 bin artacak.

  Ancak evde bakım yapan kişilerin sigorta primlerinin kim tarafından ödeneceği, belirsizliğini koruyor. Sigorta primlerinin kendilerine ödenen maaştan mı kesileceği yoksa devlet tarafından mı ödeneceği henüz karara bağlanmadı. Primlerin maaşlardan kesilmesi durumunda engelli yakınına bakan kişinin eline geçen miktar azalacak. Bu durumun tepki çekeceği belirtiliyor. Ancak sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi halinde ise 450 bin kişinin priminin önemli bir kaynak gerektireceği belirtiliyor.

  Haber tarihi :10 Eylül 2012, Pazartesi

  ve bugün 08.03.2014 Cumartesi


  Aradan geçen bunca zamana rağmen bu konuda en ufak bir gelişme yok! Devletin kaynağı kimine göre yetersiz kimine göre denizse de işte ihtiyaca göre çoğalan yada azalan bir kaynak akışı sözkonusu

  Duyduğunuz haber doğru ve bir zamanlar oldukça ses getirmişti ama halka özellikle de engelli vatandaşına her tür iyilik ve yardımı gerçekleştirmekle birinci dereceden mükellef olmakla yükümlü benim devletim her zaman ki gibi verdiği sözleri unuttu herhalde yada yaptığı söylemlerin arkasında duramayacak kadar yoğun çalıştığından olsa gerek yine sıra henüz engelli vatandaşına gelmedi.

  Ne yapıyoruz bu durumda? beklemeye devam her zaman ki gibi umutla, sabırla, iyiniyetle beklemeye devam arkadaşlar.

  Halil Yılmaz bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş