1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Gelir testi için son 19 gün

  Sponsor Bağlantılar


  Yeni yıldan itibaren başlayan zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek için 1 milyon 730 bin kişi gelir testi yaptırdı. Hiç prim ödemeyen 9 bin 200 kişi ‘zengin’ çıktı

  Bunlardan 1 milyon 260 bin kişinin geliri 295 liranın altında çıktı.Geliri düşük olan vatandaşların sağlık primini devlet karşılayacak. Daha önce hiç prim ödemeyen 9 bin 200 kişinin geliri ise 1.773 liranın üzerinde çıktığı için 212 lira genel sağlık sigortası primi ödeyecekler.

  Sağlıkta yeni döneme ilişkin rakamlar ortaya çıkmaya devam ediyor. 9 milyon 100 bin yeşilkartlı, 1 milyon 700 bin sigortasız ile 18 yaşını dolduran okumayan kişiler ve 25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri gelir testi yaptırıyor. Şu ana 1 milyon 102 bin haneyi kapsayan 4 milyon 394 bin kişi gelir testi için başvuruda bulundu. 434 hanenin gelir testi tamamlanırken, 1 milyon 730 bin kişinin gelir test sonuçları açıklandı.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Aziz Yıldırım'ın CİHAN'a verdiği bilgiye göre 1 milyon 260 bin kişinin geliri 295 liranın altında çıktı. G-0 grubuna giren bu kişilerin sağlık primlerini devlet karşılayacağı için tedavi ve ilaçtan ücretsiz yararlanacaklar.

  43 BİN AİLE 106 LİRA ÖDEYECEK

  Daha önce devletin primini karşıladığı 417 bin kişi ise hastanelerde muayene olabilmek için aylık 35,46 lira prim ödeyecek. Testler sonucunda geliri 888 lira ile bin 773 lira arasında belirlenen 43 bin kişi ise 106 lira sağlık primi yatıracak.

  Yeşilkartlı ya da hiç kaydı olmadığı için sağlık primi yatırmayan 9 bin 200 kişinin ise geliri 1.773 liranın üzerinde çıktı. Bu kişiler her ay 212 lira genel sağlık sigortası primi yatırarak tedavi ve ilaç yardımlarından faydalanacak.

  MEKTUP GÖNDERİLENLER İÇİN SON 19 GÜN

  Hiçbir sigorta kaydı bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun mektup gönderdiği 1 milyon 700 bin kişi için ise hafta sonları dahil 19 gün kaldı. 31 Ocak 2012 tarihinde süre dolmasına rağmen vatandaşların mağdur olmaması için bu kişilere ek süre tanındı. 1 Mart 2012 sabahına kadar gelir testi yaptırmayan bu kişilerin gelirleri en üst seviyede kabul edilecek ve 212 lira yatıracaklar.

  Anadolu Ajansı


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Gelir tespitinde geri sayım!  Vatandaşların gelir tespiti yaptırmaları için son 8 gün

  Akçakoca SGK Merkez Müdür vekili Erhan Çavuş, Vatandaşların gelir tespiti yaptırmaları için son 8 gün olduğunu belirtti.

  Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken kişiler için süre daraldı. Sağlık güvencesi olmayan kişilerin 29 Şubat 2012 tarihine kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekecek. Aksi halde başvuruda bulunmayan kişilerin geliri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilecek ve bu kişilerden 213 TL aylık prim alınacak.

  SGK Müdür vekili Çavuş ''Gelir testine 29 Şubat 2012 tarihine kadar başvurmayan ve tescil başlangıç tarihinden itibaren asgari ücretin iki katı esas alınarak primleri tahakkuk ettirilenlerin daha sonra gelir testi yaptırmak üzere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması halinde başvuru yaptıkları süreye bağlı ve gelir testi sonucuna göre tescil işlemleri değişecektir. Anne veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam etmesi gereken 18 yaşından büyük öğrenci olan erkek çocuklar ile kız çocuklarının durumlarını SGK İl Müdürlükleri ile Merkez Müdürlüklerine müracaat ederek güncellemeleri gerekmektedir. İkamet adresi Türkiye'de olan ancak yurtdışında yada yabancı gemilerde sigortasız olarak çalışan Türk vatandaşları ile yine T.C vatandaşı olup yurtdışına lisans, mastır, doktora eğitimi için giden, çalışmayan ve sigortası olmayan kişilerin de kendileri ya da Türkiye'deki yakınları Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) Türkiye'deki adresini, yurtdışındaki adresi olarak güncelleyecek. Bu kişilerin Türkiye'de yaşayan eş, çocukları var ise onlar sisteme tescil edilecek. Yani gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuracak dedi.

  Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık yardımlarından yararlanmayanlar ile yararlanma hakları sona erenler, yararlanma haklarının sona erdiği tarihten itibaren asgari ücret üzerinden Genel Sağlık Sigortalısı olarak re'sen tescil edileceğini belirten Çavuş ''Bu kişiler, bir aylık süre içinde gelir testi işlemleri için Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)'de kayıtlı ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Gelir tespitinin yenilenmesi gereken durumlarda var bunlar hane içinde yer alan ailede; Doğum, Ölüm, Evlenme, Boşanma ve benzeri nedenlerle, değişiklik meydana gelmesi halinde sigortalıların değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren bir ay içinde Kuruma ya da vakfa müracaat etmeleri zorunludur. Gelir tespiti yapılanların gelir durumlarına ait aile içindeki bireylere ait veriler Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesinde (BSYHP) doksan günde bir otomatik olarak güncellenecek. Gelir durumu değişenlerin tescil işlemleri, değişikliğin meydana geldiği tarih itibariyle güncellenecek. Belirtilen durumlar hariç gelir tespitinin yapıldığı tarihten itibaren altı ay geçtikten sonra yeni bir gelir testi talebinde bulunabilir dedi.

  Çavuş Şöyle devam etti; Gelir testi sonucuna itiraz edilebilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından bildirilen gelir tespiti sonucunda ödeyecekleri prim tutarı tebliğ edilenler, gelir testi sonucuna karşı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde gelir tespit işlemini yapan ilgili vakfa yazılı olarak itiraz edebilir. Gelir testine yapılan itiraz, 15 gün içinde vakıf tarafından karara bağlanması gerekir.
  Kişiler kendi hak sahipliği ve diğer sosyal güvenlik bilgilerine ulaşabilmek için Kurumumuz internet portalına (ANA SAYFA) müstehaklık sorgulama menüsü ilave edilmiştir. Söz konusu sorgulama menüsüne sırasıyla e-sgk, e-hizmetler, sigortalı sorgulama menülerini kullanarak sigortalı sorgula menüsüne gelip buraya istenilen bilgileri girdikten sonra açılacak ekranda müstehaklık menüsünden sorgulama yapılacak tarih yazılmak sureti ile kişi müstehaklık bilgilerine ulaşabilir böylelikle kendi durumu hakkında net bilgiyi öğrenebilir''


  IHA

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Dikkat! Yarın son gün

  Sponsor Bağlantılar


  Sosyal güvencesi olmayanların Genel Sağlık Sigortası için yarın mesai bitimine kadar başvuruda bulunması gerekiyor

  Dikkat! Yarın son gün

  Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların genel sağlık sigortasından yararlanmak için yarın mesai bitimine kadar gelir testi yaptırması gerekiyor.

  Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken yeşil kartlı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı olmayanlar için son iki gün.

  Söz konusu kişilerin , yarın mesai bitimine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumu ilk müdürlüklerine başvurarak gelir tespitini yaptırmaları gerekiyor.

  Bu tarihe kadar gelir tespiti için başvurmayanlar, aylık 213 lira aylık pirim ödemek zorunda kalacak.

  Yeşil kart vizesi devam edenlerin de vize süresi bitiminde gelir tespitine başvurmaları gerekiyor.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş