Gelir tespitine kimler gidecek nasıl öğrenilebilir, sgk kimleri gss li yaptı, yeşil kart vizesi nezaman sona erer, sağlık aktivasyonum yapılmış mı? gibi tüm soruların cevabı

Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfasından "https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula" adresinden sgk ile istediğiniz birçok bilgiye ulaşılmaktadır.

Buna göre Genel sağlık sigortalıları ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler ile özel veya resmi kuruluşlarda çalışan personellerin müstehaklık bilgilerini sorgulayabilmeleri için Kurumumuz internet sayfasına (ANA SAYFA) "SAĞLIK PROVİZYON SORGULA" menüsü ilave edilmiştir. Söz konusu sorgulama Kurum ana sayfasında yer alan araç çubuğuna https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula yazılarak ekrana gelen SİGORTALI SORGULAMA menüsünde istenilen bilgiler yazıldıktan sonra açılan SAĞLIK PROVİZYON SORGULAMA ekranına sorgulama yapılacak tarih girilmek suretiyle sağlık Yardımlarına müstahak olup olmadığı tespit edilebilecektir.

SPAS programı yeni doğan çocukların, işe girenlerin, emekli aylığı bağlananların bilgilerini nüfus ve Kurumun tescil, hizmet, tahsis, ödeme kayıtlarından kontrol ederek sağlık hak sahipliklerini otomatik olarak oluşturmaktadır. Evlenenlerin, boşananların, isten çıkanların, sigorta kapsamı değişenlerin sağlık hak sahipliklerini yeni durumlarına göre değiştirmektedir. İşten çıkanların, emekli aylığı durdurulanların, ölenlerin sağlık hak sahiplikleri SPAS tarafından otomatik olarak sonlandırılmaktadır.

Söz konusu işlemler için 18 yasından büyük öğrenciler, malul çocuklar ve yabancı uyruklular ile bakmakla yükümlü olunan anne ve babalar hariç genel sağlık sigortalıları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin eskiden olduğu gibi Kurum ünitelerine gelerek işlem yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır. Sigortalılar ve hak sahipleri Kurum internet sayfasında, yukarıda erişim bilgileri yer alan müstehaklık ekranından sağlık yardımlarına müstehak olup olmadıklarını kontrol ederek müstehaklığı görülenler doğrudan sağlık hizmet sunucularına başvura bilecektir. Yalnızca müstehaklığı görülmeyenlerin Kurum ünitelerine başvurması gerekmekte olduğunu belirterek SGK internet sayfasında duyurulmuştur.

Aynı ekranda emeklilik bilgileri, geçici işgöremezlik ödenip ödenmediği, emekli aylığından yapılan kesintiler, tescil bilgileri, 4/a (ssk) ve 4/b(bağ-kur) himet dökümleri yer almaktadır. Vatndaşların gelir testine gidip gitmeyeceğini de yine aynı adresin PROVİZYON SORGULAMA ekranına sorgulama yapılacak tarih girilmek suretiyle öğrenilmektedir. Gelir tespitine gitmesi gereken vatandaşların sorgulaması yapıldığında ''1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.'' Bilgisine ulaşılmaktadır.


SGK Rehberi