Like Tree3Beğeni
 • 3 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: Gelir Testine İtiraz İçin Yapılması Gerekenler

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Gelir Testine İtiraz İçin Yapılması Gerekenler

  Sponsor Bağlantılar


  Değerli Üyelerimiz
  Bilindiği gibi Brüt asgari ücretin üçte birinden az olanların primleri devlet tarafından ödeniyor. Fakat prim ödemek koşuluyla sağlıktan yararlananlar şayet durumun hesaplamanın yanlış olduğunu düşünüyorsa itirazda bulunabilmektedirler.

  Kimdir bunlar

  Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar -71,1 TL

  Brüt asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar-213,3 TL

  Brüt asgari ücretin 2 katı olanlar-426,6 TL.

  Yukarıda belirtilen miktarlar karşılığında sağlıktan faydalananlar. Diyorsanızki benim hesaplamam yanlış bukadar prim ödememeliyim işte ozaman ortaya itiraz hakkınız çıkmaktadır. Nasıl itiraz edebilirim izlemem gereken yol nedir diyorsanız işte detayları yazımızda mevcuttur.  gelir-testi-sonucuna-itiraz.jpg

  Gelir Testine Nasıl İtiraz Edebilirim ?

  SGK tarafından vatandaşa GSS prim borç tebliği yapılmayıp ta, vatandaş borçlu olduğunu bir şekilde başka yerlerden öğrenirse, hemen bağlı olduğu en yakın SGK’ya gidip borç tebligatını almalıdır. Borç tebligatını aldığı tarihten itibaren 15 gün içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına başvurursa, SYD vakıfları bu başvuruyu itiraz olarak kabul etmektedir. İtiraz olarak değerlendirilen başvurularda vatandaşın itirazı gerekçesi haklı görülürse, GSS gelir testi borcu ya bir alt düzeye düşürülmekte veya G0 olarak belirlenip, borç sıfırlanmaktadır.

  Bu sebeple, genel sağlık sigortası borcu olan kişiler, mutlaka gidip SGK’dan GSS borç tebligatını alsınlar. Daha sonra en geç 15 gün içinde SYD vakıflarına borca itiraz dilekçesi versinler. Bu itirazları yeniden değerlendirilip vatandaşın GSS gelir testi hesabı yanlış veya eksik yapıldığı anlaşılırsa, GSS borcu sıfırlanmakta ve vatandaşlar GSS prim borçlarından kurtulmaktadırlar.

  Kısaca özetlersek; Gelir testi sonucuna itiraz için; sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından “GSS Tescil Bildirimi”nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edibilme hakkınız bulunmaktadır.

  Gelir Testi Sonucuna İtiraz Dilekçesi

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma merkezine giderek hazır dilekçeyi doldurarak itirazınızın dikkate alınarak incelenmesini sağlayabilirsiniz. Başvurunuzda itirazı gerekçesi haklı görülürse, GSS gelir testi borcu ya bir alt düzeye düşürülmekte veya G0 olarak belirlenip, borç sıfırlanmaktadır.

  Gelir Testinde Değişim Olabilir

  SYDV’ları tarafından gelir tespiti yapıldıktan sonra gelir durumları değişenler ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kayıtlarına göre hane içinde yer alan ailede doğum, ölüm, evlenme, boşanma ve benzeri nedenlerle değişiklik meydana gelen kişilerin gelir testinin yenilenmesi şart.

  Bu kişilerin, söz konusu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren bir ay içinde SGK’ya veya vakfa başvurmaları durumunda gelir testi sonuçlarının yenilenmesi gerekiyor.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Mesajlar
  188
  Bahsedilme
  13 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  sayın gülümse_hayata benim hiçbir gelirim olmamasına rağmen ggs yaptırdığımda g1 çıkmakta kendim engelliyim kızım engelli ailede 7 kişiyiz kızımın adına engelli aracı var kızımın adına 1030 tl evde bakım maaşı var kızımın adına 3 ayda bir 1789 tl maaşı var sadece kızıma yeşilkart verilmekte bana ve diğer aile kişilerine g1 çıkarılmakta 18 yaş üstü engelli aracı yeşilkarta engelmidir engelli aracı olupta yeşilkart alamayan varmı acaba yanılmıyosam 2018 gss gelir kriteri 676 tl benim 1030 + 600 tl 3 aylıktan aylığa yansıyan miktar olsa dahi 1630/7=250 tl kişi başına düşüyor kaldıki engelli aracını dahi eklesek sonuç yine 676 tl nin altında kalmazmı

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  @gececi01

  Yukarıdada paylaşmış olduğum gibi itiraza hakkınız var kaldıki yeşil kartlılar 2022 maaşı alanlar otomatik olarak GSS kapsamına alındı. GSS evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (676 TL) Genel Sağlık Sigortasından hiç bir ücret ödemeyerek faydalanabilecekler.

  Kimler GSS kapsamında yer alıyor?

  -Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,

  -Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,

  -SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almayan

  Herkes zorunlu olarak GSS kapsamında yer alır.

  Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabilecek.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş