SGK 18 yaşını dolduran erkek çocukların derdine çare bulacak mı?

1.Ocak.2012 tarihinden itibaren herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmaya başlandı. 18 yaşını dolduran ve üniversiteyi kazanamayan erkek çocukları da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamından çıktığından, Sosyal Güvenlik Kurumu, ana babaları sigortalı olsa bile bu gençlere 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren GSS borcu çıkartmaya başladı.

Zorunlu GSS kapsamına alınan bu gençler için, ana babası, hatta aynı hane içinde yaşayan diğer kişilerin gelirleri de dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelir;

313,50 TL ila 940,50 TL arasında ise aylık 37,62 TL,

940,51 ila 1.881 TL arasında ise aylık 112.86 TL,

1.881 TL'den fazla ise aylık 225.72 TL prim ödenmesi gerekiyor.

Peki bu primler ödenmezse ne olacak?

Birincisi acil durumlar hariç SGK'dan sağlık hizmeti alamayacak bu genç vatandaşlarımız,

İkincisi, ödenmeyen primleri gecikme zammı ile birlikte ödeyecekler,

Üçüncüsü ise SGK bu primleri icra kanalıyla tahsil edebilecek.

Tabii, Medeni Kanun gereği 18 yaşını dolduran bir kişi reşit kabul edildiği için, ödenmeyen primlerden ana baba mes'ul sayılamayacağından bu primler GSS'li olan gençlerden tahsil edilecek ne yazık ki.

Bu arada akla şöyle bir soru da gelmiyor değil hani…

Madem ödenecek primler gelir seviyesine göre belirleniyor, madem ödenmeyen primlerden ana baba mes'ul değil, o zaman 18 yaşını dolduran gencin geliri belirlenirken ana babanın geliri niye dikkate alınıyor, bir anlam veren var mı acaba?

Ana babanın geliri dikkate alınacak ise eğer, prim borcunun tamamı niye erkek çocuktan tahsil ediliyor. Herkes geliri ölçüsünde borçtan sorumlu tutulsun o zaman.

Ama maalesef böyle de yapılmıyor ve ana babasının geliri de dikkate alınarak belirlenen prim borcunun tamamından dolayı 18 yaşını doldurmuş gençler sorumlu tutuluyor.

Hadi diyelim ki genç vatandaş GSS borcunu ödemedi ve bu borçlar için icra takibi başlatıldı. Soruyorum size, nesi var da nesini haczedecekler bu gençlerin. Odasındaki karyolasını mı, terliğini mi, tişörtünü mü? Yoksa sigortalı bir işe girsin de ondan sonra nasıl olsa aylığından haciz yoluyla tahsil ederim diye mi düşünüyorlar acaba?

Böyle düşünüyorlarsa gerçekten çok yazık…

Düşünün bir kere, ilk defa işe girdiniz, daha ilk aylığınızı alacaksınız ve ilk aylığınızın dörtte birini SGK haczetmiş…

Ne yaparsınız?

Hele bir de 18 yaşını yeni bitirmiş bir delikanlıysanız…

Ben söyleyeyim size ne yapacağını.

Diyecek ki genç arkadaş patronuna; yaa patron! Beni sigortasız çalıştır da SGK aylığımdan kesinti bari yapamasın. Sen de sigortaya vereceğin parayı bana verirsin.

Olacak olan bu …

Sonuçta, ana babasının gelirine bakılarak prim borcu çıkartılan genç vatandaş, daha hayata atılır atılmaz ilk öğreneceği şey, belki de kayıt dışı çalışma olacak.

Zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması ile ilgili böyle bir sonuç beklenmiyordu belki ama, maalesef filmin sonu kötü bitiyor gördüğünüz gibi. Bize sorarsanız, tek kusuru 18 yaşını doldurmak olan bu gençlere yazık etmeyin, harcamayın deriz, bu zorunlu GSS uygulamasını bir daha düşünün deriz. Hem de daha fazla geç kalmadan.

Selim KAYAOĞLU

SGK Rehberi