1. #1
  Fırtına
  Guest

  SGK 1 Ocak'tan İtibaren Hangi İlaçları Ödemeyecek?

  Sponsor Bağlantılar


  1 Ocak'tan itibaren geçici karekodlu ilaçlar SGK tarafından ödenmeyecek, bu nedenle hastalar birçok ilacı, bedelinin tamamını ödeyerek alacak.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yayımladığı genelgeye göre, 1 Ocak’tan itibaren geçici karekodlu ilaçların kurum tarafından ödenmeyeceğini, bu nedenle hastaların pek çok ilacı bedelinin tamamını ödeyerek alacağını, uygulamayı yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

  Özel, İlaç Takip Sistemi’nin (İTS), yaygın uygulamaya geçmesiyle, eczanelerde ve dağıtım kanallarında bulunan milyonlarca kutu ilacın, yeni sisteme adapte edilmek için “G2D etiketleri” ile geçici karekodlu hale getirildiğini belirtti.

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün ağustosta yayımladığı genelgeyle, G2D’li ürünlerin 2020 yılının sonuna kadar eczanelerden sunumunun uygun olduğunu duyurduğunu anımsatan Özel, bu kapsamda söz konusu ilaçların normal işleyiş içerisinde eczanelerden hastalara sunulduğunu ifade etti.

  Özel şunları söyledi; “Sistem mevcut hali ile kalırsa, antibiyotikten, kalp ilaçlarına, ağrı kesicilerden, tansiyon ilaçlarına ve hatta çocuk ilaçlarına kadar birçok ilaç geçici karekodlu olduğu için SGK tarafından ödenmeyecek. Hastalar bu ilaçları ancak bedelinin tamamını ödeyerek alabilecekler. Hastaları ilaçsız bırakacak bu uygulamayı yargıya taşıyacağız.”


  posta


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK'dan TEB'e tepki

  Sponsor Bağlantılar


  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), geçici barkodlu ilaçlar konusundaki değerlendirmeleri nedeniyle Türk Eczacıları Birliğine (TEB) tepki gösterdi.

  Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, TEB tarafından, G2D etiketli geçici barkodlu ilaçların SGK tarafından 1 Ocak 2011'den itibaren ödenmemesine ilişkin yapılan değerlendirmeler üzerine açıklamaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

  ''TEB, G2D etiketli geçici barkodlu ilaçlarla ilgili olarak kamuoyunu gereksiz yere meşgul etmekte ve vatandaşlarımızı yanıltmaktadır. TEB tarafından yapılan açıklamalar üzüntü vericidir ve hayretle karşılanmaktadır'' ifade edilen açıklamada, kurumun vatandaşları mağdur etmesinin asla söz konusu olmadığı vurgulandı.

  Açıklamada, kurumun sağlığı tasarruf edilecek bir konu olarak görmediği, vatandaşların sağlığının korunmasının gerçek tasarruf olduğunun bilincinde bulunduğu belirtildi.

  ''TEB tarafından kamuoyunu yanıltmaya dönük açıklamalar maksatlıdır'' denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''TEB'in iddia ettiği gibi G2D etiketli geçici barkodlu ilaçların SGK tarafından ödenmemesine ilişkin karar bir gecede alınmamıştır. Söz konusu ilaçların 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren kurumumuz tarafından ödenmeyeceğine ilişkin karardan tüm sektörü oluşturan kesimlerin bilgisi vardır.

  Ülkemizde ilaçların karekodlu üretilmesine ilişkin yasal düzenleme Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliğinde 2 Şubat 2008 tarihinde yayımlanan değişiklik ile gündeme gelmiş olup, yönetmelikte zaman içerisinde bir dizi değişiklik yapılmıştır.

  1 Temmuz 2009'dan itibaren karekodlu ürünlerin piyasada satışına izin verilmiş, tüm ilaçların 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren karekodlu olması zorunluluğu getirilmiş, eski tip ürünlerin 31 Aralık 2009'a kadar satışına izin verilmiştir. Ancak tüm ürünlerin karekodlu olma zorunluluğu uygulamanın başlamasına 1 gün kala yapılan değişiklik ile üretim zorunluluğu 1 Ocak 2010'a alınmış ve eski tip ürünlerin satışı için tanınan süre 1 yıldan fazla uzatılarak 1 Ocak 2011 tarihine ertelenmiştir.

  Diğer bir anlatımla karekodlu ürünler firmalar tarafından 1,5 yılı aşkın süredir piyasaya sürülmekte, bir yıldır üretilen/ithal edilen tüm ilaçların üzerinde karekod bulunmakta ve eski tip ürünlerin satışına izin verileceği son tarih 15 ay öncesinden bilinmektedir.''

  Türkiye'de son 1 yılda üretilen/ithal edilen ilaçların karekodlu olduğuna, G2D ilaçların tamamının karekodlu üretilmiş ambalajları piyasada bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, piyasada karekodlu üretimi bulunmayan ilaçların yerine eczacılara verilmiş yetki çerçevesinde eşdeğerlerinin hastalara verilmesinin mümkün olduğu belirtildi.

  Açıklamada, ''Bu itibarla vatandaşlarımızın tedavisi için gerekli görülen ilaçları ücreti karşılığında temin etme zorunluluğu dolayısıyla hastaların ilaçsız kalması kesinlikle söz konusu değildir. Vatandaşlarımızın sağlığını ilgilendiren bu tür hassas konularda daha doğru bilgilendirme yapılması, farklı amaçlar sebebiyle de olsa gerçeklerin saptırılmadan kamuoyuna aktarılması hususunda TEB'i duyarlı olmaya çağırıyoruz'' ifadesine yer verildi.

  Anadolu Ajansı


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş