1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK 18 Yaş Altı İçin Biyonik Kulakta Ücret Almayacak

  Sponsor Bağlantılar


  SGK, herkesi yakından ilgilendiren uygulamaları sesiz sedasız hayata geçirdi.  SGK biyonik kulağa ücret almayacak

  Dikkat çeken uygulamalar arasında 'biyonik kulak' olarak bilinen tedavi için 18 yaş altından ilave ücret alınmaması geliyor.

  headline.jpg

  SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği'nde birçok yeni düzenleme bulunuyor. Bunların başında da kalp damar cerrahisi işlemleri bulunuyor. Artık kalp damar cerrahisi işlemlerinde üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ilave ücret alabilecek. Daha önceki değişiklikle üniversite öğretim üyelerinin ilave ücret alabilmesine olanak sağlandığını, ancak kalp-damar bölümünün bunun dışında kaldığını belirten yetkililer, değişiklikle kalp-damar cerrahisi öğretim üyelerine de bu olanağın verildiğini belirtiyor.

  SGK ÖDEMELERİ ARTIRILDI

  Üniversite hastaneleriyle ilgili bir diğer kritik düzenleme ise, bu tür nitelikli kurumlarda yapılan işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan ödemelerin artırılması. Bu kapsamda sadece üniversite hastaneleri ve 3. basamak eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılan 46 adet özellikle işlem belirlendi ve bu işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerde belirleyici olan işlem puanı yüzde 10 oranında artırıldı. Bu 46 işlemin dışında daha çok üniversite hastaneleri ile 3. basamak sağlık kurumlarında yapılan genel cerrahide 17 işlemin, göğüs cerrahisinde de 6 işleme, SGK tarafından yapılacak ödeme miktarı da artırıldı.

  GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Bir diğer kritik düzenleme ise, biyonik kulakla ilgili. Biyonik kulak olarak bilinen "koklear implant" takılması durumunda; artık 18 yaş altından ilave ücret alınamayacak. Yetkililer bu düzenlemenin gerekçesini "biyonik kulak özellikle çocuk yaşlarda gerekli olduğu halde takılamazsa, çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor. İlave ücret alınmasını yasaklıyoruz. Zaten biyonik kulak, çoğunlukla 18 yaş altı için tercih edilen bir tedavi" diyerek açıklıyor. 18 yaşın üstündeki biyonik kulak takılmasında ise, ilave ücret söz konusu olabilecek.

  Teknolojiyle korunan kana yüksek ücret

  TEBLİĞDE bir diğer değişiklik de, kan ürünleriyle ilgili. En çok kullanılan ürün "eritrosit süspansiyonu"nun Kızılay'dan alınması durumunda SGK, ödemeyi 93 TL'den 140 TL'ye yükseltti. Bu değişikliğin gerekçesi de, Kızılay'ın kan ürünlerinde yeni bir teknolojiye geçmesi olarak gösteriliyor. Yetkililer, "Bu teknolojiye destek için, Kızılay'dan alınan kan ürünlerine daha yüksek bir ödeme yapacağız" dedi.

  Gözde hasta kotası 40'dan 45'e çıktı

  SGK, geçtiğimiz aylarda özel sektörde bir günde yapılabilecek göz muayenesini de 60'dan 40'a çekmişti. Konuyla ilgili olarak kurumla görüşen özel hastaneler, düzenlemeyi yargıya da götürmüştü. Bu gelişmeler yaşanırken, SGK kotada 5 hastalık artırıma gitti. Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklikle, göz muayenelerinde özel hastaneler için geçerli olan kota 40 hastadan; 45'e çıkarıldı.


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  SGK nın sağlıkla ilgili yeni uygulamaları

  Sponsor Bağlantılar


  SGK ne onunla ne de onsuz olunmayan bir kurum. Zaman zaman yetersizlikleri ve gelişmemişlilikleriyle ön plana çıksa da hepimizin en büyük güvenlik kurumu ve bu kurumun çok daha fazla bizlere katkısı olması gerekirken şimdilik az çok yeni uygulamalarıyla yetinmek zorundayız. Bir gün gelecek belki de SGK lı olmaktan gerçekten güven duyabileceğiz ama yolumuz maalesef çok uzun...

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde birçok yeni düzenleme bulunuyor.

  Bunların başında da kalp damar cerrahisi işlemleri bulunuyor. Artık kalp damar cerrahisi işlemlerinde üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ilave ücret alabilecek. Daha önceki değişiklikle üniversite öğretim üyelerinin ilave ücret alabilmesine olanak sağlandığını, ancak kalp-damar bölümünün bunun dışında kaldığını belirten yetkililer, değişiklikle kalp-damar cerrahisi öğretim üyelerine de bu olanağın verildiğini belirtiyor.

  SGK ÖDEMELERİ ARTIRILDI

  Üniversite hastaneleriyle ilgili bir diğer kritik düzenleme ise, bu tür nitelikli kurumlarda yapılan işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan ödemelerin artırılması. Bu kapsamda sadece üniversite hastaneleri ve 3. basamak eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılan 46 adet özellikle işlem belirlendi ve bu işlemlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerde belirleyici olan işlem puanı yüzde 10 oranında artırıldı.

  Bu 46 işlemin dışında daha çok üniversite hastaneleri ile 3. basamak sağlık kurumlarında yapılan genel cerrahide 17 işlemin, göğüs cerrahisinde de 6 işleme, SGK tarafından yapılacak ödeme miktarı da artırıldı.

  GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Bir diğer kritik düzenleme ise, biyonik kulakla ilgili. Biyonik kulak olarak bilinen “koklear implant” takılması durumunda; artık 18 yaş altından ilave ücret alınamayacak. Yetkililer bu düzenlemenin gerekçesini “biyonik kulak özellikle çocuk yaşlarda gerekli olduğu halde takılamazsa çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor.  İlave ücret alınmasını yasaklıyoruz. Zaten biyonik kulak, çoğunlukla 18 yaş altı için tercih edilen bir tedavi” diyerek açıklıyor. 18 yaşın üstündeki biyonik kulak takılmasında ise, ilave ücret söz konusu olabilecek.

  Tebliğde bir diğer değişiklik de kan ürünleriyle ilgili. En çok kullanılan ürün “eritrosit süspansiyonu”nun Kızılay’dan alınması durumunda SGK, ödemeyi 93 TL’den 140 TL’ye yükseltti.

  Bu değişikliğin gerekçesi de, Kızılay’ın kan ürünlerinde yeni bir teknolojiye geçmesi olarak gösteriliyor. Yetkililer, “Bu teknolojiye destek için, Kızılay’dan alınan kan ürünlerine daha yüksek bir ödeme yapacağız” dedi.

  GÖZDE HASTA KOTASI 40'DAN 45'E ÇIKTI

  SGK, geçtiğimiz aylarda özel sektörde bir günde yapılabilecek göz muayenesini de 60’dan 40’a çekmişti. Konuyla ilgili olarak kurumla görüşen özel hastaneler, düzenlemeyi yargıya da götürmüştü.

  Bu gelişmeler yaşanırken, SGK kotada 5 hastalık artırıma gitti. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle, göz muayenelerinde özel hastaneler için geçerli olan kota 40 hastadan 45’e çıkarıldı.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş