1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK diyabetli hastaları cezalandıran bir uygulamaya geçti

  Sponsor Bağlantılar


  8 Milyon Diyabetli Hastanın Hakkı Engelleniyor!
  Ülkemizde 8 Milyon Diyabetli Hastanın Kazanılmış Hakları Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 10 Ocak 2011 Tarih ve 2011/5 Sayılı Genelgeyle Yok Ediliyor.


  Diyabet (Şeker Hastalığı) yaşam boyu süren bir hastalıktır. İyi tedavi edilmediği taktirde kalp krizi, böbrek yetmezliği, görme kaybı ve körlük nöropati, ayak amputasyonları gibi ağır organ hasarları ortaya çıkar.

  Diyabette organ hasarlarını önlemenin tek yöntemi kan şeker kontrolü için hastanın günde en az 3-4 kez düzenli kan şekeri ölçümü ve bu kan şeker değerine göre insülin yada hap tedavisinin ayarlanması ile mümkündür. Düzenli kan şekeri ölçülen hastalarda diyabete bağlı organ hasarları yarı yarıya azalmıştır. Bu nedenle dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde devlet diyabetli hastalara devlet kan şeker ölçüm test çubuklarını ücretsiz sağlamakta.

  10 Ocak 2011 tarihine kadar diyabetli hastalar eczaneden doğrudan kan şeker çubuklarını bir işlem yapmadan ücretsiz olarak alırken 10 Ocak 2011 tarihinde 2011/5 nolu genelge ile SGK diyabetli hastaları cezalandıran bir uygulamaya geçti. Bu tarihten itibaren diyabetli hastalar için kan şekeri ölçüm test çubuğu almak son derece güç, yoğun, bürokratik işlemler gerektiren adeta mümkün olmayan bir sürece girdi.

  Bilgi: 10 OCAK 2011'DEN ÖNCE 1 KUTU TEST ÖLÇÜM ÇUBUĞU İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

  ·Sağlık Kurulu raporu ile hastanın kan şeker ölçüm test çubuk ihtiyacı ve adedi belirlenir.
  ·Diyabetli hasta doktora başvurur, reçetesini alır, eczaneye verir ve kan şeker ölçüm çubuklarını ücretsiz alır.

  11 OCAK 2011'DEN SONRA 1 KUTU TEST ÖLÇÜM ÇUBUĞU İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER·

  Sağlık Kurulu Raporu ile hastanın kan şeker ölçüm test çubuk ihtiyacı ve adedi belirlenir.

  ·Diyabetli hasta doktora başvurur, kan şeker çubuğu için ayrı bir özel reçete alır.
  ·Reçeteyle eczaneye başvurur ve kan şeker çubuklarının bedelini cebinden öder.
  ·Eczacı reçetenin arkasına elle bedeli alınmıştır yazısı yazıp kaşeler, hastaya reçeteye test çubuğunu aldığına dair imza attırır.
  ·Eczacı hasta adına kesilmiş bir fatura verir, fiş kabul edilmez.
  ·Diyabetli hasta daha önce Sağlık Kurulu'ndan aldığı raporu "Aslı Gibidir" diye onaylatıp bu raporu, reçetenin aslını, eczaneden aldığı faturayı SGK bölge ofisine şahsen müracaat eder. Kuyruğa girer, geri ödeme için başvuruda bulunur.
  · SGK'nın ilgili memuru bu belgelerin eksik ya da doğru olup olmadığını kontrol eder ve kabul eder.
  ·Hasta banka hesabı yoksa bir hesap açtırır.
  ·SGK makul bir süre içinde (ortalama 2-4 ay içinde) test stribinin bedeli olan parayı banka hesabına yatırır.
  ·Diyabetli hasta bankaya gider ve parasını alır.

  haberler com


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Şeker hastalarından SGK kararına büyük tepki!  SGK'nın 10 Ocak 2011 tarihinde yayımladığı genelgeye şeker hastalarının tepkisi büyük. Diyabetle Yaşam Derneği, genelgeyle Türkiye'de 8 milyon şeker hastasının haklarının yok edildiğini vurgulayarak "Bu genelgeyle devletten şeker ölçüm çubuğu almak neredeyse imkasız hale getiriliyor" açıklamasını yaptı.

  Diyabetle Yaşam Derneği Genel Başkanı Emine Alemdar, diyabetin yaşam boyu süren bir hastalık olduğunu hatırlatarak, "İyi takip edilmediği taktirde kalp krizi, böbrek yetmezliği, görme kaybı ve körlük nöropati, ayak amputasyonları gibi ağır organ hasarları ortaya çıkar. Diyabette organ hasarlarını önlemenin tek yöntemi kan şeker kontrolüdür. Bunun için hastanın günde en az 3-4 kez düzenli ölçüm yapması ve değerlere göre insülin ya da hap tedavisinin ayarlanması gerekiyor. Düzenli kan şekeri ölçülen hastalarda diyabete bağlı organ hasarları yarı yarıya azalıyor. Bu nedenle dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde devlet diyabetli hastalara kan şeker ölçüm test çubuklarını ücretsiz sağlar." dedi.


  Önceki uygulamayla yeni uygulama arasındaki fark;

  10 Ocak 2011'de yayımlanan genelgeden önceki uygulamadan da bahseden Alemdar, "Genelge yayımlanmadan önce hasta sağlık kurulu raporu alıyordu. Bu raporun içeriğinde hastanın ihtiyacı ve adedi belirleniyordu. Reçetesini ona göre yazdırıyor ve hiçbir bedel ödemeden eczaneden şeker ölçüm çubuklarını temin ediyordu. Şimdi nasıl? Hasta yine sağlık kurulu raporunu alıyor, doktoruna gidiyor. Eski uygulamada olduğu gibi ilaçlarla birlikte yazılmıyor strip. Ayrı bir reçeteye yazılıyor. Hasta eczaneye geliyor ve striplerini bedelini cebinden ödeyerek alıyor. Tabii ödeyebiliyorsa..

  Eczacı 'reçeteyi teslim ettim' diye, hasta da 'teslim aldım' diye imzalıyor. Şahıs adına fatura kesiliyor. Evraklarını toplayan hasta SGK'nın ödeme bölümlerine gidiyor. Memura evrakları teslim ediyor. Eksiksiz ise memur belgeleri teslim alıyor. Hasta banka hesap numarasını veriyor. SGK, hastanın ödediği bedeli 2 ila 4 ay arasında yatırıyor. Uygulamada bir diğer konu da hastanın başvuruyu şahsen yapmak zorunda olması. Oysa hastalar arasında çocuklar, yaşlılar var. Dün 86 yaşında bir kadın aradı beni, 'ben bu işlemleri nasıl tek başıma yapacağım. O kuyruklarda şekerim yükselir' diye yardım istedi." diye konuştu.

  Çubukların bedeli bir hasta için her ay 300-400 TL demek;

  SGK'nın bu kararı alel acele vermiş olduğunu belirten Alemdar, "Biz yeni bir uygulamaya geçilmesini istiyoruz. Bir kişi her ay 300 ila 400 TL çubuklara veriyor. Ailede 3 diyabet hastası var diyelim. Bu aile aylık 1000 TL nasıl ödesin? Bu konuyla ilgili bir sürü faks elimize geliyor. Diyabetli hastaların hakları sürekli ihlal ediliyor. Ödeme birimlerine gittiğimiz zaman bizim bu prosedürden haberimiz yok diyorlar. Bu duruma bir son verilsin" dedi.

  54 yıldır diyabet hastası: Bu hakkın yeniden verilmesini istiyorum;

  Diyabet hastası Seramik sanatçısı Fahriye Hoşver ise, 54 yıllık Tip 1 diyabet hastası olduğuna vurgu yaparak, "Diyabetle bugüne kadar herhangi bir komplikasyon olmadan gelmemin nedeni eğitim ve şeker ölçümlerini düzenli yapıyor olma. Diyabetlilerin yemek yemeden önce ölçüm yapıp, ona göre insülini ve yemeğini düzenlemesi gerekiyor. Bu hakkın bizden alınması demek, ileriye yönelik komplikasyonların ortaya çıkması demektir. Bu da devlete olacak yükün daha da artması demek. Çünkü bir böbrek nakli, diyaliz gibi işlemler çubuklardan çok daha pahalıya mal olan uygulamalar." dedi.

  Uygulama değişmezse Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı'na başvurulacak;

  22 yıllık diyabet hastası Avukat Çağrı Çakıcı da, "Ben bir hukukçu olarak bunu keyfi bir önerge olarak görüyorum. Bu genelgenin yayınlanmasında işlemde bulunan şahıslarla ilgili her türlü talepte bulunabiliriz. Strese bağlı olarak kişiler manevi tazminatta bulunabilirler. Eğer bir düzelme olmazsa Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı'na başvuracağız" dedi.

  Üniversite öğrencisi 7 yıllık diyabetli; Biz bu uygulamayı, buyrun ölün olarak algılıyoruz;

  Diyabetle Yaşam Derneği'nin düzenlediği toplantıya birçok şeker hastası da katıldı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Aynur Ayhan, 7 yıldır şeker hastası. Kardeşi de 8 yıllık diyabetli. Şikayetini, "Kardeşimin bir de çölyak hastalığı var. İkimiz yeşil kart üzerinden hizmet alıyorduk, ancak bize ısrarla artık yeşil kartlılara ödenmeyeceğini söylediler. Diyet bizim zorunluluğumuz var, şekerimizi sürekli takip etmek zorundayız. Kardeşim 13 yaşında. Biz bu uygulamayı, buyrun ölün olarak algılıyoruz. dedi.


  33 yıllık diyabetli annesi; Bedeli karşılayamayan ailelerin çocukları ne olacak;

  Oğlu adına söz alan Nilüfer Özhüsrev de tepkisini şöyle dile getirdi;

  "33 yıldır diyabetli annesiyim. Bize verilen eğitimlerde 'şeker çok iyi takip edilecek' dendi. Bu takibi ölçerek sağlayabiliyoruz ancak. Benim diyabet polikliniklerinde ve çevremde gözlemlediğim, aileler hep destek olmuşsa, stribi alabilmişse, maddi olanakları yeterliyse çocuklarının diyabeti gayet güzel gidiyor. İçim yanarak söylüyorum. Karşılayamayan ailelerde çocukların durumunu hiç iyi görmüyorsunuz. Temin eden ve edemeyen ailelerinin çocuklarının gelişiminde fark oluyor. Hiçbir zaman da tam olarak strip temini bize sağlanmadı. Günde 3 ölçüm/strip hakkı verilmişti. Oysa ideali 8'dir. Mesela yatarken ölçmemişseniz, ani ölüm riskini göze almışsınız demek olabiliyor. Düzenli takip için 8'i geçtik, günde 5 kere ölçebiliyor olmamız lazım. Hiçbir zaman kurumumuz bu 5 ölçümü bize temin etmedi. Umarım uğraşlarımız sonuç verir ve diğer ülkelerde olduğu gibi günde 8 ölçüme kavuşuruz."


  hürriyet

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK'dan şeker ölçüm çubukları açıklaması: Karar keyfi değil  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuklarının ödenmesini öngören kararın kararın keyfi olmadığını vurguladı. Sigortalıların her türlü hizmete erişimini kolaylaştırmayı hedeflediğinin de altını çizdi.

  Kurum, Danıştay kararının ardından böyle bir genelge yayınlamak durumunda kalındığını ifade etti.

  SGK, şeker ölçüm çubukları bedellerinin ödeme yönteminin değiştirilmesi ve çubuk bedellerinin yoğun bürokratik işlemler süreci sonunda ödendiğine yönelik haberlerle ilgili açıklama yaptı. Kurumun vatandaşları mağdur etmesinin asla düşünülemeyeceği, sigortalıların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için çalıştığı dile getirildi.

  Şeker ölçüm çubuklarının temini hususunda karşılaşılan sorunların temelinde Danıştay 10. Hukuk Dairesinin 5 Kasım 2010 tarihinde verdiği yürütmeyi durdurma kararının yattığı kaydedildi. Mahkemenin verdiği bu karara bağlı olarak SGK'nın genelge yayınladığı belirtilerek, şu açıklama yapıldı:

  "Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına kadar 2007 yılından bu yana eczanelerden temin edilmekte olan şeker ölçüm çubuklarının vatandaşlarca alımı mahkeme kararı sonrasında sıkıntıya girmiştir. Kurumumuz, Danıştay 10. Hukuk Dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına gerekli itirazı yapmış ve idari olarak yapılması gereken çalışmalarına devam etmektedir. Yürütmesi durdurulan şeker ölçüm çubuğunun her bir adedi için ödenen tutara bugüne kadar medikal firmalar veya vatandaşlarımız tarafından herhangi bir itiraz olmamıştır."

  Cihan Haber Ajansı

 4. #4
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK'dan şeker ölçüm çubuklarının bedellerinin ödemesi hakkında açıklama  ŞEKER ÖLÇÜM ÇUBUKLARININ BEDELLERİNİN ÖDEME USÜLLERİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

  Bazı basın yayın organlarında şeker ölçüm çubukları bedellerinin ödeme yönteminin Kurumumuz tarafından alınan bir kararla değiştirildiği, çubuk bedellerinin yoğun bürokratik işlemler süreci sonunda ödendiği, uygulamanın vatandaşlarımızı mağdur ettiği yönünde haberler yer almaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlarımızı mağdur etmesi asla düşünülemez. Sigortalılarımızın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak Kurumumuzun sorumlulukları arasındadır.

  Son günlerde şeker ölçüm çubuklarının temini hususunda karşılaşılan sorunların temelinde Danıştay 10. Hukuk Dairesinin 5.11.2010 tarih 2010/10024 esas dosya numaralı yürütmeyi durdurma kararı vardır. Mahkemenin verdiği bu karara bağlı olarak Kurumumuz tarafından çıkarılan 2011/5 sayılı Genelge Kurumun keyfi bir uygulaması değildir.

  Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına kadar 2007 yılından bu yana eczanelerden temin edilmekte olan şeker ölçüm çubuklarının vatandaşlarca alımı mahkeme kararı sonrasında sıkıntıya girmiştir.

  Kurumumuz, Danıştay 10. Hukuk Dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına gerekli itirazı yapmış ve idari olarak yapılması gereken çalışmalarına devam etmektedir.

  Yürütmesi durdurulan şeker ölçüm çubuğunun her bir adedi için ödenen tutara bugüne kadar medikal firmalar veya vatandaşlarımız tarafından herhangi bir itiraz olmamıştır.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

  BAŞKANLIĞI

  Memurlar.Net

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Danıştay'ın kararı şeker hastalarını zora soktu  Danıştay Onuncu Dairesi tarafından, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nın 2010/137 sayılı genelgesinin yürütmesinin durdurulması şeker hastalarını mağdur etti. Şeker ölçüm çubuğu striplerin alımını zorlaştıran karar nedeniyle 8 milyon civarındaki şeker hastası sıkıntılı günler yaşıyor.

  Konya Eczacılar Odası Yönetim Kurulu üyesi Hasan Parlakkaya, durumun biran önce düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Parlakkaya, "Danıştay'ın iptal kararından önce hastaların düzenli olarak kullanmaları gereken şeker ölçüm striplerini almaları daha kolaydı. Doktorun verdiği bir rapor ve reçetesi ile başvurduklarında şeker çubukları ücretsiz olarak alınabiliyordu.

  Yeni düzenlemeye göre ise eczacı 'reçeteyi teslim ettim' diye, hasta da 'teslim aldım' diye imzalıyor. Şahıs adına fatura kesiliyor. Evraklarını toplayan hasta SGK'nın ödeme bölümlerine gidiyor. Memura evrakları teslim ediyor. Eksiksiz ise memur belgeleri teslim alıyor. Hasta banka hesap numarasını veriyor. SGK, hastanın ödediği bedeli 2 ila 4 ay arasında yatırıyor." dedi.

  Diyabet Vakfı Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya ise kendilerine bir çok hastanın müracaat ederek yardım istediğini söyledi. Kaya, son çıkan kararın şeker hastalarını zor durumda bıraktığını ifade ederek, "Türkiye'de şeker hastalığı son yıllarda yüzde 100 arttı. Birçok kişi ayda kutu strip kullanıyor. Yeni düzenlemeyle şeker hastalarının durumu iyice zorlaştırıldı. Çok sayıda hastamız bu konuda bizden yardım talep ediyor." diye konuştu. Prof. Kaya, son düzenlemenin, şeker hastaları için çok sıkıntı oluşturduğunu dile getirdi.

  Danıştay 10. Dairesi'nin, SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde her bir kan şekeri ölçüm çubuğu için 0,55 TL ödenmesine ilişkin kararın yürütmesini durdurması şeker hastalarını mağdur etti.

  Cihan Haber Ajansı

 6. #6
  Fırtına
  Guest

  Şeker çubuklarında sorun ortadan kalkıyor  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, diyabet hastalarının kullandıkları şeker ölçüm çubuklarının bedelinin karşılanması konusunda üç büyük firmayla bugün yapılacak toplantının ardından Sağlık Uygulama Tebliği'nde yeniden düzenleme yapılacağını ve fiyatların yeniden belirleneceğini bildirdi.

  Zararsız, Bilkent Otel'de düzenlenen Kayıtlı İstihdamı Teşvik İçin Teknik Destek Projesi açılış konferansında yaptığı konuşmanın ardından, gazetecilerle bir araya geldi.

  Gazetecilerin şeker ölçüm çubuklarının bedelinin karşılanmasına ilişkin soruları üzerine Zararsız, SGK artık bu cihazları karşılamıyormuş gibi bir hava estirildiğini, bunun doğru olmadığını söyledi.

  Danıştayın verdiği yürütmeyi durdurma kararına kadar her bir cihaz için 55 kuruş ödendiğini anımsatan Zararsız, söz konusu fiyatı tek başına belirlemediklerini vurguladı.

  Zararsız, uygulamanın kesintisiz sürmesi için vatandaşların bedelini kendilerinin ödedikleri ilaçların faturalarını getirerek SGK'dan belirlenen ücreti alabileceklerini dile getirdi.

  Türkiye'de bu konuda 3 büyük firma bulunduğunu belirten Zararsız, ''Firmalarla bugün yapılacak toplantının ardından Sağlık Uygulama Tebliği yeniden düzenlenerek sıkıntı ortadan kaldırılacak'' dedi.

  Zararsız, bir soru üzerine, bugünkü toplantıda büyük ihtimalle bir anlaşma olacağını, olmaması halinde gerekli çalışmayı yaparak yeni bir çözüm geliştirebileceklerini ifade etti.

  Danıştayın 55 kuruşu yetersiz bulması nedeniyle yeniden belirlenecek miktarın bu rakamın üzerinde olabileceğini dile getiren Zararsız, ''Sosyal devlet bir vatandaşın sağlık alanındaki bütün giderlerini son kuruşuna kadar karşılamak zorunda mı? Hele hele üretilen hizmet 15-75 kuruş arasında değişiyorsa, kişi 15 kuruşluk malı aldığında da 75 kuruşluk malı aldığında da tamamının devlet tarafından ödenmesi ne kadar doğru? Önemli olan ortalamayı bulmaktır'' diye konuştu.

  Sağlık giderlerine yapılan destek konusunda makul olanı bulmanın, ortalamayı yakalamanın önemli olduğunu dile getiren Zararsız, ''Bizim ilave harcadığımız her bir kuruş, bugün sayısı 16 milyona ulaştığı için sevindiğimiz aktif sigortalıların primlerinden karşılanıyor. Sosyal güvenlik olayı günlük değildir. Düşünmek zorunda olduğumuz vade 20-25 yıldır. Bu nedenle sürdürülebilir bir sistem oturtmaya çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

  Anadolu Ajansı

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Dinçer: Diyabet hastaları mağdur edilmeyecek  Torba Tasarı''nın TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri sürüyor.

  Önergesi nedeniyle söz alan CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, diyabet hastalarının şeker ölçüm çubuğu nedeniyle yaşadığı soruna işaret ederek, eleştirilerde bulundu.

  Söz alan Bakan Dinçer, meselenin hastaları mağdur ettiğini belirtti. Diyabet çubuğunu 55 kuruşa satın aldıklarını ifade eden Dinçer, aynı ürünü Sağlık Bakanlığının ihale yoluyla toptan 20 kuruşa satın aldığını bildirdi.

  Tedarikçilerden birinin daha fazla kar elde etmek amacıyla Bakanlığı mahkemeye vermesi ve Danıştayın da yürütmeyi durdurması nedeniyle yaşanan sorunun ortaya çıktığını belirten Dinçer, ''Biz kimin hakkını korumalıyız? Daha fazla kar elde etmek isteyenlerin mi yoksa kamunun hakkını mı?

  Biz kamunun kaynaklarını daha etkin kullanmak için çaba sarfettik. Herkes şunu bilmeli, diyabet hastalarımızı mağdur etmeyeceğiz. Çok yakında, çok daha uygun ve daha ucuz fiyatlarla satın alma gerçekleştireceğiz ve bu sorunu çözeceğiz'' diye konuştu.

  Anadolu Ajansı

 8. #8
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  SGK çözümü buldu şeker ölçüm çubuğu ücretsiz alınabilecek  Süleyman DEMİRKAN

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, bir süredir vatandaşların bedelini ancak ceplerinden ödemeleri halinde alabildikleri, diyabet hastalarını mağdur eden krizin çözüldüğünü bildirdi.

  Zararsız, “Hastalar, önceden olduğu gibi eczanelerden şeker ölçüm çubuğunu alabilecekler. Bedelini SGK ödeyecek” dedi.

  Kriz öncesine dönüldü

  Bir vatandaşın, şeker ölçüm çubuklarının fiyatıyla ilgili başvurusu üzerine, Danıştay, SGK’nın tanesini 55 kuruştan aldığı şeker ölçüm çubuğunun bu fiyattan satışıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine SGK da ilgili firmalara ödemeyi durdurunca, vatandaşlar sağlık güvenceleri kapsamında, eczanelerden, tıbbi sarf malzemesi satan merkezlerden her gün kullanmak zorunda oldukları şeker ölçüm çubuklarını alamaz hale gelmişlerdi.

  Yaşanan sıkıntıya ve vatandaşlardan gelen tepkilere üzerine SGK Başkanlığı, üretici ve firmaları acil toplantıya çağırarak, soruna çözüm bulma arayışına hız vererek, “en kısa sürede çözüm bulunacak” sözü vermişti. SGK Başkanı Zararsız, bir yandan Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına itiraz ederken, ortaya çıkan sıkıntıyı gidermek için ilgili firmalarla da pazarlık yürüttüklerini belirterek şu müjdeyi verdi:

  “Ancak bu pazarlıklardan vatandaşlar etkilenmeyecek. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararından önce olduğu gibi vatandaşlar, şeker ölçüm çubuklarını eczanelerinden alabilecekler. Eczaneler de ürün bedellerini SGK’ya fatura ederek bu bedelleri kurumumuzdan tahsil edecekler. SGK bu güvenceyi eczanelere verdi. Artık, bu konuda hastalar ve yakınları bir sıkıntı yaşamayacaklar.”

  Hürriyet

 9. #9
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Özel: Stripler 5TL’ken 35TL Oldu

  Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, SGK'nın Ocak ayının son günlerinde “şeker ölçüm çubuklarına erişimde hasta mağduriyetinin sona erdiği” yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Aksine, kuruma evraklarını teslim eden çok sayıda hastamız pek çok yakınma ve endişe ile eczanelerimize geri dönmektedir” dedi.

  Özel, yaptığı yazılı açıklamada, hastaların daha önce kolaylıkla ulaşılabilen şeker ölçüm çubukları için bürokratik bir işlem yumağı içine girmek zorunda bırakıldığını iddia etti. Sağlık Kurulu raporuyla belirlenen hastanın durumu ve ihtiyaç duyduğu ölçüm çubuğu miktarının doktor tarafından reçeteye yazıldığını ve hastanın, şeker ölçüm çubuklarına eczacısı aracılığıyla ulaştığını hatırlatan Özel, hastaların şimdi eczaneden para ödeyerek aldıkları ölçüm çubuklarının faturalarını ve reçete arkalarını İl SGK Ödeme Birimi'ne teslim etmeleri gerektiğini savundu. Özel, hastanın, paralarını 2-4 ay gibi bir süre sonra, SGK'ya verdikleri banka hesabına yatırmasını beklediklerini ifade etti.

  Önceden 50 adetlik bir kutu şeker ölçüm çubuğu için yaklaşık 5 lira ödenirken, Danıştayın esas itibarıyla uygulamayı durdurmasının ardından hastaların 35 lira ödediğini belirten Özel, hastaların SGK yetkililerinden “bu tutarın çok altında ödeme yapıldığına ilişkin ifadeleri bulunduğunu bildirdi.

  Özel, şunları kaydetti:

  “Bu durumda SGK'nın Ocak ayının son günlerinde şeker ölçüm çubuklarına erişimde hasta mağduriyetinin sona erdiği yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine, kuruma evraklarını teslim eden çok sayıda hastamız pek çok yakınma ve endişe ile eczanelerimize geri dönmektedir. Sorunu çözmeye odaklı sorumlu bir devlet kurumu olarak hareket etmesini beklediğimiz SGK'nın önce provizyon sistemini düzeltmesi ve mağduriyeti gidermesi, sonrasında bilgiyi kamuoyuyla paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Artık kanıksamak zorunda bırakıldığımız bu tip uygulamalarla toplum sağlığının bir yap-boz tahtasına çevrilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, gerekli teknik düzeltmenin yapılarak mağduriyetin gerçekten giderildiği yönünde bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.”

  Hürriyet

 10. #10
  Fırtına
  Guest

  Şeker hastalarının mağduriyeti sürüyor

  Sponsor Bağlantılar


  TEB Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, Şeker hastalarına yönelik mağduriyet giderilmedi, hastalarımız şeker çubuklarının neredeyse tamamını cepten ödemek zorunda kalıyor” dedi.

  Türk Eczacıları Birliği(TEB) Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, hastaların şeker ölçüm çubuklarına erişimini zorlaştıran uygulamanın, Danıştay tarafından, SGK’nın görevini kötüye kullandığı ve keyfi davrandığı gerekçesiyle durdurulduğunu ifade ederek, “Danıştay mağdur etme ‘dur’ dedi. SGK bu kararı görmezden geliyor. Şeker hastalarına yönelik mağduriyet giderilmedi, hastalarımız şeker çubuklarının neredeyse tamamını cepten ödemek zorunda kalıyor” dedi.

  Hastaların, SGK’nın şeker ölçüm çubukları ile ilgili yeni düzenlemesi ile daha önce kolaylıkla ulaşılabilen şeker ölçüm çubukları için artık bürokratik bir “işlem yumağı” içine girmek zorunda bırakıldığını savunan Özel, “Sağlık Kurulu raporuyla belirlenen hastanın durumu ve ihtiyaç duyduğu ölçüm çubuğu miktarı doktor tarafından reçeteye yazılıyor ve hasta, şeker ölçüm çubuklarına eczacısı aracılığıyla ulaşıyordu. Şimdi eczaneden ceplerinden para vererek aldıkları ölçüm çubuklarının faturalarını ve reçete arkalarını İl SGK Ödeme Birimine teslim etmeleri gerekiyor. Sonrasında 2-4 ay gibi bir süre bekleyecek ve SGK’ya verdikleri banka hesabına ödemenin yapılmasını bekleyecekler” dedi.

  Özel açıklamasına şöyle devam etti;

  “Bu yetmezmiş gibi, vatandaşlarımız bu karardan önce 50 Adetlik bir kutu şeker ölçüm çubuğu için yaklaşık 5 TL fark öderken ve Danıştay esas itibariyle bu uygulamanın yürütümünü durdurmuşken, şimdi hastalarımız 35 TL’nin tamamını cepten ödeyip, ortalama 3 ay sonra geri ödeme almak için evraklarını Kuruma teslim etmekte ve Kurum yetkileri tarafından kendilerine bu tutarın çok altında bir ödeme yapılacağı ifade edilmektedir.

  Bu durumda, SGK’nın Ocak Ayının son günlerinde şeker ölçüm çubuklarına erişimde hasta mağduriyetinin sona erdiği yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine, Kuruma evraklarını teslim eden çok sayıda hastamız pek çok yakınma ve endişe ile eczanelerimize geri dönmektedirler.”


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş