Sosyal Güvenlik Kurumu, kısa mesaj uygulamasına geçiyor. Yeni yıldan itibaren cep telefonlarına, sigortalılığın başladığı, emekli maaşı bağlandığı, evlenme ve cenaze yardımının hesaplara yatırıldığına dair mesajlar gelecek. Bilgilendirme SMS’leri sayesinde vatandaşlar, sosyal güvenlik merkezine gitmekten kurtulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde yeni bir adım daha attı. Vatandaşları ve hak sahiplerini SGK merkezlerine gitmekten kurtaracak uygulamayla her türlü bilgi cep telefonlarına gelecek. Sigortalılığın başlatılması, sigortalılığın sonlandırılması, maaş bağlanması, şahıs ödemeleri, iş göremezlik ödeneği, evlenme yardımı, cenaze ödemeleri, hizmet borçlanması gibi önemli hizmetler vatandaşların cebine gelecek. Turkcell, Vodafone ve Avea kullanan vatandaşlar aynı hizmeti alabilecek.

KISA MESAJLAR ÜCRETSİZ

Kurum, kısa mesajların ücretsiz verilmesini kararlaştırdı. Mevcut uygulamada SMS uygulaması halen Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından manüel olarak yürütülürken, cep telefonu numaralarının veri tabanında toplanmasının ardından 2012 Ocak ayından itibaren 20 hizmet on-line olarak cep telefonlarına yönlendirilecek.

ŞU BİLGİLER CEPE GELECEK

Sigortalıların ceplerine gelecek mesajlarda yer alacak hizmet bilgileri ise şöyle belirlendi: Şahıs ödemeleri, çölyak ödemeleri, 4a sigortalı tescil, SSK sigorta tescil,

Bağ-Kur sigortalı tescil, Emekli Sandığı sigortalı tescil, SSK sigortalı işten ayrılış, Bağ-Kur sigortalı işten ayrılış, Emekli Sandığı sigortalı işten ayrılış, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı toptan ödeme, emekli aylığı bağlama, SSK ve Bağ-Kur iş göremezlik ödemesi, emzirme yardımı ödemesi, hizmet borçlanmaları, emekli ödemeleri, cenaze ödemeleri.

CEP NUMARASI KİŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI OLMALI

Bu işlemlerinin vatandaşlara kısa mesajla bildirilebilmesi için SGK’nın internet sitesinde yer alan http://app2.sgk.gov.tr/IletisimBilgi...eriSorgula.jsp adresine giriş yapmaları gerekiyor. Cep telefonu numarasıyla bilgi girişi yapacak kişi ile mesaj gönderilen cep telefonunun kayıtlı olduğu kişinin aynı T.C. Kimlik numarasına sahip olması zorunlu tutulacak. Sistemde her T.C. kimlik numarası ile bir GSM numarası kayıt ve güncellemesi yapılacak.

Cihan Haber Ajansı