1. #1
  Fırtına
  Guest

  SGK'nin Provizyon Servisi, 13 - 14 Ağustos'ta Hizmet Veremeyecek.!

  Sponsor Bağlantılar


  SGK'nin provizyon servisi 25 saat hizmet veremeyeceği için ilaç ücretleri hastaların cebinden çıkacak.

  İstanbul Haber Servisi- İstanbul Eczacı Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Medula-Reçete Provizyon sisteminden kaynaklı olarak 13-14 Ağustos tarihleri arasında 25 saat hizmet veremeyeceğini anımsatarak “Hastalar ilaçlarını ceplerinden ödeyecekler ya da ilaçsız kalacaklar” uyarısında bulundu.

  SGK’nin geçen günlerde internet sitesinden yaptığı duyurusunda, 23-24 Temmuz tarihleri arasında 24 saatlik süre içinde “tüm uygulamalarının hizmet veremeyeceğini” açıklamış, daha sonra da “Mamak hizmet binasının enerji ihtiyacını karşılayan jeneratör ile Kızılay binasının trafo değişimi çalışmaları” nedeniyle yapılacak bu kesintileri 13 Ağustos’a ertelediklerini duyurmuştu.

  25 saat sürecek;

  İstanbul Eczacı Odası’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, 13 Ağustos Cumartesi akşam saat 19.00’dan 14 Ağustos Pazar akşamı saat 20.00’ye kadar olan 25 saat içinde SGK’nin hizmetlerinin duracağını vurgulandı.

  Açıklamada, “SGK daha önce de birçok kez duyurarak ya da duyurmayarak Medula-Reçete Provizyon sisteminde kesintiler yapmış, sağlık ve ilaç hizmetinin aksamasına neden olarak hastalarla biz eczacıları karşı karşıya bırakmıştır. Görünen odur ki bu sorun ne ilk ne de son olacaktır! Sağlık hizmeti sunumu kesintisiz yürütülmesi gereken ve süreklilik arz eden bir hizmettir” denildi.

  Hiçbir kurum veya hizmet sunucusunun herhangi bir nedenle sağlık hizmeti almak üzere başvuran hastayı geri çevirmemesi ve mağduriyet yaşatmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, SGK’nin yasalara göre kendisine verilen sağlık hizmetlerini sağlama yükümlülüğünü kolay erişilebilecek bir şekilde ve aksatılmaksızın yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

  Yedek sistem yok;

  Açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi;

  “SGK çalışmalarını internet üzerinden ve bilgisayar yazılımları ile yürütmektedir. Ancak kurulan sistemin yetersizliği, elektrik kesintisi gibi ufak bir aksaklığın tüm hizmetlerin bir anda devre dışı kalmasını beraberinde getirmektedir. Kurumun olağandışı durumlarda hizmet sunumunun aksamadan yürümesini temin edecek yedek sistemleri ve yöntemleri planlamasına, yapılandırmasına mutlak surette ihtiyaç vardır. 13-14 Ağustos 2011 tarihlerinde sistemin devre dışı kalacak olması; gerek hastalarımız, gerekse nöbet görevini yerine getirecek olan eczacılarımız için adeta bir kâbusa neden olacaktır. SGK’nin bu konuda herhangi bir çözüm önerisi dahi sunmaması nedeniyle bu tarihte meslektaşlarımızla hastalarımız karşı karşıya kalacaklardır. SGK olağandışı hallerde (bakım, onarım, güncelleme gibi) hizmetin aksamaması için devreye girecek yeni bir yedek sistem çalışmasını ivedilikle başlatmalıdır..”


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Eczacılardan uyarı geldi.?!  Bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle, bugün saat 19.00'da başlayacak olan elektrik kesintisi nedeniyle MEDULA Eczane Provizyon Sistemi hizmet veremeyecek. Kesinti nedeniyle ilaç temininde sıkıntı yaşanacağını belirten Türk Eczacılar Birliği, sorumlunun eczacılar olmadığını belirtti.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Medula Eczane Provizyon Sistemi'nin bakım çalışmalarından kaynaklı elektrik kesinsisi nedeniyle bugün saat 19:00'dan itibaren 25 saat süreyle çalışamayacağını açıkladı. SGK'nın bakım ve onarım çalışmasından Türkiye genelinde hizmet veren 24 bin eczane etkilenecek. Türk Eczacılar Birliği ise elektrik kesintisinin gerçekleştiği süre içinde ilaca erişimin kısıtlanmaması ve herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için tüm eczanelere gerekli bilgilendirmenin yapıldığını açıkladı.

  Türk Eczacılar Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bu süre diliminde eczacılar en iyi şekilde ve kesintisiz hizmet vermek için büyük bir özveri ile çalışacaklardır. Sistemin çalışmayacağı süre boyunca eczanelerimize yapılacak başvurularda izlenecek prosedür konusunda SGK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda eczacılar bilgilendirilmiştir" denildi.

  Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gereli adımların atıldığının anımsatıldığı açıklamada, sistemde elektrik kesintisinden dolayı yaşanacak aksaklıktan eczacıların sorumlu olmadığı belirtildi.

 3. #3
  SON_OSMANLI
  Guest


  25 saat hasta olmak yok

 4. #4
  Fırtına
  Guest


  inşaallah.. maddi durumu iyi olmayan vatantaşlarımızı; olumsuz, etkileyen/düşündüren bir uygulama.!!!

 5. #5
  SON_OSMANLI
  Guest


  etkilemeyeceği söylenmişti ama bilemiyorum zor bir durum

 6. #6
  Fırtına
  Guest
  Sponsor Bağlantılar


  biz en iyisi; dediğin gibi; 25 saat içinde hasta olmayalım inşaallah..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş