1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Yeşil Kart kullanıyorum. 2012 Yılında hemen GSS'ye geçmelimiyim?

  Sponsor Bağlantılar


  2012 Yılı girince yeşil kartlar kaldırılacak yazıyordu hem haberlerde duydum hemde sizde sitede yazmışsınız ancak benim ocak 17de numune hastanesinde MR randevum var yeşil kart kaldırılmış olunca ben nasıl muayene olacagım ayrıca ben sonda kullanıyorum o zaman gittiğimde sonda reçetemi yazdırtmak istiyorum yani yeşil kart 1 ocak itibariyle kaldırılacaksa ben hemen GSS'den nasıl faydalanacagım anlamadım bu konuda ne yapmalıyız


 2. #2
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Konuyla ilgili SGK başkanın açıklamasını ve açıklamadaki sorunuzu ilgilendiren kısmı aşağıdadır;


  Türkiye bir hafta sonra Genel Sağlık Sigortası sistemine geçiyor. Yeni sistemde ‘Yeşil Kart’ olmayacak ve herkes Genel Sağlık Sigortalı olacak. Belirlenecek koşulları taşıyan yoksulların primini ise devlet ödeyecek. Yeni sistemi belirleyecek ‘Gelir Testi’nin de çatısı hazır. 13 kurumdan gelen 28 sorunun yanıtı, yoksulluk durumunu ortaya koyacak. Bu testin sonuçlarına göre kişinin yoksul olup olmadığı belirlenecek.

  Türkiye 1 hafta sonra Genel Sağlık Sigortası sistemine geçiyor. Yeni sistemle birlikte Türkiye’de yoksulluğun yeni şifresi belirlendi. Yılbaşından itibaren yoksulluğun yeni şifresi “60-C-1” olacak. Yılbaşı itibarıyla geçilecek yeni sistemde herkes Genel Sağlık Sigortalısı oluyor. Bu sistemde artık Yeşil Kart olmayacak. Kapsama dahil olan tüm vatandaşların sisteme belli tutarlarda prim ödemesi gereken yeni sistemde, belirlenecek yoksulluk koşullarını taşıyan vatandaşların primleri ise devlet tarafından ödenecek. Böylece mevcut Yeşil Kartlılar, yeni sisteminin kıstaslarına göre gerçekten yoksul oldukları tespit edildiğinde prim ödemek zorunda kalmadan sağlık sisteminden yararlanmaya devam edecek.

  SGK Başkanı Fatih Acar, vatandaşların gerçekten yoksul olup olmadıklarını belirleyecek Gelir Testi Yönetmeliği’nin hazır olduğunu, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’ndan çıkıp Resmi Gazete’de yayınlanacağını belirtti.

  1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla başlayacak olan Genel Sağlık Sigortası uygulaması ve Yeşil Kartılar’ın SGK ’ya devri konusunda SGK Başkanı Fatih Acar’ın verdiği bilgilere göre, Yeşil Kartlılar Ocak’ta Sağlık Bakanlığı’ndan SGK’ya devredilecek. Ancak halen Yeşil Kartı olanlar, kartlarının vizesi dolana kadar aynı haklardan yararlanacak. Yeşil Kartlar’ın vize süresi toplamda 1 yıl. Örneğin şu anda elinde Yeşil Kartı bulunan ve vizesi Nisan’da dolacak olan vatandaş, Nisan ayına kadar aynı haklardan yararlanmaya devam edecek. Ancak süresi bitince Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuracak ve Gelir Testi’ne girecek.

  Sorgulama 3 ayda bir yapılacak

  SGK Başkanı Acar, yeni süreci şöyle anlattı: “Vize süreleri dolanlar daha önce il ve ilçe idare kurullarına gidiyordu. Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecek. Gelir testi, Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) kapsamında ve puanlama formülüyle yapılacak. 13 kurumdan 28 sorgulama yapılarak bir kişinin yeşil kart alma hakkını elde edip etmediği anlaşılacak. Nüfustan, TÜİK’ten, SGK’dan online ile bilgiler alınacak, tapu kayıtlarına bakılacak. Bu sorgulamalar 3’er aylık dönemler halinde otomatik olarak, kişilerin müracaatına gerek kalmaksızın yapılacak.”


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş