Yurt dışı ilaç Başvuru Prosedürü
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HASTALARI:
İstenilen Belgeler:

1-REÇETENİN ASLI *
2-SAĞLIK KURULU RAPORU *
3-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ (ÖN VE ARKA YÜZLER)
4-KARNE ÖN YÜZ FOTOKOPİSİ (VARSA)
5-İLETİŞİM BİLGİLERİ (ADRES, TELEFON, E-POSTA )

•REÇETE TARİHİNDEN İTİBAREN EN GEÇ 10 GÜN İÇİNDE BAŞVURU YAPILMALIDIR.

•SAĞLIK KURULU RAPORUNUN ASLINDAN ÇEKİLMİŞ FOTOKOPİ ÜZERİNE
ISLAK İMZA-KAŞE VE ASLI GİBİDİR ONAYI ZORUNLUDUR.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
İthal İlaç Birimi
Cinnah Cad. Willy Brandt Sok. No:9
Çankaya/ANKARA

Tel : 0312 409 81 81
Faks: 0312 409 81 13
Web adresi: T

(Yukarıdaki belgeler adresimize APS, kargo ile gönderilecek veya ELDEN teslim edilecektir.)

YEŞİL KARTLI (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) HASTALAR:
Yeşil kart hastaların öncelikle bağlı bulundukları Valilik ve Kaymakamlık’ lardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu vakıf, reçete bedelini yatırmayı kabul ettiğini gösterir bir yazı ekinde hastanın reçete ve sağlık kurulu raporunu tarafımıza gönderdiğinde, tarafımızdan yazılı olarak reçete bedeli ve bu bedelin yatırılacağı banka hesap numaraları ayrıntılı olarak kendilerine bildirilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından HASTA ADI ve T.C. KİMLİK NUMARASI BELİRTİLEREK reçete bedeli diğer pencerede belirtilen BANKA hesabımıza yatırıldığında ilaç temini yapılmaktadır. Yeşil kartlı hastalar ücretli hastalar gibi değerlendirilebilir. Bir farkla sadece reçete bedeli hasta yerine T.C.Kimlik Numarası belirlenen hasta adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yatırılmaktadır.

REÇETE BEDELLERİNİ KENDİLERİ ÖDEYECEK HASTALAR:

1-Reçete (fax yoluyla olabilir),
2-İlaç bedelinin hasta adı belirtilerek banka hesaplarımıza* yatırılıp dekontunun fakslanması,
3-Mutlaka iletişim bilgileri (adres, telefon) ve T.C kimlik numaraları ile başvurmaları
gerekmektedir.


* Reçete ve Sağlık Kurulu Raporlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar..
Hasta ve yakınlarının reçete ve sağlık kurulu raporlarında dikkat etmesi gereken hususlar

1. Sağlık kurulu raporunda veya ilaç kullanım raporunda verildiği hastanenin açık adı bulunması zorunludur.
2. Hasta adı soyadı reçete,sağlık kurul raporu ve sağlık karnesi ile uyumlu olacaktır.
3. Raporda T.C. Kimlik numarası mutlaka yazılmış olacaktır.
4. Raporun tarih ve numarası yazılmış olacaktır.
5. Reçete tarihi, rapor tarihi aynı tarih veya o tarihten sonraki bir tarih olmalıdır. Reçete tarihi rapor tarihinden önce olamaz.
6. Sağlık Kurulu Raporlarında 3 uzman hekim ve başhekim kaşe ve ıslak imzası, İlaç kullanım raporlarında ise 1 uzman hekim ve başhekim kaşe ve ıslak imzası aranacaktır.
7. Raporların geçerlilik süreleri mutlaka dikkate alınacaktır! Bir yıl geçerlilik süresi olan rapor, 2 yıllık gibi değerlendirilmeye alındığı ve bu gerekçe ile iadeler yapıldığı dikkatten uzak tutulmamalıdır.
8. Başhekimlik mührü her raporda aranacaktır.
9. Raporun aslı hastaya daha sonraki ilaç alımlarında gerekli olacağı için reçete ekindeki raporun fotokopisinde ıslak imza ve” aslı gibidir.” Onayı aranacaktır! Onaydan kasıt kimin tarafından yapıldığı anlamına geldiği için, aslı gibidir kaşesi kimin tarafından yapıldığı belirlenmiş olacaktır.
10. Reçete tarihi ve protokol numarası mutlaka yazılmış ve kalem oynamamış olacak, düzeltme yapılmışsa kaşe ve imza ile onaylanmış olacaktır.
11. Reçetede mutlaka hastalığın tanısı yazılmış olacaktır.
12. Reçetede, reçeteyi yazan uzman hekimin kaşe ve imzası (Kaşede uzman olduğunu gösterir ve diploma numarası okunabilir olmak kaydıyla) mutlak surette bulunacaktır. Hekimin reçete, rapor ve eklerindeki imzaları (paraf şeklinde olmayacaktır) arasında uyum aranacaktır.
13. Reçeteye ilaç adı, kullanım dozu, kutu adedi (yazı ve rakam ile) yoruma gerek duyulmayacak şekilde yazılmış olacaktır. şuan için f.a nın tedavi maksatlı herhangi bir ilacı malesef yok
ancak idebonone ve catena adlı ilaçlar bu rahatsızlığın ilerlemesini bir nebze yavaşlatıyormuş ben bizzat kullanmadım ama arkadaşlardan bu yönde bilgiler alıyorum catena ve idebonone ne yazıkki türkiyede mevcut değil o yüzden yukarıya yurdışından ilaç getirtme prosedürünü yazdım umarım işinize yarar.