Ülkede yaşayan vatandaşların yanı sıra yabancı uyrukluların da zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındığı, dolayısıyla kimsenin kapsam dışında kalmadığı belirtilerek anlatılan Sosyal Güvenlik Reformundan çark ediliyor.

Geçtiğimiz günler TBMM’de kabul edilen yasa ile ülkede yaşayan yabancı uyruklular ile öğrenim gören yabancıların genel sağlık sigortalı olmaları zorunluluk halinden çıkarılarak isteğe bırakıldı.

Sağlık giderlerinin artan bir seyir izlediği bir dönemde sistemi olumsuz yönde etkileyen küçük çaplı düzenlemelerle sistemin mantığı bozulmaya başladı.


18 yaşından küçük çocukların sağlık hizmeti durumunda anne/babasının zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınması, bir yıldan fazla süreyle ikamet eden yabancı uyruklular ile yine yükseköğrenim için ülkeye gelen yabancı uyruklu öğrenciler hakkında genel sağlık sigortalısı olma zorunluluğunun kaldırılması, ilerleyen zamanda genel sağlık sigortasındaki zorunluluğun terk edileceği sinyalini vermektedir.

Kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar için zorunlu olan genel sağlık sigortası uygulamasının bunlar için de kaldırılması gerektiği yönünde gelecek zamanda bir düzenleme yapılırsa hiç şaşırmayın.

Ali Fuat GÜLYAZI