1. #1
  Fırtına
  Guest

  Kadınların en büyük cinsel korkusu (vajinismus)

  Sponsor Bağlantılar


  Çiftlerin yaşadığı en büyük cinsel problemlerden biridir vajinismus. Günümüzde her 100 kadından 2'sinde görülen bu vaka, en çok sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyi yüksek kadınlarda görülüyor.

  Türkiye'de cinsel konular ve rahatsızlıklar, her zaman konuşulması en zor olan konulardan. Vajinismus da bu konular arasında en önemlilerinden. Konuşulmadığı için doktora gidilmiyor, konuşulmadığı için çözmek yerine, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaya gidiliyor.

  Çiftler arasında yıllarca cinsel ilişki yaşanmayabiliyor. Vajinismus, kadında korku ve paniğe, titreme nöbetlerine hatta bayılma vakalarına yol açarken erkekte de iktidarsızlık ve kendine güvensizlik yaratıyor. Nedenlerini ve tedavi yöntemlerine ilişkin sorularımızı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Yurdanur Aktan yanıtladı;

  -Vajinismus nedir?

  Vajinismus, vajinanın ilk girişindeki kasların, 3’te 1 dış kısımdaki kasların, istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel ilişkinin çok ağrılı olması ya da hiç olamaması durumudur. Primer ve sekonder olarak iki tür vajinismustan bahsedebiliriz. Primer, ilk ilişkiyle ortaya çıkan vajinismus vakasıdır. İlk cinsel ilişkide ortaya çıkar ve çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlu, ağrılı olur. Çift, bir ikincisini denemeye dahi cesaret edemez. Adeta bir duvar varmış gibi gelir onlara. Bu kaslar bilinçli kasılmaz, istemsiz kasılır. İstese de kendisi bunun gevşemesini sağlayamaz. Sekonder vajinismusta ise çiftler normal cinsel ilişkisini yaşamıştır. Herhangi bir nedenden dolayı, bu bir zorlu doğum olabilir, kürtaj olabilir, şiddetli bir jinekolojik muayene olabilir. Kadında korku oluşur ve bundan sonra bir vajinismus tablo gelişir.

  -Ne tür korkular neden olur?

  Nedeni psikolojiktir. Fizyolojik bir nedenle gerçekleşmez. Vajinanın girişinde ilişkiyi zorlaştıran nedenler olabilir, tümör gibi ama vajinismus, beraberinde korkuyu, endişeyi, stresi de getirdiği için böyle fizyolojik nedenler vajinismus olarak adlandırılmaz. Vajinismus, sadece ilişkiye girememek değil, ilişki deneme anında korku, panik, tüm vücutta titreme, kasılma hatta bayılmaya varan şiddetli psikolojik gerginlik hali, tansiyon düşmesi, titreme nöbetleri, bacakları kapama gibi vücut hareketleri oluşur. Genelde 100 kadından 2’sinde vajinismus vakasına rastlanıyor.

  -Tedavisi için nasıl bir süreçten bahsedebiliriz?

  Ülkemizde cinsel durumlar hala tabu olmaya ettiği için doktora geliş süreçleri çok uzayabiliyor. 10 yıldır vajinismus olup da doktora gitmeyen çiftler, 8 yıldır cinsel ilişkiye girmemiş çiftler olabiliyor. Eş de çok anlayışlı olabiliyor böyle durumlarda. Çiftler, kendi aralarındaki özel soruna, bir üçüncü şahsı katmamak için doktora gitmiyorlar. Ailenin haberi olduğunda ise onlar biraz zorlayabiliyor ama bu çiftlerde daha büyük baskı oluşturuyor. Doktora gitmekte gecikiliyor. Bir de sanki bu iş imkansız, çözemeyecekleri bir sorun gibi beyinlerde büyütülüyor. Kadınlar bunu çözümsüz bir konuymuş gibi algılıyor.

  -Cinsel tabular nasıl etkiliyor?

  Çocukluk döneminden gelen birtakım tabular, daha çok doğu ülkelerinde var. Cinsel tabular, ailenin yapısı ve verdiği eğitim, herşeyin günah, ayıp olarak algılanması, kızlık zarının korunması gereken çok değerli bir organ oluşu, bütün ilginin alakanın o bölüme çekilmesi, hep onu koruma içgüdüsü vajinusmusa neden oluyor. Baskıcı, otoriter baba, zayıf, güçsüz anne modelleri, cinsel konuların çok açık konuşulamaması, okul döneminde cinsel eğitim verilmemesi, tecavüze uğramaya ya da tecavüz girişimine uğrama gibi baskılar, daha sonra ilişki anında bunların akla gelmesi... En büyük nedenleri baskıcı bir toplum, baskıcı düşünceler, tabulardır.

  -Kişinin arkadaşlarından, yakınlarından duydukları nasıl etkiliyor?

  Kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgilendirmeler, mahalle yani arkadaş bilgilendirilmesi çok fazla. Kızlık zarının bozulması sırasında çok acı duyabileceğinden endişe duyulabiliyor bu yüzden de cinsel ilişkiden kaçınma oluyor. Bu çiftler arasında zaman içinde büyük bir gerginliğe yol açabiliyor. Aile içi çatışmalara, hatta boşanmalara kadar varabiliyor. Zaman içinde cinsel diğer sorunlar, cinsel soğukluk ve erkekte kendine güvensizlik ve iktidarsızlık sorunları gelişebiliyor.

  -Nasıl tedavi ediliyor?

  Tedavi, psikoterapi aslında. Davranış öğretiliyor şahıslara. Bunu cinsel alanda uzman psikiyatristler, psikologlar yapıyor. Kadına önce birtakım ev ödevleri veriliyor. Daha sonra hem kadına ve hem eşine ev ödevleri veriliyor. Bir haftalık seanslardan oluşan bir aylık süreçte, kimi vakalarda haftada bir, altı aylık süreçte tedavi gerçekleşiyor. Eğer vajinusmus kızlık zarı bozulurken duyulacak acıdan kaynaklı bir nedene bağlı ise, jinekologlar devreye giriyor.

  Hymenektomi (Himenektomi) dediğimiz kızlık zarını jinekolog açıyor. Böylece vajinismusa neden olan bariyer jinekolog tarafından kaldırılmış oluyor. Ancak her vakada kızlık zarını açmak çözüm olmuyor?

  -Hastalar alttan muayeneye izin veriyor mu? Muayene edebiliyor musunuz?

  Jinekoloğun yaklaşımı çok önemli. İkna etmek kolay olmuyor. Vajinismus yaşayanlar bacaklarını kapattığı için çoğunlukla doktorun yaklaşmasına izin vermiyor. Elinizi, bacağına baldırına bile değdirtmiyor bu hastalar. Ama konuşarak ikna ederek asla vajinayla ilgili bir girişimde bulunmayacağımıza ikna ederek iletişim kurduğunuzda bu mümkün oluyor. Jinekoloğun görevi, kızlık zarının tipine ve girişte başka bir engelin olup olmamasına bakmak. Farzedin ki bir kızlık zarı tipi vardır. Çok kalın ve kapalıdır. Çok küçük sadece adet kanının akacağı kadar küçük bir delik vardır. Öyle bir vakayı cinsel ilişki olarak bozmaları mümkün değil. O noktada cerrahi müdahele gerekiyor. Böyle bir engelin olup olmadığı önce tespit ediliyor ve hasta ondan sonra psikiyatriste yönlendiriliyor.

  -Vajinismus vakalarında gebelik görülebiliyor mu?

  Çok nadir de olsa ilişkiye girmeden gebelik mümkün oluyor. Çünkü spermler hareketli. Eğer vajina ağzına sperm dökülürse olabiliyor ama bu durum sonucu doğumun gerçekleşmesi vajinismusu çözmüyor. Vajinusmus vakalarının bir kısmı tüp bebek yöntemiyle, aşılamayla bebek sahibi olmaya çalışıyor.

  -Vajinismus vakalarının yoğunlaştığı bölgeler var mı ya da 'Şu tarz kadınların sorunudur' gibi bir ayrımdan bahsedebiliyor muyuz?

  Vajinismus vakaları çoğunlukla detaycı, sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyi yüksek kadınlarda görülüyor. Eğitimli kadınların kendilerini daha fazla ifade edebilme, itiraz edebilme yapılarından kaynaklanıyor. Eğitim çok önemli, eğitim sistemimizde cinsel eğitim ya az ya da yeterli değil. Bu eğitimin verilmesi çok önemli. Ülkemizde bazı kadınlar genital organlarını dahi tam olarak bilmiyor, tanımıyor.

  Bir çok kadının hayatında önemli sorunlara neden olan vajinismus aslında kadının kendini koruması ve savunmasıdır. Yani vajinismus bir savunma mekanizmasıdır. Vajinismus ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ülkemizde 10 kadından birinde görülen bir sorun olan ve çiftlerin cinsel hayatlarını kabusa çeviren vajinismus, yıllardan beri “cinsel birleşme sırasında vajina kaslarının kasılması ve cinsel ilişkiyi engellemesi” olarak tanımlanmaktadır.

  Peki vajina kasları kendiliğinden mi kasılmaktadır?

  Aslında vajina kaslarının kasılmasına neden olan beyindir, bu nedenle de bu hastalığa vajinismus yerine “beyinismus” denmesi daha doğru olacaktır.

  Vajinismus aslında kadının kendini korumasıdır, savunmasıdır;

  Ülkemizde çiftlerin cinsel terapiye başvurma nedenlerinde vajinismusun ilk sıralarda olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “Diğer ülkelerde bizdeki kadar yaygın olmayan vajinismus ülkemizde 10 kadından birinde görülmektedir. Bunun temel nedeni de kadına çocukluğundan itibaren aşılanan cinsellikle ve özellikle kızlık zarıyla ilgili olumsuz telkinlerdir. “İlk gecenin çok acılı, ağrılı olacağı, oluk oluk kanlar akacağı, canının çok yanacağı ama dişini sıkması gerektiği, içinde bombalar patlayacağı, cinsel ilişkinin tıpkı iğnenin deliğinden limonu geçirmeye benzediği, deliğin küçük ve dar olduğu, kızlık zarının yırtılacağı, delineceği, patlayacağı, çok kanama olursa hastaneye kaldırılabileceği, ilk gece kadın ve erkeğin birbirine kilitli kalabilecekleri’’ gibi olumsuz telkinler çocukluktan itibaren kadının kafasına yerleşir ve cinsel ilişkiyi gözünde fazlaca büyütmesine neden olabilir.

  Bunları duyarak büyüyen bir genç kızın ileride cinsel hayatında sorun yaşaması kaçınılmazdır. Çünkü vajinismus aslında kadının kendini korumasıdır, savunmasıdır. Yani vajinismus bir savunma mekanizmasıdır.’’ dedi.

  Vajinismusun yıllardan beri vajinanın ilk 1/3’lük kısmındaki kasların cinsel birleşmeyi engelleyecek şekilde istemdışı kasılması olarak tanımlandığını belirten Dr. Keçe; “Vajinismus dendiğinde sadece vajina kaslarının kasılması akla gelse de aslında cinsel birleşme sırasında her kadında farklı tepkiler olabilir. Sadece vajina kasları değil, kadının tüm vücudu kasılabilir, bacaklarını kapatabilir, eşini elleriyle itebilir, hatta panik atak benzeri bir durum yaşanabilir.

  Peki başta vajina kasları olmak üzere vucuttaki kasların istemdışı kasılması neden olur?

  Vajina durup dururken kendi kendine kasılmaz, vajinanın kasılmasına neden olan beyindeki cinselliğe dair olumsuz duygu ve düşüncelerdir. Aslında vajinismusa neden olan genellikle vajina değildir, beyindir. Bu nedenle de vajinismus yerine beyinismus demek daha doğru olacaktır.’’ dedi.

  Cinsel işlev bozukluklarının temelinde cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceler yatar;

  Cinsel organlar denildiğinde akla penis ve vajina gelir ve toplumda cinselliğin penis-vajina birleşmesinden ibaret olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış vardır. Oysa ki en büyük cinsel organımız beyindir, çünkü cinsellikten alınan haz tamamen duygularımız ve düşüncelerimizle bağlantılıdır. Eğer kişinin cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri varsa, cinsel ilişkiden haz alması da zordur. Sağlıklı ve mutlu bir cinsellik için kişinin konsantre olması ve kafasının başka şeylerle meşgul olmaması gerekir. Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir.

  Cinsel işlev bozukluklarının temelinde cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerin yatar. Sadece vajinismusun değil neredeyse tüm cinsel işlev bozukluklarının temelinde kişinin kendisiyle, kendi bedeniyle, partneriyle ya da cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri yer alabilir. Genellikle vajinismusta neden cinsel birleşme ile ilgili çocukluktan itibaren duyulan yanlış bilgilerken, erken boşalmada her ilişkiye başlarken erkeğin kafasında var olan “ya erken boşalırsam” düşüncesidir.

  Şimdiye kadar toplum tarafından erkeğin kafasına yerleştirilmiş erkeklik ve cinsel güçle ilgili “penisin her zaman sert olması gerektiği, penisin sertliğinin erkekliğin simgesi olduğu, erkeğin her zaman cinsel ilişkiye hazır olması gerektiği” gibi olumsuz telkinler sertleşme sorununa neden olurken, yine kadının kendisi ve kendi bedeniyle ilgili olumsuz düşünceleri ve ilişki sırasında kendini rahat bırakamaması de orgazm olamamaya yol açabilir. Görüldüğü gibi aslında çoğu cinsel sorunun nedeni de yine beyindeki olumsuz düşüncelerdir.


  hürriyet


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Vajinismus ve tedavisi  Bilinç-dışında geçmişte yaşanmış ya da duyulmuş olumsuz bir olayın eşe istemeden yansıtıldığı vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Sorunun bilinç-dışı istek ve şartlı refleks ile ortaya çıktığından bu nedeni ortadan kaldırmak için bilinç-dışı süreçlerde zihinsel manevralar yapıp yeni olumlu şartlı refleks arkları oluşturmak gerekir.

  Önce özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından çiftin cinsel öyküsü alınır ve cinsel terapistin gerekli gördüğü durumlarda tam bir jinekolojik muayene yapılır. Ama vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması bile aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya sebep olabilir. Daha sonra bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için danışanların rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için cinsel terapiye geçilir. Çifte cesaretli olmaları, başaracaklarına inanmaları ve güvenerek sabırla beklemeleri konusunda telkinlerde bulunulur.

  Cinsel terapi sırasında çifte ayna tutma egzersizleri, idrar tutma egzersizleri, çatı kaslarını gevşetme ve kasma egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak egzersizleri, çubuklarla genişletme egzersizleri, sınırlı penis girişi egzersizleri vb. “invivo duyarsızlaştırma”, “invitro duyarsızlaştırma” ve “pelvik taban rehabilitasyonu” öğretilir.

  Tedavinin birinci aşamasında invivo duyarsızlaştırmada hastanın kendi vücudunu tanıması için “dokunma ve okşama egzersizleri” ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı bir benzerini yaşaması hedeflenir. İnvitro duyarsızlaştırma da ise benzer durum hastanın kendi parmağı ile değil bazı cam tüpler, plastik kanüller veya eşinin parmağı ile sağlanır. Her ikisinde de amaç; vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, ilişki sırasında yaşanan panik atağın küçük bir benzerinin oluşturulması ve bununla başa çıkmayı öğrenmeyi sağlamaktır.

  Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Bu duyarsızlaştırmayla paralel olarak hastanın pelvis kaslarını tanımasını ve onlara hakim olmasını sağlayan Kegel Egzersizleri de yapılır. Cinsel terapide eşten gelen ruhsal destek çok önemlidir. Tedavinin ikinci aşamasında ise ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulur. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda ilaç tedavisi de uygulanabilir. Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

  Son olarak uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı % 95 -100 dür.

  Vajinismus ve Gevşeme Egzersizleri;

  Bu egzersizde önce duş alınır, eşle birlikte yatakta yan yana sırt üstü yatılır. Derin nefesler alıp verilir. Ayak uçlarınızdan itibaren sırasıyla boynunuza kadar tüm kaslar kasıp gevşetilir. Günde en az 20 dakika yapılmalıdır.

  Vajinismus ve Fantezi Modellemesi;

  Cinsel terapi döneminde her gece yatakta, uyumadan önce, gözler kapalı bir şekilde eşle cinsel birliktelik hayal edilir, buna “fantezi modellemesi” denir. Hayalin gerçekmiş gibi yaşanması önemlidir.

  Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri;

  Cinsel terapide danışan çiftin ve terapistin birlikte aşması gereken üç önemli tabu vardır.

  Bunlar;

  1-Vajene bir şey girmesi tabusu, (Kişinin kendi parmağını vajene sokması)

  2-Vajene bir başkasının bir şeyinin girmesi tabusu ve (Eşin parmağının vajene sokulması)

  3-Vajene penis girmesi tabusu.

  Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı bir benzerini yaşatmak ve bununla başa çıkmayı öğretmek için öncelikle hasta kendi parmaklarıyla egzersizlere başlar, daha sonra eşinin parmağı ile egzersize devam edilir. Parmak egzersizlerinde amaç; vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesidir. Parmak egzersizleri sıcak yumurtayı elde tutmaya benzer. Sıcak yumurta önceleri elde tutulamaz ve elden ele alınarak soğutulmaya çalışılır. Zamanla yumurta soğur ve ellerde yumurtanın sıcaklığına alışır. Yumurta soğudukça kişi rahatlar ve elini yanmaz. Sonunda yumurta soğur, kabuğu kırılır ve afiyetle yenir. Parmak egzersizleri de yumurtanın soğuması gibidir, kişi zamanla panik haline alışır ve yüzleştiği olumsuz duygularla baş etmeyi öğrenir. Sonunda yumurtanın afiyetle yenmesi gibi cinsel ilişki de gerçekleşir.

  Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Parmak egzersizlerine geçmeden önce vajinanın nasıl bir organ olduğunun görülmesi için bir ayna karşısında incelemesini içeren ayna tutma egzersizleri yapılır. Daha sonra cinsel terapist tarafından çifte vajinanın çok küçük olduğu konusundaki korkunun hayal ürünü olup gerçeklere dayanmadığı, vajina duvarlarının son derece esnek olduğu, buradan doğum sırasında bir bebeğin kafasının çıkabildiğine göre penisinizin de kolayca geçebileceği izah edildikten sonra, “egzersiz sırasında herhangi bir aşamada rahatsızlık hissederseniz bir sonraki aşamaya geçmeyin ve neyin rahatsızlık verdiğini anlamaya çalışın”, “vajinal kasların sıkıştığını hissettiğinde biraz ara verin” önerilerinden sonra aşağıdaki “parmak egzersiz programı” uygulanır. Bu program kendi parmaklarıyla bireysel ve eşinin parmaklarıyla eşli egzersizi şeklinde iki aşamadan oluşur. Bireysel Parmak Egzersizi kadın için en zor olanıdır, fakat bunu bir kez başarırsa, diğer aşmalar daha kolay gelişecektir.

  Bireysel Parmak Egzersizleri;

  1-Parmak egzersizi öncesi gevşeme egzersizi yapın. Egzersiz boyunca da gevşek olmaya ve gevşekliği korumaya çalışın.

  2-Öncelikle bebek yağını elinize ve vajinanıza sürün. Bir elinizle klitorisinizi bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle göğüslerinizi veya hoşunuza gidecek bir başka bölgenizi okşayın.

  3-Uyarıldığınızı düşündüğünüzde vajeninize deliğine dokunun. Parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.

  4-Sulanma olduğunda iyice kayganlaştırılmış serçe parmağınızın ucunu ilk boğuma kadar sulanmış vajeninize sokun. Kendinizi rahat ve gevşemiş hissedene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.

  5-Rahatsanız ikinci boğuma kadar sokun. Yine bir süre bekleyin ve daire hareketi yapın.

  6-Hala rahatsanız tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın. Hiç rahatsızlık duymayana kadar egzersize devam edin.

  7-Aynı egzersizi daha kalın bir parmak olan orta parmakla tekrarlayın.

  8-Aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra eşli egzersize geçin.

  Eşli Parmak Egzersizleri;

  1-Egzersiz öncesi eşinizle birlikte gevşeme egzersizi yapın.

  2-Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.

  3-Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle eşinizin göğüslerini veya hoşuna gidecek bir başka bölgesini okşayın.

  4-Uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.

  5-Sulanma arttığında işaret parmağınızı ilk boğuma kadar eşinizin vajenine sokun. Eşiniz kendini rahat ve gevşemiş hissedene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.

  6-Eşiniz rahatsa ikinci boğuma kadar sokun. Yine bir süre bekleyin ve daire hareketi yapın.

  7-Hala rahatsa tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın.

  8-Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen kasları sıkıp gevşetmesini isteyin. Parmağınızın sıkıldığını hissedin. Eşinizin de parmağınızı sıktığında içinde hissetmesini isteyin.

  9-Sonra parmağınızı çok yavaşça ileri geri hareket ettirin ve hızınızı eşinizi rahatsız etmeyecek kadar arttırın.

  10-Daha sonra aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra penis egzersize geçin.

  Birkaç hafta yapılan parmak egzersizlerinden sonra sınırlı penis girişi egzersizine geçilir. Sınırlı penis girişi egzersizinde kadının tamamen uyarılmış olmasından ve ekstra kayganlaştırıcı kullanıldıktan sonra, onun istediği kadar yavaş ve nazik olarak hareket etmesine imkan veren kadının üstte olduğu pozisyon seçilir. Başlangıçta fazla sert girmeyip penisin vajinasında bulunmasından kaynaklanan duygulara alışması sağlanır. Bu amaçla önce penis başı vajenin içine yerleştirilir.

  Sınırlı Penis Girişi Egzersizleri;

  1-Egzersiz öncesi eşinizle birlikte gevşeme egzersizi yapın.

  2-Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.

  3-Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belli bir ritimde ve basınçta okşayın. Diğer elinizle eşinizin göğüslerini veya hoşuna gidecek bir başka bölgesini okşayın.

  4-Uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin etrafında daire hareketleri yaparak uyarıya devam edin.

  5-Sulanma arttığında sırt üstü yatın. Eşiniz üste dizleri bedeninizin her iki tarafında olmak üzere diz çökmesini sağlayın.

  6-Eşiniz rahatsa penis başını biraz aşağı doğru indirerek vajenin girişine yerleştirin.

  7-Hala rahatsa tamamını penis başını vajene sokun, bekleyin.

  8-Herşey yolundaysa eşinizden kalçasını ileri doğru hareket ettirerek penisinizi tamamen içine almasını isteyin ve yine bekleyin.

  9-Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen kasları sıkıp gevşetmesini isteyin. Penisinizin sıkıldığını hissedin. Eşinizin de penisinizi sıktığında içinde hissetmesini isteyin.

  10-Sonra eşinizden kalça hareketleri ile çok yavaşça ileri geri hareket etmesini isteyin ve eşinize hızını kendini rahatsız etmeyecek kadar arttırması yönünde telkinde bulunun.

  11-Daha sonra aynı egzersizi her gün tekrar edin.

  Vajinismus ve Hipnoz;

  Son yıllarda vajinismus tedavisinde hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoz bir uyku değildir, aksine bir uyanıklık, farkındalık ve telkin alabilirliğin arttığı derin bir gevşeme durumdur. Bilinç açık olduğu için hipnoza girildiğinde istemediğiniz bir şey size yaptırılamaz. Vajinismusta hipnoz tek başına yeterli değildir. Önemli olan hipnozu hipnoterapiye çevirmektir. Bunun için hipnoz altında verilen telkinler, zihinsel ve imgesel uygulamalar ile endişe, korku ve kaygılar ortadan kaldırılır. Böylece cinsel ilişkinin ağrı ve acı olmadan olabileceğine dair inanç artar.

  Bu bağlamda; hipnoterapi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinç altına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir "farkındalık durumu" yaratılmakta ve bu sayede korku ve kaygıların azaltılması sağlanmaktadır. Ortalama 6 seans da hipnoz ile değiştirilmiş bilinç hali oluşturulur, var olan zihnin dirençleri ortadan kaldırılır ve bilinçdışı süreçlerde zihinsel manevralar yapıp yeni olumlu şartlı refleks arkları oluşturulan imgeleme teknikleri ile sonuca varılır. Bilinçdışı olaylar çözülür, şartlı refleks ile cinsel birleşme öncesinde anahtar işaretlerle rahatça kullanabilen gevşeme teknikleri öğretilir, kasılma gevşemeyle yer değiştirilir, cinsel birleşme ile ilgili imajinasyonlar yaşatılır, ruhsal istek ve orgazma ulaşma konusunda çift eğitilir.

  Vajinismus Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular;

  -Tedavi mutlaka eşle beraber olmalıdır.

  -Vajinismusun fiziksel bir nedeni olabilir ve bu nedenle kadının mutlaka cinsel terapi öncesi bir kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir.

  -Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi çifti dipsiz bir kuyuya doğru sürükler, umutlarını kırar, tedaviyi güçleştirir.

  -Tedavinin sonlarına doğru eşlerin arası açılmaya başlar ve sık sık kavga etmeye başlarlar.

  -Hasta çift yaklaşık 10-12 seans sonrasında sağlıklı bir cinsel hayata kavuşabiliyor. Tedavi süresinin uzunluğu ise genellikle 3 hafta ile 3 ay arasında sürüyor.

  -Vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmez. Çifte sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sunmak için tedavide iki aşama izlenir. 1. aşamada cinsel birleşmenin olmasını hedefleriz. 2. aşamada ise cinsel ilişkiden zevk alma ve orgazm olma teknikleri öğretilir.

  -Vajinismuslu hastaların yüzde 10 ile 15 i çok kolay tedavi edilir. Bu hastaların uyuşturucu krem veya pomat sıkılmış su ile oturma banyosu, belli pozisyonlar ve egzersizler ile bir veya iki seansta tedavi olabilirler.

  Vajinismus Tedavisini Yapacak Olan Hekimde Olması Gerekenler;

  -Vajinismus konusunda bol vaka tecrübesi olmalı,

  -İlgili, şevkatli ve anlayışlı olmalı,

  -Ukala olmamalı,

  -Hekim çifti yanında rahat hissettirmeli vb.,

  Vajinismus ve PC Kasları;

  Vajina girişinin etrafındaki çok güçlü kaslara, aşk kasları, vajina kasları, pelvik taban kasları ya da PC kas grubu denir. Üreme sistemi ve üriner sistem için kilit rol üstlenmişlerdir. Bu kaslar idrar tutmaya, cinsel birleşmeye, orgazma ve doğum sırasında bebeğin çıkmasına yardımcı olurlar. Bu kaslar üriner açıklığı, vajinayı ve anüsü bir çember gibi çevrelerler ve iskelet sistemine tutunarak, pelvic organları destekleyip tutarlar. Bu kaslar genellikle gevşek değildir. Bu kasların sıkılması cinsel birleşmeye engel olur. Cinsel terapide amaç bu kaslar üzerindeki bilinçli kontrolün öğrenilmesi ve koşullanmış refleksi sistematik olarak değiştirmektir.

  Vajinismusta Koruyucu Tedavi;

  Vajinismus ülkemizde batılı toplumlara göre daha yaygın bir sorundur. Ama çiftlerin “evlilik öncesi cinsel danışmanlık” hizmeti almaları koruyucu tedavide çok önemlidir. Evlilik öncesi cinsel danışmanlık için cinsel terapiste giden çiftlerde yukarıdaki tüm etmenler olsa da vajinismus olmaz. Korunmanın tek çaresi de budur. Ayrıca ergenlik dönemine girmeden genç kızlarımızın “ergenlik öncesi cinsel danışmanlık” hizmetlerinden faydalanmalarını da öneriyorum.

  Vajinismusta Hatalı ve Yanlış Tedaviler;

  Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığım, vajinadaki istem dışı kasılmaların aşamalı egzersizlerle ortadan kaldırılması ve rahatsızlığa yol açan psikolojik etkenlerin çözümlenmesi üzerine kurulu tedavi yaklaşımının yanında, tedavi adına yapılan hatalı uygulamalar da sıktır. Hatta absürdlük düzeyine vardığını düşündüğüm bazıları ise daha da kötü travmalara yol açabiliyor.

 3. #3
  Fırtına
  Guest

  Vajinismus ve tedavisi  İşte birkaç örnek;

  1-Hymenektomi yani kızlık zarının ameliyatla alınması: Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilişkisi yoktur. Kızlık zarının alınması var olan sorunu çözmez. Fakat meslek hayatım boyunca bir kez karşılaştığım ve çok nadir görülen bir durum olan kızlık zarının kalın olması gibi zar anormalliğine bağlı ağrı, acı veya kanama nedeniyle vajinismus gelişmiş ise, cerrahi bir yöntemle bu zarın kesilmesi yapılabilir.

  2-Genel anestezi altında cinsel birleşme: Bilindiği üzere genel anestezi sırasında vajinal kaslar gevşediğinden cinsel birleşmeye olanak vermeyen vajinal kasılmalar olmaz ve ilişki gerçekleştirilebilir. Ancak bu durum çözüm olmaz ve sonraki cinsel birleşmelerde aynı sorun yaşanır. Ayrıca çiftlerden birinin uyuşturulması, kendini bilmeden ilişkiye zorlanması, tıp etiğine, ahlaki yapımıza ve hatta çağdaş insana yakışmayan bir durumdur. Çünkü sevişmede ve cinsel ilişkide karşılıklı haz esasken bu durum bir nevi tecavüzdür.

  3-Vajinaya botoks uygulanması: Vajina ve çevresine kontrollü botoks enjeksiyonu yapılarak kasılmanın önüne geçilebildiğinin iddia edildiği bu tedavi yöntemi henüz gelişim aşamasındadır. Botoks vajina kaslarını geçici olarak felç eder ve böylelikle cinsel birleşme sağlanabilir. Ama kadının ağrıyacak, acıyacak, kanayacak vb. korkuları, cinsel birleşmeye karşı bilinçdışı direnci, geçmiş travmalarının etkileri olduğu gibi kalır. Bu durumda botoksun felç edici etkisine rağmen vajinismus devam edebilir veya botoks geçici olarak işe yarasa bile etkisi geçtiğinde vajinismus tekrar ortaya çıkabilir.

  4-Lokal uyuşturucu kremler ve pomadların ilişki öncesi vajinaya sürülerek kullanılması: Kadınların bilinçdışı korkularını ortadan kaldırmadığı için yararsızdır.

  5-Kadının cinsel ilişki öncesi alkol alması: Alkolün hafif alınması vajinismusa yol açan faktörleri ortadan kaldırmadığından ve fazla alınması ise sarhoşluk yaparak kişinin bilincini kaybetmesine yol açtığından yararsızdır.

  (-Cinsel ilişki öncesi sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçların birlikte kullanılması: Bu tür ilaçlar yararsızdır ve üstelik bazıları cinsel isteği azalttığı için cinsel ilişiki öncesi alınmaları normalde de tavsiye edilmez.)

  6-İlişki öncesi vajinaya buhar tutulması, sıcak su banyosu, lokal uyuşturucu krem veya pomat, ağrı kesici, sakinleştirici ve sıkıntı giderici ilaçların birlikte kullanımı: Sadece cinsel birleşme korkusu yaşayan ve vajinal kasılmaları olmayan kişilerde bazen işe yarayan veya geçici çözüm olabilen bu yöntem vajinismusta yararsızdır.

  7-Muayenehanede Gerdek: Vajinusmusun Türkiye’de pek çok evliliğin sona ermesine neden oldu ve maalesef bu konu çok istismar edildi. Hastalara iyileşeceksiniz denilerek olmadık şeyler önerilemez. Cinsel eğitim,cinsel danışmanlık ve cinsel sorunların tedavisi alanında çalışan farklı disiplinlerden gelen profesyonelleri bir arada tutmayı ilke edinmiş CİNSEL Tıp Enstitüsü olarak amaçlarımızdan biri de cinsel tedavilerin etik ilkelerinin oluşturulması ve istismarın önlenmesidir. Cinsel sağlık bilimi ile ilgilenenlerin yaptıkları mesleki uygulamaları için standartlar öneriyoruz, cinsel terapistin ve hastanın haklarını korumayı amaçlıyoruz. Çünkü etik kurallar, cinsel eğitim, danışmanlık, cinsel terapi ve cinsellik araştırma koşulları için gereklidir.

  Tüm üyelerimizden ve cinsel sağlık bilimi ile ilgilenenlerden etik kurallara her zaman uymalarını istiyor ve bekliyoruz. Bu nedenle tek seansta, kadına sakinleştirici, kas gevşetici ve ağrı giderici ilaçlar, kayganlaştırıcı ve lokal uyuşturucu kremler ve pomadlar verdikten sonra, hekimin telkinlerle çifti kendi muayenesinde, hatta gözetimi altında cinsel ilişkiye zorlaması başkanlığını yaptığım CİNSEL Tıp Enstitüsü tarafından Türk örf ve adetlerine uygun bulunmadığı ve tıbbi etik ihlal edildiği için kınanmış bir tedavidir. Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinde ve ABD’de doktorun gözü önünde cinsel ilişkiye girme ve sorunları yerinde tespit ederek çözmeyi içeren tedavileri uygulayan özel merkezler var, ama batı ile bir kültür ve anlayış farkımız var.

  Burası Türkiye.. Türk hekimleri olarak kendi toplumsal yapımıza, örf ve adetlerimize uygun tedavi yöntemlerini tercih etmeliyiz. Aksi durumlarda tedaviye muhtaç insanlarımız, cinsel sağlık bilimi ve bu tedavileri uygulayan profesyoneller zarar görebilir. Çünkü Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre; cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçası olan mahremiyet, duygusal ifade gibi temel insan ihtiyaçlarının doyumuna bağlıdır. Cinsel haklar özgürlüğe, onura ve her bir insanoğlunun eşitliğine dayalı evrensel insan haklarıdır. Cinsel haklar tanınmalı, teşvik edilmeli, saygı gösterilmeli ve toplumlar tarafından savunulmalıdır.

  Cinsel sağlık bilimi bu cinsel hakların tanındığı, saygı duyulduğu ve uygulandığı ortamlarda mümkündür. Her çeşit cinsel zorlama ve istismar cinsel özgürlüğün dışındadır. Cinsel mahremiyet hakkı, başkalarının cinsel haklarına müdahale edilmediği sürece cinsel yakınlaşma konusunda bireysel karar verme ve davranma hakkını içerir. Son olarak cinsel bilginin bilimsel açıdan etik araştırmalar sonucu elde edilmiş olması ve bütün sosyal seviyelerdeki kişilere uygun şekilde yayılması gerektiğini ifade eden bilimsel araştırmaya dayalı cinsel bilgi edinme hakkı asla muayenehanede cinsel ilişkiye teşvik olarak değerlendirilmemelidir.

  8-Tek Seanslık Tedaviler;

  Vajinismusta çiftler bu sorunu çözmeye tam olarak hazırsa, erken bir başvuru varsa ve derinlerde yatan ciddi bir patoloji yoksa, sorun “cinsel bilgilendirme ve danışma” ile kolaylıkla çözülebilir. Ama tek seanslık bir tedavide sorunu çözmek adına kadınlara kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, lokal uyuşturucu kremler verme, sıcak suda oturtma, vajene buhar tutma kadının var olan korkularını daha da arttırır. Çünkü kadının “çok ağrıyacak, canım yanacak, çok kanayacak, zar patlayacak, zar yırtılacak” vb. korkularına, “evet ağrıyacak ama biz ağrımaması için gerekli ilaçları size verdik” türünden telkin edici yaklaşımlar çok doğru değildir, hastayı üzmek ve korkutmaktan başka bir şeye yaramaz. Bu nedenle tek seanslık tedavileri tavsiye etmiyorum.

  Cinsel Terapist Helen Singer KAPLAN’ın “Resimli Cinsel Tedavi Kılavuzu” adlı kitabının ikinci baskısında vajinismusun tedavisi aşağıda anlatılmıştır;

  "Tedavi temel olarak koşullandırılmış vajinal tepkinin ortadan kaldırılmasından oluşur. Bu işlem, gevşemiş ve sakin koşullar altında, vajinal girişe kademeli olarak boyutu büyüyen nesnelerin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Hasta, fallus boyutunda bir nesneyi tolere edebildiğinde tedavi olmuş demektir. Bu inanılmaz derecede basit tedavi planı birçok vajinismik kadının vajinalarını kapatan basit koşullandırılmış bir refleks göstermemesidir. Bu kadınlar genellikle aynı zamanda cinsel ilişki ve penetrasyon konusunda fobiktir. Tedavinin koşullandırmanın giderilmesi bölümü başlamadan önce fobik kaçınmanın ortadan kaldırılması gerekir.

  Fobik olarak cinsel ilişkiden kaçınma halinin yönetilmesi için çeşitli teknikler vardır. Bunlar, mantıksız korkunun altında yatan bilinçsiz unsurların analitik bir şekilde yorumlanması, destek ve güven tazelemesi ve “korku duyguları ile baş başa kalmak konusunda” cesaretlendirme ve bu duygulara karşın penetrasyon girişiminde bulunma; ve sistematik olarak hassasiyetin giderilmesi ve hipnoz gibi davranışsal tekniklerdir. Genellikle analitik ve destekleyici yöntemlerin bir bileşimini uygularım. Vajinismusun oluşmasına neden olan orijinal kaynağı veya travmayı araştırmaya çalışır ve buna verilen duygusal tepkiyi ele alırım. Hızlı bir şekilde bu oluşumun ötesine geçerim ve sorunun burada ve şimdi görülen yıkıcı etkilerini incelerim ve hastanın bunun üstesinden gelmek amaçlı yapıcı ve rasyonel çabalarını desteklerim. Bununla birlikte, başkaları daha keskin davranışsal yaklaşımlar kullanmışlardır ve bunlar iyi sonuçlar vermiştir.

  İn – vivo hassasiyet giderme veya penetrasyon yalnızca kadının vajinal penetrasyon konusundaki fobik kaçınması ortadan kaldırıldıktan ve cinsel ilişki ile ilgili karmaşıklıkları, prosedür hakkında nispeten çatışmasız hale gelmesini sağlayacak kadar çözüldükten sonra başlatılmalıdır. Klinisyenler koşullandırmanın giderilmesi amacıyla vajinaya sokulacak çeşitli nesneler kullanırlar. Bazıları kademeli cam kateterlerin kullanımını önerirken diğerleri kauçuk, başkaları da tampon kullanmaktadır. Nesnenin doğasının ne olduğu koşullandırma amacı açısından önemli değildir. Ben, hastalar için duygusal olarak en kabul edilebilir yöntem olduğunu gördüğümden ve suni nesnelere göre terapatik dirençleri mobilize etmesi daha az muhtemel olduğundan, hastanın ve kocasının parmağını kullanırım.

  Prosedür;

  Hastaya yalnız başınayken bir ayna kullanarak vajinal girişini gözlemlemesi söylenir. İşaret parmağını vajinal girişe koyması ve parmak ucunun vajinal girişe sokulmasının ne hissettirdiğini görmesi istenir. Bu duygular ve bunların anlamları daha sonraki terapi seansında güven tazeleyici bir biçimde araştırılır. Buna ek olarak, hastanın bu süre içerisinde sahip olduğu herhangi bir hayal ve fantezi sıklıkla bilinçsiz güçlerin ortaya çıkartılmasında ve çözülmesinde yardımcı olur, bunlar bazı durumlarda koşullandırılmış refleksin ortadan kaldırılmasına hizmet eder. Hasta parmak ucunu sokabildiğinde, bir sonraki sefere tüm parmağını sokması söylenir.

  Daha sonra iki parmağını. Bazı durumlarda daha sonra kaplamasını çıkarmadan bir tamponu vajinal girişine sokması ve saatler boyunca tamamen rahatsız hissedinceye dek onu orada bırakması söylenir. Terapist koşullandırmanın giderilmesi işlemini hastayı, vajinasına bir nesne soktuğunda rahatsız edici bir anksiyete ve sıkılık hissedebileceği ancak acı hissetmeyeceği yolunda uyararak kolaylaştırabilir. Ancak ne anksiyete ne de gerginlik artacaktır. Aksine, bu duygulara bir süre tolerans gösterebilmesi halinde, bu duygular kaybolacak ve kısa zamanda penetrasyon sırasında mükemmel şekilde rahat olacaktır. Kadın parmaklarının ve / veya tamponun girişine rahat bir şekilde tolerans gösterebildikten sonra, koca prosedüre dahil edilir. Kocadan karısının vajinal açıklığını tam ışıkta incelemesi istenir.

  Daha sonra kadının kendi üzerinde daha önce gerçekleştirmiş olduğu prosedürü koca gerçekleştirir. Önce parmak ucunu vajinal girişine sokar. Daha sonra, kadın elini kontrol eder ve yol gösterirken, koca tüm parmağını vajinaya sokar. Başlangıçta parmağı vajina içerisinde hareketsiz tutar. Daha sonra nazikçe içeri dışarı hareket ettirir. Bunu iki parmakla yapar. Tüm bu süre içerisinde kadına penisle penetrasyon için bir girişimde bulunulmayacağının garantisi verilir. Kocanın vajinal oyun sırasında uyarılması halinde, çifte, erkeğin ekstravajinal olarak orgazm olmasını sağlayacak cinsel faaliyetlerde bulunmaları söylenir.

  İlk penis penetrasyonu önemlidir. Çift bu konuda önceden anlaşır. Koca erekte olmuş penisini kayganlaştırır ve kadın kendisine kılavuzluk ederken penetrasyon gerçekleşir. Koca penisini vajina içerisinde birkaç dakika boyunca hareketsiz tutar, daha sonra geri çeker. Çift bu zamanda ekstravajinal cinsel oyunları tercih edebilir veya etmeyebilir.

  İlk penetrasyon sonrasında, nazik ileri geri hareket ve daha sonra erkeğe doğru ileri geri hareket gerçekleştirilir ve genellikle bunun ardından hızlı bir şekilde orgazm gelir.

  Reaksiyonlar;

  Bazı kadınlar için hassasiyetin giderilmesi nispeten kolay bir prosedürken diğerleri son derece kaygılı olurlar. Anksiyete genellikle beklenir, genelde penis penetrasyonundan hemen önce görülür. Penetrasyon gerçekleştikten sonra, genelde anksiyetede önemli bir azalma olur. Spastik vajinal tepki koşullandırmasının giderilmesi yoluyla gerçekleştirilen tedavinin olumlu sonucu evrenseldir, ancak çiftin tedavi sürecini tamamlaması gerekir. Bununla birlikte, çiftin penetrasyonun mümkün hale gelmesi sonrasındaki cinsel fonksiyonları açısından, sonuçlar büyük değişiklikler göstermektedir.

  Birçok vajinismik kadının genellikle oldukça tepkisel ve aynı zamanda klitoral uyarı ile kolayca orgazma ulaşabilir olması bir sürpriz olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok kadın bu iyi tepkiye ilişkiye girebildikten sonra da devam eder. Hatta bazıları hızlı bir şekilde cinsel birleşme ile orgazm olabilmektedir. Bunlar için tedavi sona erdirilebilir. Diğer durumlarda, vajinismusun başarılı tedavisi kadında başka cinsel sorunların ve/veya kocada ereksiyon ve/veya boşalma bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur. Durum buysa, çift iyi bir cinsel fonksiyon yaşamadan önce başka tedavilere ihtiyaç duyulur."

  Vaginismus Hakkında Bilinmeyenler;

  *Vajinismus bir hastalık değil ailesel yani evli çifte ait bir problemdir. Kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle cinsel terapide bir tarafın diğerini suçlamaması veya anlayışlı olması öğütlenir.

  *Kişinin istediği kişiyle evlenememesi vajinismusa neden olmaz. “Başkasıyla evlenseydim yine de olur muydu?” sorusu hep akla gelir. Ama bu sorunun eşlerle bir ilgisi yoktur. Hatta evlenmeden önce uzun yıllar flört eden çiftlerde evlenince bu sorunu yaşayabilir.

  *Cinsel terapide başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye inançlarını yitirmemeleridir.

  *Genel anestezi altında ilişkiye girilmesi, alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girmesi, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

  *Kızlık zarlarının çok kalın olması, bilinenin aksine, vajinismusa yol açmaz.

  *Bu rahatsızlık ilk cinsel ilişki de ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar normal bir işlevsellikten sonra da ortaya çıkabilir.

  *Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çitlerde daha sık olarak görülmektedir.

  *10-15 yıldır evli olup halen ilişkiye giremedikleri için boşanan veya evliliklerini bu şekilde kabullenip “aseksüel” olarak yaşayan çiftlerin sayısı az değildir.

  *Bir partnerle yaşanan sorun başka bir partnerle ortaya çıkmayabilir.

  *Eğitim, kültür ve sosyal seviye ile ilgili değildir. Sadece cahil insanlarda olmaz, üniversite mezunu çiftlerde görülebilir.

  *Ülkemizde cinsel sorunla başvuran kadınların en büyük grubunu oluşturmaktadır.

  *Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80’i ve eşlerinin yüzde 90’ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.

  *Vajinismuslu kadınların yüzde 57’si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15’i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28’i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

  *Vajinismuslu kadınlar genellikle giriş dışındaki cinsel aktivitelerden oldukça zevk alırlar ve ön sevişmeyle orgazm olabilirler.

  *Vajinismuslu çiftleri bu problemin yalnızca kendilerinde var olan garip bir sorun olduğunu düşünüp hekime başvurmazlar. Öncelikle çözümü büyü yapılmasıyla bağlandıklarını düşünerek tıp dışı alanlarda ararlar, sonuç başarısızdır.

  *Vajinismus sadece cinsel ilişkiye değil, muayene ve tampon gibi bazı durumlara da müsaade etmez.

  *Hemen bütün yaş grubundaki kadınları etkileyebilir.

  *Görülme sıklığı her 100 kadından ikisinde bu duruma rastlanıldığıdır.

  *Vajinismusda yeterli istek veya ıslaklığın sağlanamaması söz konusu değildir.

  *Vajinismuslu hastalar ailelerden gelen "neden hala çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki eleştiriler ile boğuşmaktan sıkıldıkları için bir cinsel terapiste baş vururlar.

  *Bazen vajinismus bir koruma davranışı olarak ortaya çıkabilir. Daha önceki deneyimlerinde incitilmiş kadınlarda, cinsel ilişkiden kaçmak amacı ile vajina kaslarının kasılması ortaya çıkabilir.

  Son olarak; vajinismus hastalarına önerim;

  “Yalnızca tedaviye başlamayı isteyin. Bir cinsel tedavi merkezine başvurmakla tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.”


  Dr.Cem Keçe'nin makalesi

 4. #4
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Vajinismus kâbusundan korkmayın!  Yüzde 100 tedavisi var!


  Bir erteleme ve kaçınma hastalığı olan vajinismus nedeniyle çiftlerin yanlış tedavilere yönelmeleri çözüm sürecini aksatabiliyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nden (CİSED) yapılan açıklamaya göre, vajinismus çaresiz değil.

  Sebebi ne olursa vajinismusun tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; “Cinsel hayatın penis-vajina birlikteliğini içermemesi, sağlıklı olmaması kişinin ruh sağlığını bozabilir, günlük hayatını ve tüm ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Aldatma, duygusal ve fiziksel şiddet, saygısız davranışlar, duygusal tatminde azalma, herkesin rahatça girdiği cinsel ilişkiye “biz nasıl giremiyoruz veya neden biz?” şeklindeki suçluluk, eksiklik hissi, utanç duyma, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı, bunaltı, sıkıntı, umutsuzluk, çaresizlik, gibi durumlar da vajinismustan kaynaklanabilir.

  Bunalım ve sıkıntıya düşen çift kendilerine ve birbirlerine güvenlerini yitirebilir. Bu nedenle vajinismus tedavisindeki en önemli faktör çiftin kendilerine, cinsel terapistlerine ve uygulanan tedavi yöntemlerine karşı hissettikleri güvendir. Çünkü mutluluğu yakalamak çok zor değildir, mutluluk, tedavi kararının sağlıklı alınmasına ve başvurulacak cinsel terapistin doğru seçimine bağlıdır. Unutulmamalıdır ki, vajinismusun %100 tedavisi vardır ve cinsel terapidir, başlangıçta zor gibi görünen yol, içine girildiğinde en kolay ve en keyif veren yol olabilmektedir.” dedi.


  haberturk

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Görmezden gelinen hastalık!  Türkiye'de her 10 çiftten birinde vajinismus var!


  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, Türkiye'de her 10 çiftten birinde vajinismus hastalığının görüldüğünü bildirdi.

  Canatar, yazılı açıklamasında, vajinismusun tüm dünyada kadın doğumcular ve ruh sağlığı bilimcileri tarafından sıkça karşılaşılan bir cinsel sorun olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de her 10 çiften birinde vajinismus hastalığının görüldüğünü belirtti.

  Çiftlerin vajinismus sorunu karşısında önce büyük bir üzüntü ve çaresizlik yaşadıklarını ve bu sorunu en yakın çevrelerinden bile sakladıklarını ifade eden Canatar, sorunun genellikle ya görmezden gelindiğini ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek bir cinsel terapiste başvurma kararının sürekli ertelendiğini kaydetti.

  Kişinin günlük hayatını ve tüm ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek olan hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kişinin ruh sağlığının bozabileceğini vurgulayan Canatar, açıklamasında, ''Kişide aldatma, duygusal ve fiziksel şiddet, saygısız davranışlar, duygusal tatminde azalma, suçluluk, eksiklik hissi, utanç duyma, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı, bunaltı, sıkıntı, umutsuzluk, çaresizlik gibi durumlar da görülebilir'' ifadelerini kullandı.

  Canatar, hastalığın tedavisi için çiftlerin cinsel terapi için uzmana başvurmaları gerektiğini bildirdi.

  AA

 6. #6
  Banned

  Üyelik tarihi
  Mar 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Vajinismus nedir? Vajinismus tarifi

  Vajinismus cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde kadınlardaki kontrol edilemeyen vajinal kasılmalara bağlı olarak cinsel birleşmenin tam olarak gerçekleşememesi durumudur.

  Dünya Sağlık Örgütü de vajinismusu: “Kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine yabancı bir cismi alamaması olarak tanımlıyor. Bu yabancı cisim ilişki sırasında partnerinin penisi, ilişki haricinde de vajina içine parmak, fitil, tampon olabilir’ şeklinde tarif ediyor. Gerçekten de vajinismus hastalarının hemen hemen tamamının ortak kaygılarından birisi kendi genital alanları ile hiçbir şekilde barışık olmamaları.

  Vajinismus belirtileri neler?

  Vajina içine fitil, tampon veya parmak sokamamak, jinekolojik muayeneler sırasında aşırı kaygı yaşamak; örneğin vajinal ultrasona girememek, smear testi yaptıramamak vajinismus belirtileri içerisinde yer alıyor. Hatta vajinismus hastalarının büyükçe bir kısmının hayatları boyunca hiçbir zaman kendi genital alanlarına bakmamış, dokunmamış olduklarını itiraf etmektedirler.
  Ankara Hera Kadın Sağlığı’ndatedavi gören hastaların bir kısmı, banyoya bile iç çamaşırlarını bile çıkartmadan girdiklerini tarafımıza ifade ediyorlar. Kendi cinsel organlarını görmek, dokunmak onlar için zul geliyor.

  Eskiden de vajinismus var mıydı?

  2003 yılından bu yana Ankara / Kavaklıdere’de başta vajinismus olmak üzere, kadın ve erkeklerdeki cinsel sorunlar üzerine ağırlıklı olarak çalışmaktayız. web sitemizde de detayları belirtildiği üzere, tarafımıza başvuran hastalarımızın ortak sorularından birisi de vajinismusun daha önceden de görülüp görülmediğidir.

  Vajinismus hastalarının pek çoğu, bu çok tuhaf rahatsızlıklarını etrafta dile getiremiyor, kimseyle paylaşamıyorlar. Bu nedenle aslında oldukça sık görülen bu cinsel sorun herkesten gizleniyor. Özellikle de medyada kendisine yeterince yer bulamadığından ötürü pek fazla duyulmuyor.

  Sorunu yaşayanlar, ancak böyle bir problemle karşılaştıktan sonra araştırarak kendilerindeki bu problemden haberdar olabiliyorlar. Hâlbuki; ilk defa 1861 tarihinde ‘Sims’ isminde bir bilimadamı tarafından bilimsel olarak tanımlanan bu sorunun tarihsel kayıtlardaki yeri 11. yüzyıla kadar iniyor.

  Cinsel sorunlarda internet en etkili araştırma yolu!

  İnternet kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaşıyor. Özellikle çiftler kimseyle paylaşamadıkları cinsel sorunlarında interneti önemli bir rehber olarak görüyorlar. İnternet siteleri, facebook, twitter gibi sosyal medya araçları, forumlar, dijital medyada yer alan makaleler ve internet kütüphaneleri artık insanlar için önemli kaynaklar sunuyor.

  Vajinismus hastaları yalnız değil!

  Vajinismus tüm dünyada görülen global bir sorun. Özellikle kapalı toplumlarda, Müslüman ülkeler daha sık olarak izleniyor. Cinsel problemler ile kliniklerde tedavi gören hastaların % 5 ile % 47 ‘sinin nedenini vajinismus sorunu oluşturuyor. Bu aradaki farkı da kültürel nedenler oluşturuyor.

  Vajinismusta profesyonel destek şart!

  Vajinismus sorunu ancak cinsel terapi yöntemleri ile çözüme kavuşmaktadır. Geçen zaman, tedaviyi ertelemeler sorunun büyümesine, ‘negatif koşullanma’ ile ‘öğrenilmiş çaresizlik’ durumunun ortaya çıkmasına ve ciddi ailesel problemlere zemin hazırlar.
  web sitesinde de detayları anlatıldığı üzere, 2003 yılından bu yana Hera Klinik’te tedavi göre 2500 vajinismus hastasından 50’sinin kendisi doktor. İçinde jinekolog hekimler var. Bu durum vajinismusun herkeste ortaya çıkabilecek bir cinsel sorun olduğu ve herkes için profesyonel desteğin şart olduğunu gösteriyor. Sorunu önemsemek, bir hastalık olarak görmek, bir an önce tedavi girişimlerinde bulunmak çiftler açısından bu yüzden çok önemli. Profesyonel desteği reddeden çiftlerde evlilik sorunları gittikçe artarak, evliliği bazen geri dönüşümü olmayan bir yola sokabiliyor.

  Vajinismus için yardım almaktan çekinmeyiniz!

  Hastaların kendilerine ‘çok garip’ gelen bu cinsel sorunları için yalnız olmadıklarını bilmeleri, problemlerinden asla utanmamaları ve son derece detaylı bir araştırma yaparak kendileri için en uygun bir cinsel sağlık merkezine ulaşmaları çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki; tedaviye başlamak bile bitirmenin yarısıdır.

  3 günde vajinismus tedavisi mümkün!

  Vajinismus sorunu, bilimsel yöntemler ve etik değerler ışığında tedavisi mümkün olan bir cinsel sorundur. Günümüzde yoğunlaştırılmış bir vajinismus tedavi programı ile ortalama 3 gün içerisinde kalıcı çözüme ulaşmak hayal olmaktan çıkmıştır.

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2018
  Mesajlar
  5
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  teşekkürler bilgi iiçin

 8. #8

  Üyelik tarihi
  Jan 2019
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  teşekkürler bilgi için


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş