Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  Fırtına
  Guest

  Göz kapağı üzerindeki kabarık sarı lekeler genelde kolesterolden oluşuyor

  Sponsor Bağlantılar

  Göz kapağı üzerindeki kabarık sarı lekeler genelde kolesterolden oluşuyor. Danimarka'daki araştırmacılara göre bu da söz konusu kişide kalp krizi ve diğer hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

  İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'ın internet sayfasında yayınlanan araştırmada göz kapaklarında tıbbi adı "ksantelazma" olan kabarık lekeler bulunan hastaların kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 48 daha fazla olduğunu gösterdi.

  Çoğunlukla kolestrolden oluşan ksantelazmanın, vücutta başka yağ birikiminin de göstergesi olabileceği belirtiliyor. Kalp doktorları bulguların kalp krizi riski taşıyan hastaların belirlenmesine yardımcı olabileceğini kaydediyor. Danimarka'nın Herlev hastanesindeki araştırma ekibi 1970'lerde 12.745 hastayı izlemeye başlamıştı.

  Araştırmanın başlangıcında hastaların yüzde 4.4'ünde ksantelazma bulunuyordu. 33 yıl sonra hastalardan 1872'si kalp krizi geçirdi, 3699'u kalp hastası oldu, 8507'si de öldü. Ksantelazmanın kalp krizi riskini arttırdığı, işte bu verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıktı. Ksantelazma yağ birikimine işaret ettiği için felce ve kalp krizine yol açabilecek damar tıkanıklığı riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.

  Araştırmacılar bu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kolestrolü azaltmaya yönelik tedavi görmeleri gerektiğini belirtiyor.


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Çizgiler kalbin habercisi!

  Sponsor Bağlantılar

  Danimarka'daki araştırmalar, göz kapaklarındaki sarı çizgilerin kalp krizi ya da başka hastalıkların göstergesi olabileceğini ortaya koydu.

  Uzmanlar, ''ksantelazma'' (göz kapağı derisindeki kabarıklık ya da sarı renkli lekeler) hastalarının kalp krizi geçirme riskinin normal insanlara göre yüzde 48 daha fazla olduğunu açıkladı. Tıp dergisi BMJ'nin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, çoğunlukla kolesterol probleminden kaynaklanan ksantelazmanın, vücudun çeşitli bölgelerindeki yağlanma artışına işaret edebileceği belirtildi.

  Danimarka'daki Herlev Hastanesi'nden uzmanların yürüttüğü araştırma kapsamında, yüzde 4,4'ü ksantelazma hastası olan 12 bin 745 kişi 1970'li yıllardan itibaren izlenmeye başlandı. Araştırmanın başlangıcından bu yana geçen otuz yılın sonunda, bu kişilerin bin 872'sinin kalp krizi geçirdiği, 3 bin 699'unun kalp hastalığına yakalandığı, 8 bin 507'sinin ise öldüğü tespit edildi.

  Veriler, göz çevrelerinde sarı izler taşıyan kişilerin en yüksek riskle karşı karşıya olduğuna da işaret ediyordu. Göz kapaklarında sarı lekeler bulunan katılımcıların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 48 daha fazla olduğunun gözlendiğini belirten uzmanlar, bu kişilerin bir kalp hastalığına yakalanmış olma ihtimalinin yüzde 39 daha fazla, ölmüş olma ihtimalinin ise yüzde 14 daha fazla olduğunu kaydetti.

  Ksantelazma hastalarının, vücutlarında kolesterol depolamaya daha yatkın olduğunu belirten uzmanlar, önümüzdeki 10 yıl içinde ksantelazma hastası her 5 kadın ya da erkekten birinin kalp hastalığına yakalanma olasılığının bulunduğunu vurguladı.

  Araştırmacılar, söz konusu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kötü kolesterolü düşürmek için tedavi olmaları önerisinde de bulundu.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta)
  By Fırtına in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-12-2012, 00:16:52
 2. Görme ve bedensel engelliler için kılavuz yol yapacaklar.!
  By gülümse_hayata in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16-07-2011, 14:01:46
 3. Gözde sarı noktaya tedavi olanağı
  By Fırtına in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-02-2011, 15:55:25
 4. Bıngıldağın çökük ya da kabarık olması hastalık habercisi
  By gülümse_hayata in forum Çocuğum ve Ben
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-01-2011, 10:45:09
 5. Depresyon Tedavisinde Kullanılan Sarı Kantaron
  By Halil Yılmaz in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-09-2010, 23:37:04

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş