Hazımsızlık, şişkinlik, geğirme, mide yanması,midede ağrı, karın bölgesinde rahatsızlık, bulantı, kusma, kilo kaybı, kilo artışı gibimide şikâyetleri, erişkin nüfusun neredeyse tamamında görülüyor. Türkiye’de hastaneye yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 15’i,mideye ait olduğu düşünülen şikâyetler nedeniyle gerçekleşiyor. Doç. Dr. Serdar Akça, “Hastalar mideyle ilgili olarak en çok karın ağrısı ve hazımsızlık şikâyetleriyle doktora başvuruyor” diyor.

HASTALIKLAR VE BAŞLICA BELİRTİLERİ
En sık rastlanan mide rahatsızlıkları arasında ülser, reflü ve gastrit bulunuyor. Mide stromal tümörleri ve dumping sendromu gibi hastalıklar da ender görülen mide rahatsızlıkları arasında yer alıyor. Mide hastalıkları ile ilgili olan ağrı genellikle üst karın bölgesinde hissediliyor. Yanıcı veya kazınma hissi şeklinde görülebildiği gibi, bazen de dolgunluk hissi yaşanabiliyor. Doç. Dr. Akça,mideyle ilgili başlıca hastalıkların, kendilerini hangi belirtilerle ele verdiklerini şu şekilde özetliyor:

ONİKİ PARMAK BAĞIRSAĞI ÜLSERİ: Oniki parmak bağırsağı ülserinde yanma ve kazınma hissi şeklinde ağrı görülüyor. Bu durum hasta açken artış gösterip, yemekle birlikte düşüşe geçiyor. Ağrı, hastayımide kazınması hissiyle uyandırabiliyor. Bu ülser, sigara içenlerde ve erkeklerde daha sık görülüyor. ‘Peptik ülser’ olarak da adlandırılanmide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri, mevsimsel dalgalanma gösteren ve bahar aylarında daha fazla görülen rahatsızlıklar. Bu artışın, çevresel nemve ışık faktörlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ülser olmadan hazımsızlık çeken bir grup hastada isemevsimsel gıda tüketiminin (bahar aylarında daha fazla tüketilen çiğ sebze vemeyvenin) hazımsızlığa yol açtığı ileri sürülüyor. Peptik ülser genç erkekleri daha fazla etkilerken, ağrı kesici kullanan orta yaş üstü kadınlar da risk altında bulunuyor.

GASTRİT: Özellikle bazı yiyecekler tüketildikten sonra ortaya çıkanmide yanması,midede ekşime, gaz ve şişkinlik şikâyetleri daha çok gastritte ortaya çıkıyor. Gastrit tanısında biyopsinin büyük önemi var. Gastrit her yaşta görülebiliyor ve cinsiyet ayırt etmiyor. Ancak ağrı kesici kullananlarda görülme sıklığı artıyor.

ÜLSER: Acıkınca artan,midede yanma ve kazınma hissi ile ortaya çıkan ağrı ülsere işaret ediyor. Ülser hastaya çok sayıda rahatsızlık verip;mide kanaması,midede delinme gibi şikâyetlere yol açıyor. Bu hastalık, doğru tanı ve tedaviyle engellenebiliyor.

REFLÜ: Kişinin yemekten sonra veya öne doğru eğildiğinde yediklerinin ağzına gelmesi ya da göğüs arkasında yanma hissetmesi, reflü hastalığını düşündürüyor. Reflü, çok yaygın ve masumbir hastalık olarak görülürken; kontrol altına alınamayan bir grup hastada, özellikle yemek borusununmideyle birleştiği yerde, kanser riskinde artış söz konusu olabiliyor. Bu sorunun fark edilerek önlenmesimümkün. Reflü hastalığı her yaşta görülmekle birlikte yeni doğan bebeklerde, kilo fazlası olanlarda ve 40 yaşını aşmış kişilerde daha fazla gözleniyor.

BESLENME ÖNERİLERİ
Uzun zaman aç kalmayın, az ve sık yemek yiyin, yemeklerinizi iyi çiğneyin.
Tahıl tüketiminizin (ekmek, makarna, pirinç, patates, vb.) yeterli olmasına dikkat edin.
Tereyağı ve kuyruk yağı gibi doymuş yağlar yerine zeytinyağı gibi doymamış yağları tercih edin.
Aşırı miktarda kırmızı et tüketmeyin. Protein ihtiyacınız için tavuk, balık ve kurubaklagil yiyin.
Yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketin.
Şekerden, şekerli içeceklerden ve şerbetli tatlılardan uzak durun.
Tuzu azaltın.
Kızartma ve mangaldan kaçının. Haşlama yiyeceklere ağırlık verin.

CEYDA ERENOĞLU- GAZETE HABERTURK- HT MAGAZİN