Uzun süre yatmak zorunda kalan hastalarda görülmesi olası olan bası yarası pansumanından bahsetmek istiyorum. Hijyeni, bakımı oldukca önemli olan bu bası yaraları biraz dikkatsiz davranış neticesinde çok ciddi boyuta giderek iyileşme sürecide oldukca uzun sürebilir. Bundan dolayı büyük özen gösterilmesi gereken bir sorun olduğunun altını çizmekte fayda görüyorum.


psore9.jpg

Öncelikle üzerinde durulması gereken iki husus vardır...
1-Bası yarası pansumanı nasıl yapılmalıdır?
2-Bası yarası pansumanı hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Bası yarası oluştuğu fark edildiği zaman yara bakımı yapılmaya başlanmalıdır. Enfekte olmayan başlangıç aşamasındaki yüzeysel yaralarda serum fizyolojik veya ringel laktat ile yara temizlenmelidir. Topikal anti bakteriyal pomadlar veya iptelizan pomadlarla yada transparan yarı geçirgen sentetik yara ürünleri kullanılarak yara pansumanı yapılabilir.

Deri bütünlüğünün tam katlı olarak etkilendiği daha derin bası yaralarında enfeksiyon varsa antiseptik vatikon gibi solisyonlarla özel yara bakım ürünleri veya pomadlar kullanılmaktadır.

Yaranın enfekte ve akıntılı olduğu dışkılama sırasında kirlendiği durumlarda pansuman sıklığı mümkün olduğunca örneğin günde 2-3 kez arttırılarak yapılmalıdır.

Pansumanla yara bakımı yapılmasına ilgili alanın basıdan uzak tutulmasına rağmen,yara iyileşmiyor hatta büyorsa mutlaka hekim tarafından değerlendirilmelidir. Ölü dokuların cerrahi olarak çıkarılmaları yani debridman yapılması,antibiyotik kullanılması gerektiğinde yara etrafındaki sağlıklı dokularda kullanılarak onarımının yapılması için bir plastik cerrah tarafındanda değerlendirilmesi gerekmektedir.