Like Tree11Beğeni

Konu: Skolyoz hakkında soru ve cevaplar

 1. #11
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  aslında ellerinden geliyo 1 ayda 3 hasta ameliyatı ne demek böyle devam ederlerse dünyadaki engelli oranının nasıl düşmesini beklerler doktorlar yeminlerini para içinmi ediyo fakirler ameliyat olamazmı bu kadar yüksek para istiyolarsa onları vicdanlarıyla başbaşa bırakıyorum herşey para değil


 2. #12
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Merhaba GaRa_ GİZ,

  Çok geçmiş olsun arkadaşım. Düşüncelerine aynen katılıyorum maalesef doktorlar doktor olurken ettikleri HİPOKRAT yeminini paranın sıcaklığına kavuşunca unutabiliyorlar. Aslında bu dünyada her şey para demek değildir sözüne de aynen katılıyorum ama ne yazık ki öyle gerçekler var ki yaşanan kabustan beter.

  Rahatsızlığın için ameliyat olman gerektiğini aylar önce bu konuyu araştırırken okumuştum ve inan o zamanlar skolyoz konusunda bugüne kadar duyduğum en iyi isim hatta dünyaca ün yapmış olan doktor Prof.Dr. Azmi Hamzaoğlu idi. Benim de kalça protez ameliyatı olmam gerekliydi ben de ilk önce ona gittim ve bana harika bir isim önerdi ( kendisinin tkp uzmanlık alanı dışında olduğunu ilave ederek ) ama istediği ameliyat ücreti inan karşılayamayacağım uçuk bir ücretti. SSK nın geçtiği hastanelerden birinde ameliyat olmalıydım ve o kadar çok araştırdım ki bu konuda devlet hastanesine sığınmak yapabileceğim tek çareydi.

  Sana söyleyebileceğimi umarım dikkate alırsın arkadaşım. Özel hastaneler ve özel doktorlar tamamen zenginler için benim güzel kardeşim ve senin ameliyatın için en iyi seçenek devlet hastanelerini , eğitim ve araştırma hastanelerini sana en yakınından başlamak üzere iyice araştırman olacaktır. Bu ülkede devlet hastanelerinde çalışan çok ama çok iyi doktorlar da mevcut ve onlar bu mesleklerini gerçekten hipokrat yeminine sadık kalarak icra ediyorlar.

  Onlar iyi ki varlar...en yakın zamanda sen de doktor kimliğini haketmiş , konusunda uzmanlaşmış, önce insan sonra doktor olan bir hekime rastlaman umudumla...

  Sağlıcakla kal,
  GaRa_GiZ bunu beğendi

 3. #13
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  allahım verdigi gibide almasını bilir dünya malını nere kadar götürmeyi düşünüyolar kefenin cebi yokki götürsünler devlet hastahaneleri filan onlarda riski göze alamıyolar çok geçmiş olsun cnm allahım yardımcımız olsun
  Gazoz Agacı bunu beğendi

 4. #14
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Skolyoz Hastalığı ve Altında Yatan Sebepler  Skolyoz aslında bir hastalık değil, bir bulgu. Çeşitli hastalıklar skolyoza neden olabiliyor. Ayrıca altta yatan asıl hastalığa bağlı olarak farklı şekillerde ve omurganın farklı bölgelerinde oluşabiliyor. Aynı hastalığa bağlı skolyozda bile eğrilikler kişiden kişiye değişiyor. Skolyoz her hastada kendine has bir şekilde görülüyor, buna göre tedaviden alınan sonuç değişebiliyor.


  Skolyoz nasıl görülüyor?

  Vücuda arkadan bakıldığında normal omurga düz bir görünümdedir. Kişinin gövdesine yandan baktığınızda ise omurgada normal bir takım eğrilikler görülür. Göğsün üst bölgesinde normal bir kamburluk veya kifoz varken boyun ve omurganın alt bölgesinde içe doğru bir eğrilik vardır. Skolyozlu bir omurgaya arkadan bakıldığında ise yana doğru bir eğrilik görülüyor. Bu da kişiye yana doğru eğiliyormuş gibi bir görüntü veriyor. Bu durumun da kötü postür (duruş) ile karıştırılmaması gerekiyor. Skolyoz ile birlikte sık sık yan planda da değişiklikler görülebiliyor.

  Skolyoz ‘tek eğrilik içeren’ ve ‘çift eğrilik içeren’ omurga görüntüsüyle kendini gösterebiliyor. Skolyozlu omurga aynı zamanda kendi etrafında da dönüyor. Bu dönme sonucu vücudun bir yarısı yukarı kalkarak bir hörgüç görüntüsü oluşturabiliyor.

  Skolyoza neden olan hastalıklar hangileri?

  Skolyoza neden olan bir çok hastalık bulunuyor. Hastaların takipleri ve tedavileri de altta yatan hastalığa göre değişiyor. Skolyoz türleri ve skolyoza neden olan hastalıklar, görülme sıklığına bağlı olarak şöyle sıralanıyor:

  İdiopatik skolyoz: En sık görülen skolyoz tipi. Sebebi bugüne kadar aydınlatılamadığı için “idiopatik” yani ‘sebebi bilinmeyen’ şeklinde adlandırılıyor.

  Nöromusküler skolyoz: İkinci sıklıkta görülüyor, altta yatan bir sinir-kas hastalığı mevcut. Sinir hastalıkları beyin veya omurilikten kaynaklanabiliyor. Örneğin çocuk felci, serebral palsi, meningomyelosel, travmaya bağlı omurilik yaralanması ve felç olan çocuk hastalar. Kas hastalıkları, çocukluktan itibaren veya daha geç dönemde ortaya çıkabilen hastalıklar ( Örneğin, Duchenne hastalığı) da bu duruma örnektir.

  Konjenital skolyoz: Çocuğun anne rahminde gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Doğuştan başladığı için genellikle ilerleyici özelliği var.

  Nörofibromatozis: Kemik ve yumuşak dokuları tutan bu hastalığa sıklıkla skolyoz eşlik ediyor.

  Bunlar dışında romatizmal hastalıklar, bağ dokusunu tutan hastalıklar, omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları, metabolik hastalıklar ve sendromik genetik hastalıklar da skolyoza sebep olabiliyor. Bu hastalıklara sahip olan bireylerin skolyoz açısından sıkı takip altında olması gerekiyor.

  Skolyozun belirtileri nelerdir?

  -Bir omuz, diğerinden daha yüksekte olabiliyor.

  -Bir skapula (kürek kemiği), diğerine göre daha yüksekte ya da daha belirgin olabiliyor.

  -Kollar yanlara sarkıtıldığında, bir tarafta kolla gövde arasında daha fazla boşluk olabiliyor.

  -Bir kalça, diğerine göre daha yüksek ya da daha belirgin görünebiliyor.

  -Kafanın izdüşümü leğen kemiklerinin ortasına denk gelmeyebiliyor.

  -Hastaya arkadan bakıldığında ve omurgası yere paralel hale gelene kadar öne eğilmesi istendiğinde, sırtının bir tarafı diğerine göre daha yüksek görünebiliyor.( Hörgüç gibi görünüyor.)

  Skolyoz neden kaynaklanıyor?

  Yapılan tüm çalışmalara rağmen en sık görülen idiopatik (sebebi bilinmeyen) skolyoza neyin neden olduğu ortaya konamamış durumda. Skolyozun genetik kaynaklı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunuyor. Ancak tam bir genetik geçiş şekli tanımlanabilmiş değil. Genetik faktörler dışında, büyüme gibi çevresel faktörlerin de skolyoz gelişiminde etkili olabileceği düşünülüyor. Kötü duruş alışkanlığının, ağır çanta taşımanın ya da çantayı tek omuzda taşımanın skolyoz oluşturduğuna dair ise hiç bir kanıt bulunmuyor. Jimnastik gibi bazı spor dallarının skolyoz gelişme riskini arttırdığına dair bazı bulgular olmasına rağmen bunun aksini iddia eden bilimsel yayınlar daha fazla. Yani, herhangi bir spor dalının skolyoza neden olduğunu gösterir kuvvetli kanıta dayalı bir bilgi yok.

  Skolyozun tedavisinde hangi yöntemler kullanılıyor?

  Skolyoz tedavisinde gözlem-egzersiz, korse uygulaması ve cerrahi müdahale olmak üzere başlıca üç yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri şöyle anlatmamız mümkündür:

  Gözlem – Egzersiz: Hafif eğriliklerde hastanın düzenli muayeneler yapılarak gözlemlenmesi, bu arada egzersiz (Schroth yöntemi vb.) ve spor programlarına alınması uygun olabiliyor.

  Korse Tedavisi: İskeleti tamamlanmamış hastalarda orta şiddetli veya artmakta olan skolyoz için korse (ortez) tedavisi önerilebiliyor. Korseler, aktif iskelet büyümesi sırasında eğriliğin artmasını engellemek için karşı destek olarak görev yapıyor. Korseler omurgayı tamamen düzeltemiyor ve hastaların tahmini olarak en azından yarısında eğriliğin artmasına engel olamıyor. Korseden beklenen en iyi başarı, eğriliğin tespit edildiği derecede kalıp daha fazla ilerlemesinin ve cerrahi sınıra erişmesinin engellenmesi.

  Korse tedavisinin başarılı olabilmesi için şunları gerekiyor:

  Hasta hala büyürken konulan erken teşhis (Kız çocuklarında adet görmeden önce tespit edilen eğrilikler).

  Hafif ve orta dereceli skolyoz (20 ila 40 derece arası eğrilikler).

  Ortopedik cerrah tarafından düzenli muayene.

  Hastaya uygun yapılmış bir korse.

  Uyumlu bir hasta ve destekleyici bir aile.

  Egzersiz, dans eğitimi ve atletizmi içeren normal aktivitelere devam edilmesi ve doktor gözetiminde olmak şartıyla bu aktiviteler sırasında korseye ara verilmesi.

  Korsenin günde en az 20-23 saat kullanılması.

  Cerrahi Yöntem: Büyüme çağındaki bir kişi, gittikçe artan bir omurga deformitesine sahipse bu deformiteyi düzeltmek ve daha da artmasını engellemek için cerrahi tedavi gerekli. Büyümekte olan çocuklarda cerrahi tedavi gerektirecek eğriliklerin şiddeti 40 derece ve üzeri olarak belirtiliyor. Büyümesini tamamlamış kişilerde ise cerrahi kararı torasik (sırt bölgesi) eğrilikler için 45-50 derece üzeri ve lomber (bel bölgesi) eğrilikler için 40 derece üzerinde veriliyor. Ancak, eğrilik şiddeti dışında ameliyat kararını etkiyebilecek birçok faktör olabiliyor:

  Etkilenen bölgenin omurganın neresi olduğu.

  Skolyozun derecesi.

  Artmış veya azalmış kifozun varlığı.

  Ağrı (adölesanlarda nadir, erişkinlerde daha sık).

  Kalan büyüme potansiyeli.

  Hastanın dengesi.

  Kişisel faktörler.

  Cerrahi türleri nelerdir?

  Büyümesini tamamlamak üzere olan veya tamamlamış çocuklarda en sık yapılan cerrahi işlem enstrümentasyon, düzeltme ve kemik greftiyle yapılan posterior füzyondur. “Enstrümentasyon” sözcüğü düzeltilmiş omurgayı füzyon kaynayana kadar mümkün olduğunca normal bir dizilimde tutmak üzere kullanılan metal çubuklar, çengeller, teller ve vidalar için kullanılıyor. Halen büyüyen (genellikle 10 yaş altı) çocuklarda ise füzyon işlemi boy büyümesi, akciğer gelişimi ve omur gelişimini ciddi etkileyebileceği için füzyon işleminden mümkün olduğunca kaçınılıyor. Küçük çocuklarda füzyonsuz alternatifler (büyüyen çubuklar gibi) tercih ediliyor.

  Cerrahinin amacı güvenli olarak mümkün olabilen en fazla düzeltme yapılarak omurgayı bu şekilde dondurmak. Her cerrahinin beraberinde getirdiği riskler bulunuyor. Bu konuları ortopedik cerrah ile konuşmak gerekiyor.
  simurg19 ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

 5. #15
  Banned

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir?

  Skolyoz, omurganın bel ya da göğüs bölgelerinde rastlanan yana doğru eğrilmelere verilen hastalık ismidir. Hastalık tek başına görülebileceği gibi arkadan öne doğru eğrilik yani kifoz ile birlikte de görülebilir. 30 dereceyi geçen skolyoz seviyeleri en sık görülenlerdir. Türkiye’de skolyoz hastası olan 2,5 milyon civarında kişi vardır.

  Skolyoz (Omurga Eğriliği) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  Skolyoz vakalarında nedenler tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalar sonucunda bazı hastalıkların skolyozu tetiklediği öğrenilmiştir. Bunun dışında günlük hayatta vücudun yanlış kullanılması da hastalığa neden olabilir. Ağır çanta taşımak, ağır yüklenmek, duruş bozuklukları, çevresel etkenler, uzun süreli bilgisayar kullanımları vakaların görülmesinde altta yatan nedenler olarak kabul edilmiştir. Romatizmal hastalıklar, tümörler, omurga kırıkları, metabolik rahatsızlıklar, kemikte oluşan deformasyonlar skolyoz hastalığının oluşumunda risk faktörleridir.

 6. #16

  Üyelik tarihi
  Jun 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Merhaba ben annemin üzerine hesap açtım burada annem %36 skolyoz annem hastaneye gitti rapor almak için ama o ****** doktor annemin raporuna bir şeye gıcık kaptığı için %5 skolyoz yazmış ve annemin tekrar rapor alabilmesi için 1 yıl geçmesi lazımmış ve annem bu rapor yüzünden ameliyat olabilse bile olamayacak ve annemin her gün ağrısı şikayeti artıyor ben 14 yaşındayım şu an sizce ne yapayım annemin sinirleri bozuldu bu durum için her gün ne çektiğini ben biliyorum ve benimde sinirlerim bozuluyor ben şimdi bu doktoru şikayet edebilirmiyim şikayet için ne yapmam lazım söyleyin afedersiniz ama o piçi akillandirmak için hatta işinden etmek için ne yapmalıyım sizden tek bunun cevabını istiyorum o piç işinden olana kadar ben rahat etmeyeceğim


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş