1. #1
  Fırtına
  Guest

  Dr. Michele Lufino tarafından sunulan proje (Friedreich ataksisi)

  Sponsor Bağlantılar


  Michele Lufino ve Richard Wade-Martins

  Bu araştırma projesi, alfabetik sırayla adı geçen şu beş dernek tarafından fonlandırılmıştır;

  AISA (İtalya), Ataxia UK, BabelFAmily, FARA-Australasia, FARA USA.

  Dr. Michele Lufino tarafından anlaşılır dilde sunulan proje özeti;

  Friedreich ataksisi (FA) frataksin adı verilen bir proteinin vücuttaki seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. FA’nin sebebi hakkında bilinen, düşük frataksin seviyelerinin, frataksini kodlayan gendeki (FRDA), belirli bir 3 baz çiftlik dizilimde (GAA) 1700 defaya kadar tekrar edebilen bir mutasyona bağlı olduğudur. Bir çok varsayım tanımlanmış olsa da bu mutasyonun frataksin seviyelerini nasıl etkilediği halen tamamıyla açıklığa kavuşmamıştır. Anlaşılmayı bekleyen başka bir konu da, frataksinin hücredeki, anlaşılması bizi bir tedavi bulmaya yaklaştıracak olan rolüdür.

  Oxford Üniversitesi’ndeki laboratuvarımızda GAA mutasyonunun Freidreich ataksisinde gözlemlenen frataksin seviyelerindeki etkisinin aynısını gösteren hücreler ürettik. Bu hücreler, bunun yanında, FRDA her aktive edildiğinde ışık yayacak şekilde modifiye edildiler bu da frataksin seviyelerinin ölçümlerini kolay ve hızlı kılıyor.

  Amacımız bu hücreleri bilgideki eksik iki ana parçayı, yani GAA mutasyonunun patolojik mekanizmasını ve de daha önemlisi, frataksinin işlevini anlamakta kullanmak.

  İlk olarak ,bir proteinin hücresel üretimindeki ilk adım olan RNA sentezinde GAA mutasyonunun doğrudan etkisini inceleyeceğiz ve GAA mutasyonunun frataksin sentezini nasıl etkilediğini gözlemleyeceğiz. İkinci olarak, frataksin seviyeleri üzerinde etkisi olan mutasyonları bulana kadar, ürettiğimiz hücreleri rastgele mutasyona uğratarak frataksinin rolünü araştıracağız.

  Bu noktada, frataksinin hücredeki rolünde etkisi olan, yani etkinlikleri frataksin seviyelerini etkileyen genleri bulmuş olacağız. Bu çalışma bize GAA mutasyonunun frataksin seviyesini etkileme mekanizmasını daha iyi anlamamızda yardımcı olacak ve bu önemli proteinin hücresel görevi hakkında, yeni tedavi stratejileri geliştirmeye yarayacak olan daha fazla bilgi sağlayacak.


  kaynak


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Friedreich ataksisinin incelenmesinde hücre modelinin oluşturulması.!

  Sponsor Bağlantılar

  Michele Lufino ve Richard Wade-Martins

  Anlaşılır terimlerle Proje özeti – BabelFAmily için Dr. Michele Lufino tarafından hazırlanmıştır.

  Çeviren: Emrecan Özeler / Oxford, 15 Haziran, 2011

  Friedreich ataksisi (FA) frataksin adı verilen proteinin düzeylerindeki düşüşün neden olduğu bir hastalıktır. FA’nın nedeni hakkında bilinen, düşük frataksin düzeylerinin bunu kodlayan gende (FRDA) meydana gelen mutasyondan kaynaklandığıdır, özellikle de 3 baz çifti dizilişi (GAA) mutant FRDA geninde 1700 defa tekrarlanır. Bu mutasyonun frataksin düzeylerini etkileme biçimi, çeşitli hipotezler ortaya atıldığı halde tamamen netleşmiş değildir. Şu anda geliştirilme aşamasında olan çeşitli tedavi stratejilerine rağmen, mevcut durumda Friedreich ataksisinin tedavisi yoktur. Hastalık için olası ilaçları belirleyebilmek amacıyla, in vitro ortamda yetiştirilebilen ve GAA mutasyonunun frataksin proteini düzeylerine etkisini tekrar eden hücrelere ilişkin FA’nın insan hücresi modelini geliştirmek önemlidir. Laboratuvarımızda FRDA geninde GAA mutasyonunu taşıyan insan hücreleri oluşturduk ve bu mutasyonun Friedreich ataksisinde gözlemlenen frataksin düzeylerindeki düşüşün aynısına neden olduğunu gösterdik.

  Birçok araştırma ekibi frataksin geninin kısa ve suni türlerini kullanırken, biz FRDA genini insan kromozomlarında görüldüğü şekilde bütün uzunluğuyla kullandık, çünkü bu FA’ya neden olan mekanizmalara ilişkin daha ayrıntılı bilgi verecektir, mutant genlerde meydana gelenlere büyük ölçüde benzeyecektir. Gen etkinleştiğinde mutasyonun frataksin düzeylerini nasıl etkilediğini izlemek için her ışığın yanıp sönmesini kaydederiz, bu da frataksin düzeylerinin miktarını belirlemeyi hızlı ve kolay hale getirir. Bu birçok farklı molekülü etkili, tam ve nicel açıdan test etmemize olanak sağladığı için FA’nın yeni tedavi yöntemlerinin keşfi açısından önemlidir.

  Laboratuvarımızda geliştirilen insan hücresi modeli GAA mutasyonunun frataksin proteini düzeylerindeki değişikliği etkileyerek FA’ya neden olma mekanizması hakkında yeni bir araç sunmaktadır. Hedefimiz bu hücreleri Friedreich ataksisi için yeni tedavilerin, yani frataksinin hücredeki düzeylerini arttırabilen moleküllerin belirlenmesi ve izlenmesi amacıyla bir platform olarak kullanmaktır. İlk taramalarımızdan hücre modelimizde frataksini arttıran iki bileşik tespit ettik ve şimdi bu ilk elde ettiğimiz bileşikleri takip ederken aynı zamanda frataksini arttıran diğer bileşikleri de arayacağız.

  Önemli not - Bu çalışma Dr. Lufino tarafından yürütülen bir projenin parçasıdır ve BabelFAmily tarafından aşağıdaki kuruluşlarla birlikte finanse edilmektedir.. AISA (İtalya), Ataxia UK (İngiltere), FARA (A.B.D.) ve FARAA (Avustralasya)


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş