UZAY TERAPİSİ NEDİR

Tüm dünyada ve ülkemizde engelli çocukların maksimum fonksiyonel düzeye ulaşmaları, en üst düzeyde günlük yaşam aktivitelerinde başarılı olmaları, sağlıklı ve mutlu olmaları için biz fizyoterapistler, özel eğitimciler, çocuk gelişim uzmanları ve psikologlar birçok farklı rehabilitasyon ve eğitim yöntemleri üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.Temel amaç engeli çocukların yaşam kalitelini arttırmak, fonksiyonel ve motor becerilerini yaşıtlarına yakın bir düzeye gelmelerini sağlamak, gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen komplikasyonları ortadan kaldırmaktır.
Tüm akademisyenler ve bizler engelli çocuğun rehabilitasyonda ve eğitimde belirlediğimiz temel hedeflere ulaşmak için bir çok yöntemlerin birlikte kullanıldığı multidisipliner yaklaşımları benimsemekteyiz.Çünkü Özel bir uzay kıyafeti Dünya'ya spastik engelli çocuklar için geri döndü ve Amerika'dan sonra şimdi Türkiye'de… TheraSuit isimli bu kıyafetin ilk hali, özellikle Sovyet uzay programıyla kozmonotların uzayda yerçekiminin etkisini yok etmek ve uzun süreli uzay uçuşlarında kas tonuslarını korumaları için dizayn edilmişti…

Ukraynalı engelli annesinin geliştirdiği, Türkiye'de de 2 yıldan beri kullanılan terapi, yürüme zorluğu çeken engellilerin beden dengesini sağlamaları ve adım atmalarını kolaylaştırıyor. Terapi, engellinin 1 yıl boyunca her gün fizik tedaviden aldığı sonucu 8 hafta gibi bir sürede tamamlamasını sağlıyor. Fizyoterapist Abdulkerim Değirmenci, "Terapi, engellilerin hem yürüme hem de denge fazında, uzaysal algılamalarında, merkezi sinir sistemlerinin gelişmesinde ve spasitelerinin gevşemesinde inanılmaz derecede fayda sağlıyor" dedi. Özellikle Beyin Felçli-SP çocuklarla, yürüme zorluğu çeken engellilerin beden dengesini sağlamalarına da yardımcı olan terapi sayesinde, engelliler doğru adımlar atabiliyorlar. Özel bir kıyafetle, kafeste yapılan egzersizlerden oluşan uzay terapisi ile hastalar zorlanmadan hareketlerini yapabiliyor.


YARARLARI NELERDİR?

* Posdür duruşunu düzeltir,
* Merkezi sinir sistemini yeniden eğitir,
* Kişisel gelişimi iyileştirir,
* Harici denge sağlar,
* Kas tonusunu düzeltir,
* Vücudu normale yakın düzeltir,
* Dinamik düzeltme sağlar,
* Yürüyüş modelini düzeltir,
* Dokunma hissini geliştirir,
* Vestibular sistemi etkiler,
* Dengeyi geliştirir,
* Koordinasyonu geliştirir,
* Ataksi ve atetozda kontrolü sağlar.