Psikolojik Danışman Mehtap Erdoğan, "Engellilerin sosyalleşmesi için öncelikle selam vermeleri, teşekkür etmeleri, izin almaları, özür dilemeleri gibi bir takım kavramları öğrenmeleri gerekir" dedi.

Sarıgöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Salihli Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği "Engelli Bireylerin Eğitiminde Ailenin Rolü ve Önemi" konulu seminer, Belediye Düğün Salonu'nda velilere verildi. Seminere Sarıgöl Kaymakamı Adem Uslu, Belediye Başkanı Ömer Karcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Fevzi Uzgidim, Sarıgöl İlçe Müftüsü Oğuz Metin, Özel Nehir Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Aşkın Nehir, öğretmenler ile veliler katıldı. Seminere Salihli Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nden

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Fatih Erdil, Psikolojik Danışman Mehtap Erdoğan ve Ali Karababa konuşmacı olarak katıldı.

Engellilerin sosyalleşmesini anlatan Psikolojik Danışman Mehtap Erdoğan, şunları söyledi: "Engellilerin sosyalleşmesi için öncelikle selam vermeleri, teşekkür etmeleri, izin almaları, özür dilemeleri gibi bir takım kavramları öğrenmeleri gerekir. Bu tür basit sosyalleşmeleri öğrenmediklerinde toplum tarafından dışlanmaktadır. Engellilerin en büyük sıkıntısı iş bulamadıklarında olmaktadır. Ayrıca sınıfta oturmaları, izin istemeleri, söz istemeleri gibi davranışları da ekleyebiliriz. Engelli çocuklarla

iletişim kurmak için sabır gerekir. Onların neşeli oldukları zaman iletişim kuralım. Basit bir örnek verecek olursak, saçlarını okşamak, öpmek gibi. Yapmak istedikleri davranışları birlikte yapınız."

Türkiye'de 8 milyona yakın engelli bulunduğunu belirten Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Fatih Erdil de, "Evinizde engelli bir çocuğunuz varsa, ona engelli olduğunu hissettirmeden yaklaşın. Bir gün sağlam olan kişilerde engelli olabilir. Engellilerin de kendilerine göre ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarını severek gidermek gerekir. Onlara sevgi ile yaklaşalım" dedi.

Seminerin sonunda sunum yapan öğretmenlere Sarıgöl Özel Nehir Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Aşkın Nehir tarafından teşekkür belgesi verildi.