Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree4Likes
 • 2 Post By gülümse_hayata
 • 2 Post By unuttum.29

Konu: Engelli Eğitim Hakları Rehberi

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,104
  Blog Yazıları
  166
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Engelli Eğitim Hakları Rehberi

  Sponsor Bağlantılar


  Eğitim hayatın yapıtaşlarından bir tanesidir. İyi bir eğitim engelli yada engelsiz her bireyin hakkı olmasına rağmen bir takım olumsuzluklar neticesinde engelli bireylerin eğitimi bir çok sorunlarla,sıkıntılarla doludur. Ulaşım,anlaşılabilirlik,kaynaşma,önyargılar ve dahası her bireyin sorunsuz şekilde eğitimini tamamlaması dileklerimizle engelli eğitim haklarından bahsetmek isterim.


  cbl_9226_1393399870.jpg

  1. Engelli Bireyin Eğitim Hakları Nelerdir ?


  Engelli bireyler temel eğitim ilkeleri doğrultusunda genel eğitim, özel eğitim ve mesleki eğitim görme haklarını kullanabilmektedirler.


  5378 sayılı Engelliler Kanunu'nun 15. Maddesinde “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkânı sağlanır.” ibaresi yer almaktadır.

  Engel türü ve derecesine göre engelli çocuklar genel eğitim sisteminde normal sınıflarda veya engel türü ve düzeyine göre ayrılmış olan özel eğitim sınıflarında eğitim alabilmektedirler. Bununla birlikte engelli çocukların normal eğitim sınıflarında normal gelişim gösteren akranlarıyla, sosyal ve eğitimsel açıdan birlikteliklerinin sağlanabilmesi için eğitim politika ve uygulamalarında temel yaklaşım kaynaştırma eğitimi ile sağlanmaktadır.

  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin zorunlu öğrenim çağı: Okul öncesi dönemi de içine alan 3-14 yaş olarak belirlenmiştir. Ülkemizde eğitime ihtiyacı olan engellilere yönelik MEB sorumludur. Engellilere yönelik erken eğitim 0-6 yaşından başlayarak eğitim ve öğretim hizmetlerinde MEB nın yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinden de bilgi ve yönlendirme hizmetlileri alınabilir.  2. Özel Eğitim Hizmetlerinin Yasal Dayanağı Nedir?


  Özel eğitim hizmetleri 573 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 31.05.2006 tarih ve 26184 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği” nde belirtilen esaslar doğrultusunda yürütülür.  3. Özel Özel Eğitim Merkezlerinden Hizmet Almak İçin Nereye Başvurmak Gereklidir?


  Hastaneden alınan “eksiksiz” doldurulmuş “engelliler için sağlık kurulu raporu” ile ikamet edilen ilçede bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerine müracaatta bulunulmalıdır.  4. Eğitsel Değerlendirme Ve Tanılama Nedir?


  Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, bireyin tüm gelişim alanındaki özellikleri ve akademik disiplin alanlarındaki yeterliliklerinin değerlendirilmesi amacıyla nesnel, standart testler ve engelli bireyin özelliklerine uygun ölçme araçlarıyla yapılan tüm uygulamalardır.  5. Eğitsel Değerlendirme Ve Tanılama İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?


  Engelli bireyin velisinin veya okul/ kurum yönetiminin yazılı başvurusu,

  Okula/ kuruma kayıtlı engelli bireyin bireysel gelişim raporu,

  İkametgâh belgesi,

  Engelliler için sağlık kurulu raporu,  6. Özel Eğitim Ücretlerinin Ödemesi Hangi Kurum Tarafından Yapılmaktadır?


  Özel eğitime ihtiyacı olduğu “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu” tarafından tespit edilen tüm engelli bireylerin yararlandığı özel eğitim hizmetlerine ilişkin ödemenin Bütçe Uygulama Talimatı ile belirlenen kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bu miktar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel eğitim hizmeti veren kuruma ödenmektedir.  7. Engelli Bireyin Ailesine Yönelik Eğitim Hizmetleri Nasıl Verilmektedir?


  Aile eğitimi tüm eğitim kademelerindeki özürlü bireyin eğitimine katkı sağlamak “rehberlik ve danışmanlık” hizmetlerini içeren bir eğitimdir.
  Aile Eğitim Hizmetleri Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Özel Eğitim okul ve Kurumları, kaynaştırma uygulamaları yapılan okullar tarafından hazırlanan ve yürütülür. İhtiyaç halinde bu hizmet evlerde de yürütülebilir.  8. Üniversite Sınavına Giren Engelli Öğrenciler İçin Ne Tür Kolaylıklar Sağlanmaktadır?


  Üniversite sınavına giren engelli öğrenciler için gerekli fiziksel düzenlemeler yapılmaktadır. Ortopedik ve görme engelliler için uygun düzenlenmiş sınav mekanları hazırlanmakta, görme engelliler ve az görenler için 30 dakikalık ek sınav süresi verilmekte, sınav sorularını okuyacak ve söylenecek yanıtları yazacak uygun eğitimde ve düzgün diksiyonlu “yardımcı refakatçi” eşliğinde sınava girme olanağı tanınmaktadır.  9. Engelli Üniversite Öğrencilerine Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?


  Başarılı ve ihtiyaç sahibi engelli öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öncelikli olarak öğrenim kredisi, katkı kredisi ve yurt tahsisi yapılmaktadır.

  20.06.2006 tarih ve 26200 sayılı resmi gazetede yayımlanan “ Yükseköğretim Kurumları Engelliler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği” gereğince üniversitelerde, öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmak üzere “Engelliler Danışma ve Koordinasyon Birimi” oluşturulması sağlanmıştır.  10. Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Ücretsiz Sağlanması Projesi nedir? Proje kapsamında hangi öğrencilerin ücretsiz taşınması gerçekleştirilmektedir?


  “Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Ücretsiz Sağlanması Projesi” özel eğitime gereksinim duyan çocukların okullara erişiminin ücretsiz sağlanması ile eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve engelli öğrencilerin okumaya teşvik edilmesi amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim, Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanmıştır. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki;

  Görme Engelliler Okullarında,
  İşitme Engelliler Okullarında
  Ortopedik Engelliler Okullarında
  Otistik Çocuklar Eğitim - İş Eğitim Merkezlerinde
  Zihinsel Engelliler Okullarında
  Uyum Güçlüğü Olanlar Okulunda
  Özel Eğitim Okulları Bünyesinde Anasınıfında
  Özel Eğitim Sınıflarında  eğitim alan öğrenciler ücretsiz taşınmaktadır.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Şehir
  eskişehir
  Mesajlar
  69
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  selam görme engellilerin 5. sınıf devlet parasız yatılılık bursu sınavlarında kontejyanı varmı 450 puanla kazanamadı yazıyor diğer cocuk kontejyanındn gidi yani normal cocuklarla aynı

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  672
  Blog Yazıları
  17
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Merhaba Tamer Es,
  Engelli öğrenciler için PYBS de kontenjan ayrılmıyor maalesef.
  Bu yıl Beşinci Sınıflar için taban puan 459,906 dır.


  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. EKPSS/Kura ile Engelli Memur Yerleştirme Rehberi
  By gülümse_hayata in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-08-2014, 17:35:35
 2. Özel Eğitim Merkezi Servis Hizmetini Kaldırdı Buna Hakları Varmıdır?
  By eflatun12 in forum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03-10-2012, 08:34:27
 3. 'Görme Engelli Destek Teknolojileri Rehberi
  By gülümse_hayata in forum Engelliler Konulu Kitaplar Edebiyat Seçkileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-02-2012, 18:59:48
 4. Engelli Öğrencilere Trafik Eğitim Parkı'nda Uygulamalı Eğitim
  By gülümse_hayata in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2011, 11:16:56
 5. Engelli Bireyin Eğitim Hakları Nelerdir?
  By Fırtına in forum Engelli Öğrencilerin Eğitim Dönemi - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-01-2011, 17:50:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş