Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree1Likes
 • 1 Post By İskender Durgun

Konu: Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi...

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  İskender Durgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Şehir
  Ankara-Çiğdem Mah.
  Mesajlar
  576
  Blog Yazıları
  30
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  6 Konu

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi...

  Sponsor Bağlantılar


  Hizmet merkezi hakkında edindiğim bilgileri size aktarmak istiyorum;

  ''Merkezimiz 20 Eylül 2004 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Merkezimizce tüm özür gruplarına hizmet verilmektedir. Hizmetlerden faydalanabilmek için ön koşul tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan çalışma gücü kaybının %40 olduğunu gösteren sağlık kurulu raporudur. Merkezimizde engellinin kendisine, evine ve ailesine yönelik ücretsiz hizmetler verilmektedir.

  Merkezimiz hizmetlerinden faydalanmak isteyen müracaatçıların sosyal incelemelerinin yapılması ve yararlanabilecekleri hizmetler konusunda bilgilendirmeleri sosyal servisteki sosyal hizmet uzmanlarının sorumluluğundadır. Sosyal hizmet uzmanları özürlü ve ailesinin bulundukları ortamda gözlem yapar, görüşme ve inceleme sonucunda; özürlünün fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal özelliklerini ve özrüne ilişkin önceki ve şimdiki durumunu, özürlü ve ailesinin psiko-sosyal ve ekonomik koşullarına ilişkin değerlendirmeleri içeren bir rapor hazırlar, merkeze kayıt koşulları uygun olanların kaydını alır, faydalanabilecekleri hizmetlerin uygunluğunu denetler, özürlü ailesinin, özürlüyü ve özür durumunu kabullenmesine, bilgilendirmesine yönelik kişisel veya grup çalışması yöntemiyle hizmetler verir. Özürlü ve ailesinin sosyal hakları ve mevcut kaynakların kullanılmasına yönelik kişisel ve grup çalışması yöntemiyle hizmetler sunar. Özürlünün bağımsız yaşama, sosyal hayata uyumuna ve katılımına yönelik sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ile düzenler. Merkezimiz hizmetlerinden faydalanmak için sosyal inceleme yapan sosyal hizmet uzmanının bu hizmetleri uygun görmesi gerekmektedir.

  SAĞLIK HİZMETİ: Doktor ve hemşirelerimiz tarafından müracaatçıların evlerinde genel sağlık kontrolleri yapılır. Ayrıca kendilerine sağlık durumları ile ilgili danışmanlık hizmeti verilir. Kan almak, tahlil yapmak vs... gibi hizmetler verilmemektedir.

  TEMİZLİK: Müracaatçılarımız temizlik hizmetlerinden periyodik olarak ayda bir kere yararlanabilirler. Temizlik ekibi evin genel temizliğini yapar. ( toz alımı, halıların süpürülmesi, açık alanların silinmesi, cam, kapı ve çercevelerin silinmesi, mutfak dolapların dış yüzeylerinin silinmesi, tuvalet, banyo ve balkonların yıkanması) Temizlik ekiplerimizin görevleri dolap içi temizliği, avize silme, tül-perde takma, halı,kanepe koltuk ve duvar silme gibi hizmetleri kapsamamaktadır.

  PSİKOLOJİK DESTEK: Müracaatçılarımız ve aileleri psikologlarımız tarafından evlerinde ziyaret edilerek ihtiyacı olan aile bireylerine gerekli psikolojik destek sağlanır. Engelliler ve engelli yakınları, engelli psikolojisi konusunda bilgilendirilir, gündelik hayatta karşılaşılan stres, uyum problemleri, iletişim güçlükleri, kaygı, endişe, korkular, depresyon, kayıp, ölüm vs... gibi konularda engelli ve engelli yakınlarına farkındalık ve çözüm üretme konusunda destek sağlamak amacıyla hizmet sunulur. Ayrıca psikologlarımız ihtiyaç duydukları zamanlarda müracaatçılarımızı psikiyatrik tetkik ve tedavi amacıyla hastanelerin ilgili bölümüne yönlendirir.

  BAKIM ONARIM: Müracaatçılarımızın ev içi onarımlarında elektronik eşya tamiri haricinde merkezimiz tarafından marangozluk, elektrik ve su tesisatlarında meydana gelen aksaklıkları gidermek için hizmet verilir.

  ULAŞIM: Ambulans ve asansörlü araç; randevu almak koşuluyla müracaatçılarımıza hizmet sunar. Sağlık kontrolleri için hastaneye veya herhangi sağlık kuruluşuna gitmek isteyen üyelerimiz randevu aldıkları ve engelli bireyin yanında bir refakatçı bulunduğu taktirde bu hizmetten faydalanır. Acil durumlarda merkezimiz hizmet vermemektedir. Bu durumlarda müracaatçılarımız 188 i arayarak Ankara Büyükşehir Belediyesinin acil ambulans hizmetinden faydalanabilirler.

  KURSLAR: Merkezimizdeki İngilizce ve okuma-yazma kursuna yönlendirilen müracaatçılarımız eğitmenlerle yapılan mülakattan sonra, uygun görüldükleri taktirde hizmetlerden faydalanırlar.

  FİZYOTERAPİ-HİDROTERAPİ: Fizyoterapi ve hidroterapi hizmeti, sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılan yönlendirme ile merkezimizdeki fizik tedavi uzmanları tarafınca değerlendirilir ve uygun bulunanlar periyodik olarak altı-sekiz hafta süreyle, haftada bir ya da iki gün merkezimizden hizmet alırlar.

  SOSYAL AKTİVİTE: Merkezimize kaydı bulunanlardan sosyal aktivitelere uygunluğu, sosyal hizmet uzmanınca tespit edilen müracaatçılar, merkezimizdeki engellilere yönelik sosyal aktivitelerden faydalanırlar.''

  Müracaat Telefon No: 312 273 66 56 ve 312 273 38 37

  Gerekli Evraklar:
  1- Özürlü Sağlık kurulu rapor fotokopisi
  2- Kimlik Fotokopisi
  3- İkametgah
  4- Aile bildirim cetveli (muhtarlıktan alınacak)
  5- 2 adet vesikalık fotograf

  -----

  Telefonla müracaat etmiştim. Evime sosyal hizmet uzmanı bugün geldi, evrakları teslim aldı. Ben asansörlü araç ve psikolojik desteğe uygun görüldüm sosyal hizmet uzmanınca. Bunlardan faydalandığım zaman sizi aydınlatmaya çalışacağım.

  Gazoz Agacı likes this.

 2. #2
  Fırtına
  Guest


  hayırlı olsun iskender..

  bu tür hizmetlerden tüm engelliler yararlansın istiyorum.. ama yararlanamıyorlar maalesef.. % 40 engelli raporu şartı var.. özge engelli ama belediyelerin vermiş olduğu bu tür hizmetlerden yararlanamıyor..ki, özge gibi bu konu da mağdur olmuş daha bir çok engelli insanımız var.. bu tür hizmetlerden ya tüm engelliler yararlansın, yada tüm engellilere % 40 raporu verilsin..

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  11,776
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  31 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Ankara ankara güzel ankara seni görmek ister her bahtı kara. diyesim geldi.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  İskender Durgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Şehir
  Ankara-Çiğdem Mah.
  Mesajlar
  576
  Blog Yazıları
  30
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  6 Konu


  Bunlar güzelde aksaklıkları var. Mesela asansörlü araç sayısı az olduğu ve yoğun talep olduğundan asansörlü araç için randevuyu 10 gün sonraya veriyorlarmış. Koskoca Ankara Büyükşehir Belediyesi bu aksaklığı gidermek için bir faaliyette bulunmuyor asansörlü araç sayısını arttırmıyor.

 5. #5
  efe
  efe isimli Üye<br /> şimdilik offline konumundadır
  Üye

  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  34
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  evet asonsörlü araç hizmetleri yavaş günler öncesinden randevu almak gerekiyor ben o merkezin 6 yıllık üyesiyim güzel ve faydalı biryer ama anlatıldığı gibi kusursuz hizmet veren biyer deil mesela asansörlü servis araçlarını sadece hastane için veriyolar onun içinde yaklaşık 10 gün önce randevu gerekiyor ama bunada şükür ya buda olmasaydı malum sesimizi pek duyurabilen bir kesim değiliz!!

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  İskender Durgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Şehir
  Ankara-Çiğdem Mah.
  Mesajlar
  576
  Blog Yazıları
  30
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  6 Konu


  Buna da şükür haklısın ama istenirse daha iyisi de yapılabileneceğine inanıyorum...

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  60
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Bir ankaralı olarak bende katılıyom bu hizmetler hercekden çok güzel bizler için yararlanıyom inş daha iyi olmasını diliyom engelli sayısı çok hizmet araçları çok yetersiz çok az kişiye yetişiyo bunlar daha güzel olcak inanıyomki saygılar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ankara büyükşehir aile yaşam merkezinden ilk izlenimlerim...
  By İskender Durgun in forum Sivil Toplum Kuruluşları - Yerel Yönetimler
  Cevaplar: 33
  Son Mesaj: 10-01-2013, 20:32:35
 2. Ankara Büyükşehir Belediyesinin Asansörlü araçlarından faydalanan var mı?
  By İskender Durgun in forum Sivil Toplum Kuruluşları - Yerel Yönetimler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-2011, 13:52:44
 3. Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Özürlü Temizlik Görevlisi Alım İlanı
  By Mehmet Yalçın in forum Özürlü İşçi İlanları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-09-2010, 09:59:58
 4. Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Özürlü Kuru Temizleyici Alım İlanı
  By Halil Yılmaz in forum Özürlü İşçi İlanları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-06-2010, 12:06:50
 5. Ankara'da yeni bir işitme merkezi açıldı. (star-tech işitme)
  By ENB ESKİÜYESİ in forum İşitme Cihazları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-05-2010, 13:05:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş