Like Tree13Beğeni

Konu: Kamusal alanlarda en çok nerede sıkıntı yaşıyorsunuz?

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Kamusal alanlarda en çok nerede sıkıntı yaşıyorsunuz?

Sponsor Bağlantılar

İyi akşamlar arkadaşlar,
    Daha önce katkılarınız sayesinde "engelliler ve konut" konusu ile ilgili araştırma ve çalışma yapıp, anket hazırlamıştık.
    Şimdi ise çalışmanın diğer adımı için fikirlerinize ihtiyacım var.
    Kamusal alanlarda en fazla nerede sıkıntılar yaşıyorsunuz ve nerenin ele alınıp düzeltilmesine daha fazla ihtiyacınız var?
    Aşağıda verilen seçenekleri önem sırasına göre numaralandırabilir misiniz?

1. Hastane
    2. Eğitim kurumları
    3. Süpermarketler
    4. Camiiler
    5. Cafe-restaurantlar,
    6. Oteller,
    7. Alışveriş merkezleri,
    8. Havaalanları-otogarlar,
    9. Sinema-konser salonları

Gazoz Agacı bunu beğendi

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    124 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Hepsi desem şaşıran olur mu?
    Ve fakat soruda "en çok" sorusu sorulduğu için "Cafe-restaurantlar" diyorum. Hastanelerde fazla bir erişim sorunu sorunu yaşadım desem yalan olur. Elbette ufak tefek eksiklikleri var ama genel anlamda erişimleri uygun. Otelde tecrübem olmadığından bir şey diyemiyorum. Hakeze cami ve eğitim kurumlarıda öyle. Süpermarketler ve alışveriş merkezlerinde erişm sorunu yaşıyorum. Bulunduğum ilde sinema salonu yok. Konserlerde genelde stadyumda yapılıyor. Stadyuma girebilmek ise baya sıkıntılı.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Hastaneler dışında kalan kurumların neredeyse %90 nında sorun yaşıyoruz.
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

İlginiz için teşekkür ederim
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    451
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam dilaevliyaoglu,

Hastane dışında her yer aynı oranda erişilememe problemi yaşatan yerler ve bu bir gerçek aklıma ne geldi biliyor musunuz İstanbulda bir slogan var '' Her yere metro, her yerde metro'' diye işte kısaca ben İstanbulda '' her yerde engel, her yere engel'' demek istiyorum. Zamanla kalkacak yada engellerin kaldırılması için sizin gibi duyarlı olanlar mutlaka bu kadar engelin yokedilmesini sağlayacaklar ama yol uzun, ömür kısa ve ben çok yorgunum

Bazen düşünüyorum İstanbulda engelliye her yerde her şeyde bu kadar çok engel yaratılıyorsa acaba ülkemin diğer illerinde durum nasıldır diye?

İstanbula sevgili büyükşehir belediye başkanımızın emir ve icraatleriyle her gün yeni yollar, caddeler yapılıyor ama rampasız yollar

Yeni kaldırımlar yapılıyor hani sök at yerine yenisiyle değiştir olanlarından ve klasik nedense hep seçim öncesi ama sanki her yeni yapılan kaldırım bir öncekinden daha mı yüksek oluyor?

Her yere metro her yerde metro ama kime göre metro? neye göre? engelsizce binebiliyor mu engelliler bunu düşünmek akıllarına bile gelmiyor. Çünkü metroya engellilerin rahatça binebilmesi için konulan asansörleri düşünce engelli beyinsizler yeterince doldurduklarından o asansörler hiç bir işe yaramıyor

AVM ler hani her geçen gün bir yenisi eklenen ve şehrin gözbebeği sayılan şu görüntü kirlilikleri var ya işte onların hiçbiri dört üçlük bile değil genelde engelli wc leri ya kilitli yada yok yada kullanılmıyor.

İstanbulda tekerlekli sandalyeliyseniz ve canınız kebap yemek yada güzel bir cafede kahve içmek mi istedi hayret nasıl olur da engelli dışarıda yemek yeme hayali kurabilir ki işte bu gerçekten hayalden öteye geçemeyecek ölçüde zayıf bir ihtimal

Camiye hiç gitmedim çünkü ben genelde namazı oturarak kılanlardanım

Daha yazılacak çok şey var ama sadece tek memnuniyetim yeni yapılan sinema salonları dilediğimce gidebiliyorum ve gerçekten mükemmel yapılmışlar

Size akademik araştırmalarınızda ve çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyorum.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

içtenliğinize, açıklayıcı cevaplarınıza sonsuz teşekkürler.
    altlarını çize çize alıyorum notlarımı.
    bir soru sorabilir miyim size?
    havaalanları ya da otogarlar hakkında görüşleriniz nelerdir?
    sıkıntılarınız illaki olmuştur, oluyordur da..
    paylaşabilir misiniz?

Mazıdağlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    3 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Pek çok alanda düzenleme yapılıyor ama sahip çıkmadıktan sonra ne anlamı var mesela Sirkeci deki üst geçit asansör koymuşlar ama yıllardan çalışmıyor Karaköy yeraltına asansör koymuşlar bir defa dahi çalıştığını görmedim. Ona benzer pek çok farklı yerler var anlayacağın hep göstermelik devamı yok inanmayan varsada kendi bakabilir.
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    451
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam Mazıdağlı,

Öncelikle duyarlılığınız için ben kendi adıma çok teşekkür ederim. Bu tür çalışmalara yanıt vermekte suskun kalmayı tercih eden üyelerin çoğunlukta olduğu bir ortamda sizin katılımınız hiç kimseyi olmasa bile beni çok mutlu etti Şimdi her zaman bizim için yani hayatımızı kolaylaştırılması için yapılması gerekenleri düşünür, tartışır hatta kimi zaman yetkililere sesimizi duyuramadığımızdan dolayı şikayetçi olur ve önümüzdeki engelleri aşabilme yolunda hani bize söz hakkı tanınmadığını savunur dururuz ya işte tam yeri ve zamanı gelmişken şimdi acaba bu çalışmayı hazırlayan ve bizlere anket sunan kişi dilaevliyaoglu değilde meclisten bizi temsil etme yetkisine sahip bir milletvekili olsaydı yada hükümet tarafından görevli bir kişi olsaydı yanıtlar çok daha fazla sayıda ve çoğunluk bir seslilik olabilecek miydi?

Hiç sanmıyorum yani benim cevabım kesinlikle HAYIR. Bizler susturulmuş, sindirilmiş, bastırılmış bir toplumun bize zorla dayatılan hak arama arayışından vazgeçmeye zorlanmış, sessizliğe mahkum bırakılan, kendi içimizdeki sorunları bile kendi aramızda tartışamayacak kadar susturulmuş bir azınlık olduğumuz için bu çalışma yada bundan sonra ki tüm çalışmalara sessiz kalmaya devam edeceğiz. Bunu nereden mi biliyorum çünkü izliyorum çünkü gözlemliyorum çünkü birebir yaşıyorum hemde hergün.

Aslında '' Aman Allah devletime bir zeval vermesin '', '' Allah devletimden razı olsun '' duygularıyla kendilerine verilen hakların azlığına rağmen şükran duygusunun ağırlığı altında ezilmeye mecbur bırakılmış insanlar topluluğunun zamanla kendilerine zorla öğretilmiş olan kabullenilmiş çaresizlikle birlikte suskun kalması bu yüzden.

Metrobüsü kullanamıyor musun boşver kullanmasak da olur yada uçağa binemiyor musun boşver binmesek de olur yada bize bu kadarı sunuldu ve engelli vatandaş ne işi var sokaklarda , caddeler de otursun sıcacık, tehlikesiz, güvenli evinde, dışarı çıkmasın mantığını geliştirmelerine ve aslında bunu biz engellilere de zaman içinde bir şekilde empoze etmelerine belki de hiç farkında olmadan bizler sebep olmuyor muyuz ?

O kadar güvensiz ve aslında birileri sizin dediğinize karşı çıkar endişesiyle ''anlayacağın hep göstermelik devamı yok inanmayan varsada kendi bakabilir.'' cümlesini kullanmanız inanın size tüm samimiyetinize inanmakla birlikte bu kadar çekingen davranmamıza sebep olanları açıklamamı sağladı. Kim hangi hakla size inanmayabilir ki kardeşim? Bu sitede yazılanların tek bir kelimesinden bile kimse şüphe etmeyecektir siz rahat olun. Keşke herkes sizin gibi çıkıp da soruya yanıt verebilme cesaretini gösterebilse.
    Halil Yılmaz bunu beğendi

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    451
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı dilaevliyaoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    içtenliğinize, açıklayıcı cevaplarınıza sonsuz teşekkürler.
    altlarını çize çize alıyorum notlarımı.
    bir soru sorabilir miyim size?
    havaalanları ya da otogarlar hakkında görüşleriniz nelerdir?
    sıkıntılarınız illaki olmuştur, oluyordur da..
    paylaşabilir misiniz?
    Selam dilaevliyaoglu,

Dünyaca kabul edilen bir görüşe göre en güvenilir, en rahat, en huzurlu, en hızlı, en konforlu ulaşım aracı uçaktır. Havacılık sektörü kelimenin tam anlamıyla en lüks ulaşım sektörüdür. Aslında bu sektöre yıllardır oğlumun anlattığı bilgiler dahilinde hayran kalmıştım ama yükseklik fobim nedeniyle uçağa binebilmem mümkün değildi. Neyse kısaca insan zora düştüğünde fobisini yenebiliyor yada yenmek zorunda kalıyor diyelim. Uçak yani havaalanı macerası Geçtiğimiz yaz ilk defa bu tecrübeyi yaşadım ve uçak gerçekten harika bir ulaşım aracıymış tamam bunu kabul ediyorum ama ya havaalanı? Engelliler adına bir kolaylık, bir düzenleme, bir yardım, herhangi bir kolaylaştırıcı eylem, faaliyet, görevli kişi yada herhangi bir şey inanın yok !!! bu kadar gelişmiş bir sektörde bile engelli birinin olurda bir gün havaalanını kullanabileceği ve uçağa binebileceği hiç düşünülmemiş hala aklıma geldikçe bana çok ilginç gelirken bu durumun otogarlarda hiçe sayılmasını önemsemiyorum bile. Ne kadarını size gerçekte anlatabildim bilmiyorum ama size asıl söylemek istediğim konu başka.

Not: Edindiğim ve yazdığım deneyim sadece Sabiha Gökçen havaalanı için geçerlidir. Yeşilköy havaalanını hiç görmedim bile.

Halil Yılmaz bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)