Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree13Likes
  • 4 Post By sabriemin
  • 1 Post By Sağlık Teknikeri
  • 2 Post By Gazoz Agacı
  • 3 Post By unuttum.29
  • 3 Post By Gazoz Agacı

Konu: Medyada engellilerle ilgili hangi konuların gündeme getirilmesi lazım?

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Medyada engellilerle ilgili hangi konuların gündeme getirilmesi lazım?

Sponsor Bağlantılar

Engelliler İçin Bir Dakika sosyal sorumluluk projemiz için bu kez sorduğumuz soru "Medyada engellilerle ilgili hangi konuların gündeme getirilmesi lazım?"

Medya bu konu hakkında ne yapabilir? Basında neler yapılması gerek?

Mesela televizyon programlarında işitme engeli olan engelli vatandaşlarımız için işaret dili kullanımının fazlalaştırılması gerekiyor gibi.

Bu konu hakkında benimde düşüncelerim var ve video göndermek istiyorum diyorsan SCORP'ta "TV'de engelliler için neler yapılmalı?" headline'nına post çek ve gönder.

Üniversiteliye Sorduk ekibi olarak bir farkındalık projesine
    başladık. Amacımız engellerin kaldırılmasına yardım etmek.
    Biz farkındalık yaratmak istiyoruz.

Sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm bulmak istiyoruz. Bu proje için bir çok öğrenci ve öğretim görevlisi ile röportaj çekimleri yaptık. Bir çok yetkili ile görüştük.Ve toplantılara, çalıştaylara katıldık.

Bu proje sonunda en az bir sorunun çözülmesini
    hedefledik.

Unutmayalım ki her birey bir engelli adayıdır.
    Bu yüzden sende bir yerden başla ve bize veya bizim gibi
    sosyal sorumluluk projelerine destek ol.

Bize bu projede yardım eden ve destek olan kişi,
    internet sitesi ve kurumlara ayrı ayrı teşekkür ederiz

Üye
    kartalreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ad: Kalperen Türkoğlu C* C* C* yer: kalpOder * Turan * Krt
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Bir dakika az değil mi ..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Proje isim bakımında etkili olması için öyle konuldu. Amaç öğrencilerin veya vatandaşın onlar için zamanlarını ayırmaları.

Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    19
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Tabiki birdakika sembolik bir rakam olmalı
    svg.42 likes this.

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    436
    Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    3 Konu

Selamlar,

Öncelikle bu kadar erken yaşta bu kadar duyarlı olduğunuz için sizleri tebrik etmek isterim. Üniversite öğrencisi olmak aslında tam anlamıyla hayatın her alanında aktif olarak rol almayı gerektirir bana göre özellikle sosyal sorumluluk projelerinde kendi üstüne düşen sorumluluğu gösterme cesaretinde bulunan her öğrenciyi bir kez daha tebrik ederim

Kolay değildir bu ülkede düzene karşı çıkmak! Kolay değildir alışılagelmişin dışında bir şeyler yapmaya çalışmak hele ki bu bir sosyal sorumluluk projesini üstlenmekse bunun için ayrı bir zekaya, zamana, vicdana sahip olmak gerekir. Herkes eğlence peşinde, oyun peşinde, hayatın en coşkulu bu döneminde engelliler adına farkındalık yaratabilmek için önce farkına varmak gerekir ki sizler zaten olayın yeterince farkındasınız bana göre geriye sadece engellisine karşı sağır bir toplumun bizleri işitebilmesi için çok ilginç bir projeyle medyada hayli ses getirmek kalıyor ki ben şahsım adına bu konuda sizlere elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.

1 Dakika = 60 saniye eder ve medyada özellikle Tv de izleyicilerin ilgisini çekmek için hayli yeterli bir süre. Bu zaman kısıtlı gelebilir çoğuna göre ama en ideal sürenin kısa olması gerektiği ve 60 saniyenin çok etkin görsellerle doldurulacağı düşünülürse ilk 7 saniye sonrasında izleyicinin dikkatinin dağıldığı gerçeğine dayanarak geriye kalan 53 saniyenin bile dolu dolu olması kısa filmlerin gösterimdeki başarısı da dikkate alındığında çok ideal bir süre

Unutmayalım ki her birey bir engelli adayıdır.
    Bu yüzden sende bir yerden başla ve bize veya bizim gibi sosyal sorumluluk projelerine destek ol.

Kullanılan bu iki cümlede hayli olumsuz özellikle her birey bir engelli adayıdır cümlesinde okunduğunda göze, duyulduğunda kulağa hoş gelmeyen bir serzeniş var ve çoğu insanda da antipatik bir duygu uyandırıyor. ( Her ne kadar doğruluk payı olsa dahi sanki içinde gizliden gizliye bir tehdit, bir beddua içerir gibi yada tam olarak ifade edemediğim hoş olmayan bir duygu hissettiriyor ki ben bu cümleyi yıllar önce ilk kez polis radyosunda duymuştum ve o zaman engelli olmadığım halde kanalı değiştirmiştim )

Güzel kardeşim bizler zaten her gün bir yerden değil hayatın içinden, kaldığımız yerden yeniden başlıyoruz ve zaten bu projelerin içinde olan bizleriz başkaları değil

Youtube da kısa bir araştırma yaparak çok ilginç ve hayli etkileyici kısa filmlere bakıldığında çoğunun aynı içeriği farklı ajitasyonlarla süsleyerek izleyiciye izlediğinde bıraktığı tepkiye baktığımda ne kadar kısa o kadar etkili ve ne kadar uzunsa o kadar uzaklaşıldığını farkettim. Belki bu izlenimim sizlere yardımcı olur.

Hangi konu derseniz ben özellikle yaşam hakkı derim. Bir zamanlar bir reklam vardı reklama konu olan ürünü hatırlayamadığım ama aklımda kalan sadece '' Haydi çık sokağa, sokakta hayat var! '' cümlesiydi. Engellilerin en büyük sorunu ne dendiğinde ilk sırada yaşama hakkını kullanabilmesidir. Evinden dışarıya özgürce, tek başına, destek almadan, herhangi birisinin ki bu kişinin en yakın akraba olması bile gerçeği değiştirmez kimsenin bedenine temas etmesine gerek kalmayacak şekilde temiz havaya, sokağa, caddeye kısacası hayatın içine çıkabilmesidir.

Mimari sorunlar halledildiğinde diğer sorunlarla başaçıkmak daha kolay olacaktır. Çünkü bizler ulaşamadığımız sağlık kuruluşundan sağlık yardımı alamayacağımız gibi ulaşamadığımız eğitim kurumundan eğitim, erişemediğimiz sosyal ortamlardan sosyalleşme imkanıda elde edemeyiz. Ayrıca sahip olduğumuz yada bizlere sunulan iş imkanlarından faydalanabilmek için bile öncelikle evlerimizden çıkmamız gerektiği için ben bir kere daha engellilerin en büyük sorununun ulaşım olduğuna inanıyorum.

Dışarı bir çıkabilsek dışarıda hayat var ve bizlerde yaşamın içinde olabiliriz ama öncelikle ;

'' Engel olmazsan, Engelli olmam'' yada '' Engel değilsen Engelli değilim'' diye düşünüyorum...
    svg.42 and Murat.Y like this.

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    17
    Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Şimdi, hemen şuan düşünsem engellilerin aşağılandığı üç beş atasözü yazarım buraya.
    Mesela edebiyat mezunlarına bunun nedeni ne olabilir diye sormak isterdim.
    Veya felsefe mezunları ile hukuk okuyanlara, engelli birine sırf engelli diye, pozitif ayrımcılığı sorardım. Etik açıdan konuyu tartışmalarını isterdim.
    Tarihçilere Hitler'in yaptığı engelli katliamlarının back raundunda ne var diye sorardım. Neden?
    Veya da asansör kullanırken, araç park ederken onlara neden ayrıcalık tanımalıyız diye Polis Meslek Okulu öğrencilerine sormak isterdim.
    Nedenini sorgulamadan yaptığımız her şey tehlikeli midir diye de size sorayım bari.

Bence bu yüzyılda İnsanlara, bizlere(engellilere?) gülümseyi öğretseniz bile bu, büyük bir başarı olacaktır.
    (Sahte de olsa razıyım buna kendi adıma.)

Gülümsemeyle ilgili çok hoş bir videoyu da aşağı yapıştırıyorum.
    Saygılar..
    https://www.facebook.com/neuroformat...9/?pnref=story
    svg.42, Gazoz Agacı and Murat.Y like this.

sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    436
    Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    3 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Bu videoyu Tv kanallarında her gün en az bir kere yayınlasalar olmaz mı? Yavaş yavaş hatta kaplumbağa hızında bile olsa belki zamanla insanların engellenenlere bakış açısı değişir ve bu ülke daha yaşanılır bir ülke olur ne dersiniz?

svg.42, Murat.Y and sevilay gunuc like this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)