Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree20Likes

Konu: Turizm Faaliyetlerinde Engelli Olmak

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Turizm Faaliyetlerinde Engelli Olmak

  Sponsor Bağlantılar


  Arkadaşlar merhaba,


  Ben engelli bireylerin turizm ve turizm faaliyetlerine katılmada en önemli aracılardan olan seyahat acentaları hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye yönelik bir araştırma yapıyorum. Bu noktada sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. Aşağıda sıralayacağım maddelerden hangisine katıldığınızı, yani turizmin ve seyahat acentalarının sizler için ne ifade ettiğini yazıp, yanına kısaca nedenini de yazarsınız, konuya dikkat çekmek için bana da çok yardımcı olmuş olacaksınız. Şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  Mutlu zamanlar...

  1) 'Turizm' sizin için aşağıdakilerden hangisini ifade etmektedir? Neden?

  a) İyileşme
  b) Yaşam Zenginleştirme
  c) Kişisel gelişim
  d) Sosyal bütünleşme
  e) Bağımsızlık, özgürlük
  f) Yapabilen insan olma
  g) Kendine Güven
  h)Hoş bir deneyim
  I) İmkansızlık, sadece hayal
  i) Ulaşılabilir hizmetler olursa, mümkün
  j) Her şeyi yapabilirim, turizmi de…
  k) Normalleştirme süreci
  l) Ötekini görme, tanıma
  m) Refakatçiye Bağımlılık
  n) Kendini yönetebilme
  o) Bakım objesi olmaktan kurtulmak
  p) Beceri – zorluk uyuşmazlığı

  2) Seyahat acentaları sizler için ne ifade etmektedir? Neden?

  a) Kolaylaştırıcı
  b) Engelleyici
  c) Para avcısı
  d) Kapısından bile girilemez
  e) Güvenli seyahat
  f) Tatil yapmak için gerekli
  g) Bu grubun farkında bile olmayanlar
  h) Bizim için hazır değiller

  Varsa bunun dışındaki düşüncelerinizi ve sebeplerini benimle paylaşırsanız bilimsel bir araştırmaya ciddi katkılarda olacaksınız.

  Not: Yukarıda sıralanan maddeler, geçmişten günümüze araştırmalarla ortaya konulan ifadelerdir.

  Gazoz Agacı likes this.

 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,245
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  69 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Merhaba,
  Çalışmanızda başarılar dileyip ilk eleştirime geçeyim.
  Bana göre “turizmin” bizim için neyi ifade ettiği seçenekleri hiç doğru seçilmemiş. Bazı seçenekler öyle göze batıyor ki sanki “dün engelli olan biri bugün bi tatile çıktığında tüm engellenmişliği ortadan kalkacakmış” gibi. Yok öyle bir şey. Normal yaşamda mimari koşullar bizi ne kadar engelliyorsa tatile çıktığımızda da aynı sorunla karşılaşıyoruz. Çoğu otelin mimari koşulları ne yazıkki engelliler için uygun değil. Benim için tatil farklı kültürleri tanımak, bolca deniz kokusu almaktan ibaret.

  Seyahat acentalarının “engelli kişilere” yönelik özel bir hizmet sunduklarının hatta böyle bir ihtiyaç olabileceğinin farkında bile olduklarını düşünmüyorum. Bu işler birazda arz talep meselesi. Neticede acentalar ticari kuruluşlardır talep olmayacak bişeye yatırım yapacaklarını veya o alana yöneleceklerinide düşünmüyorum..

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Halil Bey çok teşekkür ederim. Eleştirinizle, zaten cevap da vermiş oldunuz. Belirttiğim gibi yukarıdaki seçenekler yerli ve yabancı literatürde yer alan, araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış kavramlardır. Ancak bunların engelli olan insanlar tarafından doğrulanması ya da yanlışlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu araştırmayı başlatmamın en önemli sebeplerinden biri de buydu. Dünya literatüründe yer alan ifadelerin, Türkiye'deki engelli bireylere nasıl yansıdığını öğrenmek zorundayız.

  Ve ayrıca lütfen, bu seçenekler dışında 'turizmin' sizin için ne ifade ettiğini de nedenleriyle birlikte belirtin.. Araştırmaya gerçekçi bir katkısı olsun...
  Gazoz Agacı likes this.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,592
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Merhaba arzutrn,

  Araştırmanızda size sonsuz başarılar diliyorum ve aslında buna çok da ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Turizm ve engelliler bu konu aslında çok önemli olmakla birlikte bir o kadar zor, karmaşık ve engelliler için yada özellikle benim için acil çözüm bekleyen ve bir o kadar ihmal edilmiş araştırma konularından biri. Ülkemde turizmin böylesine geliştiği ve bu sektörden böylesine kar elde edildiği düşünülecek olursa engelli vatandaşlarını her konuda olduğu gibi turizm alanında da düşünülememiş olması çok da garipsenecek bir durum değil aslında. Turizm yada turistik geziler, konaklamalar, seyahat hakları, seyahat etme ve gezme özgürlüğü bu kadar kısıtlanmış bir toplum olarak bizlerin size nasıl bir faydası olabilir ki ben anlayabilmiş değilim.

  Evet bir şeyler yapılmalı en azından artık bir yerden başlanmalı ve bu konuya el attığınız için sizi ayrıca tebrik etmek isterim ama ben henüz günlük yaşayışımda bile bu kadar engelle karşılaşırken tek başıma kendimi turizmin içinde düşünemiyorum bile ve engelliler için maddi olanaklar bu kadar kısıtlıyken bizlerin yapabileceği turistik gezilerin de sadece sağlık amaçlı, zorunlu, mecbur kalındığı için gerçekleştirilen ufak seyahatlar olduğunu düşünüyorum.

  Üzgünüm ama ne seyahat acentalarının, ne ulaşım araçlarının ne de konaklanacak olan otel, motel, pansiyon vb yerlerin kısacası turizm sektörünün içinde engellilerin nasıl yeralması beklenebilir ki bu konuda gerekli iyileştirmeler, mimari düzenlemeler yapılmadıktan sonra???
  karakoca10 and Halil Yılmaz like this.

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba Gazoz Ağacı,
  Size çok teşekkür ediyorum..

  Yazdıklarınıza şiddetle katılıyorum.. Konuyu o kadar güzel bir yerinden tuttunuz ki... Ben ve benim gibi arkadaşlarım yavaş yavaş da olsa bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Benim yaptığım bu çalışma, seyahat acentası bacağıyla da yürütülüyor.. Engellilerin turizm faaliyetlerine katılabilmesi için tur organizatörlerinin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor, ki maalesef çoğu bu durumun farkında bile değil.. Ancak, görünen o ki ,küçük adımlarla da olsa, yol alınmaya başlandı diye düşünüyorum..

  Sizlerin ne yapacağına gelirsek, yukarıda Halil Bey'e de söylediğim gibi, engellilere yönelik çoğu akademik çalışma engellilerden bağımsız yapılıyor. Ben bu çalışmayla engelli insanları da araştırma sürecine dahil etmek, 'asıl onlar ne düşünüyor' onu öğrenmek istiyorum. Örneğin birileri, engelliler için turizmin bağımsızlık duygusu hissettirdiğini iddia etmiş. Peki siz engelli bir insan olarak, gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Asıl ihtiyacınız nedir? Asıl hissettiğiniz nedir? Bu gibi soruların cevabını ancak siz verebilirsiniz.
  Gazoz Agacı likes this.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,592
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  peki o zaman size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

  Engelli yaşama geçişten sonra tek başıma ilk defa Ankara'ya gittim ( uçağa ilk kez bindim, ilk kez engelli olarak tek başıma il dışına çıktım, konakladım vs vs vs ) bağımsızlık duygusu? evet oldukça hatta özgürlüğüne kavuşma sevinci, kendine güven ve inanılmaz mutluluk da diyebilirim bu kısa seyahatin adına ama o denli yorucu ve o kadar zordu ki

  Engellilerin bu ülkede yolculuk yapabileceği , yapmak isteyebileceği hiç kimsenin umurunda değil uçak biletinde en ufak bir indirim hakkı yok ve havaalanından uçağa biniş anına kadar olan yol mesafesi inanılmaz uzun, zor, meşakkatli bir serüven. Engelliler için yürüme bantlarının yetersizliği ve her zamanki gibi engelli asansörün çalışmaması da cabası

  Konaklamaya gelince benim kaldığım yer otelden ziyade öğretmen eviydi ve aslında inanılmaz derecede benim için uygundu ama ya öğretmen evi olduğu içindi yada ben çok şanslıydım her gittiğim yerde yanımda tekerlekli sandalyeli bir arkadaşım olabileceğini düşündüğümden mimarisi özenle yapılmıştı ( rampaları, wc si, lavabosu vs. vs. )

  Her şeyden önemlisi bu konu dikkatimi çekiyor çünkü inşallah önümüzdeki yaz bende tamamen dinlenme, eğlenme amaçlı bir seyahat planlıyorum ama bunun için seyahat acentaları yerine daha önce tecrübesi olan engelli arkadaşlarımın tavsiyelerinden faydalanırım çünkü seyahat acentalarına karşı içimde güvensizlik var ve bu bir önyargı değil kesinlikle yanlış anlaşılmasın daha önceden olumsuz deneyim yaşayan engelli arkadaşlarımın anlattıkları benim için bir seyahat firmasının gözalıcı reklamlarından, sağladığı indirimlerden çok daha fazla değerli çünkü.
  karakoca10 likes this.

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çook teşekkür ederim.. Değindiğiniz konu çok ilginç.. Yani seyahat deneyimi olan engelli bir arkadaşınızın tavsiyeleriyle ilgili olan.. Diğer arkadaşlar da bu durumla ilgili görüş bildirirse çalışmamda yer vereceğim muhakkak

 8. #8
  Kategori Yöneticisi
  İskender Durgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Şehir
  Ankara-Çiğdem Mah.
  Mesajlar
  577
  Blog Yazıları
  30
  Bahsedilme
  6 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Merhaba,

  1) Turizm bence hoş bir deneyimdir.

  2) Seyahat Acenteleri bizim varlığımızdan haberdar ama sosyal bir kavram olarak düşünmemekteler. Onlar sadece arz-talep işi olarak görmekteler bence...
  Gazoz Agacı likes this.

 9. #9
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim İskender Bey, Turizm faaliyetlerine katılıyor musunuz?

 10. #10
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,245
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  69 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Bilmiyorum bu çalışmadan haberiniz var mı belki işinize yarar diye link veriyorum. http://www.google.com.tr/url?sa=t&rc...58187178,d.bGE


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Engelli Olmak Yalnız Olmak Demekmidir?
  By gülümse_hayata in forum Engelliliğe Dair Anı, Düşünce ve Duygularınız
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 05-12-2013, 19:56:33
 2. 800 Kilometre Engelli" Kültür ve Turizm Bakanlığı ödülünü aldı.
  By gülümse_hayata in forum Engelliler Konulu Filmler / Gösteri Sanatları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-05-2012, 18:06:12
 3. Engelli olmak seçilmiş insan olmak mıdır?
  By Ataraxia in forum Engelliliğe Dair Anı, Düşünce ve Duygularınız
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10-01-2012, 12:06:43
 4. Alarko Turizm Grubu, Gişe - İç İletişim ve Santral Elemanı - Engelli
  By Fırtına in forum Özürlü İşçi İlanları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-03-2011, 01:24:10
 5. Özürlü olmak ve engelli olmak karıştırılıyor
  By gülümse_hayata in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2010, 18:11:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş